Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: úte 21.06.2016 9:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
Další model, který jsem si vypálil a postavil je elektrovětroň Raus!, jehož plánek jsem našel zde: http://rcplans.ru/raus/
Zaujal mě poměrně zajímavým tvarem (velrybí trup) a promyšlenou konstrukcí. Abych nemusel díly tak moc dělit, připravil jsem si nejprve prkýnka 50x30cm z balzy 2mm (2ks) a 1mm (1ks). Další díly jsou z balzy 3mm, 6mm a překližky 1mm + topolovka 3mm. Jak vidno, je toho celkem dost a celý rozsyp mě nevyšel až tak za lidovku, ale pro tu radost ze stavby se to vyplatí. :-) Vypaloval jsem to opět na našem čínském CO2 laseru, tentokrát jsem si troufl i na onu 6mm balzu a dopadlo to dobře.


Přílohy:
0_9a50b_fe2d3806_orig.jpg
0_9a50b_fe2d3806_orig.jpg
[ 86.45 KiB | Zobrazeno 5742 krát ]

0_9a50a_f74e30b2_orig.jpg
0_9a50a_f74e30b2_orig.jpg
[ 120.63 KiB | Zobrazeno 5742 krát ]

41-IMG_9043.JPG
41-IMG_9043.JPG
[ 140.92 KiB | Zobrazeno 5742 krát ]


_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Naposledy upravil tks dne čtv 23.06.2016 11:22, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: úte 21.06.2016 17:36 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
pekne ero jak ze zlate ery :D nejak ty specialy ala ostep


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: stř 22.06.2016 6:32 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
1) Pevný potah z balzy 1mm, opět slepeno ze dvou kusů (Uhu-Hart).
2) Příprava nosníků podle pokynů z plánu (snížení je kvůli pevnému potahu centroplánu).
3) Příprava pouzder pro spojku křídla (hliníková trubička).
4) Docela zvláštností je odtokovka z překližky 1mm. Vzhledem k rozměru mého laseru je dělená na dva kusy, proto jsem ji nejprve musel slepit (Uhu-Hart).


Přílohy:
36-IMG_7876.JPG
36-IMG_7876.JPG
[ 157.04 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

37-IMG_7877.JPG
37-IMG_7877.JPG
[ 132.24 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

22-IMG_7886.JPG
22-IMG_7886.JPG
[ 68.87 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]

39-IMG_7871.JPG
39-IMG_7871.JPG
[ 145.92 KiB | Zobrazeno 5135 krát ]


_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: stř 22.06.2016 10:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Parádny stroj 8)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: stř 22.06.2016 11:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Tak to se mi moooc líbí, hezký tvary, rozumná velikost....
Ač nejsem úplný příznivec podobných kategorií, občas je potřeba postavit něco trochu jiného, za kolik by si mi nechal výřezy? :mrgreen:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: stř 22.06.2016 16:53 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
tks píše:
1) Pevný potah z balzy 1mm, opět slepeno ze dvou kusů (Uhu-Hart).
2) Příprava nosníků podle pokynů z plánu (snížení je kvůli pevnému potahu centroplánu).
3) Příprava pouzder pro spojku křídla (hliníková trubička).
4) Docela zvláštností je odtokovka z překližky 1mm. Vzhledem k rozměru mého laseru je dělená na dva kusy, proto jsem ji nejprve musel slepit (Uhu-Hart).


.... muzes uvest nejake logicke vysvetleni k jednotlivym krokum v popsanem postupu, ktere popiraji obecne zasady navrhovani drevenych konstrukci ? :?

Argument...vzhledem k rozmerum laseru, nebo ...to je jedno,me se to tak libi , povazuji za irelevantni! 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 6:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
veka1 píše:

.... muzes uvest nejake logicke vysvetleni k jednotlivym krokum v popsanem postupu, ktere popiraji obecne zasady navrhovani drevenych konstrukci ? :?

Argument...vzhledem k rozmerum laseru, nebo ...to je jedno,me se to tak libi , povazuji za irelevantni! 8)

veka1


Od včerejšího večera přemýšlím nad odpovědí, zvážil jsem všechny možnosti a nakonec jsem to vyřešil editací prvního příspěvku, kde jsem přidal upozornění...

P.S. Tak aspoň ten třetí bod v postupu mi projde, ne? :wink:

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 10:59 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
tks píše:
... jsem přidal upozornění...

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Příště musíš předem poslat text ke schválení a ověření správnosti postupů a také "pravosti modelařiny" *) :roll:

*) To ti ale neprojde, musíš to pižlat lupínkofkou...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 11:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.6.2007
Příspěvky: 3525
Bydliště: Frenštát p.R.
S tím upozorněním jsem to přehnal, bylo to zbytečně unáhlené, tak jsem ho opět smazal. S Veka1 (pan Kupuscinský) jsme měli debatu a vysvětlil mi důvod, proč tyto dotazy položil a je pravda, že takový pohled jsem ignoroval. Ve zkratce je to o tom, že to tady čtou snad i začátečníci a bylo by blbé, kdyby takovouto neobvyklou (čti neopodstatněnou a v některých místech fakt nevhodnou) konstrukci brali jako tu správnou. Takže asi bude vhodné, když si i ukážeme a povíme, co je špatně a i když ten model nakonec zcela v pohodě lítá (já už ho mám totiž hotový a zalítaný) i takto podle plánu, tak že by se spousta věcí měla udělat jinak. Budu rád, když mi v tom Veka1 a kdokoliv další s potřebnými zkušenostmi pomůže.

_________________
ROZSYP.CZ - Web o modelech letadel v rozsypu
Už sem nechodím, jsem na mailu, viz můj web.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 11:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jyrry píše:
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Příště musíš předem poslat text ke schválení a ověření správnosti postupů a také "pravosti modelařiny" *) :roll:

*) To ti ale neprojde, musíš to pižlat lupínkofkou...



Ale no taak Jiriku, ja bych se soustredil pouze na pochopeni napsaneho a nevytvarel si domenky. Fantazie zapracovala, vid? :wink:

pozn. ... po podrobnejsim prozkoumani vykresu najdes celkem dost dulezitych detailu , u kterych vyvstava otazka ,proc jsou navrzeny a udelany zrovna tak, jak jsou ....a vo vo tom to je? :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 12:23 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Nastavovaný potah a odtokovka mi jako až tak extrémní problém nepřide, dělá se to často a popravdě velmi často je lepené místo pevnější než okolní materiál.
Nevhodné mi přijdou spíš ty lišty s vyfrézovanou mezerou na tuhý potah, to je pevnostně divné a navíc na plánu nevidím mezi nosníky žádnou stojinu, což už je chyba zcela zásadní.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 13:19 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pri takovem posuzovani konstrukce je vhodne vzit v uvahu take urceni a velikost modelu. Co neprojde u vetsiho modelu pro razantni letani, muze zcela v pohode fungovat u mensiho pro poklidny let.
Nakonec je to konstrukce prevzata, nikoli autorska; pripominky by se daly zapracovat ale je fakt otazka nakolik je to nutne.

P.S. Tu smazanou poznamku bych sam nenapsal lip :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 13:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6022
Bydliště: Praha ČR
Na druhé straně ale zrovna stojiny můžeš přidat bez potíží a nedokonalost autora tím snadno vylepšit...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 16:51 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
jyrry píše:
....Nakonec je to konstrukce prevzata, nikoli autorska; pripominky by se daly zapracovat ale je fakt otazka nakolik je to nutne.

P.S. Tu smazanou poznamku bych sam nenapsal lip :mrgreen:


... ano je to prevzata konstrukce a je mozne na ni videt nektere konstrukcni uzly a technologicke postupy , ktere by bez znalosti veci v dalsich aplikacich absolutne propadly. Realitou je,ze model bez problemu leta a vse funguje jak ma,...takze i tak se da. :D

Mym prvnim prispevkem jsem chtel nastartovat debatu ,ktera by oduvodnila, proc tu poletuchu autor navrhl dost netradicnim (na prvni pohled) a v nekterych uzlech, dle me ne zcela optimalnim zpusobem.

Je to cca 1,5m poletucha ,ktera klame telem. Po lehkem soustredeni jeden zjisti, ze prevazna cast konstrukce kridla je jenom karoserie, navlecena na uhlikovou trubku.Ta pobere jak ohyb tak krouceni.
Podminkou je vhodna trubka(ne pultruzni) a balza rozumne pevnosti, aby se zebra nemohli pri zatizeni krutem, utrhnout od lepidla v miste spoje.

Da se rict ,ze krome technologicko realizacnich problemu ( naroky na velkost stycne plochy a presnost zamku, dodrzeni geometrie pri skladani z mensich kusu, osadzovani pasnic ...) je z hlediska siloveho nakonec jedno, jak jsou provedeny drevene nosniky ci tuhy balzovy potah. Kdyby tam zbyli jenom zebra ,nabezna a odtokova hrana, kridlo by bylo funkcni.

Tuhy potah na horni strane nabezne hrany z 1mm balzy byl pouzit zrejme ve snaze o dodrzeni relativne presneho tvaru ,alespon na casti zvoleneho profilu. Je otazkou,do jake miry je toto splneno pri pouziti lehke a mekke balsy ( tvarova deformace mezi zebry a riziko prebrouseni balzy na zebrech).
Tenky potah by se na okraji pravdepodobne poskozoval ,proto se celkem hodi vyztuha v podobe podelniku. Pokud podelnik nebudeme povazovat za pasnici nosniku, ale pouze za vyztuhu okraje potahu,pak z pevnostniho hlediska nevadi, ze je narusen zubem v korenove casti kridla.

Za predpokladu, ze vsechna zatizeni pobere uhlikova trubka nechybi ani stojiny mezi radoby pasnicemi. Evidentne se po pasnicich nechce, aby plnili svou zakladni funkci .... jsou tam asi jenom z duvodu osaleni nepritele, vcetne krasne prohleho pomocneho nosniku v zadni sekci kridla. Vyhodou je rozdeleni potahu na mensi sekce ( tuhost v krutu, lepsi opravitelnost potahu ... ).

O dalsich zvlastnostech toho konstrukcniho navrhu ( z meho pohledu) skusim napsat pozdeji ... na jeden prispevek o tak malem letadle by toho bylo najednou nejak moc. :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Projekt: Raus!
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2016 17:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
8O 8O 8O

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Janek2 a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz