Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 18:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Svádím tady boj s prvním pokusem něco namalovat pro přípravu dat pro CNC frézku. Cestu jak zdigitalizovat (obkreslit) již existující plánek typu Fara, Černý a pod není tak moc velký problém. Ale jde mi o "pravý" 3D modelování letadla. Nejde ani tak o konkrétní 3D CADy ale o základní postupy jak vlastně model postupně vytvářet.
Je tu prosím někdo kdo to má jako praktik v malíku, kdo by se byl ochoten o tuhle tématiku podělit? Modelování pro 3D tisk už celkem zvládám, zatím jsem nenarazil na něco, k čemu bych se nějak, třeba i klopotně nedopracoval. Ale pro tiskárnu to většinou nejsou sestavy, díly jsou relativně jednoduchý a používá se kompletní model v STL. U letadla se musí vše rozřezat na frézovatelný plochy, takže minimálně jeden krok navíc.
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 19:43 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Mam obavu ze pro kazdy cad je potreba pouzit trochu specicke postupy. Me se u Sketchupu vyplatilo precist si kucharku od Mikace.

Pro modelovani SE.5 jsem pouzil nasledujici postup :

- kridlo jsem udelal podle Mikace tj. zebra, dat tloustku, rozmistit, udelat listy, vyrezat atd.....

- trup jsem udelal tak ze jsem udelal 3D model stejne jako pro tisk, pak jsem dal plochy kde jsem chtel mit prepazky a nechal orysovat prepazky. Pak jsem model skryl , prepazky jsem odlehcil, a udelal tloustku. Pak jsem nasadil listy, bocnice atd... a na mistech styku protnul a vymazal.

Da se rict ze jsem postupoval podobne jako kdybych to stavel ze dreva ale virtualne :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.10.2014
Příspěvky: 11
Tak složité tvary jako jsou karoserie aut, nebo dokonce části letadel, se modelují tak, že nejdříve vytvoríš křivky, které následně obalíš plochami. Ty máš tu výhodu, že křivky získáš obkreslením z výkresu. Křivky definují příčné průřezy a další křivky propojují tyto průřezy podélně. Tuto kostru z křivek pak obaluješ postupně plochami. Důležité je definování jejich napojení (tečnosti...). Tím získáš povrch, který je pro naprogramování CNC použitelný. Když by jsi chtěl vymodelovat i vnitřní konstrukci, použiješ povrchové křivky jako referenci tvaru a součást po součásti budeš modelovat přepážka... Není to rozhodně nic triviálního. Protože se tím desetiletí živím, nikdy bych se do toho nepustil, když by se nejednalo o přípravu seriové výroby. Pracnost modelování v počítači je srovnatelná s tím reálným, jestli ne ještě větší.
Nedovedu si představit, že bych něco takového dělal v nějakém amatérském kreslítku. Na letadlo potřebuješ Catii, nebo Creo.


Naposledy upravil Atnarfus dne ned 17.04.2016 20:27, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
Ja delam v solidu, delam svuj prvni model, s letadly mam zacatecnicke zkusenosti a tak vsechno sbiram za pochodu, vzdycky kdyz narazim na problem, nebo si nejsem jisty, dohledavam na internetu, ale celkove je to pakarna. Taky prekresluji z planku. a kridlo jsem delal treba tak, ze jsem nakreslil pocatecni a koncovy profil a krivku jaky ma mit kridlo tvar a pak jsem to jen nechal vyplnit a postupne z toho delam rezy a zebra :)

Obrázek[/url]

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:29 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 31.10.2014
Příspěvky: 11
Pěkná práce. Nejhorší je doladění různých přechodů pozitivních tvarů na negativní. Plochy se tam různě bortí a vznikají tam defekty. Je nutné doplnit další křivky a je to hrabání na hodiny a hodiny.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
Kdyz mi to nekde nevychazi, udelam to tak "aby se mi to libilo" a pak to zpetne doupravim, zatim ale na to nemam naladu, takze to je vse co mam po mesici a pul :D

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Atnarfus píše:
Pěkná práce. Nejhorší je doladění různých přechodů pozitivních tvarů na negativní. Plochy se tam různě bortí a vznikají tam defekty. Je nutné doplnit další křivky a je to hrabání na hodiny a hodiny.


já bych ho tak nestrašil, rozhodně to není kvantová fyzika.. :wink:
tohle trvalo 2 odpoledne. Konstrukce je daleko větší pakárna než plochy..


Přílohy:
speedster art deco chrome.jpg
speedster art deco chrome.jpg
[ 37.27 KiB | Zobrazeno 2584 krát ]


_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2015
Příspěvky: 819
Bydliště: Chlumčany (PJ)
Obrázky: 0
plochy a vytazeni je celkemv poho, ale on asi myslel prave tu konstrukci

_________________
Taranis X9D+


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 20:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.3.2016
Příspěvky: 8
Celeron píše:
Svádím tady boj s prvním pokusem něco namalovat pro přípravu dat pro CNC frézku. Cestu jak zdigitalizovat (obkreslit) již existující plánek typu Fara, Černý a pod není tak moc velký problém. Ale jde mi o "pravý" 3D modelování letadla. Nejde ani tak o konkrétní 3D CADy ale o základní postupy jak vlastně model postupně vytvářet.
Je tu prosím někdo kdo to má jako praktik v malíku, kdo by se byl ochoten o tuhle tématiku podělit? Modelování pro 3D tisk už celkem zvládám, zatím jsem nenarazil na něco, k čemu bych se nějak, třeba i klopotně nedopracoval. Ale pro tiskárnu to většinou nejsou sestavy, díly jsou relativně jednoduchý a používá se kompletní model v STL. U letadla se musí vše rozřezat na frézovatelný plochy, takže minimálně jeden krok navíc.
Díky
Jirka


Ahoj , Ideální pro vytvoření modelu v 3d Cad je udělat základní tvar modelu, prostě obal,tak jak by to letadlo mělo vypadat.Můžeš to udělat jako šablonování, nebo tvarování ploch . A když máš nějakou tu kostru, tak si do toho nasekáš roviny,kde chceš mít přepážky a jen si tu kostru na tu rovinu promítneš . Můžeš si v tý základní kostře udělat rovnou i lišty a na přepážky se ti rovnou promítne výřez pro lištu. Já to třeba dělám tak, udělám základní kostru modelu,jak bude vypadat a pak si řeknu,kde chci mít serva a baterky a motorové lože a uchycení křídla a tam si dám rovinu a promítnu geometrii . No a bočnice dělám funkcí na plechy, tak abych po rozvinu měl tvar pro řezání a seděli mi případné zámky na přepážky. Co si budem povídat, je to piplačka. Já to třeba dělám v inventoru a pak všechno naházím do výkresu po dílech a stejně to musím převádět do dxf a některé ty splyne převést na křivky,páč mi to nechce brát další program na kod stroje . Ale je fajn, když potřebuješ kopito třeba na kabinku, nebo pro laminování krytu motoru,že se podíváš, jak tam bude sedět už při návrhu .


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Modelarmodelar píše:
Ahoj , Ideální pro vytvoření modelu v 3d Cad je udělat základní tvar modelu, prostě obal,tak jak by to letadlo mělo vypadat.Můžeš to udělat jako šablonování, nebo tvarování ploch . A když máš nějakou tu kostru, tak si do toho nasekáš roviny,kde chceš mít přepážky a jen si tu kostru na tu rovinu promítneš . Můžeš si v tý základní kostře udělat rovnou i lišty a na přepážky se ti rovnou promítne výřez pro lištu. Já to třeba dělám tak, udělám základní kostru modelu,jak bude vypadat a pak si řeknu,kde chci mít serva a baterky a motorové lože a uchycení křídla a tam si dám rovinu a promítnu geometrii . No a bočnice dělám funkcí na plechy, tak abych po rozvinu měl tvar pro řezání a seděli mi případné zámky na přepážky. Co si budem povídat, je to piplačka. Já to třeba dělám v inventoru a pak všechno naházím do výkresu po dílech a stejně to musím převádět do dxf a některé ty splyne převést na křivky,páč mi to nechce brát další program na kod stroje . Ale je fajn, když potřebuješ kopito třeba na kabinku, nebo pro laminování krytu motoru,že se podíváš, jak tam bude sedět už při návrhu .


Já to zatím zkoušel takhle. Mám třeba monografii s řezama. Tak si nasázím v měřítku monografie rovin, co mám k dispozici řezů a do těch rovin namaluju skicy řezů z monografie. No jenže zde už poprvé narážím. Cad kreslí skicy, který se pak vytahují na prostorový telesa. Takže musím každou skicu vytáhnout do těla nějaký minimální tloušťky aby šla mezi nima použít funkce přidání spojením dvou těl. Jenže pokud není dost řezů, je to takový odskákaný, nebo jinak ne úplně ideální. Domalovávat to ručně je celkem pakárna. Takhle jsem zvyklej z 3D tisku. Jestli jdou namalovat skicy řezů a pak je nějak obalit, to se u 3D tisku nepoužívá, tudíž jsem zatím nezkoumal, nezkoušel a ani nevím, jak na to. Ale je mi jasným že dokud nebudu mít venkovní obálku, tak nejde pokračovat dál.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 21:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.12.2015
Příspěvky: 18
Ak chceš modelovať lietadlo v 3D nepotrebuješ CATIU a ani CREO. Zvládajú to i iné programi ... Rhino, Solidworks .... a ako na to? http://www.grabcad.com , http://www.youtube.com/watch?v=J461H0WWq28 ....


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 17.04.2016 22:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
xpertmill-cnc píše:

To video od Farii je dost dobrý akorát kdyby mluvil nějakou normální řečí a měl taky v normální řeči CAD. Tahle španelština nebo co to je :roll: Vůbec místama netuším, co to vlastně dělá. :cry:
Jirka

edit: Zkoušel jsem trochu slídit v Grabcadu. Už jsem si říkal, že tam nic není a pak si naštěstí všiml volby All time. Ale nějaký stahování příkladů je pro mě na dvě věci, nelze v SW otevřít, prý budoucí verze...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2016 6:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2005
Příspěvky: 927
Bydliště: Kľačany, SK
Ja osobne všetko kreslím v Catii, mám ju v práci a po dohode zo šéfom v tom nie je problém.
Pracujem takto. Nájdem si monografiu, snažím sa čo najdetailnejšiu. Tú si hodím do Corelu. V ňom si obkreslím všetky krivky, tvary, rezy a pozície... prosto všetko čo treba aby bolo podľa skutočnej mašiny. Následne si to na importujem cez výkres do Catie.
Pri tomto kroku mi vznikne v podstate 3D 2D pohľad. vyzerá asi takto:
Příloha:
001.jpg
001.jpg
[ 39.46 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]


Následne, teda aspoň ja, pokračujem krídlami, VOP/SOP. Pri tomto kroku vyhladzujem aj profily aby som dosiahol kvalitnejšieho povrchu. Profily sú tak isto naimportované DXF dáta. Zväčša sa však skladajú len z bodov a úsečiek. Treba to previezť do kriviek a následne vyhladiť. Deviácia je do max 0,1 mm, čo je v našom modelárskom merítku myslím celkom zanedbateľné. Potom to vyzerá asi takto:
Pred vyhladením:
Příloha:
2.jpg
2.jpg
[ 28.59 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]


Po vyhladení:
Příloha:
1.jpg
1.jpg
[ 21.96 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]


Základ nosných a riadiacich plôch:
Příloha:
016.jpg
016.jpg
[ 24.07 KiB | Zobrazeno 2363 krát ]



Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2016 7:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.1.2005
Příspěvky: 927
Bydliště: Kľačany, SK
Následuje trup:
Příloha:
025.jpg
025.jpg
[ 31.47 KiB | Zobrazeno 2357 krát ]


Mno a potom maketové detaily a krídelká podvozok a pod...
Příloha:
041.jpg
041.jpg
[ 34.62 KiB | Zobrazeno 2357 krát ]


Příloha:
042.jpg
042.jpg
[ 34.91 KiB | Zobrazeno 2357 krát ]


Týmto vlastne vytvorím obalovú schránku a následne pracujem ďalej...

Nahádžem tam serva, motor, mechaniku podvozku a pod. Narežem prepážky, porobím hrúbku stenám a už modelujem vnútornú konštrukciu modelu.
Je to ale naozaj pomerne zdĺhavý proces... Hlavne pokiaľ sa hráš s takými detailami ako ja...Keď si zoberiem čas strávený u kompu je to v podstate to isté ako keď to reálne aj staviaš... možno o niečo menej :)
A výsledok? Zhruba asi takýto:
Příloha:
_vyrd11_3213034.jpg
_vyrd11_3213034.jpg
[ 69.32 KiB | Zobrazeno 2357 krát ]



Ferino


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 18.04.2016 9:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.6.2007
Příspěvky: 3115
Bydliště: Středočesko, ČR
Obrázky: 0
Před lety vytvořil Ivo Mikač hezký tutoriál pro SketchUp třeba to trochu pomůže v postupech jak vytvořit model:
http://www.mikac.cz/3D-free-cad-sketchup-frame.html >Modeláři >učebnice


http://kolmanl.info/index.php?show=SKETCHUP_TUT

_________________
Fyziku respektuji, ale nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/1139 NE = už nelítám


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 34 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: pert a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz