Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 21.12.2015 13:58 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
nedalo mi to a změřil jsem házivost svého vřetene Kress staré cca 7 let.
1 cm od sklíčidla 0,025 mm
6 cm od sklíčidla 0,070 mm
měřeno na broušené tyčce 8 mm průměru


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 21.12.2015 14:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dudaj píše:
z obrázku jsem nabyl dojmu, že protáčíš hřídel položenou na svěráku.
To mně máš za trotla? :lol:
Kromě toho:
jyrry pát 18. pro, 2015 22:32 píše:
Novému vřetenu chybí už jen motor...



dudaj píše:
... bych čekal , že do kleštiny dáš broušenou kulatinu ...
jyrry sob 19. pro, 2015 18:13 píše:
b) nemám tak dlouhý trn 1/8" abych to změřil na konci nástroje
a ještě upřesním - moje nástroje mají vyloženou délku 20mm a nikdy více - používám jen nástroje s 1/8" stopkou a plastovým dorazem.

Asi by bylo vhodné rozlišovat malé domácí CNC polohračky od profesionálně využívaných a tím i poněkud jinak dimenzovaných a konstruovaných strojů, jinak tady píšeme jeden o koze a druhý o voze :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 21.12.2015 14:22 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
nemám profi vřeteno , ani mašinu.
pouzdra pojezdu mám plastový ! na rozdíl od vás ostatních.
a zopakuji to - když neobrábíš ve 3d je jedno jak jsi to měřil.
Za trotla tě nemám :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 21.12.2015 14:50 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
dudaj píše:
... pouzdra pojezdu mám plastový ! na rozdíl od vás ostatních. ...

Mám kuličková pouzdra jen na X, jinak všude plastová kluzná pouzdra z úplně jiného oboru :wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2016 17:50 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
jyrry píše:
Mám kuličková pouzdra jen na X, jinak všude plastová kluzná pouzdra z úplně jiného oboru :wink:

U teba je X najdlhsia?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2016 17:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jo, X mám cca 750, Y cca 250.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 22.02.2016 18:25 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Lebo ja to mam opacne , najdlhsia Y, preto sa pytam.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: ned 28.02.2016 22:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Pánové, co máte na frézkách přídržný odsávání základový desky.
Dnes jsem zkusil to svoje a jsem tak nějak zklamán. I když mi celý systém nikde nepřisává, s bídou mi na stole drží papír při zakrytí asi 4/5 odsávacích otvorů. :cry: Větrák mám potrubní TT150/ 500m3/hod / 230V/60W / 300Pa (jeden lopatkový věnec). Nevybíral jsem ho, prostě mě z něčeho zbyl.
Odsávání je uzavřená bedna pod stolem routeru, ve stole 80 děr fi 6 mm. Z bedny jdou 3 vývody průměru 40 mm do kruhovýho přechodu na 110 mm a 1 m hadice do velkýho průměru ventilátoru. Větrák fouká přes 70 cm hadice skrz díru ve zdi ven. Žádnej filtr v cestě není.
Na zvuku větráku je znát připojení každý části před větrákem, vždy se trochu víc zatíží. Nic, čím bych změřil podtlak bohužel nemám. V "vzduchotechnice" se naprosto neorientuju, netuším, zda je můj větrák 500m3/hod, 300Pa vůbec vhodný a zda není blbě navržený rozvod. Přeci jen jsou od větráku směrem ke stolu dost velký průřezový skoky směrem dolů (větrák 176cm2, trubka k přechodce na 3 hadice 96cm2, 3 trubky do stolu 40cm2 a 80 děr stolu 22cm2)
Asi bude problém v slabým větráku, truhlářský odsávače mají kolem 1,5KW/ 3000m3/hod (což je 6x víc než můj) ale zase foukaji do dost značnýho odporu filtračního pytle. Kámoš truhlář má home-made odsávač s příkonem 360W na jednu mašinu (cirkuli, hoblovku, frézku, pásová bruska) mu odsávání stačí, piliny mu to bere 100 mm hadicí do vzdálenosti cca 30 cm.
Díky za případnou pomoc.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 11:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
S velkou pravděpodobností, která hraničí až z jistotou to co používáš asi nebude vhodné. Já pro odsávání prachu a třísek a k přidržování překližky na stole frézky podtlakem, používám odsavač prachu něco jako https://www.mall.cz/prumyslove-vysavace ... wwodpOYIIA vzhledově je to stejné jako to co mám doma a ty parametry budou asi taky stejné nebo podobné - když se podíváš na parametry tohoto odsávače, tak ten jeho podtlak je cca 5,5x větší než ten tvůj. Viz. moje stránky, kde mám nějakou tu fotečku ohledně toho podtlakového odsávání a přidržování materiálu ke stolu frézky. Teď jsem se koukl co to vlastně já mám doma http://www.grandic.cz/ostatni-einhell-r ... hu-einhell


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Rosta2 píše:
S velkou pravděpodobností, která hraničí až z jistotou to co používáš asi nebude vhodné. Já pro odsávání prachu a třísek a k přidržování překližky na stole frézky podtlakem, používám odsavač prachu něco jako https://www.mall.cz/prumyslove-vysavace ... wwodpOYIIA vzhledově je to stejné jako to co mám doma a ty parametry budou asi taky stejné nebo podobné - když se podíváš na parametry tohoto odsávače, tak ten jeho podtlak je cca 5,5x větší než ten tvůj. Viz. moje stránky, kde mám nějakou tu fotečku ohledně toho podtlakového odsávání a přidržování materiálu ke stolu frézky. Teď jsem se koukl co to vlastně já mám doma http://www.grandic.cz/ostatni-einhell-r ... hu-einhell


Hmm, tak tos mě nepotěšil. Horní odsávání bordelu od frézy mám funkční přes cyklón a silnej vysavač, tam nic neodletí. To spodní přidržování, myslím, že se mi tam moc bordelu nenasaje, takže to stačí vyhnat ven z dílny bez filtrace. Tam jsem omezenej dírou ve zdi, 100 mm a PE trubkama, co už mám a byly drahý. Ale u těch odsávačů, co jsi dával odkazy je taky 100 mm trubka tak to snad bude OK.
Dnes jsem mluvil s člověkem, co dělá vzduchotechniku. Poradil mi, že od ventilátoru k desce mám mít stále podobný průřez vedení. Nakonec ty to máš na webu taky napsaný. Takže k ty mý 100 mm hadici s cca 80 cm2 musím místo 3 x 40 mm hadice dát 3 x 60 mm. I stůl nebude problém, mezi dírama můžu vyfrézovat ty kanálky do čtverce co máš ty. Díry ve stole, to bude problém, 30 děr má závitovou vložku M6 na upínání, ty nezvětším. 50 jich mám jen vrtání 6mm, ty šly zvětšit na cca 10 mm, jenže když to spočítám, tak jsem stále na polovině průřezu větráku. Když bych přidal díry, tak by se asi již ohybově a pevnostně narušila základová deska, už teď mám ty 6 mm díry v rastru cca 45 mm.
Větrák mi ale neuměl spočítat, jen odhadnout. Trubkový axiál co mám je nevhodný, chce to radiální větrák. Podobnej je v těch truhlářských odsávačích.
Příloha:
261.gif
261.gif
[ 41.78 KiB | Zobrazeno 1519 krát ]


Bohužel ho neumí spočítat. :cry:

Co bys poradil? To truhlářský monstr odsávání nemám kam dát a jiný využití u mě nemá.

Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 13:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Příloha:
DSC_0397.JPG
DSC_0397.JPG
[ 60.89 KiB | Zobrazeno 1509 krát ]



Takhle vypadá povrch profi vakuového stolu od Stepfouru. Kalíšky průměr cca 4 mm, ve dně dírka cca 0,6mm. Jde o to, abys měl co největší plochu která vytváří podtlak, ty malé dírky na odsávání mají smysl v tom, že velkou ztrátu podtlaku nezpůsobí ani odkrytí části plochy stolu. Na stole je spotřební materiál, do kterého můžeš říznout a který je prostupný pro vzduch, buď takový speciální tvrdý filc nebo taková guma, vypadá jako slepená s drobků mezi kterými jsou škvírky. I tak je dobré nevyužitou část stolu zakrýt, bohatě stačí obyčejná potravinová nebo balící folie.
Tento princip jsem obšlehnul na stůl vyfrézovaný z 20mm texgumoidu, ty kalíšky mám v rastru cca 10mm, průměr cca 6mm, dírky 0,8mm (z druhé strany jsou drážky do jedné větší společné odkud to vede hadicí na redukci k vysavači). Formát mám na délku frézy a šířku o něco víc jak prkýnko balsy a obyčejnej "průmyslovej" vysavač za tisícovku z Bauhausu to udrží tak, že když dám půl prkna 3mm balzy na stůl a zaberu za druhou půlku, spíš to ulomím než utrhnu.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 13:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
JirkaA píše:
Příloha:
DSC_0397.JPG


Takhle vypadá povrch profi vakuového stolu od Stepfouru. Kalíšky průměr cca 4 mm, ve dně dírka cca 0,6mm. Jde o to, abys měl co největší plochu která vytváří podtlak, ty malé dírky na odsávání mají smysl v tom, že velkou ztrátu podtlaku nezpůsobí ani odkrytí části plochy stolu. Na stole je spotřební materiál, do kterého můžeš říznout a který je prostupný pro vzduch, buď takový speciální tvrdý filc nebo taková guma, vypadá jako slepená s drobků mezi kterými jsou škvírky. I tak je dobré nevyužitou část stolu zakrýt, bohatě stačí obyčejná potravinová nebo balící folie.
Tento princip jsem obšlehnul na stůl vyfrézovaný z 20mm texgumoidu, ty kalíšky mám v rastru cca 10mm, průměr cca 6mm, dírky 0,8mm (z druhé strany jsou drážky do jedné větší společné odkud to vede hadicí na redukci k vysavači). Formát mám na délku frézy a šířku o něco víc jak prkýnko balsy a obyčejnej "průmyslovej" vysavač za tisícovku z Bauhausu to udrží tak, že když dám půl prkna 3mm balzy na stůl a zaberu za druhou půlku, spíš to ulomím než utrhnu.



Já tedy nevím jak dlouho trvá, než se ty otvory 0,6mm ucpou tím prachem - vůbec nepíši piliny. Mě se klidně ucpou při frézování i ty otvory o průměru 6,3mm, a nebo jsem něco špatně pochopil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 14:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Rosta2 píše:


Já tedy nevím jak dlouho trvá, než se ty otvory 0,6mm ucpou tím prachem - vůbec nepíši piliny. Mě se klidně ucpou při frézování i ty otvory o průměru 6,3mm, a nebo jsem něco špatně pochopil.


To hafo kalíšků snad nahradí ten křížovej rastr vyfrézovanej na stole. Koukám na nějakej vhodnej radiální ventilátor a žádnej trubkovej neumí víc než 500 Pa. No a průmyslový radiály jsou hrozný pálky když chci parametry, co jsou u toho truhlářskýho odsávání.
Ach jo...
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 14:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
Tady jsou nějaké fotky, kdybys sis to rozmyslel :D


Přílohy:
P1010182.JPG
P1010182.JPG
[ 82.46 KiB | Zobrazeno 1488 krát ]

P1010186.JPG
P1010186.JPG
[ 81.84 KiB | Zobrazeno 1488 krát ]

P1010193.JPG
P1010193.JPG
[ 82.71 KiB | Zobrazeno 1488 krát ]

P1010194.JPG
P1010194.JPG
[ 76.77 KiB | Zobrazeno 1488 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Malé CNC stroje
PříspěvekNapsal: pon 29.02.2016 14:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
A ještě něco.......


Přílohy:
P1010195.JPG
P1010195.JPG
[ 101.82 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

P1010189.JPG
P1010189.JPG
[ 78.74 KiB | Zobrazeno 1486 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 109 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz