Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hacker Katana 1200 epp, unašeč+vrtule
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2016 20:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
Zdravím všechny...
Mám cca rok Katanu 1200 od Hackera, instalovaný motor Emax GT2815/07
(http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-modely-a-prislusenstvi/elektromotory-a-prislusenstvi/brushless-stridave-elektromotory/pro-letadla/gt2815-07-motor-gt2815-07)
Včera mi podruhé za letu ulítla vrtule i s kuželem...

Podle výrobce by na tento motor měla pasovat vrtule 11x5,5E při 3S napájení. Jedinou dostupnou v tomto rozměru jsem našel od APC nebo EMC (obě korunové položky).
Bohužel tato vrtule má nestandardní vnitřní průměr a nedaří se mi ji napasovat na žádný unašeč na 5mm hřídel. Vrtuli tedy nelze vystředit a poměrně vibruje při vyšších otáčkách.

Můžete někdo poradit kvalitnější vrtuli (klidně podobného rozměru - pokud je to možné) a k ní unašeč na 5mm hřídel?

Děkuji


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2016 20:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
co mas za unasec kužel?
mas ho spravne dotahly/zas se to nejak rvat nemusi jeto al/ ,,sedí sevreni hridele atd
vrtule ma stredicí kroužky- provrtat ve stredu nejlepe :lol:
ne že ma pasovat ale doporucuje tenhle rozmer ale mužes jit do lehci ci težší vrtule / rychlost tah spotreba/ apc nejsou spatne eprop od graupnera
vyvažit vrtuli

mpjet unasec ,kužel s al zakladnou ,apc,/ vrtacka vyvazovacka...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 13.04.2016 22:11 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
Mel jsem tam unasec od MPjet i od jinych vyrobcu.
stredici krouzky jsou tam v podstate k nicemu, efekt s nimi a bez nich je stejny.
Nemam problem, ze je otvor ve vrtuli moc maly, spis naopak...

Bohužel patřím mezi letce nemodeláře, takže vyvážit vrtuli je pro mě poměrně abstraktní pojem...
Hledám řešení ideálně od jednoho výrobce, kde bude unašeč a vrtule sedět ( v rámci možností)...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 5:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Pokud tam máš kleštinový unašeč na 5mm hřídel tak vrtuli dáváš na průměr toho unašeče tak 8mm tipuju? Dej foto.
U vrtulí APC je ta menší díra jen "informativní", vrtule středí tím větším průměrem kam se narazí právě ten středicí kroužek. APC od 6" do 16" jsem nikdy nevyvažoval a vždy jsem je středil tím kroužkem.
Nemáš ohnutou hřídel motoru? Nedostal ránu?

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 5:52 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
jyrry píše:
Pokud tam máš kleštinový unašeč na 5mm hřídel tak vrtuli dáváš na průměr toho unašeče tak 8mm tipuju? Dej foto.
U vrtulí APC je ta menší díra jen "informativní", vrtule středí tím větším průměrem kam se narazí právě ten středicí kroužek. APC od 6" do 16" jsem nikdy nevyvažoval a vždy jsem je středil tím kroužkem.
Nemáš ohnutou hřídel motoru? Nedostal ránu?


Bohužel fotku sestavy nemám, protože mi uletěla za letu :-D Byl jsem rád že jsem "doplachtil" zpět a přistál.
Mohl bys sem dát fotku jak to vypadá u tebe? Je to rok, co jsem to letadlo dával dohromady a z hlavy si nevybavuju jak to tam celé vypadalo.
Jen vím, díra ve vrtuli byla větší než průměr unašeče a středící kroužky mi moc nepomohly.

Motor je OK, nikdy nedostal žádnou ránu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 9:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2007
Příspěvky: 363
Bydliště: Praha 4
Hledám řešení ideálně od jednoho výrobce, kde bude unašeč a vrtule sedět ( v rámci možností)...
sedět třeba i bude, ale vyvážená asi ne, vždy a všechno co se trošku točí vyvažuji

Prstovou vyvažovačku pořídíš za 50kč :wink: třeba - http://www.modelarina.cz/vyvazovacka-vrtule-p-1177.html

_________________
xxx


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 19:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
Adam70 píše:
Hledám řešení ideálně od jednoho výrobce, kde bude unašeč a vrtule sedět ( v rámci možností)...
sedět třeba i bude, ale vyvážená asi ne, vždy a všechno co se trošku točí vyvažuji

Prstovou vyvažovačku pořídíš za 50kč :wink: třeba - http://www.modelarina.cz/vyvazovacka-vrtule-p-1177.html


Souhlasim,
už jsme pohledal na netu jak se to dělá a je to poměrně jednoduchá záležitost...
Nicméně pořád to neřeší problém. Pokud vrtuli vyvážím a pak ji nasadím na unašeč mimo osu otáčení -> je mi vyvážení k... ničemu...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 19:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.12.2003
Příspěvky: 910
Bydliště: stud. zbys.
mas tam ty stredici kroužky nebo se nauč vrtat ci vysoustruž si svuj kroužek/ fakt nevim co vic poradit.....

:D dej tam sklopku ta nehaže :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 14.04.2016 19:55 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2007
Příspěvky: 363
Bydliště: Praha 4
tak vrtule je vyvážená a jak tu velkou díru vystředit na tu menší hřídel. Já to dělám následovně, ustřihnu si podélně proužek papírové pásky (lepenky) šířky vrtule. Omotávám tak dlouho až jde vrtule ztuha nasadit. No a je to :wink:

_________________
xxx


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 23.04.2016 21:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 13.10.2011
Příspěvky: 21
Přátelé...
Zprvu jsem Vám začínal věřit, že jsem retardovaná mula, která nedokáže provrtat kus plastu...
Ale ve chvíli kdy jsme dostal do ruky nový unašeč pro 5mm hřídel, vrtuli APC 11x5,5E a změřil si všechny rozměry kroužků, vrtule a unašeče, pochopil jsem kde je chyba.

Unašeč má sice závit M6 a část unašeče u závitu má průměr 6mm, ale bohužel kvůli 5mm hřídeli je potřeba rozšíření unašeče na 7mm v průměru (kvůli mech pevnosti stěny unašeče). Středící kroužky se u APC vrtule dávají "dozadu!, čili přesně na to 7mm osazení. Bohužel žádný z kroužků nemá 7mm průměr.

Čili, i když jsem provrtal střed vrtule na potřebných 7mm, tak vzadu jsem měl pořád 6mm středící kroužek (který jsem provrtat na 7mm fakt nedokázal).

řešení bylo jednoduché... Koupil jsem jinou vrtuli od jiného výrobce sice drobet větší stoupání (11x6), ale proudy motoru jsou pořád v normálu...
Katana nyní lítá ještě lépe jak dřív, po vyvážení vrtule a instalaci kuželu s hliníkovou základnou je vše jak má být ;)


Přílohy:
nahled-velky.jpg
nahled-velky.jpg
[ 18.38 KiB | Zobrazeno 1844 krát ]

unašeč.jpg
unašeč.jpg
[ 16.38 KiB | Zobrazeno 1844 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz