Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 10:26 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.11.2009
Příspěvky: 372
Bydliště: Brno
hele, nechci otravovat, ale myslíš., že by s tím šlo tisknout taky thin layer , byl bych rád jestli to zkusíš.... osobně mám od Taulmanů Bridge a na křídla to nefungovalo..., přikládám factory soubor pro Simplify3D, na Prušovi by to mělo fungovat, tak jak je, samozřejmě teploty jsou nastavený na PLA... (možná ještě přidej akorát extrusion multiplier) jinak mám tady vzorky PLA od filamentum co vydrží až 80 stupňů...


Přílohy:
spitMk16_11_wingRi3.zip [600.18 KiB]
102 krát
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 11:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
Patas_ píše:
zda PLA nebo ABS je fuk, je to levnej základní plast, Nylon 910 od taulmanů to je panečku materiál pro konstruktéry!


já jsem o tomhle materiálu slyšel, ale podle toho, co jsem zatím o něm hledal se:

a) moc nehodí na jemnou práci ... co vidím, tak se z něj lidem celkem obtížně tiskne ... jasně je to houževnaté, ale detaily na tom nejdou moc dobře

b) hodně lidí musí poměrně citelně ubírat na rychlosti - to může být specifikum jen nějakých tiskáren, ale celkem se tenhle nářek opakuje

c) podle některých videí a referencí má PETG poskytovat podobně houževnatý tisk při výrazně lepší manipulaci a tisknutelnosti i dostupnosti

ani jedno z toho nemám odzkoušeno a celkem by mě zajímalo srovnání na Průšovi a co z toho jde a nejde. a taky kde o jde případně pořídit (zatím nemám kam s tím, ale něco houževnatého hledám ... a s ABS je zatím fakt dost neefektivní práce.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 11:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
jindraj píše:
... a s ABS je zatím fakt dost neefektivní práce.


Až tak neefektivní mi to nepřijde. U ABS je opruz s nahříváním desky, což chvíli trvá a při tisku v bytě to i topí a víc smrdí.
Na druhé straně dílů, které se pak vytisknou naprosto v pohodě, je spousta - od servorámečků po naprostou většinu dílů na coptery atd. V podstatě cokoli relativně placatého, byť i velkého.
Problém je specifický u dílů velkých plochou a navíc vysokých, kde už to ve výšce postupně chladne nerovnoměrně a tím vzniká pnutí, tam už to chce celkové temperování.
Ale věcí tisknutelných z ABS bez větších komplikací je ve skutečnosti hodně, ABS-T tu statistiku asi ještě o kus zlepší.

Tak naokraj - možná si to pomalu říká o vytvoření threadu vyloženě o materiálech, docela těch nových alternativ přibývá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 12:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
tomashr píše:

Až tak neefektivní mi to nepřijde. U ABS je opruz s nahříváním desky, což chvíli trvá a při tisku v bytě to i topí a víc smrdí.
Na druhé straně dílů, které se pak vytisknou naprosto v pohodě, je spousta - od servorámečků po naprostou většinu dílů na coptery atd. V podstatě cokoli relativně placatého, byť i velkého.
Problém je specifický u dílů velkých plochou a navíc vysokých, kde už to ve výšce postupně chladne nerovnoměrně a tím vzniká pnutí, tam už to chce celkové temperování.
Ale věcí tisknutelných z ABS bez větších komplikací je ve skutečnosti hodně, ABS-T tu statistiku asi ještě o kus zlepší.

Tak naokraj - možná si to pomalu říká o vytvoření threadu vyloženě o materiálech, docela těch nových alternativ přibývá...



já ti nevím ... zatím mám natisknuto málo, s ABS-T vůbec nic, ale co jsem dělal s ABS to byl problém. I když se povede díl vytisknout bez praskanců obvykle se mi nějaká vrstva odseparuje při nějakém trochu stresu toho materiálu. Teď jsem si vytiskl z ABS vylepšený case na elektroniku na tiskárně. Nejprve vztekání s rozměry ... po vychladnutí jiné než model ... o dost. Snaha udržet rohy neodchlíplé ... Nakonec po dohnání rozměru a několika pokusech s udržením rohů na podložce zdánlivý sukces, ale na několikátý pokus. Na první pohled konečně dobré ... při montáži se ale následně ukázalo, že soudržnost vrstev je stejně mizerná ... člověk se špatně podíval na nějaký výstupek a byl pryč. přitom to tisknu na max teploty co jdou. Může to být samozřejmě blbý filament, ale když do něj nevidím tak to je pak práce na houby ... připravit, vytisknout a pak zjistit, že nevydrží trochu nějaké montážní manipulace. Díky těmhle zkušenostem se mi pak s ním moc nechce dělat. Uznávám, že jde hezky opracovávat, ale tisknu z něj nerad.

třeba na tyhle konstrukční věci jsem teď naopak moc potěšen z čerstvě zkoušeného PETG ... dobře se s ním zatím dělá, věci z toho lezou neuvěřitelně pevné. Když už rupne, tak to nikdy není separace vrstev, ale prostě zlom skrz objem tělesa podle námahy. Velmi houževnatý. Drží přesně rozměry. Opracovává se ale také hůře. Ale to mi zatím tolik nevadí. Snažím se vždy doladit model aby byl přesný ...

třeba takhle vypadl asi 3. tisk ... bez známých nebo vyladěných profilů ... prostě takhle když se chová materiál nezáludně, tak je větší radost s ním dělat :)

http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=40&t=75825&start=30#p1288248


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 12:15 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 25.4.2003
Příspěvky: 10797
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Tiskl jsem si náhradní díly na REBEL II verzi rovnou 32 a ladil jsem tisk z ABS.
Tisknu perimetry na 90mm/s.
Pomohlo mi nepatrně zvýšit teplotu tisku, ale co mě opravdu překvapilo, že záleží na natočení dílu.
Levý Z pojezd je dlouhý přes 9cm. Natočení tak, že primárně jezdí osa X vedlo ke zvedání. Otočení o 90stupňů problém vyřešilo. Na nastavení SLICR jsem nic neměnil. Přiznávám, že jsem tipoval, že to bude spíše obráceně.

V té souvislosti mě napadlo, že si asi pořídím ofuk.



A z materiálů. Tisknu ABS, je to obrobitelné, jak psal Tomáš. A když to na závěr ponořím na par sec do Acetonu, tak se z toho stane lesklá, nešpinitelná plocha.
Ale je to o použití a potřebné nároky na výsledek.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 12:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Ad ABS jindraj - zkus zvednout teplotu, klidne i nad 250st. Zejmena u Mladce to dost pomaha...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
tomashr píše:
Ad ABS jindraj - zkus zvednout teplotu, klidne i nad 250st. Zejmena u Mladce to dost pomaha...

rád bych, ale tisknu na 255 a to je doraz. A ano je to Mladeč ... zkrátka pohybuji se evidentně v pásmu, kde tomu materiálu není pohodlno.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 14:33 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
TomasC píše:
Tisknu ABS, je to obrobitelné, jak psal Tomáš. A když to na závěr ponořím na par sec do Acetonu, tak se z toho stane lesklá, nešpinitelná plocha.


Přesně tak. Ono se všude píše o "vaporizing" acetonovými párami, ale mě se u některých věcí víc osvědčilo ten díl doslova acetonem "nalakovat"... Povrch se nejen zlepší, ale leckdy i zpevní (materiál se více slije dohromady).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 14:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
kroxigor píše:
Včerejší tisk 5:22h hromada podpor některé fakt tenounké ale dalo to ...


Sakra, co ty lidi na ty babě takovou dobu furt viděj :?: Dyť je to mrzák bez rukou :!: :mrgreen:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 14:40 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2881
Bydliště: Zavar, SK
Chlapci, keď už sme to tu zvrhli na všeličo spýtam sa takto: nemáte skúsenosti s pokovením plastov?
Dôvod je, že do jedného meráka by som potreboval pomerne zložité tienenie, ergo keby sa to dalo vytlačiť a pokoviť by sa véééľmi šiklo...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 14:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Vakuově napařit. Já dávám napařovat do Opočna a nebo do Novýho Města nad Metují. Ale tam je větší hustota těhle napařovaček, protože to jsou pohrobci z bývalý Tesly Opočno, kde se dělaly tyhle mašinky. Nezkoušel jsem sice tisky z 3D tiskárny ale napařovali mi na epoxidovej a syntetickej lak teplotně zcela bez problémů.
Ale napadá mě, že to možná nepůjde 8O Kdoví co se bude dít s tiskem ve vákuu, vždyť tam jsou uzavřený vzduchový kapsy v infillu.
Taky mají technologii, kdy nadzvukovou rychlostí "zasekávají" do plastů, skla, kovů a jiných materiálů prach některých dalších kovů. Třeba pozlacený křišťál, to je vskutku podivuhodná věc. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 15:06 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Napařování osobně netuším, ale existují i tiskové materiály s definovanou vodivostí a obsahem kovů. Viz třeba http://eshop.svet-3d-tisku.cz/3dxnano_e ... t_1-75_mm/ .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 0:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
tomashr píše:
Napařování osobně netuším, ale existují i tiskové materiály s definovanou vodivostí a obsahem kovů. Viz třeba http://eshop.svet-3d-tisku.cz/3dxnano_e ... t_1-75_mm/ .


No tak zkazit výtisk z tohoto matroše, to už celkem leze do peněz. 8O To napařování hliníkem stávalo asi 30,- za dm2.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 1:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jako stínění se dá použít i elektrovodivý lak s obsahem stříbra: http://www.gme.cz/elektrovodivy-lak-el-1-4ml-p741-003
nebo: http://www.gme.cz/elektrovodivy-lak-el-2-4ml-p741-002


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Prusa i3 vs Rebel 2
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 11:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Lark píše:
Jako stínění se dá použít i elektrovodivý lak s obsahem stříbra: http://www.gme.cz/elektrovodivy-lak-el-1-4ml-p741-003
nebo: http://www.gme.cz/elektrovodivy-lak-el-2-4ml-p741-002

No jestli je na nitrobázi, tak se do ABS určitě zažere dobře. Ale v této pseudozelené době nikdo neví. :roll:
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 74 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz