Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Velmi hloupá chyba a jak ji vyřešit?
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 18:05 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: Praha 15
Zdravím.
Předělal jsem si TORO900 na FPV a začali mi potíže. Po startu z ruky model okamžitě zamíří čumákem k zemi. Několikrát jsem vyvažoval, co nejpřesněji stanoveným hodnotám a .... zase. a zase. Ať jsem si s těžištěm hrál, jak jsem chtěl, pokaždé TORO zamířilo stejně hloupě k zemi. Už jsem vážně nevěděl, co dál...
Až dnes jsem přišel na to, co se celou dobu dělo. Můžete zkusit hádat, ale TOHLE se asi jen tak nevidí :D
.
.
.
Zjistil jsem, že mám jaksi obrácený smysl u výškovky. Na jednu stranu, konečně vím, co s tím je, ale co mě spíš děsí, je skutečnost, že smysl křidélek (ačkoliv zde to obstarávají ty dvě a samá serva) je stále stejný, takže po obrácení smyslu v nastavení serv se mi sice "výškovka" obrátí správně, ale zase bych zatáčel naopak. Do přestavby vše fungovalo OK, režim samokřídla samozřejmě mám. Sice jsem se v nastavení vrtal, ale jen jsem si zkoušel přidat na úplně jiný kanál pípák, nic víc nic míň. Můj problém je teď ovšem takový, že to za nic na světě nemůžu nastavit správně. Vysílač mám Graupner MZ-12.
Díky předem všem za pomoc.

_________________
Sbach, Solo Sport (žhav. 7,5ccm), F-35 (dmych. 64mm), TORO 900 (+FPV), Duet


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 18:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
Tvůj problém je takový, že jsi v přijímači přijímači přehodil kablíky serv mezi sebou...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 18:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: Praha 15
Jo, aha. Hm... moje blbost mě nepřestává překvapovat :lol: zase jsem to pomotal. Díky moc!

_________________
Sbach, Solo Sport (žhav. 7,5ccm), F-35 (dmych. 64mm), TORO 900 (+FPV), Duet


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 20:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.7.2009
Příspěvky: 775
Bydliště: Hodonín
Ahoj,

to se stává, že se něco přehodí. Ale já před každým letem zkouším funkčnost kormidel a jejich správné výchylky.

pavel


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 21:14 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: Praha 15
jo, po téhle zkušenosti se již budu také věnovat i smyslu, než jen "jestli to funguje a jestli se to někde nehýbe" :D

_________________
Sbach, Solo Sport (žhav. 7,5ccm), F-35 (dmych. 64mm), TORO 900 (+FPV), Duet


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 05.04.2016 23:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Pripomína mi to, "prerábku", ako som ja raz nemohol odletieť s babyGrobom.. Vyskúšam kormidlá, hodím, pridám motor, padol mi... Ejha.. no, vymenil som vrtuľu, a znovu - a znovu rovnako do zeme, tých 5 či 10 metrov od štartu, keď som pridal. Preveziem sa domov pre nové vrtule, celý čas rozmýšlam či nejaké rušenie alebo čo, namontujem, a konečne skúsim motor aj na zemi - a hľa - ten sa točí opačne a teda brzdí.......!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2016 6:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2010
Příspěvky: 511
Zajdi si na letiště a určitě ti nějaký kolega pomůže v začátcích lítání. Začátky jsou těžké a stoji to peníze.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2016 6:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2009
Příspěvky: 1340
Bydliště: Sviadnov (Frýdek-Místek)
A stává se to i zkušenějším modelářům.
Na letišti je jeden dlouholetý a pečlivý modelář, který svědomitě staví a připravuje modely a nenechává nic na náhodě. I tak se stalo, že jednou vyměnil serva v akrobatu za lepší, digitální a neuvědomil si, že se změnil smysl výchylek.
Nakonec měl štěstí - po startu mu to rychle došlo, tak se nepokoušel více korigovat, jen stáhnul plyn a přistál bez poškození. A pak už si jenom nadával.

_________________
-


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2016 7:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.11.2005
Příspěvky: 5337
Obrázky: 0
VŽDY je potřeba kontrolovat funkci kormidel.
Loni se mi povedlo zapojit obráceně výškovku u akrobata 50ccm . Má samostatně výškovky a každá má své servo. Mám to barevně označené, jednou jsem to přehodil, zkouška to odhalila, tak jsem si zrezervoval serva, byl jsem líný to rozebírat. Příště jsem na to zapomněl, zapojil správně. Na letišti byli nějaký lidi, blafalo se, já si to jako blbec nezkusil a startuju. Naštěstí nechávám model při startu rozeběhnout, jemně přitahuju a model klopí čumák. Okamžitě mi dochází co se děje, vrtule škrtne o zem, chcípne motor a model zastaví beze škod. Měl jsem velkou kliku, udělal jsem několik velkých hloupostí, které mohly finančně hodně bolet.
Je dobrý si zafixovat před prvním letem vždy nějakou předletovou přípravu jako u reálnýho letadla. Vzít za vrtuli, zkontrolovat její uchycení vč, motoru, vzít za věci co se můžou uklepat, třeba kabina nebo haubna modelu, zajištění podvozku, kormidla jestli drží panty. Dělat to při skládání modelu, není potřeba tím strávit další půlhodinu, prostě jak to člověk má postupně v ruce, tak na to mrkne. A před každým letem zahýbat kormidly, než přidám plyn na start.

_________________
http://ar1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 06.04.2016 11:25 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Potkan píše:
...jestli to funguje a jestli se to někde nehýbe...

Jojo, to umím taky... http://www.jyrry.cbcnet.cz/grafika/Mossie_crash.jpg - nepřepnutý model s "obrácenou" výškovkou; vše se při zakvedlání páčkami hýbalo... akorát výškovka naruby :roll:

A kdo tvrdí že se mu to stát nikdy nemůže... nooo, sebedůvěra bývá potvora... :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 08.04.2016 17:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.3.2014
Příspěvky: 1573
Bydliště: Letovice,ČR
Taky se přidám.
Kdy jsem se k tomu po letech vrátil, do začátku jsem koupil ptákovu Cessnu 480. Vše jsem odzkoušel a dobrý. Jen výškovka byla obráceně, což mi po těch letech nedocvaklo. Normálně jsem odstartoval s tím, že místo přitahování jsem odtlačoval. V tu chvíli mi to přišlo normální a světe div se, normoš jsem letěl až do přistání :( . Zdálo se mi, že jdu moc rychle k zemi .... a tady to přišlo. Podvědomě jsem přitáhl..... a Cessna šup do země! Až potom mi došlo, že to celou dobu mám obráceně a až ta podvědomost to pokazila 8O . Podotýkám, že nemám problém odletět s opačným módem, ale v krizi nevím, nevím.

_________________
Co napíšu je jen můj názor, který nikomu nevnucuju.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2016 9:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.1.2010
Příspěvky: 511
Já jsem něco dělal na letadlu a pak jsem nastartoval a vše se zdálo v pořádku. Otáčky kolem 9000. Vystartoval jsem a letadlo nemělo výkon. Po přistání jsem zjistil, že jsem nasadil opačně vrtuli.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2016 9:44 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6021
Bydliště: Praha ČR
Asi tak - reverz výchylek si udělalo strašně moc lidí, včetně některých, kteří patří mezi velmi zkušené modeláře (bez nejmenší ironie!!!), ale občas se zadaří...
V tomto směru se není za co stydět, bohužel se to občas stane kdekomu :-(

V daném případě je k zamyšlení spíš to, že trvalo tak dlouho na to přijít a startovalo se takto opakovaně - řekl bych, že po první ráně by měla být kontrola výchylek samozřejmostí. Ale nemá cenu to řešit, poučení jistě bylo učiněno :lol:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 20.10.2016 14:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 2.2.2009
Příspěvky: 1249
Bydliště: Havířov
Mně se tohle povedlo po výměně serva směrovky ještě na starém RCEK. Staré servo byl nějaký analog (asi HXT?) a já ho nahradil digitálním Savoxem. Přišel jsem na to až těsně před soutěží, naštěstí to byla jen směrovka a dalo se snadno přistát... :D

_________________
"Rozum, který zůstává stát, je v pořádku – jen si nesmí lehnout." J. Werich


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz [Bot], tomashr, ZS-Man a 29 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz