Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: pát 01.04.2016 21:06 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 13.3.2013
Příspěvky: 46
Bydliště: Polička
Ahoj,
chci se s váma podělit o svoji blbost.....

Na podzim jsem rozmáznul akrobata a elektronika se zdála v pořádku. Hned jsem ji vyzkoušel a to i když na reglu byly známky nárazu. Vše šlapalo OK.
Jelikož jsem chtěl komponenty znovu použít, tak jsem si řekl, že je ještě trochu prověřím. Hlavně motor (C5055 700kv + 4S) s regulátorem na "sucho" a pak s vrtulí při zátěži.
Využil jsem volného večera bez rodiny a motor chytil na kus dřeva. Otestoval bez vrtule a na vysílačku reagoval bez problémů. Potom jsem přidal vrtuli. Běžná kontrola vysílačky a polohy plynu, pak jsem připojil baterku. Regl ani nepípnul a hned se to rozběhlo na plný plyn. Samozřejmě nijak přichycené.

Výsledek - krve jak na jatkách, sanitka, hodina šití (šlacha, kůže), 4 týdny dlaha a teď mě čeká rehabilitace na rozhýbání malíku.

Rušení vysílače bych asi vyloučil (zatím nikdy nebylo a je to 2,4GH) a tak regl půjde z domu. Dokonce vrtule usekla příjmač a motor stále běžel.

Fotky jsou z převazu po 1,5 týdnu.

Takže bacha, modelařina občas bolí.... :wink:

Honza

PS: že jsem blbec mi psát nemusíte, vím to a pohled na pravačku mi to vždycky připomene.... :lol:


Přílohy:
IMG_20160308_083956.jpg
IMG_20160308_083956.jpg
[ 32.56 KiB | Zobrazeno 4778 krát ]

IMG_20160308_084004.jpg
IMG_20160308_084004.jpg
[ 33.42 KiB | Zobrazeno 4778 krát ]

IMG_20160308_084016.jpg
IMG_20160308_084016.jpg
[ 31.36 KiB | Zobrazeno 4778 krát ]


_________________
http://www.rcalbum.cz/profil/Locker
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: pát 01.04.2016 21:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1975
Bydliště: Vysočina, ČR
Locker píše:
....vrtule usekla příjmač a motor stále běžel.

Tahle věta mě trochu děsí. To by se nemělo stát. Docela rád bych ten regl pitval...ale rozhodně nepoužíval.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: pát 01.04.2016 21:59 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.2.2015
Příspěvky: 155
Bydliště: Praha 15
Au :(
Z vrtulí mám vždycky respekt, kámoš mi takhle jednou držel letadlo a byť se ho jen dotkla (můj dojem), pěkně mu to rozřízlo ruku. U motoráků letadlo obcházím na několik metrů a jehlu šteluju jen s rukavicí. A zrovna včera jsem si takhle pájel konektory k baterce a najednou smrad a koukám já si pálím prst. Instinktivně jsem ucukl, ale asi jsem si to spálil fest, pač už to ani nepálilo (jen okolo). Taky jsem si říkal, jakej jsem blb :D

_________________
Sbach, Solo Sport (žhav. 7,5ccm), F-35 (dmych. 64mm), TORO 900 (+FPV), Duet


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: pát 01.04.2016 22:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
Se spalovákem bys teď mával možná bez prstů nebo s horší variantou, takže tohle ještě dopadlo relativně dobře a po uzdravení to snad na páčkach poznat nepůjde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: pát 01.04.2016 22:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Aúúúú. To to dopadlo ještě dost dobře. Takovej motor už je srovnatelnej se slušným spalovákem. Připojovat takovýho macka neupnutýho, bych se asi bál i bez vrtule. Přeju ať se to brzy zhojí bez následků.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 0:21 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Poprosím o vložení odkazu na regulátor. Tohle fakt nebezpečné.

Ale nemůžu říct, že by se mi to nastalo. Krví jsem sice platil, ale stačily motýlci a spousta nadávek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 1:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Mě tedy vrtule párkrát kopla při startu ale na šití to bylo jen jednou. Ale vím o 2 případech dost vošklivých. V 70 letech kdy nebyla letiště, se běžně hornoplošáky až do 6,5 ccm startovaly z ruky. Kolega házel Cherry na MVVS 2,5 D7. Tyhle dýzly hrozně slintaly a tak mu těsně před hodem začal tahem vrtule vyjíždět z ruky dopředu a dolů. No tak si ho levou rukou "narovnal" dlaní přesně do vrtule. Vošklivý, půl roku neschopnost... Měl celoživotní smůlu. Po čase se odstěhoval do Hradce Králové a tam mu v noci praskl přívod svítiplynu a z čtyřčlený rodiny zůstalo jen jedno dítě. :(

Bráchovi se stalo to samý při házení pyloňáka RC-P. Sice tam nestrčil ruku ale po vyklouznutí a překlopení čumákem dolů mu vrtule rozsekala do hloubky 0,5-1 cm předloktí. Něco přes 40 stehů.

Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 3:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2015
Příspěvky: 1421
Bydliště: Šternberk, ČR
Me posekal jen copter vlastne ani nebyl dostaveny mel sem v jedne ruce rameno uz s osazenym motorem a zkousel tah, druhou rukou sem na vysilaci pridaval plyn a sekla me karbonova 17" vrtule jen tak ctvrt plynu jen me skrabla na plny plyn by to na stehy urcite.

Velky strach mam z vrtuliku sam si ho nikdy neporim, kdyz vidim piloty vrtuniku jak vysi metr pred sebou ve vysce oci mam husi kuzi.

_________________
NazaM F550-Rozebraná, RCT800-Padená rozbitá
Vektor XXL, EasyGlider,Taranis
HB-D8T Brushless


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 6:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
TomasC píše:
Poprosím o vložení odkazu na regulátor. Tohle fakt nebezpečné.

Ale nemůžu říct, že by se mi to nastalo. Krví jsem sice platil, ale stačily motýlci a spousta nadávek.

Súhlasím s názorom že by sa mal zverejniť typ reglu -
aj keď je fakt že bol po náraze a výrobca by sa mohol brániť že bol poškodený.

Podľa mňa je isté že strieďák motor, sa bez bežiaceho programu v procesore neroztočí,
a že ani akékoľvek poškodenie reglu nezabezpečí že by vznikla náhodne správna postupnosť signálu na rozbeh
( vypnutý plyn pri zapnutí -- pridanie naplno po nejakom čase).
Preto by som bol rád keby regly tohto typu neboli v mojom okolí nijak masovo používané..

Želám skoré uzdravenie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 7:36 
Mazák
Mazák

Registrován: 22.1.2016
Příspěvky: 758
Bydliště: Brno-Maloměřice
Dobrý regulátor se nemůže roztočit jinak, než ze správné polohy ovladače - z ninima po přidání plynu. Viděl jsem několik čínských regulátorů, které se rozběhnou hned po připojení baterek - podle polohy páky a nečekají, až bude páka na minimu. Takové regulátory by se vůbec neměly prodávat, protože je to fakt nebezpečný výrobek.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 8:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.8.2009
Příspěvky: 888
Bydliště:
Obrázky: 0
Může se to stát každému, neštěstí je na světě hned. Přeji brzké uzdravení.

_________________
Loop VA Models ; Spacewalker II SIG 1/4 ve výstavbě


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 13:42 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
myslim ze je celkom normalne ze regulator ma nieco "na prekrytie vypadku signalu" v rade desatin sekund, takze preseknuty vodic od prijimaca a motor beziaci aj potom, nie je nenormalne ... nenormalne by bolo keby tak bezal "dlho" ale treba si uvedomit ze aj 1/2 sekundy v takej situacii je pre obet uz tiez vecnostou vecnostou ... tu by som problem s reglom nehladal ... problem je ze sa vobec rozbehol, to sa nemal, bud bola packa v polohe na brzdu a potom sa nemal rozbehnut alebo bola na beh, potom sa nemal vobec armovat a mal to vsetko vypipat ... neverim ze by mechanicky zasah mohol nieco take sposobit ... aj ked vsetko je mozne, blby kontak na "naseknutom" privode ho zblbnut mohol ... bol som ale svedkom pripadu ked majitel polozil na zem vysielac, zabudol nanho, vybila sa baterka a skoncilo to posekanymi rukami kolegu ktory za nic nemohol .... preco sa prijimac rozhodol dat po vypadku signalu plny plyn sme uz nezistili, vyzeralo to na nezmyselny fail save ... o nahodne pridanom plyne v dieni pohybom lakta viem v 2 pripadoch :- P

... v kazdom pripade, elektromotor motor s vrtulou je nabita zbran a tak k tomu treba pristupovat ... proste treba mat na zreteli ze sa to kedykolvek moze rozbehnut a ze vrtula vydrzi viac ako ruka (v tom lepsom pripade)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 14:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.5.2006
Příspěvky: 9047
Bydliště: Bratislava dnv SK
Mňa posekal ešte komutátorový VM2020, a to keď som ho len chcel skúsiť priamo na baterku - len som sa dotkol konektorom motora.. samozrejme padal mi z ruky už bez baterky ale zotrvačnosťou prešiel nohou 2x.

O to tu ale nejde, tu sa písalo že ho mal na kuse dreva a asi chcel zaň držať a ani to nestihol, ušiel mu hneď ako pripojil napájanie reglu. To je vážna chyba programu reglu, inak to možné nie je.

Ano mali by sme to tak brať že od momentu pripojenia baterky je vrtuľa nebezpečná, ale páni kto z nás je schopný zapojiť konektory niekde vnútri trupu modelu dostatočne bezpečne? Keby sa to stávalo pravidelne, chýbali by mnohým nielen prsty..
Ja mám takmer všetky motory maličké a som zvyknutý držať model za vrtuľu (jednak je to asi najpevnejšie miesto na modeli, jednak by v prípade snahy o rozbeh blokovaný bldc strieďák "nenabehol" do synchronizácie a udržal by som ho, to yvskúšané mám.. ale keby to regly robili častejšie, fakt by sa raz nutne niečo stalo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 17:40 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
igorb píše:
... bol som ale svedkom pripadu ked majitel polozil na zem vysielac, zabudol nanho, vybila sa baterka a skoncilo to posekanymi rukami kolegu ktory za nic nemohol .... preco sa prijimac rozhodol dat po vypadku signalu plny plyn sme uz nezistili, vyzeralo to na nezmyselny fail save ...


Zažil jsem podobnou akci, důvodem byl princip futaby, že má obráceně plyn (páka k sobě= 1,9ms). Pak je třeba dát reverz na PLYN a pokud se nenastaví ZNOVU fail save, tak tovární je je 1,9ms.


igorb píše:
... v kazdom pripade, elektromotor motor s vrtulou je nabita zbran a tak k tomu treba pristupovat ... proste treba mat na zreteli ze sa to kedykolvek moze rozbehnut a ze vrtula vydrzi viac ako ruka (v tom lepsom pripade)
Neváhal bych přidat a ODJIŠTĚNÁ.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zranění, aneb za blbost se platí
PříspěvekNapsal: sob 02.04.2016 17:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
rulesy co mame pre elektry v uputancoch vyzeraju byt v tej konzervativnej IC spolocnosti ako elektrofobia, ale zacinam mat pocit ze je to len dobre :- ))))

keby nejaky vyrobca nainstaloval do reglera nejaky 100% bezpecny arming plug, bolo by dobre


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 51 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz