Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 16:53 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Chlapci, idu sviatky, bude trochu casu, rad by som sa zacal hrat s 3D. Ucel: nejake prkotiny na modely, drziaky, kryty...
Zakladne kriterium: nejaky free ( maximalne par desiatok Eur ) 3D program.
Z toho, co som sa zatial rozhliadal sa rohodujem medzi tymito dvomi.
Blender je free, ale skor mi pripada ako program na animacie a pocitacovu grafiku a navyse sa mi zda priserne zlozity.
Sketchup vyzera jednoduchsie. Je tu k nemu starsie vlakno, ale napriklad nejake pluginy tam spominane uz nejdu stiahnut. Pripadne free verzia neviem ci nema nejake zasadne obmedzenia.
Ste tu sikovny chlapci, dajte nejake plusy a minusy pre tieto programy.
Vdaka.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 17:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Za me jednoznacne Sketchup protoze (zkoumano pred par lety):

- Blender me opravdu prijde vic na animaci a prislo me ze jednoduche veci se v tom delali zbytecne slozite
- Slozitejsi veci jdou asi rychlejs v blenderu ale prijde me jako kdyby to bylo moc zamerene na to aby to nejak vypadalo a nikoliv aby to bylo presne. Proste ze spousta veci se dozene texturou :-D
- Overene exporty do STL a DXF (DXF je standardne pro placenou verzi ale pouzivam free extenzi ve free verzi sketchupu a slape to jak ma a EstCam si s tim v pohode rozumi)
- Import STL (ja pres to natahl do sketchupu i profil pro kridlo a tim jsem obesel nepritomnost DXF importu ve free verzi)
- skvela ucebnice pro modelar od Ivo Mikace k disposici na webu http://www.mikac.cz/3D-free-cad-sketchu ... bnice.html
- spousta ruznych extenzi - napr. pro beziery ktere v zakladu nejsou
- pomerne siroka knihovna 3D modelu napr. serv


Sketchup zvladla i moje 10ti leta dcerka, Blender me proste prijde vyrazne slozitejsi na nauceni. Ted zrovna jsem ve Sketchupu namaloval vlastni konstrukci SE.5 pro frezku

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 18:09 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 22.5.2006
Příspěvky: 578
Obrázky: 18
Koukni ještě na FreeCAD, umí i parametrické modelování a je tam nově od verze 0.16 integrován i začínající CAM modul.
http://www.freecadweb.org


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 19:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
FreeCAD jsem myslel ze je jen 2D, vypada to moc pekne a to ze Sketchup neni parametrickej me obcas vadi. Vyzkousime a uvidime :-D

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Amper píše:
Za me jednoznacne Sketchup ...

OK, a aka verzia?

Snek píše:
Koukni ještě na FreeCAD, umí i parametrické modelování...

A aby som neumrel sprosty: co je to parametrické modelování?
Inak to nevyzera zle, technicky je mi sympatickejsi, ako Sketup.
Co vsetko si v tom robil?

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 20:45 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Doporučil bych ti ještě zvážit Rhino.To je univerzálnější a velmi zdařilý 3D program.
Sketchup je potřeba si hodně přizpůsobit pluginy, není to zase takový problém. Komunita je veliká a je toho hodně vytvořeno. Výhoda je zjednodušená 3D modelace - téměř intuitivní. Je tam dost nových patentových prvků. Kreslí přesně. Nevýhoda je horší práce s vlnoplochami, nebo zakřivenými plochami. Je to vektorový program, plochy skládá z polygonů. Tzn. složitější model, jemná polygonová síť - (dobré pro cnc frézu) větší nároky na hardware. Objevilo se teď nově organické modelování, je to placený plugin, nicméně velmi silný nástroj. Dost to připomíná práci s Nurbs plochami (viz Rhino). Na vývoji programu se pořád pracuje, každá další verze je lepší, program se stal už komerčním co to koupilo Trimble. Vzhledem k pořizovací ceně je to dost muziky za málo peněz. Ovšem ne v základní verzi.
Blender špatný není, jsou k němu na YT české tutoriály, přijde mi spíš dobrý pro 3d grafiku a animace, než konstrukční program.

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 21:50 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 22.5.2006
Příspěvky: 578
Obrázky: 18
ddano007 píše:
A aby som neumrel sprosty: co je to parametrické modelování?
Inak to nevyzera zle, technicky je mi sympatickejsi, ako Sketup.
Co vsetko si v tom robil?


Parametrické modelování = namodeluješ například model na rozpětí 2m, bude se ti zdát malý, tak "jen přepíšeš kótu rozpětí" a model se sám zvětší komplet celý.

To je asi utopije, ale když jsem si nakreslil parametricky úpinku k CNC fréze, tak její velikost si jen volím podle aktuální potřeby a hned vyfrézuji novou přesně na míru bez překreslování ....

Doposud jsem dělal v Sketchapu jedna z mojich prvnich praci http://www.mo-na-ko.cz/php/portal/view ... hp?id=2957

Ted dělám drobné věci v FreeCADu, ale chystám se ho využívat naplno pro cnc frézu a 3d tisk.
Oproti sketchupu je, ale na začátek stejně jako jiné profi cad systémy těžkopádný.


Jinak ke FreeCadu mne přivedl projekt http://diwo.bq.com/montaje-del-printbot-beetle/ je již plně převeden do FreeCADu


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 22:04 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 602
Bydliště: Vsetín
S FreeCAD si nějak nerozumím (jsem odkojený Inventorem). Pro konstrukční díly je za rozumnou cenu Cubify Invent, pro sestavy pak Cubify Design.
http://cubify.com/products/invent
http://cubify.com/products/design

_________________
EPA combat, T-REX 600N, HK500GT


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 22:12 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 10.10.2008
Příspěvky: 185
Bydliště: Bechyně
Šneku, nevím, jestli správně chápu výraz parametrické modelování, ale to co popisuješ ty sketchup taky umí. nelíbí se mi rozpětí 2m, přepíšu ten rozměr a celý už nakreslený éro se mi zmenší nebo zvětší na rozměr, který zadám. Ale třeba jsem jen nepochopil tvý vysvětlení. Marek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 22:37 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 20.9.2007
Příspěvky: 781
Bydliště: Praha 6 Suchdol
Dokonce umí i to, že pokud každý jednotlivý díl sestavy máš vedený jako komponentu, tak pak kopie toho dílu uložená třeba už na řezacím plánu je stále provázaná s předlohou. Pak když provedeš na tom díle jakoukoliv změnu, změní se na i na té kopii nebo i více kopií. To je dobrá funkce, jen se prostě musí využívat :)

_________________
therccustomjets.cz
customwings.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 22:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Snek píše:

Parametrické modelování = namodeluješ například model na rozpětí 2m, bude se ti zdát malý, tak "jen přepíšeš kótu rozpětí" a model se sám zvětší komplet celý.

To je asi utopije, ale když jsem si nakreslil parametricky úpinku k CNC fréze, tak její velikost si jen volím podle aktuální potřeby a hned vyfrézuji novou přesně na míru bez překreslování ....


Až tak doslova to opravdu nefunguje, nehledě na to, že aby si změnil velikost celého modelu ti stačí scale (zmena měřítka). Všechny prvky jsou ale matematicky definované (zakótované) a jsou mezi nimi definované vazby, takže změnou rozměru(ů) jednoho prvku, se ostatní návazné prvky automaticky přepočítají. Taky může být jeden rozměr parametrem jiného rozměru, například síla podložky a velký průměr podložky jsou parametrem (násobkem) otvoru, takže změníš jen průměr otvoru a síla i velký průměr se automaticky změní ve správném poměru. Pro podrobnější pochopení doporučuju pročíst si přílohu.


Přílohy:
P11-GPM-variační-2.ppt [415.5 KiB]
83 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: stř 23.12.2015 23:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 22.5.2006
Příspěvky: 578
Obrázky: 18
jj to jsem myslel. Zvětším rozpětí a přepočítá se celý model na nové rozpětí, nemyslel jsem změnu hloubky křídla, tloustky zeber ...... ani změnu měřítka, špatně zvolená příklad.

U té úpinky si změním délku a nebo šířku a pořád drážky pro šrouby zůstavájí stejné....

Kolega to popsal lépe :) Dík


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: čtv 24.12.2015 9:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
Ohledne toho kdo co udelal tak pridavam par ukazek z veci co jsem delal ve Sketchupu. Jdou jen 4 soubory tak at to netapetuju - vzdy model i real


Příloha:
copter.jpg
copter.jpg
[ 94.96 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]


Příloha:
WP_20150201_001.jpg
WP_20150201_001.jpg
[ 69.53 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]


Příloha:
se5.jpg
se5.jpg
[ 137.27 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]


Příloha:
WP_20151222_21_32_37_Rich.jpg
WP_20151222_21_32_37_Rich.jpg
[ 62.46 KiB | Zobrazeno 2568 krát ]



Vsechno Sketchup aktualni verze (takze aktualne 2015) s par doplnkama (Bezier + exporty) a legalnim pouzitim (zadne cracky placene verze)

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: pát 01.01.2016 13:06 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 15.7.2008
Příspěvky: 245
Bydliště: Košice
Pozrel by som ešte na Autodesk Fusion 360. Pre hobby a nadšencov je zdarma.

_________________
Phoenix 4.0q, MiniTitan E325SE, Optic 6


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sketchup vs Blender
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2016 10:22 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Skusim nejake pokracovanie: tuna su celkom zaujimave tutorialy k FreeCad, aspon teda mne sa pacia.
Inak sa spytam trochu OT: s cim lepite ABS/ PLA, pripadne ked to treba prilepit k nejakemu uhliku ci drevu? Sekundak, epoxy... ?
Diky.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 16 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz