Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 21:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
holmer83 píše:
Ten Pioner od Pelikána jsem taky letěl a byl jsem mile překvapen, jenom jako u většiny letadel od Pelikána bych doporučil vyměnit régl a možná by si to zasloužilo i silnjší motor.

To bylo první co majiteli odešlo - motor na ložiska. Dal jinej, silnější a s klapkama to startovalo na kousku trávy. Ale jinak fakt povedený model - hned při záletu mi seděl v ruce a troufl jsem si i na akrobačku.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 23:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
vbalko píše:
Právě že AS3X do toho nekeca. Jenom pocitově zvyšuje váhu a rozměry letadla.

AS3X je dobrý pro prcky do 100g z řady UMX, ale u modelu, který má 150cm rozpětí totální blbost. To už můžou rvát do 747 se 400 lidma, protože tam nahoře to taky někdy fouká.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 5:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.10.2014
Příspěvky: 284
Bydliště: Praha 11 - Ujezd
No nebudeš věřit, ale právě velké dopraváky skutečně podobnou stabilizaci mají :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 7:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
pilot205 píše:
Na celý SAFE sa vybodnúť, isto to nekupovat ako RTF.


Jasně. A možná že by si rovnou mohl koupit nějakou stíhačku? S turbínou! :-) Když se nezdržovat s výukou na cvičném éru s jištěním SAFE, tak proč se vlastně vůbec zdržovat létáním s nějakým hodným cvičným letadlem...

SAFE funguje výborně a dost začátečníků co se učilo létat samo bez pomoci zkušenějšího modeláře mu vděčí za to, že éro nerozmlátilo hned při prvním letu. Mimochodem, už je i pokročilejší verze SAFE která má navíc i GPS - je jím vybavená nová verze Glasair Sportsman.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 10:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
Kovboj píše:

Jasně. A možná že by si rovnou mohl koupit nějakou stíhačku? S turbínou! :-) Když se nezdržovat s výukou na cvičném éru s jištěním SAFE, tak proč se vlastně vůbec zdržovat létáním s nějakým hodným cvičným letadlem...

SAFE funguje výborně a dost začátečníků co se učilo létat samo bez pomoci zkušenějšího modeláře mu vděčí za to, že éro nerozmlátilo hned při prvním letu. Mimochodem, už je i pokročilejší verze SAFE která má navíc i GPS - je jím vybavená nová verze Glasair Sportsman.

A myslíš si, že před třiceti lety tohle vybavení bylo? Jak se asi tenkrát někdo bez toho mohl vůbec naučit lítat? A právě tyhle lidi mají nejvíc zkušeností a můžou si říkat modeláři-piloti. Stíhačku s turbínou sem vůbec netahej. Bavíme se tu o školním modelu, který si sám vybral a celkem dobře.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 10:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 25.7.2012
Příspěvky: 447
Obrázky: 0
Pred 30 lety si taky nepisal na rcmaniu a terazky hej. To je přece blbost si vyměňovat zkušenosti přes fórum, před 30 lety jsme si psali dopisy a taky jsme si ty informace sdělili (já ne, já chodil do školky). Já bych všechen ten pokrok zakázal, akorát to kazí charakter, oni chtěj všechno hned, my jsme si to museli ... atd.
Tohle jsou argumenty jak z 19. století, kdyby měli tenhle názor všichni, tak teď nelítáme v A380 ale v blériotech, vlastně ne, lezeme po stromech. Tohle je POKROK, technologie jsou od toho, aby nám sloužily a šetřily čas a peníze.

SAMOZŘEJMĚ, že AS3X a SAFE fungují a to ve všech modelech všech velikostí. AS3X do řízení nehrabe, nepoznáte, že ji tam máte krom toho, že můžete lítat i v podmínkách v jakých by to normálně nešlo, tzn. třeba u Apprenticu až do větru 8-10m u Addagia do 5m a u UMX odhadem do 3 metrů - ty by normálně byly jen do večerního oleje nebo do haly.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 10:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
DXS píše:
A myslíš si, že před třiceti lety tohle vybavení bylo? Jak se asi tenkrát někdo bez toho mohl vůbec naučit lítat? A právě tyhle lidi mají nejvíc zkušeností a můžou si říkat modeláři-piloti. Stíhačku s turbínou sem vůbec netahej. Bavíme se tu o školním modelu, který si sám vybral a celkem dobře.


Před třiceti a více lety by předně nestartoval s odolným cvičným letadlem z EPO, ale s relativně křehkou dřevěnou konstrukcí potaženou papírem. Pokud by se mu předtím jako úplnému začátečníkovi vůbec povedlo zaběhnout a seřídit motor. Navíc by takový model ani zdaleka nebyl vybaven elektronikou na dnešní úrovni spolehlivosti a přitom cenové dostupnosti.

A 100% věřím tomu, že kdyby v té době měl začínající pilot použít chytrou stabilizaci co omezí pilotní chyby a dokáže dokonce zachránit krizové situace HODNĚ vděčný! ;-) Určitě by raději zmáčnul tlačítko "Panika" na vysílači, než pak sbíral zbytky rozbitého modelu do síťovky...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 10:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
czpredseda píše:
SAMOZŘEJMĚ, že AS3X a SAFE fungují a to ve všech modelech všech velikostí. AS3X do řízení nehrabe, nepoznáte, že ji tam máte krom toho, že můžete lítat i v podmínkách v jakých by to normálně nešlo.


Přesně. Navíc teď začali dělat AS3X se SAFE systémem dokonce do Mustangu s benzínovým motorem. Vůbec to není jen o tom že stabilizace patří výhradně do mikro modelů, i když tam se samozřejmě projeví nejvíce.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 11:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
Už vidím Martina Šonku jak usedá do svý Extra 300, poutá se, dělá kontrolu a k tomu zapíná SAFE :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 11:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Já nevím... Modelařím přes 40let a něco lidí a modelů jsem učil a naučil lítat. Tento systém bych bral u začátečníka na jeho prvních jeho modelech. Na lítání s Mutangem, by nováček asi pomýšlet neměl. I když se mu strašně líbí. Kolik tady bylo dizkusí - nekupuj si kombatového Mustanga z EPP a radši na učení Easy Glidera. Pak až si kup co se Ti líbí. Ještě bych to asi bral u někoho, kdo v okruhu desítek kilometrů nenarazí na modeláře a nemá mu kdo pomoci. Ale stále mluvím o školních modelech.
Já myslím si, že simulátor a dobrej modelář za zády udělá víc, než tento systém. Není dobré se spoléhat na elektroniku. Já jsem neplavec a v bazénu uplavu tak do 200m - ale vím, že mám zem kousek pod sebou = spoléhám na jinší pomoc, kdyby náhodou. Dej mne ale doprostřed 400m rybníka a po 100m budu brečet po záchranném kruhu a rukávkách.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 12:32 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.8.2015
Příspěvky: 2
Bydliště: Roztoky u Prahy
Díky moc všem za rady :wink: . Nakonec jsem se rozhodl, že si ho pořídím. Za safe budu hlavně na začátku rád, a později ho mne nic nenutí používat. Technologie mám zkrátka rád :mrgreen: . Ta verze s GPS už je ale asi moc (taky finančně vyjde dráž). Kousek od domu mam krásnou asfaltovou ranvej (cca 100m dlouhá, po stranách bez vyšších překážek). Pro vzlet to bude stačit, a přistávat budu pro začátek do trávy (kvůli případné havárii). Jinak ten mustang vypadá pěkně, a po benzíňáku toužím, ale nejdříve naberu zkušenosti s elektrem :wink: .

Ještě jednou díky za všechny rady (i do zpráv) :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 12:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.7.2015
Příspěvky: 113
Bydliště: Pardubice
Obrázky: 2
Tak sem pak napiš nějaké poznatky/zkušenosti s lítáním a držím palce.

_________________
TwinStar II, FW-190, FUNCUB
http://draken69cz.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 07.08.2015 13:02 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Držím palce a jak říká jedno modelářský pravidlo:

NA ZAČÁTKU MÁŠ PLNÝ PYTEL ŠTĚSTÍ A PRÁZDNÝ PYTEL ZKUŠENOSTÍ.
SNAŽ SE NAPLNIT PYTEL ZKUŠENOSTMA DŘÍV, NEŽ SE TI VYPRÁZDNÍ PYTEL SE ŠTĚSTÍM.


Michal


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 19.11.2016 21:15 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.7.2016
Příspěvky: 1
Zdravím včechny, a začátečníky zvlášť.
Toto píšu proto, abych pomohl všem, kteří by chtěli začít s lítáním a rozhodují se jak vlastně začít,
jaké éro koupit, jestli RTF, nebo ne atp... Snad to někomu pomůže.
Tak nejdřív něco o mě: - jsem fanda letectví
- znám něco teorie o aerodynamice, ale nikdy jsem nelítal, ani na simulátoru
- vím něco o modelaření, věnoval jsem se železničnímu modelářství
- neznal jsem nikoho, kdo by mi cokoliv poradil o RC lítání, a mým jediným
vodítkem byl tak internet.
Co jsem chtěl: - letadlo, které by bylo " hodné ", které pokud možno nerozbiju při prvním letu, a teď se prosím nesmějte, letadlo s podvozkem, abych mohl odstartovat ze země a pak snad i přistát.
Po dlouhém pročítání fór a koukání na youtube, jsem se nakonec rozhodl že moje první letadlo bude v RTF sadě, protože jsem si opravdu netroufal nějak ladit vysílač s příjímačem, přestože na NETu a hlavně tady je informací plno. Za to všem moc díky.
Po nějaké době hledání jsem se dozvěděl, že existují modely se stabilizací a když jsem pak víc studoval, co umí AS3X rozhodl jsem se pro Apprentice S15e v RTF sadě. Při výběru mi pomohl např. i tento článek: http://www.rc-zoom.cz/apprentice-s-15e-rtf-letani/. Je jich tam i víc.
A teď moje zkušenost. Letadlo je to sice poměrně drahé, ale na naučení fakt dobré. Co je v sadě opravdu k ničemu je nabíječka. Ale solidní prodavač v obchodě mi to hned řekl a prodal mi nabíječku, která je v pohodě. Začal jsem lítat v polovině léta a teď mám nalítáno cca 42 hodin. První let probíhal tak, že jsem letadlo postavil na asfaltovou plochu bývalého jézédáckého letiště, podle návodu jsem na vysílačce nastavil mód " začátečník " a se srdcem v krku jsem odstartoval. A ono to fakt letělo!!! :D Hurá. Následovala opatrná zatáčka doleva, pak doprava. Pár koleček a pak zkusit přistát. Tak jsem to s bušícím srdcem srovnal s dráhou, ubral plyn, jak píšou v návodu a letadlo světe div se relativně v pohodě sedlo. Za to že první a pak i další lety proběhly takhle vděčím hlavně stabilizaci se systémem " panika ". To mě dostkrát zachránilo. Jinak bych to asi opravdu rozbil. S tímto systémem, když něco víte o aerodynamice, tzn. jak asi funguje výškovka, směrovka, a křidélka a když dodržujete doporučení v návodu a nedivočíte se to fakt asi nedá rozbít. Znovu opakuji, že na RC simulátoru jsem nenalítal ani minutu. Co mě trošku během provozu trápilo byla setová vysílačka Spektrum DX5e, ale to vyřešila reklamace a pak malinko jedno servo, ale od ostaních RC letců, s nimiž jsem se během lítání seznámil jsem se dozvěděl ,že to je vcelku běžné. Vyřešeno výměnou. A tak se učím dál. Teď už lítám bez stabilizace a troufnu si i na nějaký ten výkrut, nebo přemet.
Letadlo je to jak už tu psali i ostaní fakt hodné ( hornoplošník se vzepětím křídel ) a navíc se stabilizací, takže učitel je to opravdu dobrý.
Když už trošku něco umíte a zvládnete lítat bez stabilizace zjistíte, že zvládne i let na zádech
nějaký ten výkrut, i přemet, ale akrobat to není. Je to takový pohodář co umí lítat i hodně pomalu.
Na závěr napíšu snad jen to, že setová vysílačka mi už začíná být malá, to je pravda ostatně se to tu taky píše, ale když jsem začínal a neznal opravdu nikoho, kdo by mi eventuelně nastavil veškerou elektroniku v letadle a tak mi asi nic jiného nezbývalo. Když už ale někoho zkušeného znáte, určitě si kupte např. BNF sadu bez vysílačky a vysílačku lepší.
Co se týká ceny, ta je opravdu jinde než na kolik přijde např. Sky Surfer, nebo Beta, ale zase díky výbavě je zde fakt poměrně malé pravděpodobnost, že se to rozbije.
To je moje začátečnická zkušenost. Jestli je na tom někdo podobně jako já, je tohle éro, a nebo i nějaké jiné se stabilizací a rozpětím kříídel okolo 1200 - 1600 mm. určitě dobrá volba.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 24 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz