Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: sob 11.04.2015 17:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Zdravím, chtěl bych se tu s vámi podělit o moje dílo a zároveň občas poprosit nějakou radu.
Na začátek bych zmínil, že modélářem jsem již delší dobu, ale zkušenosti v RC moc nemám. Doposud moje největší stavba byl tento stroj: http://www.rcalbum.cz/model/5576-albert.html
Zatoužil jsem po větroni, ale nechtělo se mi pořizovat nic s kuličkama a pořádnou stavebnici jsem taky nenašel. Koupil jsem trup na Siriuse od Reicharda a podle něj jsem převzal profil křídla. Konstrukci jsem načmáral o vánocích (2013) pomalu plán vytiskl a začal v létě stavět. Bohužel na stavbu jsem si nenašel moc času, tak práce šla pomalu ikdyž nemusela. Trošku bojuji s nepřesností profilu, protože jsem plán na poslední chvíli upravoval a vytisknuté šablony mi byly na nic ... pak už jsem to jen pomocí dopočtu vždy upravil aby to sedělo do profilu.
Spoustu věcí domýšlím za pochodu, jako například, že původní plán nepočítal s balsovým potahem v důsledku čehož je křídlo o pár mm širší ...
Snažím se to stavit pevné, tak aby to vydrželo mírnou akrobacii.

Je hotový potah křídel a teď potřebuji vyříznout klapky. Křídýlka s šířkou 32 mm podle plánu, ale díky té zvětšené šířce budu dělat 35 mm a klapky 45mm. Snad to bude stačit :)
Začal jsem také pracovat na trupu a jeho zpevnění, páč od toho Reicharda je to papír (taky aby ne když je to stavěné na lehčí křídla).

DOTAZ: z čeho/ jak byste rěšili winglet?

Fotky: http://michier.rajce.idnes.cz/Neleryis


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: ned 12.04.2015 10:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Já bych to dělal z balsy tak 4-5mm. Takhle.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2015 19:46 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Díky za typ, ale balsa je na to použití měká.

No nic asi se budu učit laminovat.
Koupím epoxy L285, sklo 80g/m. Pozitivní kopyto udělám z XPS, dotmelím, přebrousím a použiju hnědou pásku k separaci. Ikdyž mě vlastně napadá, že by ten XPS vevnitř klidně pak mohl i zůstat.
Nebo to vybrousit z té balsy a tu následně olaminovat což by bylo asi nejlepší.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pon 13.04.2015 21:29 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2013
Příspěvky: 103
Obrázky: 10
Přikláním se k tomu řešení olaminovat balzu, jednoduché řešení a nejrychlejší také pevnost je zaručena.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: úte 14.04.2015 12:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 11.6.2012
Příspěvky: 231
Bydliště: Hodonín/Brno
Pokud bys vybral tvrdou balsu, tak snad ne, ale olaminováním nic nezkazíš. Aspoň se zpevní i spoj s křídlem.

_________________
„Pilot nesmí být tuctový šofér, ale dokonalý pán svého stroje!“ A.I.Pokryškin


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: stř 03.02.2016 19:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Neskutečně se s tou stavbou loudám, ale je to hlavně kůli nedostatečným zkušenostem. Poslední práce proběhla na osazení křidélek a klapek na panty. Nyní už přijde osazení serv.

Potřebuji ale radu. Potřebuji vyřešit kormidla, hlavně tedy výškovku - velikost, konstrukce, materiál. Trup je kupovaný od Reicharda, model Sirius, T ocas. Trup budu dále zpevňovat - dovnitř 2x překližková přepážka a další výztuhy to prázdných slabých míst, dále přijdou navrch 2 vrstvy laminátu.
aktualizované fotoalbum: http://michier.rajce.idnes.cz/Neleryis


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: úte 09.02.2016 18:43 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
První návrhy na výškovku. Přemýšlím jestli výška profilu 4mm neni moc. Pak jestli nezvětšit klapku na 50mm a nakonec jakou variantu tedy zvolit - konstrukční nebo překlížit B1 a B2 a pak olaminovat.

5629


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pát 12.02.2016 8:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
místo dvou vrstev laminátu dej raději jednu vrstvu uhlíku. Bude to pevnější a lehčí.

Tohle zaručeně stačí a cena není až tak nepříjemná
http://havel-composites.com/shop/44-Kla ... html?pls=0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pát 12.02.2016 21:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
MichiJH píše:
První návrhy na výškovku. Přemýšlím jestli výška profilu 4mm neni moc. Pak jestli nezvětšit klapku na 50mm a nakonec jakou variantu tedy zvolit - konstrukční nebo překlížit B1 a B2 a pak olaminovat.

5629


4mm výškovka stačí, jen tu 3mm překlížku klidně zaměň za balzu. V tomto místě je to těžký materiál. Výhodnější i váhově je tu balzu přelaminovat, stačí plátno 60g. Uvědom si, že každý gram na VOP nebo SOP musíš dovážit a ne málo.

Klapka 40mm je díky šířce 60cm víc než dostatěčná. Rozhodně konstrukční. Je víc odolná vůči kroucení a opět, bude lehčí. V místě závěsu a páky ovládání vlep balzu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pát 12.02.2016 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
poradím Ti . Najdi si na netu konstrukční plánek, nebo i jen nákres nějakého podobného modelu a přepočítej si velikosti jednotlivých částí. Sice budeš mít po spaní, protože budeš přemýšlet co z toho použít, ale uděláš si víc jasno, co je málo a co moc. Zvol zlatou střední a neboj se, lítá všechno, i fošna :mrgreen: .

Ideálně létajícího větroně nepostavíš bez výpočtů a skutečných znalostí, ale lítat Ti to bude a ovládat to taky půjde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pát 12.02.2016 23:03 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
.... pro ulehceni rozhodovaciho procesu se mozna budou hodit nejake fotecky:

Příloha:
vosa2010_vop.JPG
vosa2010_vop.JPG
[ 67.63 KiB | Zobrazeno 3453 krát ]


Příloha:
vosa 2015_kompozitove dily_004.JPG
vosa 2015_kompozitove dily_004.JPG
[ 67.57 KiB | Zobrazeno 3453 krát ]


Příloha:
vosa 2015_kompozitove dily_003.JPG
vosa 2015_kompozitove dily_003.JPG
[ 67.69 KiB | Zobrazeno 3453 krát ]


Příloha:
vosa 2015_kompozitove dily_001.JPG
vosa 2015_kompozitove dily_001.JPG
[ 84.65 KiB | Zobrazeno 3453 krát ]



Konstrukcni VOP je zhotovena ze smrkovych list 3x5mm a koncove oblouky tvori lamela z 5vrstev dyhy wawa. Propojka polovin kormidla je ocelova.

Celobalsove kormidla jsou z balsy 3mm ,standartni kvality ( do 120g/m3) s vlepenym pantem, tvorenym strhavaci tkaninou.
Povrch kormidel tvori jedna vrstva skelne tkaniny 30g/m2 polozena na 45st a jedna vrstva tytez tkaniny polozena na 90st. Stred je vyztuzen paskem skla 50g/m2 polozenym na 45st. Obvod je uzavren dvema pasky 30g/m2.
Tkaniny jsou navaleckovany na vhodnou podlozku, striklou cirym 2K akrylatovym lakem. Po odvakuovani je dostriknuta cervena a celek prebrousen pod vodou brusnym papirem zrnitosti 2000 a dolesten brusnou pastou.
Hlavice je sendvicova ( wawa +oboustranne polozene sklo, odvakuovane v lakem strikle forme. Obvod striknuty, prebrouseny a dolesteny.

Kormidla byli udelany s ohledem na provozni odolnost, hmotnost je na druhem miste( pokud mam v cumaku mikrotuzky je to beztak tezke na hlavu. ) Proto jsou pouzity 2vrstvy skla a trosku tvrdsi, ale lehka balsa.

Pozn. plocha obou prezentovanych vyskovek je 3,4dm2.

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pát 12.02.2016 23:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.5.2010
Příspěvky: 1891
tak.... a je po spánku :mrgreen:


Naposledy upravil Standa Stuchlý dne úte 16.02.2016 11:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: ned 14.02.2016 22:01 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Paráda chlapi, moc díky za infromace!

Výškovka už je i potáhlá, jen na ní dokončim klapku - nechal jsem jí na těch 40mm. Udělal jsem jí konstrukční a hodil jsem na to balsovej potah z B1, celková výška profilu je 6mm.

U tohodle éra mi moc nejde o nějaké plachtařské výkony, stejně do něj vrazim nějakej silnej motor. Bude mi pohodově stačit pokud to poletí a pokud se to nějak pěkně bude chovat ve vzduchu.

Na hmotnost už nekoukám vůbec, počítám s větší váhou.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: čtv 07.07.2016 21:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Tak a je to ...
Fotky jsou doplněny a k nalezení v odkaze v prvním příspěvku.

O napájení serv a přijímače se stará 2000 mah AA přijímačová baterka - neni třeba pořídit větší?
Serva tam jsou 2x Hitec 645 a 4x Hitec 445
Dneska proběhlo první klouznutí, které dopadlo nad očekávání úspěšně.
Celková váha i s vyvážením se vyšplhala na 2,9 kg. K vyvážení bylo třeba 680g šroubů a matic :D
Dá se čekat, že s pohonem váha vzroste, páč teď je závaží přímo ve špici.
Rozpětí je 2,97m.

Teď už je potřebuji nějaký návrh motoru s reglem a vrtule. Chtěl bych to mírně přemotorovat, aby to šlo kolmo. Takže asi na nějaké ty 4S baterky. Pokud máte někdo nějaké zkušenosti s pohonem, co potřebuji, tak sem s nimi, díky !

Bude následovat zpevnění trupu olaminováním, vyřešit zajištění křídel a kabiny a poté nástřik trupu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Neleryis stavba 3metrovky
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2016 21:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 11.4.2015
Příspěvky: 18
Obrázky: 11
Video ze záletu:

Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz
Tomu foťáku se moc nedařilo v takovémdle světle vedle mraků ... nu což příště lépe. Let trval okolo 40 minut, lypolka vyšťavená a z nimh ubylo jen cca 450 mah.

Fotky ze stavby doplněny - odkaz v prvém příspěvku.

Celkový dojem je vesměs dobrý. Je rychlejší, jak jsem předpokládal a mírnou akrobačku zvládá. Jen je to trošku tupé na křídýlka, páč jsem je udělal menší než jsem původně chtěl. Co se týče termiky tak otazník, ale v létě to určitě pujde.
Baterka tam je nakonec 4s 3300 mah a motor má maximální tah 3,3 kg a to stačí na to aby ho to vyšvihlo rychle kolmo nahoru.

I s váhou kolem 3kg nebyl problém odhodit z ruky s 1/2 plynu.
Budu dodělávat zajištění křídel a kabiny a stále je třeba zpevnit trup nad nosníkama křídel alespoň jednou vrstvou laminátu a pak hurá, nástřik do bíle :)


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz