Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 14:15 
Nováček serveru
Nováček serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.8.2015
Příspěvky: 2
Bydliště: Roztoky u Prahy
Zdravím,
nedávno jsem se rozhodl, že začnu s RC létáním. Mám nějaké zkušenosti se simulátory skutečných letadel (FSX) a jednou jsem pilotoval ULL. Na ULL bohužel nejsou peníze, a tak se bude lítat alespoň s modelem :wink: . Nicméně zkušenosti s modelářstvím nemám, s létáním a fungováním aerodynamiky ano (neříkám, že nějak extra velké).

Výběru letadla jsem věnoval nějaký čas. Nejvíce navrhované letadla (Easy star atd...) nepřipadají v úvahu z důvodu estetiky (ano, vím, budu tu kamenován :wink: ). Navíc jsem obrovský fanda letadel Cessna, a chtěl bych něco, co se alespoň trochu této legendě konstrukcí podobá (přední (nosové) kolo, hornoplošník atd). Chtěl bych reálné ovládaní (výškovka, směrovka, křidélka + motor). Chci model, na kterém si RC létání "osahám" a zjistím, jestli chci pokračovat. Jsem zastáncem pomalého ale jistého učení, a tak jsem se rozhodl pro RTF. Druhý model (pokud budu pořizovat) již můžu pořídit ATF nebo v rozsypu. Počítám, že vše budu muset kupovat znovu - četl jsem, že díly v těchto "setech" většinou nelze využít na jiné letadlo (i když nechápu proč).

Výběr nakonec padl na: Apprentice S 15e RTF (mode 2 - mám vyzkoušeno a pro můj mozek je MODE 2 mnohem "logičtější" :lol: )

URL odkaz (Pecka modelář): http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... rtf-mode-2

Otázka(y) zní:
Je tu někdo, kdo tento model pilotoval? Doporučil by jste ho začátečníkovi?
Rizik, jako je umístění vrtule zcela vpředu (poškození při přistání na čumák) jsem si vědom. Lze s nějakými zkušenostmi s létáním a notnou dávkou opatrnosti začít i na tomto obtížnějším letadle?
Samozřejmě uvítám jakýkoli názor a postřeh :D

P.S.
Omluvte případné pravopisné chyby :roll:


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 14:21 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 1.7.2015
Příspěvky: 113
Bydliště: Pardubice
Obrázky: 2
Sim je sim realita je někde jinde jako začátečník začátečníku ti radím vykašli se na vzhled a dej na rady zkušených. Ono to letadlo po pár "přistání" už tak hezké nebude XD a hlavně se vyhneš opravám které pro nováčky bez možnosti návštěvy zkušeného a hlavně dobře vybaveného modeláře jsou pomalu nereálné nebo dost finančně náročné.

_________________
TwinStar II, FW-190, FUNCUB
http://draken69cz.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 14:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 26.3.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Tady je něco o létání s Apprentice
http://www.rc-foto.cz/inpage/apprentice ... tf-letani/


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 14:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.5.2012
Příspěvky: 715
Bydliště: Vyškov, ČR
Pro začátek skvělá volba.

_________________
x9d, x-lite pro a pár poletuch


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 15:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.10.2009
Příspěvky: 544
Ahoj, s apprenticom som lietal - firemný model...

Takto, lieta to super, na začiatok ideálne, ale po pár horších pristátiach urveš prednu nohu a zlomíš vrtulu. Ja som to prekopal tak, že som podvozok otočil, prednu nohu vymontoval a hlavne nohy presunul vpred (lietat viem, ale mame dost hrbolate letisko a ta noha trpela). Potom uplna pohodička.

Má to fakt nízku padovku, je to stabilné a pomalé, ale zase dost citlivé na vietor. Takže ano doporučujem, pokial aspon vieš čo robit s kniplami a máš aspon trocha schopnu plochu na vzlety a pristatia.

Ale radim ti, skus sa poradit s modelarmi po okoli, ktorý ta uvedu, pripadne nastavia model zalietnu a pod...

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=989719


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 15:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
Apprentice je vynikající letadlo, nalétal jsem s nim desítky hodin, možná už i 100 a více hodin. Bylo to moje první klasické letadlo, hornoplošník, který jsem poslal do vzduchu, učil jsem se na něm, nikdy jsem s nim nehavaroval na ruce nebo hlavu, pouze jednou pád na záda kvůli prasklé vidličce na výškovce. Původní konfiguraci mám už zcela překopanou, takže místo cca 250W příkonu létám na příkonu cca 800W, zalétnu s tim část prvků kulaté akrobačky, perfektně se s tím přistává a celkově letové vlastnosti jsou opravdu velmi dobré. Jako velkou výhodu vidím v použitých komponentách, serva mám všechny původní, motor a régl jsou sice již vyměněny, ale ty původní pořád makají v jiných letadlech. Na Apprentice jsem si dodělal i vztlakové klapky, takže se odlepí na fleku a i přistane. Pro začátečníka, kterej s tím bude trénovat vidím jedinou nevýhodu a to je nízké přední kolo, kdy s původní vrtulí 11x8 při prudším dosednutí a ohnutí pružiny na kole dochází často ke kontaktu vrtule a země, což nejenom ničí vrtuli, ale pecky dostává i motor a motorové lože. Za mě ale Apprentice ano, jenom bych ho nechtěl v RTF setu, ale prázdný kde si dám vlastní přímač. Omlouvám se za elaborát :)

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 15:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2004
Příspěvky: 3424
Bydliště: kousek od Hradec Králové
holmer83 píše:
Za mě ale Apprentice ano, jenom bych ho nechtěl v RTF setu, ale prázdný kde si dám vlastní přímač.


To bys ale přišel o SAFE systém, který se začátečníkům dost hodí...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 15:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.9.2014
Příspěvky: 516
Bydliště: Plzeňsko
Ta cena za set je celkem brutální. Mrkni ještě na kostkamodelcentrum, je tam i samotný ARF bez SAFE, který je dle mého názoru zbytečný, stačí dokoupit soupravu + aku a nabíječku, kterou si sám vybereš a kdykoliv použiješ i do budoucna.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 16:26 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
Dobrých modelů je dost. Jeden se tady chtěl učit lítat s tímto a byl jsem mile překvapen, jak to lítá. Včetně základní akrobačky. Takže pár letů se mnou a lítal sám.
http://www.modelarina.cz/rc-letadlo-pio ... -2263.html
V každém případě by to chtělo mít někoho zkušenějšího za zádey či po ruce. Je to učení pak levnější. A i ten MOD-2 není problém. Lítám jen Mod-1 a žáčkova vysílačka v Modu-2 se dala ošulit a v pohodě jsem model zalítl a učil lítat.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 16:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.10.2009
Příspěvky: 544
Na celý SAFE sa vybodnúť, isto to nekupovat ako RTF. Najlepšia škola ja ta, ktora človeka niečo naučí nie aby to za mna robil nejaký systém.

Kludne porozmyslaj ešte o modeli Funcub od multiplexu, ale ten by si si musel zlepit ale to je hračka.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 19:35 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.10.2014
Příspěvky: 284
Bydliště: Praha 11 - Ujezd
Já jsem začínal s apprentice a můžu jenom doporučit. Safe je pro první lety, kdy se ti klepou kolena i ruky, skvělá věc. Po pár letech sem samozřejmě létal bez SAFE ale AS3X se hodí i pak. Hodně zlepšuje ovladatelnost ve větru - i narazovem.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 19:41 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
Do RTF setu bych taky nešel, vyhozený peníze, tuhle chybu jsem u Appretice tehdy udělal, to byla ta první verze Apprentice bez Safe stabilizace a Spectrum DX5e mi vydržela 1měsíc, potom šla z domu. Koupit Apprentice v ARFku a pokud nechceš investovat třeba do Taranise, tak vzít T9XR s frsky modulem a máš i vysílačku "do budoucna". Ten Pioner od Pelikána jsem taky letěl a byl jsem mile překvapen, jenom jako u většiny letadel od Pelikána bych doporučil vyměnit régl a možná by si to zasloužilo i silnjší motor.

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 19:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
vbalko píše:
Já jsem začínal s apprentice a můžu jenom doporučit. Safe je pro první lety, kdy se ti klepou kolena i ruky, skvělá věc. Po pár letech sem samozřejmě létal bez SAFE ale AS3X se hodí i pak. Hodně zlepšuje ovladatelnost ve větru - i narazovem.


Jako já nevím, ale když si jdu polétat s RC letadlem, tak určitě nechci aby mi do toho kecala nějaká stabilizace a ikdyž je silnější větr tak je to výzva s tím bojovat :)

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 19:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 7.10.2014
Příspěvky: 284
Bydliště: Praha 11 - Ujezd
Právě že AS3X do toho nekeca. Jenom pocitově zvyšuje váhu a rozměry letadla.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 06.08.2015 20:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 9.8.2012
Příspěvky: 399
Bydliště: Prostějov
vbalko píše:
Právě že AS3X do toho nekeca. Jenom pocitově zvyšuje váhu a rozměry letadla.


A to tak, že do toho kecá :) Ne, samozřejmě ať každej létá s čím mu vyhovuje.

_________________
Rytmus Mini, Toro900, Pulse 15e, Apprentice, Talon mini, Trainer40OBL, Twinstar, quadra, Taranis X9E


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 29 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz