Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 15:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Zdrvím.
Chcem si vyrobiť vákuový stôl na CNC. Mohlo by toto riešenie fungovať? Mojou snahou je urobiť ho čo najtenší ale neviem či je to správna cesta. Mám k dispozícii materiál ktorý je uvedený na výkrese.


Přílohy:
VACUUM TABLE1.jpg
VACUUM TABLE1.jpg
[ 94.55 KiB | Zobrazeno 4409 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 19:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
O vakuové upínání jsem se nikdy nezajímal, ale tvůj návrh fungovat nebude.
Tím jsem si jistý.
Asi bys o tom měl něco nastudovat.
Co se mi nelíbí
1. použitá lamino deska. Určitě bych použil MDF
2. rozvod vzduchu začíná na velice malém průtoku.
Měl bys ze spodu udělat velkou sací plochu a dirkami jít nahoru do plochy a tam to rozvést kanálky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 20:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
no ved to ze nerozumiem ako funguje ten pricip pricucnutia . myslis ze by som tie okruhle kapsy na vrchu mal pospajat kanalikmi tak ako na spodu tie kapsy stvorcoveho tvaru? par videi som videl na youtube ale celkom som to nepochopil.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 20:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
StanleyP píše:
no ved to ze nerozumiem ako funguje ten pricip pricucnutia . myslis ze by som tie okruhle kapsy na vrchu mal pospajat kanalikmi tak ako na spodu tie kapsy stvorcoveho tvaru? par videi som videl na youtube ale celkom som to nepochopil.


Koukni na moje stránky, a pak se ptej: http://zbestikova.webnode.cz/stavba-cnc-frezky/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 21:02 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
ďakujem už tomu rozumiem trochu viac. takže zospodu čo najväcsia dutina a na vrchu diery s plochou odpovedajúcou približne prierezu odsávacieho otvoru. a tie diery poprepájať drážkami. Nevadí že tie drážky sú otvorené v prípade ked by som chcel upnúť na dosku menší kus materiálu? čo som videl videá na youtube tak tam plochu kde má byť upnutý materiál ohraničujú nejakým gumeným tesnením.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 21:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
To odsávání musí mít trochu možnost odsávat, pokud bychom tu sací hadici ucpali, tak by ten odsávač prakticky přestal odsávat, nebo s velmi malým výkonem - proto jsou tam ty drážky, balzové prkénko cca 100 x 700mm už to odsávání stačí bezpečně přdržet k tomu stolu, při frézování frézou 1mm. Dá se ale říct, že ideální stav je když je plocha frézovaného materiálu co největší tj. u mojí frézky cca (708 x 408mm jsou SW rozjezdy ) takže ta překližka může být i větší cca 725 x 425mm, a frézuje se celá deska, a vyřezávané díly, jsou pořád k desce přichycené můstky, aby se nezmenšovala plocha na kterou působí podtlak. Samo že frézovaná plocha může být i menší, ale to už záleží jaký je ten frézovaný materiál, jaký má průměr fréza, jaký je úběr atd. To se musí poznat při zkouškách, jak to ještě jde frézovat, pokud ta deska toho materiálu je ještě bezpečně držená k tomu stolu, případně malá kapka "prstolepu" do rohu té desky :) . Rosťa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: stř 29.06.2016 22:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nejdříve si taky vyjasni, čím to budeš odsávat. Ideální ale drahý řešení je odsávač na piliny co používají truhláři, hadrák pytel nahoře, igeliťák dole. Na jakejkoliv vysavač zapomeň. Na stůl cca 0,5 x 1 metr potřebuješ cca 0,5kW motor, podtlak 0,5 baru a hlavně 1000 kubíků za hodinu !!!
U průmyslových routerů je stůl rozdělený na podélný sekce, kde se dá ventilem zvolit, která sekce bude a která nebude odsávaná. U našeho řešení stačí přikrýt přebytečný saci díry novinama, ale cca 10% musí zůstat volný na přisávání. :wink: No a na stůl můžeš položit třeba 5 mm Hobru z OBI (zelená cca 40x70 cm) a teprve na ní frézovanou desku. Ta Hobra je průdušná a ochrání ti základ stolu před profrézováním. Na průmyslový mašiny dávají 10-18 mm MDF.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 6:03 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
No asi sa nakoniec na to vykaslem, resp odlozim na pozdejsie. planoval som to napojit na vysavac, resp. na odsavaci cyklon spraveny z vysavaca. ze by to zaroven aj vysavalo piliny z rezu. Uz viem ze v tomto pripade sa musim zmierit s tym ze stol postupne prefrezujem a ze lamino drevotrieska na toto nie je vhodna. Dalej viem ze prietok vzduchu by mal byt v tej spodnej dutine co najväcsi a z takej tenkej dosky to nevyrobim.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 7:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Nevzdávej to! Zkus kovošroty já tam větrák našel. Koukni na http://celeron.rajce.idnes.cz/MPCNC/ mám tam na konci jak jsem udělal svoje odsávání z větráku ze smeťáku včetně odsávacího stolu. A nebo jestli umíš se dřevem tak si větrák udělěj.https://youtu.be/LBxFNUWD2GQ
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 8:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
ten vysavač bude fungovat líp, než průmyslový větrák.
Má sice menší objem vzduchu, ale větší podtlak (sílu na cm2)
jde o to , aby byl čistý pytlík.
No a pokud víš, že budeš obrábět třeba jenom překližku 20/40 , nebo upravíš balsové prkénko, tak ti stačí malá plocha
a není potřeba velký vzduchový výkon.
Navíc nikde není napsáno, že musíš sát celou plochu obráběné desky.
myslím, že při frézování 2d balsy a překližek je velice nepohodlné a zdlouhavé to upínat klasicky.
Navíc se deska nedá fixovat tak kvalitně, jako vakuováním.
A navíc ti to odsává prach.
Takže směle do toho :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 8:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Napisal som ze sa na to vykaslem ale rozmyslalm nad tym stale :D
Klasicke upinanie plosnych materialov je nielen nepohodlne a zdlhave ale obrabany material byva niekedy aj krivy a v tomto pripade to nevadi pretoze podtlak ho narovna
Ten cyklon mam spraveny z papieroveho sudu (objem cca 150l = dlháá doba do naplnenia :D ) a veko je tiez taky hruby asi 5mm papier alebo sololit a tu staru ETU sa bojim pri upchanej hadici pustit na plno lebo uz na cca 1/4 vykonu (ma regulaciu) uz saje tak ze ten dekel sa prehyba dovnutra. takze asi by podtlak bol dostatocny. Islo mi o to dozvediet sa nejake pravidla ktorych sa drzat pri vyrobe dosky a pochopenie principu lebo riesenie s gumovym tesnenim ktore je vecsinou na youtube sa mi velmi nepozdavalo. Myslim ze som sa dozvedel co som chcel. Momentalne nemam ziadny modelarsky projekt rozpracovany a kupil som frezu tak riesim veci okolo nej aby som to mal vsetko v poriadku a aby som potom ked bude treba neriesil nieco provizorne na poslednu chvilu.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 9:00 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.3.2010
Příspěvky: 431
Bydliště: Mýtna LC
Celeron - cital som o tvojom rieseni aj tie videa ako
sa zhotovuje vetrak som pozeral. paci sa mi to ale zvolil som pohodlnejsiu cestu a vykuchal staru etu kde bola aj plynula regulacia, vymenil som loziska a cele som to aj s vreckom namontoval na ten sud a je z toho akoby taka kompaktna odsavacia jednotka. Jediny problem je v tom ze odsavanie je najhlucnejsia cast celej zostavy (pri frezovani dreva). Ak ma to bude v buducnosti stvat tak mam este motor z pracky a spravim nan vetrak. ten nema komutator a je tichy.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: čtv 30.06.2016 17:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tak teď nevím, o čem se tu bavíme. Jestli se řeší vakuovej stůl a nebo odsávání vřetena. Na odsávání vřetena stačí jakejkoliv vysavač s cyklónem a nebo vodník s doplňkovým cyklónem třeba z kýkle, jako to mám já na Rajčeti. Pokud se bavíme o vakuovým stole, tak na něj nestačil ani průmyslovej Karcher s 2KW motorem. Odzkoušeno, naprosto slepá ulička. Na vakuovej stůl musí být velký odsávaný množství, velikost podtlaku je až na druhým místě. Nevím, jak dudaj může tvrdit opak. :roll:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: pát 01.07.2016 15:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Celeron píše:
Tak teď nevím, o čem se tu bavíme. Jestli se řeší vakuovej stůl a nebo odsávání vřetena. Na odsávání vřetena stačí jakejkoliv vysavač s cyklónem a nebo vodník s doplňkovým cyklónem třeba z kýkle, jako to mám já na Rajčeti. Pokud se bavíme o vakuovým stole, tak na něj nestačil ani průmyslovej Karcher s 2KW motorem. Odzkoušeno, naprosto slepá ulička. Na vakuovej stůl musí být velký odsávaný množství, velikost podtlaku je až na druhým místě. Nevím, jak dudaj může tvrdit opak. :roll:
Jirka


jde o to, o jaké se bavíme ploše a jak to bude celé utěsněné a jakým průměrem frézky se bude frézovat.
Tohle vše na to má velký vliv a ty nepíšeš jak jsi to měl udělaný.
Mám průmyslové odsávání, ale síla vysavače je daleko vyšší. Bežně se na tohle používaj vakuové pumpy s velkým výkonem.
Psal jsem, že vysavač zvládne malou plochu a dobře celé utěsnit.
Jakou plochu jsi zkoušel ?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vákuový stôl
PříspěvekNapsal: pát 01.07.2016 20:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
dudaj píše:

jde o to, o jaké se bavíme ploše a jak to bude celé utěsněné a jakým průměrem frézky se bude frézovat.
Tohle vše na to má velký vliv a ty nepíšeš jak jsi to měl udělaný.
Mám průmyslové odsávání, ale síla vysavače je daleko vyšší. Bežně se na tohle používaj vakuové pumpy s velkým výkonem.
Psal jsem, že vysavač zvládne malou plochu a dobře celé utěsnit.
Jakou plochu jsi zkoušel ?



Já když jsem přemýšlel kdysi o odsávání u mojí frézky, tak jsem si taky myslel, že ten vysavač, by mohl být dobrý. Ale kámoš, který měl frézku přede mnou. mě od toho rychle odradil, řekl klidně ti ten vysavač půjčím, aby ses přesvědčil sám, že to tím vysavačem nejde. Asi malá plocha tím vysavačem půjde, nebo by mohla jít, ale určitě ne plocha 700 x 400mm. Navíc - je vůbec vysavač dělaný na několikahodinový provoz, když už je po krátké době celkem teplý, Tak mám to průmyslové odsávání cca 4 000Kč - v nákladech na frézku, je to celkem zanedbatelná položka, a už i jelo nepřetržitě 5 hod.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz