Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Už pár let mi doma leží motor a regl s cca 2,5kW pohonem a Woita mě inspiroval stavbou Bobbera. Dost mě to nadchlo a chtěl bych ho použít s tímhle setupem. Rozměry jsem limitován velikostí auta tak ,abych model v klidu dal do kufru bez vyndavání sedaček a to délkou trupu 170cm. Rozpětí pak vychází 240cm a hloubka křídla 42cm. Výhoda je to, že křídlo můžu dělat v celku a do auta se v pohodě vejde :) Pohon pro to bude kapku předimenzovaný, ale dám jen 6-8s tj příkon do 2kW max. Váhu netuším, ale snad do 8Kg. Plošné by pak vyšlo kolem 80g/dm2

Původně jsem chtěl dělat stavbu z nerezu nebo oceli, ale popravdě je to celkem investice a napoprvé bych to asi pokazil. Proto jsem si to teď na zkoušku namaloval ze dřeva. Pokud vycházím z Woitovy spotřeby materiálu tj délka trubek = 12 x délka trupu, pak mi to po zvážení smrku vychází na 1Kg pro celý trup. Nevím ale někde to asi půjde i odlehčit. Celá konstrukce z hranolů smrku 10x10mm se mi u 170cm elektro trupu zdá předimenzovaná... právě proto to sem ale už dávám, protože uvítám jakékoli rady.

Co mě dost děsilo je jak to bude vypadat s tím dřevem a tak jsem to v měřítku narychlo načrtnul do bočního pohledu potažené verze skutečné předlohy. Čáry v nákresu odpovídají těm 10mm a nevypadá to podle mě nijak hrozně. Nebudu stavět maketu, spíš letadlo na blbnutí tj budou tam klapky a háček na tahání větroňů. Náčrtek je tady a omluvte kvalitu, protže na místní profi návrháře nemám :)


Obrázek


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 22:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
No potěš pámbu Vigo, budu tě sledovat :wink:
Tak ať se ti práce daří a vytrvej, bude to stát za to! Držím ti palce!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 23:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
No chápu že tě to děsí, mě taky, ale mám teď ještě pár rozdělaných věcí tj to spíš bude projekt na dlouhé zimní večery :) Momentálně vybírám profil. Originál má modifikovaný NACA 4412 a já asi dám podobný Rhode St Genese 32. Tloušťka křídla vyjde max 5cm a má rovnou spodní hranu. Navíc je podel porovnávače vlastnostmi podobný NACA 4412 a je v programu Profili.

Počítal jsem kolo v měřítku (nikoli k obrázku co jsem dával, ten je má malé) a vychází průměr 20cm. To aby si člověk asi upekl doma sám, navíc jen kola by měla 0,5-1Kg :mrgreen:


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 23:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2009
Příspěvky: 754
Smrk bych dal jen dopředu a od odtokovky dozadu balza. Z balzy 10x10 mám celý zadek trupu 15kg Fokkeru Dr.1. Trup na 7kg Sveti Dorde délky 1600mm je balzový skoro celý. Obě letadla jsou na spalovák.

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 1:50 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Vigo píše:
...... Proto jsem si to teď na zkoušku namaloval ze dřeva. Pokud vycházím z Woitovy spotřeby materiálu tj délka trubek = 12 x délka trupu, pak mi to po zvážení smrku vychází na 1Kg pro celý trup. Nevím ale někde to asi půjde i odlehčit. Celá konstrukce z hranolů smrku 10x10mm se mi u 170cm elektro trupu zdá předimenzovaná... právě proto to sem ale už dávám, protože uvítám jakékoli rady......


.... ze dreva, tak skus projit napr toto vlakno: http://forum.rcdesign.ru/f82/thread422678.html

Pozn. trupu se zacina venovat nekde na 3 strance a jak konstrukcne resil prutovinu v zadni casti uvidis na strance 5. Mj. jsou tam i zakladni pevnostni vypocty a hmotnostni rozbory.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 6:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Diky za rady. Veko pokusim se to prelouskat v google. Jinak pevnostne doufam to navrhnu dostatecne predimenzovane na blbnuti.

Balzy od odtokovky dozadu se bojim kvuli otlakum. Preci jen trup bude nepotazeny a hlavne na hranach asi dost citlivy. Jeste koukam neni poblem koupit listy 8x8mm coz by mohlo byt reseni(cim tenci, tim bliz originalu). Preepokladam kombinace balza vyztuhy a pricniky a smrk hlavni hrany by nemel byt problem i pres rozdilnou ohebnost? Nebo je lepsi pouzit na vse jeden material?

Taky diky mnohem vetsimu prumeru dreva vs trubky asi nebudou potreba ty vnitrni torzni vyztuhy. Uvidim jak budou vypadat v realu a podle toho se rozhodnu.

Lepit bych chtel dsperzi.

Diky
Vigo


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 7:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Vigo : Dost dávno (tak pře 35-ti lety) jsem postavil ne sice bobbera, ale jeho předchůdce Piper PA-18 v dřevěném (jak jinak tehdy?) provedení. Byl o něco menší, 220 cm - to zase vyšlo z dostupné délky balzy a lišt, 1 + 1m křídla a 20cm trupu mezi nimi. Píšu to jen proto, abys neměl obavy z váhy, mně to vyšlo na 4,5 kg, přičemž to bylo celé potažené mikelantou + monofilem a přiměřeně to poháněla desítka O.S. max.
Ještě jeden poznatek: když jsem to po delším čase zaoral na rušení, ta příhradová část (od křídla dozadu), zůstala naprosto neporušená (borové lišty, lepeno epoxidem).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 8:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Ok, děkuji. Nakonec asi zkusím konstrukci komplet ze smrku 8x8mm


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 8:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Tak to jsem zvedavej - mam todle letadlo v planu pomoci totalne blaznive konstrukce (uhlikove trubky, tycky, lepene do spojek tisklych na 3d tiskarne a s kolama z flexibilního materialu) ale musim nejdriv dorazit další projekty

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 8:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Uhlík jsem taky plánoval, jenže právě to lepení mě odradilo. Ono ale spoje kvalitním epoxidem by asi taky držely dost. Navíc ty hranolky se budou na sebe lépe pasovat. Asi to nevydržím a i přes jinou práci dnes koupím lišty na trup. O víkendu bych ho pak zkusil částečně slepit pro ověření pevnosti.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 8:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Prave proto jsem to chtěl kombinovat s 3D tiskem :-) ale ten cas, to je problem

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 9:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 14.4.2005
Příspěvky: 3072
Bydliště: Praha východ
Obrázky: 6
Lepit bych to chtěl nějakou rychlou disperzí. Před lety co jsem naposledy koukal se to běžně používalo pro akrobaty. Předpokládám to pořád platí?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 9:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2005
Příspěvky: 7132
Bydliště: Vsetín
Pokud disperzi, tak bych volil asi Perfekt G, disperzí jsem nikdy moc rád nelepil, ale tato je fakt na dřevo fajn.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 10:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
kolega nedavno delal nejake domaci testy a Perfect G vyslo nejlepe. Osobne ho pouzivam v kombinaci s vterinakem/akceleratorem na bodnuti dilu aby to drzelo nez zaschne disperze

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Bobber ze dřeva
PříspěvekNapsal: pát 24.06.2016 10:04 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Vigo píše:
Ok, děkuji. Nakonec asi zkusím konstrukci komplet ze smrku 8x8mm


... aale no taak. Uvedl jsem cilene ( vzhledem k charakteru konstrukce ) odkaz , kde pro tebe je zajimava prave 5 stranka vlakna.

Ten zbytek taky, ale na te pate strance je odkryte tajemstvi tuhe a velice lehke konstrukce smrkoveho trupu.

K tomu, abys tam objevil genialni myslenku, nepotrebujes ani google ani smrkove listy 8x8. Skus pozorne prohlednout zverejnenou sadu fotek a hlavne stycniky prutu ... maj to kluci fakkt slusne vymyslene.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 212 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz