Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 290 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: ned 29.11.2015 21:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Děkuji za tyto řádky, vážím si jich a postrkují mne dál.
Aktuálně moc nevím, do čeho se vrhnout dál :roll: . Orca je můj čtvrtý model co vznikl v SketchUpu a asi nebude poslední- zima je dlouhá :lol:

Uvažoval jsem poslední dobou nad trojicí modelů:

1) protože mám synka 10let, tak házedlo 1m, řízeno jen Sop,Vop.
2) zmiňovaný dvoumetr házedlovatého tvaru
3) v hrubých tvarech mám rozkreslen dvoumetr AVIA 152


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: pon 30.11.2015 16:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.11.2015
Příspěvky: 24
Ja ... ignorant ... som sa až dnes pozrel co je to Avia 152. Ježiš, tá je krásna. Len, čo ja s ňou tu v Bratislave, na tej pokašlanej rovine. To by bolo krásne na svah. Na poličku to bude trochu velké :) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: úte 01.12.2015 11:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2011
Příspěvky: 498
Bydliště: Žamberk
von boberov píše:
... Orca je můj čtvrtý model co vznikl v SketchUpu ...

Kde jsi se naučil kreslit ve SketchUpu? Nápady bych taky nějaké měl, ale tenhle program zatím nezvládám, přestože jinak si s počítači celkem rozumím.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: úte 01.12.2015 11:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Na webu Iva Mikače jsou lekce přímo pro modeláře .MR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: úte 01.12.2015 16:14 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.3.2015
Příspěvky: 343
Bydliště: Jedlová u Poličky
Přemýšlím pánové jak udělat sedlo vop a sop pořídit uhlíkovou desku nebo to udělat z rovingu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: úte 01.12.2015 17:21 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Ahoj. Tam jde o to, mít v něčem kousek závitu. Použij co máš doma a jde to lepit- kousek sklo desky třeba, nebo i letecká překližka a vyřezaný závit prosytit sekunďákem.

Ještě jsem měl dnes na mysli, že bych zde měl popsat drobnou záludnost na křídle co mě potkala. První polovinu jsem lepil na "lajdáka"- jen jsem přišpendlil hlavní trubku s žebry k desce, srovnal je podle rastru a zalepil vteřiňákem.
Příloha:
IMG_20150703_190828.jpg
IMG_20150703_190828.jpg
[ 65.16 KiB | Zobrazeno 3985 krát ]


Po sundání z desky se staly dvě věci:
1) Na náběžce byla mírná vlna
Příloha:
orca model2.jpg
orca model2.jpg
[ 46.36 KiB | Zobrazeno 3985 krát ]


Ta vznikla ,protože jsem si to neuvědomil a už i na modelu v PC jsem udělal moc prudký zlom náběžky a ta uhlíkatá trubička se tak prudce prostě neohla :twisted:
Příloha:
orca model.jpg
orca model.jpg
[ 54.38 KiB | Zobrazeno 3985 krát ]



2) Jak se má náběžka po vlepení snahu narovnávat, tak po sundání z desky mírně narovnala celé křídlo- zadní hrana kde se lepí křidélko byla do oblouku (asi 1mm):roll:

Druhou polovinu křídla jsem už nenechal náhodě. Před nalepením náběžky jsem ji několikrát připasovával a jehlovým pilníkem doladil žlábky v žebrech, aby nosník po ohnutí krásně dosedl na všechna žebra- bylo to pár tahů, na žebru K7 bylo třeba odebrat trochu víc.
Dál jsem taky celé křídlo mírně před ohnul - po zaschnutí lepidla tento průhyb narovnala náběžka. Tož tak. MR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: úte 01.12.2015 21:37 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
Bedlivě to tu sleduji a jsem rád že jsou tu takové poznatky ke stavbě....
Výřezy už jsou doma, plán snad někde na cestě a vše mi bude naježeno 24. :wink:
Pak bude radost stavět

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: stř 02.12.2015 18:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Jé, tak ono si letadélko přeci jenom pár příznivců nachází :D

Tož to já dneska zase přidám pár námětů, ale berte to tak, že takto to je udělané na modelu co létá na videu a určitě existuje spousta dalších řešení se stejným výsledkem.

Zůstaneme u křídla- ještě jsem ve foťáku našel obrázek koncového oblouku. Přeci jenom jsem tam ještě přidal kousek topolové překližky :roll:Dál už jenom dolepeno balzou.
Příloha:
DSCN2006.JPG
DSCN2006.JPG
[ 47.23 KiB | Zobrazeno 3817 krát ]



Trochu jsem měl strach, aby upevňovací šrouby neroztrhly středové šestižebro do boku. Otvory pro šrouby jsem vypouzdřil odřezkem trubky z hlavního nosníku.
Příloha:
DSCN2121.JPG
DSCN2121.JPG
[ 67.77 KiB | Zobrazeno 3817 krát ]



Ze serva křidélek jsem odřezal patky, omotal jsem ho papírovou lepící páskou a za tuto pásku přilepil dispersí na dno šachty. Že to jde udělat elegantněji dokazuje fotka co dodal otompotom :oops:
Příloha:
DSCN2116.JPG
DSCN2116.JPG
[ 56.14 KiB | Zobrazeno 3817 krát ]



Abych nemusel ve středovém šestižebru kotlat velký otvor pro konektory serv, tak jsem piny konektoru vytahal z domku, káblík jsem protáhl křídlem a pak jsem piny vrátil z5.
Příloha:
DSCN2115.JPG
DSCN2115.JPG
[ 49.26 KiB | Zobrazeno 3817 krát ]

MR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: čtv 03.12.2015 13:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 15.8.2011
Příspěvky: 1591
Bydliště: Náchod-nedaleko
[quote="von boberov"]Jé, tak ono si letadélko přeci jenom pár příznivců nachází :D

JJ :wink: článek v časopise mě dost zaujal a mě když něco hodně zaujme, tak to nejde jinak :lol:

_________________
Létám jak umím, ale hlavně pro radost z toho co dělám...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: čtv 03.12.2015 19:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Ahoj. Je pravda, že stavbu tohoto modelu jsem si užíval. Před Orcou jsem dělal většího akrobata na benzín a tam jsem ke konci už trochu stresoval zda to poletí- přeci jen se v tom točilo pár tisícovek :oops:

Orca byla v pohodě, pár stokorun v materiálu, upotřebil jsem i pár odřezků v dílně, přitom radost při záletu byla převeliká :wink:

Dnešní náměty:
Mám tu jednu fotku, jak je udělán pant kormidel. Je to standart, pásku jsem koupil na HobbyKingu a škvíra mezi kormidlem je na tloušťku špendlíku.
Příloha:
Orca vop.jpg
Orca vop.jpg
[ 18.31 KiB | Zobrazeno 3650 krát ]



Pod křídlem se nechtěly vlézt ty standardní konektory, tak jsem je zbavil pouzdra a už to šlo. Dál jsem okolo zapichovacích matic dal kousek smrkové lišty, středové žebro je na ně dotaženo :arrow:
Příloha:
DSCN2123.JPG
DSCN2123.JPG
[ 78.25 KiB | Zobrazeno 3650 krát ]



Pak jsem vlastně ještě nikde nezmiňoval výchylky kormidel. No ona je to taková individuální záležitost- někdo to rád horké, jiný ne a taky je to o vysílači.
Zapnul jsem kameru a natočil videiko s jakým nastavením jsem letos létal. Půjde ale spustit až po 20hodině :(


Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz

No a tak už tu moji Kosatku prozatím nechám spát. Pokud někdo nemá problém přispět fotografií, budu moc rád. Pak je třeba seskupím v koláži- mohlo by to být zajímavé :!: :?:
Příloha:
F3K Orca.jpg
F3K Orca.jpg
[ 114.14 KiB | Zobrazeno 3650 krát ]

Tak zatím a krásný předvánoční čas přeji MR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: čtv 03.12.2015 19:31 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 296
Bydliště: Moravany u Holic
Ahoj super. Já jsem výchylky nastavil podle nějakého jiného F3K. A mám Taranis tak jsem se inspiroval ZDE

_________________
SIG Piper Clipped Wing - RIP Z-37A ve výstavběMeridian 10ccE-Flite TimberPrcek F3KOrca F3K


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: čtv 03.12.2015 20:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.3.2015
Příspěvky: 343
Bydliště: Jedlová u Poličky
No a mě zítra dojdou trubky a po neděli plánek tak se do toho začnu pomalu pouštět docela už se na to teším jen sem zvědav na to křídlo resp. ohýbání té náběžné trubky rozhodně to zkusím podle otce letadla zkusím při zalepování odtokové lišty jí trochu prohnout směrem ke kředélkům aby ta trubka to křídlo srovnala :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2015 9:26 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 22.9.2008
Příspěvky: 296
Bydliště: Moravany u Holic
Tak tuhle chybu jsem přesně udělal. Nezkontroloval jsem si to, přilepil trubku náběžky a pak zjistil ze mám do oblouku místo pro upevnění kridelek. Tak jsem to tak nechal a kridelko zabrousil do oblouku taky.

_________________
SIG Piper Clipped Wing - RIP Z-37A ve výstavběMeridian 10ccE-Flite TimberPrcek F3KOrca F3K


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: pát 04.12.2015 9:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
Mám to taky tak. Závěs křidélka je ale gumový, i křídlo je trochu gumové, tak se to tam porovná i při té velké výchylce brzd. MR.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Homemade balzové házedlo ORCA
PříspěvekNapsal: sob 05.12.2015 15:06 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.11.2015
Příspěvky: 24
Tak ... včera mi syn doniesol plán od Orcy, výrezy od (tks) mám na pošte - zistil som to neskoro, tak musím počkat do pondelka. Na pondelok mám ale avizované uhlíkové trubky, tak by som sa môhol rozbehnúť naplno. Narazil som však na jeden problém. V popise je uvedené napájanie z 1S a nenarazil som na info aký booster používate na zvýšenie napätia na 5V. Niektoré FrSky rx pracujú síce už od 3,0 (resp.3,5)V, ale doporučné servo ide až od 4,8V. Mám nejaké boostre 1A, ale neviem, či by to utiahlo 4 digitálne serva. Dnes sa chystám pomerať, aké prúdy môžem očakávať v medzných podmienkach. Elegantnejšie riešenie by bolo použiť 2S baterku a UBEC, ale v tom prípade by ma asi čakalo rozšírenie trupu v prednej časti. Nechcem zmršiť pekné lietadlo hneď na začiatku. Prosím typy, ako ste problém napájania riešili vy ostatní.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 290 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 20  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz