Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: ned 13.03.2016 18:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
rád bych poprosil stavitele letadel - motoráčků:
Zvažuju výrobu netradičního éra (hornoplošník cca mezi 2 - 3 metry rozpětí) netradiční konstrukcí (jestli se toho pustím, tak tady o něm udělám vlákno).
Abych mohl usoudit, že ta moje technologie je životaschopná, potřeboval bych znát, kolik asi tak váží trup dělaný nejakou "klasickou" technologií.

Tedy bych poprosil, jestli by mi mohly nějaké dobré duše napsat své váhy z praxe. Jde mi o hmotnost holého trupu (bez motoru, bez serv, bez elektroniky), ideální je éro o rozpětí okolo 2,5m, ale vděčný budu i za jiný rozměr - potřebuji si udělat představu o hmotnosti trupu.

Poprosil bych o údaj např. ve tvaru:
Co je to za éro (jeho velikost - rozpětí), technologie trupu, cca délka trupu, hmotnost trupu.

MOC DĚKUJI za pomoc!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: úte 15.03.2016 18:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2011
Příspěvky: 524
Bydliště: Ostrava-Poruba ČR
Ahoj,
Znám hodně modelářů, ale asi málokdo z nich provádí takovéto dílčí vážení. Sám si éro zvážím až je úplně hotové a připravené k letu.
Z éra v tomto stavu už nikdo nebude nic vymontovávat aby zjišťoval hmotnost prázdného trupu.
Letadla obecně mají být co nejlehčí.
Podle mého skromného názoru, vycházejí nejlehčí konstrukce u tebou uvažovaných modelů, z pěnového polystyrénu, křídla plná potažená papírovou hnědou lepící páskou a trup z patřičně silných desek olaminovaný sklotextilem.
První je vzpěrový hornoplošník, r. 2350 mm, motor 20 ccm boxer, hmotnost 5,5 kg.
druhé samonosný hornoplošník r.2850 mm, motor 63 ccm benzín, hmotnost 9,3 kg.
Ivan


Přílohy:
IMG_0491.JPG
IMG_0491.JPG
[ 171.28 KiB | Zobrazeno 3409 krát ]

IMG_3483.JPG
IMG_3483.JPG
[ 160.05 KiB | Zobrazeno 3409 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: úte 15.03.2016 18:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Ivane děkuju,
je mi jasné že samotný trup asi nikdo nebude mít zvážený. Spíš by byla šance, kdyby někdo zrovna stavěl, že by mi to zvážil.
Já bych chtěl trup svařit z kovových trubek :lol:
Na první pohled blbost, ale na druhý už tolik ne. Vezmu měrnou hmotnost různých materiálů:
Dřevo (balsa) 100-300
Dřevo (smrk) 440-500
Dřevo (jasan) 560-640
Hliník 2700
Ocel 7850

Tedy jsem např. s hliníkem na desetinásobku měrné hmotnosati balsy, nebo pětinásobku smrkového dřeva.
A přitom mohu stavět v pohodě z trubiček se sílou stěny 0,5mm, to si u jiných materiálů nemohu dovolit.

Malou hliníkovou konstrukci jsem si už zkusil (rám 510mm koptery), a vyšlo mi to lehčí než konstrukce z uhlíku, a pevnost fantastická:
Příloha:
IMG_2636.JPG
IMG_2636.JPG
[ 153.76 KiB | Zobrazeno 3401 krát ]


Příloha:
Váha rámu.jpg
Váha rámu.jpg
[ 91.4 KiB | Zobrazeno 3401 krát ]



Ona se konstrukce z trubiček nehodí na každý trup, ale na tohle nic jiného nevymyslím:
Příloha:
Hadraplán.jpg
Hadraplán.jpg
[ 124.57 KiB | Zobrazeno 3401 krát ]



Váha trubiček / 1m délky je daná, takže když si trup nakreslím, dokážu zhruba spočítat kolik takový trup bude vážit. No a právě to jsem chtěl porovnat s nějakým známým trupem... Takže než se do toho pustím, chtěl jsem vědět, jestli to má smysl - abych to pak byl vůbec schopen dovážit na čumáku nějakou kovadlinou :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: úte 15.03.2016 19:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2011
Příspěvky: 524
Bydliště: Ostrava-Poruba ČR
Tak to je pro mne technologie z říše snů. Kdybych to tak uměl už bych to chtěl zkusit.
Zatím se mi podařilo spájet několik hliníkových věcí ale na tohle nemám. Moc by se mi to líbilo.
Také cenově je to ale úplně jinde než moje zvyklosti.
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: úte 15.03.2016 19:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2011
Příspěvky: 524
Bydliště: Ostrava-Poruba ČR
Napadlo mě ještě, když budeš mít nakreslený ten trup dřevěný se všemi těmi přepážkami a výkližkami, tak zjistíš kolik asi váží, pak to samé z těch trubek a dostaneš nějaké porovnání. A už budeš jenom ubírat na průměru a tloušťce stěny, myslím že to trubičky vyhrajou.
Ivan


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: stř 16.03.2016 1:21 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3951
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Woita píše:
Ivane děkuju,
je mi jasné že samotný trup asi nikdo nebude mít zvážený. Spíš by byla šance, kdyby někdo zrovna stavěl, že by mi to zvážil.


... napis Mirovi , at ti to zvazi a povypravi story, jak mu to odsypa , viz :

http://www.amtmodel.com/products/savage ... -35-50cc-/ 8)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: stř 16.03.2016 5:34 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jo - a dostane se mezi řady
AMT model píše:
... šikovných modelářů "kopíráků" kteří na sebe nenechali dlouho čekat ...

Musí být férový a nejlépe postavit úúúúúplně jiné letadlo :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: pát 18.03.2016 23:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.12.2015
Příspěvky: 16
Akurat mam rozrobenu moju prvu balzovu stavbu, Mustang 1:7 od topflite. Trup, kridlo, vop, sop, v trupe dve tiahla, pevne drotene podvozkove nohy a ostruha, vazi 1950 gramov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 8:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Lapso díky za údaje, to máš krásně lehoučké. Měl bys prosím možnost zvážit zvlášť křídlo a zvlášť trup včetně podvozku? To by mi moc pomohlo!
1:7, to je asi rozpětí 215cm, že?

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 12:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.12.2015
Příspěvky: 16
Diky, ale 1:7 Mustang ma rozpetie 1650mm, plocha kridla 47,3 dm2. Zvazim ti to osobitne, ale podvozok je na kridle a ostruha na trupe.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 14:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 22.12.2015
Příspěvky: 16
tak este raz. Vaha 1950 bola s plastovym krytom motora a krytom chladica. Vaha trupu+ kridlo bez podvozku a krytov je 1692 gr., s toho trup ma 892 a kridlo 800.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: sob 19.03.2016 14:42 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
lapso píše:
...1:7 Mustang ma rozpetie 1650mm...

:oops: hledal jsem stavebnice podle rozpětí, a nějak jsem se překouknul :oops:
Hodí se mi jakýkoliv model pro porovnání, jestli mi to zvážíš odděleně, budu moc rád.
Edit: Děkuju za podrobné údaje, přesně tohle mi moc pomohlo! :D

Dneska jsem vyzkoušel pájet antikorové trubky, jde to docela dobře:
Příloha:
DSC_0166.JPG
DSC_0166.JPG
[ 63.59 KiB | Zobrazeno 3104 krát ]


Trubička o průměru 4mm se sílou stěny 0,25mm váží jen 24g/m a pevná je hodně. Při správné konstrukci by to nemuselo být těžké. Kdybych na trup spotřeboval 10m trubičky, tak by mohl mít takových 250 - 300g včetně pájky (ta nebude zanedbatelná, stříbrná je dost těžká). To se mi zdá docela únosné - na to, že kola co tam plánuji na podvozek váží 500g každé :wink: Zkusím pak spočítat, kolik metrů trubičky by ten trup sežral a tedy kolik by vážil.

Rozmýšlím, jestli by na konstrukci byl lepší hliník nebo antikoro. Antikoro je myslím tak 3 x těžší než hliník (měrná hmotnost). Antikorové trubičky jsou krásně dostupné se sílou stěny 0,25mm, hliníkové spíš s 1mm stěnou (0,5mm by byla fajn, ale není to k sehnání, a možná by to bylo i dosti zranitelné). Když tedy porovnám pevnost a hmotnost antikora a hliníku, vychází mi to antikoro lépe.

Samozřejmě s tvarovým trupem (ať s balsovým nebo laminátovým povrchem) se ta žbrdlinková konstrukce nedá porovnávat, je to každé něco jiného (kdybych to potáhnul, měl bych z toho cihlu). Já tu hmotnost trupu sháněl proto, abych po výpočtu mohl odhadnout, jestli by takový kovový trup vzhledu sloupu vysokého napětí byl schopen letu. Zatím doufám (a vypadá to) že ano.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 1:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
Fokker D.VII 1200 mm rozpětí z z celkových 890g má trup 580g. S kormidly, podvozkem a koly, kompletně bez elektriky. Převažuje příhradovka z topolu 3 + nějaké vzpěry - 3 mm kulatina osa kol, 2,5mm dráty podvozku, vzpěry uhlík +hliník + balsa + smršťovací bužírka a trochu plastu. Potah trupu samotný dělá tuším cca 45g včetně povrchovky (z toho cca 50% povrchová barva). :)

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 13:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Ak ti toto pomoze, pre nejaku predstavu sem tam som to aj odvazil a udaval vahy:
viewtopic.php?p=1113549#p1113549
Dalsi model babybace este neletel
https://picasaweb.google.com/1010401639 ... 14/Babyace
Pre dokonalu predstavu si pozri stranky paola severiniho, ten nema z kopirovania ziadnu fobiu ! Alebo na strankach tony clarka

Pocitaj tak 20m pre caa 3m model. Ja som nerez mohol zohnat len v cene cca 8-10€/m, hlinik ??? Tam sa vytrapis s plynom , prichadza do uvahy Tig ac/dc investicia cca 1000€ do zvaracky, preto ja som volil tenkostenne ocelove trubky. Stena 0,5mm priemer 4, 5, 6 . prvy model z 8 mm ale to je hrube a tazke.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Hmotnost trupu - motoráček
PříspěvekNapsal: ned 20.03.2016 16:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
josefbb, přečetl jsem tvoje vlákno o fokkerovi jako detektivku, krása!!!
Tak jsi nakonec nechal ty silentbloky? Asi ano, podle toho že v Babyace je máš taky :)
Našel jsem u tebe spoustu výborných nápadů a inspirace, děkuji za odkazy.
Já budu mít daleko méně práce, protože moje éro má být "naháč". Takže svařená konstrukce, klasická konstrukční křídla, laminátová haubna a podvozek. Už se těším na stavbu!

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz