Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 12:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
Ahoj,
rozhodl jsem se vložit postup stavby CNC, tak nějak v obrazech jak postupně vznikala a věřím, že třeba někomu pomůže při rozhodování a následném "vlastní vývoji".
Je tam celý postup stavby s nějakými komentáři + základní plánek (věřte, že "barevný" výkres v CADu skoro není třeba :)). Zde v příloze nějaký rozpočet s některými odkazy k nákupu (určitě neberte jako dogma kde to či ono kupovat - může posloužit spíše k porovnání.)
Základní myšlenka pro obrábění je balsa, překližka, sklotextil a snad i nějaký dural (váha stroje říká, že bych mohl občas obstát:))
Stroj je hotový a zatím nemám vřeteno, takže jsem se s ním ještě "nezahryzl" - testoval jsem pouze s fixou. také čekám na jeden driver, který se mi podařilo při zapojování "umrtvit".
Takže konkrétní výsledky z frézování zatím nejsou - postupně přidám zkušenosti.
Dnes bych třeba udělal něco jinak (třeba osu Y, abych si neubral zbytečně prac plochu, stejně jako pojezdy osy Z by stačily menší apod.), ale to je spíše ponaučení pro následovníky. V galerii jsou i rozměry ploch, takže můžete následně zvětšit, či přizpůsobit pro sebe.
Chtěl poprosit, pokud bude možné neklást otázky typu "proč si to neudělal tak a nebo tak" atd. Udělal jsem to tak, jak je zřejmé z fotek - pokud bude konstruktivní návrh pro vyvarování se chyb pro další "konstrutéry" tak samozřejmě ano - i proto jsem stavbu zveřejnil.
Pročetl jsem tisíce příspěvků a některé "profi názory" kdybych četl v průběhu stavby by mne asi dokázaly spíš odradit :) (tuhosti, rychlosti, přesnosti, použití SW atd)
Stavba by měla být "zábava" a při používání "selského rozumu" postavíte, vždy něco funkčního. Důležité je si předem ujasnit co od stroje očekávám a jaký rozpočet hodlám obětovat.

Chtěl bych zde poděkovat člověku "1mulen1", který mne svou koncepcí inspiroval a já, už jen "dolaďoval" v průběhu stavby.

Z fotek by mělo vše zřejmé, pokud máte nějaký dotaz, tak samozřejmě sem s ním.

Rozměry pojezdů nakonec vyšly cca X - 865, Y - 650, Z - 150.
Krokové motory Nema 23 - 1.98 Nm - pro každý samostatný driver. (možná dám minimálně na osu X silnější).
Pojezdy na všech osách - podepřené tyče 16mm.
Pohon na trapézových šroubech - 20mm.
SW pro ovládaní Mach3 na úplně čistých Win XP.


Celá stavba http://imagin.rajce.idnes.cz/CNC_iMGi1/.


Přílohy:
Poznámka: Rozpočet
rozpocet_cnc_imgi1.pdf [46.05 KiB]
388 krát

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 12:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 1248
Bydliště: Třebíč
Obrázky: 0
Ahoj,
doplním: http://miloszavadil.rajce.idnes.cz/CNC/


Taky pomůže při stavbě cnc. Taky bych chtěl cnc:-)

Michal


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 15:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
A ještě by se mohlo do ceny započítat PC, řídící SW, a CAM a už nám ta cena poskočí :wink: , vřeteno taky nebude úplně za hubičku, nějaké to odsávání a pár drobností, u kterých možná zjistíš že to s nimi bude lepší a už jsme s cenou zase úplně někde jinde.


Edit, to stop tlačítko si dej takové jako je viz. foto - musí být volně přístupné ne někde za rohem a musí snést uder ruky, hledat nějaký ten čudlík, abys tu frézku vypl v případě krize - tak to už může být trochu pozdě, kor pokud nemáš na frézce nastavené SW limity na osách.


Přílohy:
PC290133.JPG
PC290133.JPG
[ 69.64 KiB | Zobrazeno 3323 krát ]



Naposledy upravil Rosta2 dne ned 17.01.2016 17:30, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 15:36 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
Rosta2 píše:
A ještě by se mohlo do ceny započítat PC, řídící SW, a CAM a už nám ta cena poskočí :wink: , vřeteno taky nebude úplně za hubičku, nějaké to odsávání a pár drobností, u kterých možná zjistíš že to s nimi bude lepší a už jsme s cenou zase úplně někde jinde.


Jasně - PC popř. NB je třeba započítat - vzhledem k tomu, že se pohybuju v "datových sítích" tak se mi těchto věcí doma pár "válí" a beru je jako spotřební materiál :)
PC pro běh třeba Machu seženeš dnes od cca 2.500 tak nějak + nějaký monitor (cca 1.500).
SW je jasný - ovšem demo Machu může pro začátek postačit. Volba zdarma je pak použití LinuxCNC. CAD - CAM - já osobně vše dělám ve Sketchupu + pluginy (na 2D bohatě stačí).
S odsáváním samozřejmě počítám - mám od známého přislíben na "test" profi "vysavač" z truhlářské dílny - za cca 5.000 komplet - uvidím (uslyším) hlučnost a uvidí se, ale jak říkáš bez toho to nelze.

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 17:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 3.11.2008
Příspěvky: 442
Bydliště: Znojmo
podařilo se ti rozchodit ty motory? Mám stejný set, ael 425oz/in a nejsem schopnej to v Mach3 seštelovat, aby nedrnčely, neztrácely kroky nebo se nepřehřívaly. Ale možná po nich jen chci moc vysoký otáčky.
Nasypal jsem dost do konstrukce CNC, tak jsem chtěl prozatím ušetřit na elektronice, než se naučím slušněji 3D kreslit, ale zatím jsem nepochodil:/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 17:52 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
ondra1402 píše:
podařilo se ti rozchodit ty motory? Mám stejný set, ael 425oz/in a nejsem schopnej to v Mach3 seštelovat, aby nedrnčely, neztrácely kroky nebo se nepřehřívaly. Ale možná po nich jen chci moc vysoký otáčky.
Nasypal jsem dost do konstrukce CNC, tak jsem chtěl prozatím ušetřit na elektronice, než se naučím slušněji 3D kreslit, ale zatím jsem nepochodil:/


s moc velkýma otáčkama nepočítej, paralelní port to nedá a jestli číňan do té oddělovací desky nacpal pomalý optočleny (což se stává často), bude limit i tady.. BTW zbytečný dvojitý oddělení, v těch driverech na krokáče jsou optočleny taky (a taky můžou být pomalý, chtělo by to mrknout na typ co tam číňan nacpal). Cesta ke zrychlení je vyprdnout se na Macha a jít do nějakého řešení hw interpolátoru a softu k tomu, ale to samozřejmě stojí peníze navíc. Například LinuxCNC a karty Mesa (5i25 a 7i76), to je levnější řešení ale znamená hodně toho nastudovat a pokud možno být kámoš s linuxem, nebo třeba deska od Gravosu plus soft, tam je to zase víc o penězích ale relativně míň trápení s rozchozením plus support v češtině.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 17:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
na jakých jsi rychlostech bez výpadku kroku?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 18:17 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 13.9.2009
Příspěvky: 418
walter2 píše:
na jakých jsi rychlostech bez výpadku kroku?


To můžu zatím těžko hodnotit bez toho abych obráběl. Ty máš silnější motory můžeš si dovolit víc - měl jsem strach z všude přítomných požadavků na rychlost - ale když třeba koukneš na rychlosti které při obrábění používá jyrry zjistíš, že se možná "honíš" za nesmyslným parametrem a to bych řekl, že on ví o čem mluví :)
Jak jsem zmiňoval chci dát na osu X možná větší motor tak mezi 3-4 Nm nejspíš od Mikroconu (víc je zase nesmysl, když tady budeš pátrat) - ale pokud jsem měl možnost testnout od nějakých 650 - asi 1400 mm/m byly zvuky a výsledky v "nákresu" stejný. Ale to není plnohodnté měření bez "odporu" materiálu. Nemyslím si, že je třeba úplně "dusit" motory.
Co se týká driveru je tam nějaký možná klon M542 driveru (na desce to bylo, když jsem ho rozebral).
Motory se ti hřejou i v klidu? - Máš to správně zapojený? (snížení proudu v klidovém stavu?)
Koli z nich cheš vlastně vymáčknout?

Ano - dvojí oddělení je zbytečné - ale pohodlnější na zapojení :)

Estop - chápu, že to má hříbek - ale zatím stačí. všude jsou koncáky takže hrozí akorát "zničení" obrobku a frézy - ale určitě je dobře udělat to jak říkáš.

_________________
FPVMANIA - MOTHER COPTER - FLY or DiE
Oficiální distributor Armattan Quads pro ČR
fpvmania.cz


Naposledy upravil imagin dne ned 17.01.2016 18:32, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 18:32 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Klucí, řeknu co si myslím, tak mne nekamenujte.
Mě to přijde, jak když jdete s kanónem na zajíce.

Svou frézu jsem nestavěl, ale je udělaná tak, že by se dala udělat na koleně s horším technickým zázemím, než máte vy.
operační plocha 690/990/150
Konstrukce je lehoučká z profilovaného duralu.
Proti vašim frézám je velice subtilní.
Pojezdy jsou plastové ! A za řadu let jsem je nemusel ani štělovat na dotěsnění.
Přesto na ní frézuji klidně 1 cm tl. letecký dural ve 2D . Ve 3D jsou úběry ještě menší.

Chudáci krokové motory, které musí akcelerovat s tolika kilogrami oceli.


Přílohy:
2016-01-17 18.01.10.jpg
2016-01-17 18.01.10.jpg
[ 73.8 KiB | Zobrazeno 3253 krát ]

2016-01-17 18.00.13.jpg
2016-01-17 18.00.13.jpg
[ 103.06 KiB | Zobrazeno 3253 krát ]

2015-12-16 17.31.26.jpg
2015-12-16 17.31.26.jpg
[ 62.62 KiB | Zobrazeno 3253 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: ned 17.01.2016 18:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
já právě zatím žádné motory nemam a potacim se v tom, zda investovat do serv nebo začít krokacema.

Je dobře, že zde je i rcmania, protože na c-n-c.cz se spousta lidí žene do dokonalosti a peníze pak litaj...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 17:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
walter2 píše:
na jakých jsi rychlostech bez výpadku kroku?


Sice to není dotaz na mě, ale rád taky odpovím. Mám krokové motory 1,9Nm na všech osách, drivery M542 ( napájení 40V - velmi vyhlazeného napětí - trafo toroid + 50G elyt.) Trapéz 16x4, řídící SW Linuxcnc, no a to hlavní - použití karty MESA + ochraná MESA atd. Při zkouškách jsme zkoušeli rychlost posuvu na ose X - 8000mm/min, zcela bez problému :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 17:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 14.12.2009
Příspěvky: 856
diky. to zní dobře. To je předpokládám rychlost rychloposuvu (bez frezovani).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 18:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Myslím, že takhle jednoduše nejde mezní rychlosti srovnávat, protože hodně záleží na tom s jakou váhou ty motory musí šíbovat a jaké jsou odpory v pojezdech a šroubech. Taky záleží na tom, jestli je to plynulý přejezd v jedné ose, nebo kombinovaný v různých směrech. Profi systémy načítají určitý počet bloků (řádků) v předstihu a před malým rádiusem, nebo prudkou změnou směru umí snížit rychlost posuvu. Pro konkrétní stroj se to dá korigovat konstantou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 19:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
walter2 píše:
diky. to zní dobře. To je předpokládám rychlost rychloposuvu (bez frezovani).


Psal jsem že to byla rychlost při zkoušce, ne při frézování. Ale i při takové rychlosti posuvu by to možná frézovalo, jaký je asi tak řezný odpor frézy o průměru 1mm, když pojede v překližce cca 3mm, myslím že 0,0, nic. Ale to už by asi hořela ta překližka, nebo lepidlo v té překližce, nebo by fréza uletěla protože by třísky nedokázaly z té frézy odcházet, a byla by v mžiku zalepená. Takže tak. Normálně frézuji tak 650 - 850mm/min. Případně přidám nebo uberu toho posuvu, stejně jako otáček. Víceméně spíš to ukazuje že karta MESA + spol. toto všechno zvládne, a pokud se bude frézovat ve 3D tak tam ta vyšší rychlost toho posuvu na všech osách je zapotřebí. Proto mám na všech osách stejné kr. motory, aby byla dynamika os všude stejná.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba domácí CNC v obrazech
PříspěvekNapsal: pon 18.01.2016 19:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Lark píše:
Myslím, že takhle jednoduše nejde mezní rychlosti srovnávat, protože hodně záleží na tom s jakou váhou ty motory musí šíbovat a jaké jsou odpory v pojezdech a šroubech. Taky záleží na tom, jestli je to plynulý přejezd v jedné ose, nebo kombinovaný v různých směrech. Profi systémy načítají určitý počet bloků (řádků) v předstihu a před malým rádiusem, nebo prudkou změnou směru umí snížit rychlost posuvu. Pro konkrétní stroj se to dá korigovat konstantou.



Já sice na svoji frézce profi systém nemám, ale pokud je ta instalace řídícího SW taková jakou mám teď i já tak se zase dostáváme trochu jinam, než třeba s nějakým jiným řídícím SW, psal jsem tady o tom novém řídícím SW, však tam máš k tomu taky svůj komentář viewtopic.php?f=146&t=72262


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 19 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz