Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 837 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 56  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2015 10:46 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
rumzaisz píše:
@dudaj: ak mas dosah len 80 m, tak tam nieco nie je ok a ta antena to nezachrani. Investuj radsej aj do tx anteny a rx sucasne, daj si nejake na mieru zmontovat, za 50 evri budes mas suprove anteny.


Mám ten set Attitude trinity, kde vysílač má integrovanou anténu a vysílací výkon 25mw.
Ten dosah odpovídá tomu co deklaruje výrobce.
Tak mě zajímá co z toho můžu max dostat při konkrétní sestavě antén.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2015 11:04 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 30.9.2015
Příspěvky: 34
Bydliště: praha
Hej na zakonnych 25 potrebujes velmi dobre anteny, napr. od Circular wireless alebo sa spytaj tuna na fore st ci ti nejake, ak bude mat cas, nepoohyba, ja kupujem anteny od chlapika z nemecka (jedna antena stoji dvacku), ten kazdu antenu naladi na taku frekvenciu aku potrebujes. A mam obraz ako vino. Mozem ti poslat kontakt ak xces.

_________________
...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2015 11:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
pokud nedostaneš konkrétnější údaj, tak co mě říkali lidi, co ji mají a co jsem našel na diskusích (RCG), když jsem o ní před časem uvažoval, tak ve srovnání s tou všesměrovkou se dostali třeba na dvojnásobek původního dosahu (viděl jsem sice zmiňovat i absolutní hodnoty kolem 1,5-2 km na 25mW, ale to bude v ideálních podmínkách a skoro jistě s nějakými slušnými anténami na Vx a slušným Vx (tedy ne s nějakým integrovaným verkem) ... u takhle malého dosahu o kterém píšeš si myslím, že by rozdíl proti původnímu dosahu mohl být efektivně i o něco větší (poměrně) ale nepočítal bych se zázraky - konzervativně bych raději nečekal víc než 3 násobek tvého původního dosahu.

Nicméně bude to každopádně za cenu velké směrovosti. Nekontroloval jsem to, ale doporučuji si to vyhledat. Myslím že mi u tohodle patche utkvěla hodnota 35 stupňů směrovosti .... což by byl opravdu proklatě úzký paprsek. Neumím si vůbec představit, jak bys něco co ti lítá 100m od hlavy dokázal udržet v takovéto výseči s brýlemi na očích, kde udělá klidně 60 a víc stupňů jen to jak ti poklesne podvědomě hlava. Ono i uchycené na stativu by to byla docela hoňka držet se v té výseči a je to myšleno pro lety víceméně jedním směrem od sebe pryč a zase zpět v +- podobném koridoru.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2015 22:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
No já bych řekl že jsi na hranici s dosahem, se smerovou anténou možná budeš na jednou tolik střízliveho dosahu. Proč požíváš 25mw? Proč nepoužít aspoň 200mw pod 100m výšky jsem s tím 2km dal (helical, cloverleaf)

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: stř 18.11.2015 22:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
jamesgsf píše:
No já bych řekl že jsi na hranici s dosahem, se smerovou anténou možná budeš na jednou tolik střízliveho dosahu. Proč požíváš 25mw? Proč nepoužít aspoň 200mw pod 100m výšky jsem s tím 2km dal (helical, cloverleaf)


Koupil jsem to jako set.
Právě mě zajímalo, jestli dosah stávajícího vysílače jsem schopen vylepšit lepší příjmovou anténou, nebo použitím
jiných všesměrových.

Nelítám coptérou, ani to zatím neplánuji.
Chci létat helinou velikosti cca 550 a spíš kolem sebe a naučit se s ní přesně manévrovat a časem osadit nějaký střelby a podobně.
Měl jsem to ve 130X, ale nebyla rezerva výkonu, tak to dám do Eco 8 a větší dosah by se hodil , ale radši legál...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2015 10:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
Všechno je to o anténách, testoval jsem Immersion 25 mW na Tx byla pentalobe laděná na spektráku (otočená dolů), na zemi v brýlích (Dominátor V2) alfa brand přímač FatShark a na něm Helical 5 závit. Na 1,5 Km jsem měl ještě pěkný a použitelný obraz, do 1,8 Km nastalo zhoršení, ale to mohlo být také špatným směrováním helical antény na model, takže jsem už točil nazpět. Ve srovnání s Immersion 600 mW byla ale dosti znát vyšší citlivost na vzájemnou polohu antén, s nakloněnou koptérou při dopředným letu jsem musel správnou polohu hlavy s brýlema vůči modelu mnohem více hledat. Někde na YTB jsem také viděl video, kde letěl borec na 5,8 ghz vzdálenost přes 6 Km a jako Tx měl FatShark Repeater, kterej na 12V má vysílací výkon cca 15 mW.

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2015 11:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
To by mne zajímalo v jaké výšce? To totiž silně ovlivní ten signál.

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2015 12:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
holmer83 píše:
Všechno je to o anténách, testoval jsem Immersion 25 mW na Tx byla pentalobe laděná na spektráku (otočená dolů), na zemi v brýlích (Dominátor V2) alfa brand přímač FatShark a na něm Helical 5 závit. Na 1,5 Km jsem měl ještě pěkný a použitelný obraz, do 1,8 Km nastalo zhoršení, ale to mohlo být také špatným směrováním helical antény na model, takže jsem už točil nazpět. Ve srovnání s Immersion 600 mW byla ale dosti znát vyšší citlivost na vzájemnou polohu antén, s nakloněnou koptérou při dopředným letu jsem musel správnou polohu hlavy s brýlema vůči modelu mnohem více hledat. Někde na YTB jsem také viděl video, kde letěl borec na 5,8 ghz vzdálenost přes 6 Km a jako Tx měl FatShark Repeater, kterej na 12V má vysílací výkon cca 15 mW.


jako vždy to není o jedné věci, ale o každém prvku soustavy. Ty mluvíš v principu o špičkovém vybavení v rámci tržně běžně dostupných věcí (prověřený pětilístek ,úzce směrový helikal, osvědčený a velmi dobrý ImmersionRC Tx, ideální směřování antény). Tazatel je omezen poměrně pofidérním setem, kde je kdo ví jaký tak Tx, tak i ta anténa u kterého nezmění ani jedno ani druhé ... takže může hnout jen jedním prvkem z mnoha a tím samotným toho mnoho nezachrání ... vlastně využije jen ten větší zisk směrovostí antény, ale jinak nic jiného neovlivní.

Otázka tedy je jen nakolik samotný zisk jiné Rx antény spasí ten setup, co jinak vidí na 80m ... ta anténa kterou nahrazuje totiž nebyla nijak špatná ... naopak ... paradoxně to možná byla nejkvalitnější část toho původního setupu a nemůže tak počítat, že by odstranil nějaké úzké hrdlo, ale jen změní slušnou všesměrovku na slušnou 13dBi a 35st směrovku.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2015 13:07 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
jamesgsf píše:
To by mne zajímalo v jaké výšce? To totiž silně ovlivní ten signál.


Výška letu byla do 100m nad rovinnatým terénem. Bohužel nemám záznam z letu, natočím klidně znovu na jaře :) Vím, že to nemá vypovídající schopnost, ale zde např. je se stejnýma anténama ale tím 600mW Tx Immersion let na 3150 m.
https://www.youtube.com/watch?v=u-ez60SMbHM
Tam je již vidět, že je již hodně náročné na tuto vzdálenost udržet správné směrování antény na model.

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: čtv 19.11.2015 15:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
Já si myslím, že hlavní problém je v použití SPW antén na obou stranách na tomhle malým vysílacím výkonu. Ty spironety jsou velmi dobré antény, také jsem je zkoušel a byl jsem hodně mile překvapen, líbí se mi jejich zakrytování, že to není nikterak těžké jako např. nimrod od Horizonhobby a ohebný koax se hodí. Na tak malý vysílací výkon a požadavek nějaké rozumné vzdálenosti, pokud se člověk nechce točit zrovna 100m kolem hlavy je třeba mít na straně Rx směrovou anténu. Mám vyzkoušené Helical 5z a 7z (vyrobeno tady Standou - ST), Heliaxial58 od Circular Wireless (Španělsko, Juan, myslím že je to 8,5 závit, jako ta anténa né Juan :)), Sniper od TrueRC (Hugo), Crosshair od IBcrazyho (VAS). Na větší vzdálenost mi nejvíce sedla ta Sniper od TrueRC, největší úhel záběru, ale člověk si s touto anténou nesmí zalétnout za sebe, to je hotovka, na druhou stranu Helical anténa je náročnější na směrování, ale mohu si zalétnout i kousek za sebe a i na boční laloky obraz mám. Někdo namítne, že jsou to všechno drahé antény, ano jsou, ale na drouhou stranu je mám na zemi, kde nehrozí jejich zničení havárií modelu.
p.s. ještě jsem zapoměl na 14dbi Helical Blackhawk od Horizonhobby, tam ale platí to stejné jako u ostatních Helical, taky velmi dobrá anténa, ale těžká, takže na brýle ji nedám.

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: sob 21.11.2015 22:55 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4518
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
Díky všem za info.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2015 15:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.10.2010
Příspěvky: 562
Bydliště: Brno
Ahoj,

mám objednané FPV 5.8 Boscam 200mW se základními anténami. Zatím do tohoto téma moc nevidím, proto bych potřeboval poradit, četl jsem, že by bylo vhodné je nahradit kruhovými polarizovanými, ale nemám momentálně peníze nazbyt. Plánuju benzínové letadlo a mám objednanou Quanum Novu. :-)

Tady to mám objednané http://www.aliexpress.com/item/Boscam-5-8Ghz-200mW-FPV-Audio-Video-Transmitter-Wireless-Video-Receiver-8-Channel-AV-TX-RX/1741628111.html

Chtěl bych objednat tyto antény http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__62800__5_8GHz_Circular_Polarized_Antenna_RP_SMA_Set_Short_EU_Warehouse_.html

Dá se to použít spolu? Bude to pasovat? Jaké teoretické rozšíření vzdálenosti mi to dá (třeba v základu 100m, s těmito anténami 200m)

Děkuji za odpověď


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2015 16:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Jako lehký problém vidím, že vysílač má konektor SMA a anténa RP-SMA, takže by to byla "díra na díru".


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2015 16:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.9.2013
Příspěvky: 1383
Bydliště: Praha, ČR
Obrázky: 38
pasovat to nebude ... u toho setu píší že to má SMA konektory, ty antény mají RP-SMA. Je to sice zvláštní, myslel jsem, že Boscam jede na RP-SMA, ale pokud mám věřit jejich popisku, tak ne.

Jinak vzdáleností si nepomůžeš ... nespíš naopak o nějaký dosah přijdeš. Dílem proto, že ty antény za tu cenu nejspíš nebudou úplně hifi výkřik, bez nějaké stopky budeš bojovat s tím, že se ti anténa schovává za rám a tak. Konečně kruhovou polarizací nezískáváš větší dosah, ale jen méně prskanců v obraze kvůli rušení. na nějakém odlehlém místě bez překážek by ty jednoduché pendreky byly v principu vhodnější.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Antenni system na FPV
PříspěvekNapsal: pát 27.11.2015 16:09 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
jindraj píše:
Otázka tedy je jen nakolik samotný zisk jiné Rx antény spasí ten setup, co jinak vidí na 80m ... ta anténa kterou nahrazuje totiž nebyla nijak špatná ... naopak ... paradoxně to možná byla nejkvalitnější část toho původního setupu a nemůže tak počítat, že by odstranil nějaké úzké hrdlo, ale jen změní slušnou všesměrovku na slušnou 13dBi a 35st směrovku.


Tak určitě by se antény měly optimalizovat na obou stranách a pokud na jedné, tak samozřejmě víc přinese vylepšení té horší...
Jinak si ale myslím, že ten dopad antén může být opravdu hodně velký - ono když máš na jedné straně u RX směrovou anténu s reálným ziskem 10dBi a u TX dobrý leaf se ziskem něco k 2dBi a srovnáš to se situací (v praxi asi dost běžnou), kdy jsou na obou stranách zprasené leaf s reálným "ziskem" třeba -2dBi, tak je to kurva velký rozdíl, to klidně může v dosahu dělat rozdíl i podstaně víc než dvojnásobný :-(
A docela věřím, že by se našlo pěkných pár příkladu, kdy by někdo předvedl s legálním 25mW vysílačem dosah větší než s pirátským 600mW...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 837 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53 ... 56  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz