Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: údržba/servis vrtulníku (T-rex 450)
PříspěvekNapsal: pát 19.06.2015 21:11 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 28.1.2011
Příspěvky: 126
Bydliště: liberecko, Jablonec nad Nisou
Blog: Zobrazit blog (3)
Ahoj,
mám T-rex 450, je momentálně ve fázi záletu, ale zajímalo by mě jak kdo provádíte rutinnou udžbu vrtulníku, jak často? co nejvíc kontrolujete a co mín? které díly je vhodné měnit preventivně? apodobně.. děkuji za odpovědi..


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 9:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2011
Příspěvky: 445
Bydliště: Černovice u Tábora
Obrázky: 2
Dřív než uplyne doba, kdy by se mělo něco preventivně měnit, nebo kontrolovat se s tím dřív práskne :lol: Není moc co kontrolovat. šrouby, ložiska, vůle. Při kraši to stejně musíš projít všechno. Jinak to dělám, když je nálada, nebo se snažím zas něco pozměnit a vyladit a to je dost často. Když s tím nepráskneš rok a nebudeš hard3D ,tak vyměnit ložiska 1-2x, guma v hlavě,řemínek... Astatní je vidět a na omak zjistitelný. Taky záleží jak často se lítá. 50x za rok bude vypadat jinak, než 50x za týden.

_________________
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 11:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Když vynechám elektroniku a budu se zabývat jen mechanickou částí heli,tak dobrý je si vše prostě osahat.Zahýbat s kuláčkama,zatahat za gripy,hýbat s nimi do všech stran,kouknout jestli nevylézá nějaký červík... Vše co tě napadne.Zabare to pár vteřin a když to budeš dělat dost často,hned poznáš že je něco jinak než minule a odhalíš včas problém.Já spíš díly opotřebím než zničím havárií tohle se mi osvědčilo.Zrovna včera držím hlavní kolo na sniperovi a hýbu rotorovou hlavou a cítím že červíci chtějí dotáhnout.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 20.06.2015 14:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.5.2012
Příspěvky: 1687
Bydliště: Kroměříž
Obrázky: 38
Rád bych zmínil kromě už uvedených kontrolních úkonů důležitou věc. Kvůli tomu, že jsem osku zadního rotoru nemazal, nebo mazal špatným mazivem, jsem odrovnal pár serv zadního rotoru a přidírání smykátka mi pak zařídilo několik havárek, které jsem přičítal mým rukám. Takže hlavně pravidelně vazelínkou mažu zadní osku a mám po problému. Někdo maže, někdo ne, já ano.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 12:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2011
Příspěvky: 445
Bydliště: Černovice u Tábora
Obrázky: 2
Já jí udržuji většinou suchou a jen občas stříknu teflonák a utřu hadříkem. Ono je třeba mít tu Align nerez vložku smykátka. Jak je tam mosaz, tak to dře.

_________________
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: stř 24.06.2015 20:21 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
mraky píše:
mám T-rex 450, ale zajímalo by mě jak kdo provádíte rutinnou udžbu vrtulníku..


Kontroluj občas vibrácie, a čím dlhšie heli lieta bez opravy tým častejšie. Daj dole listy a roztoč to v ruke, 450tku udržíš, len daj pozor na chvost. Odhalí to aj malé poškodenia ložísk, jemne ohnuté hriadele, nevyváženie dielov a pod. Poškodenia niektorých dielov sa nedajú odhaliť bez demontáže, alebo aspoň bez odpojenia od tiahla, napr. ložiská v gripoch, pohyb tiahla vo vedení, ovládanie a pohon zadného rotora.
Moje ložiská hlavného hriadeľa a hriadeľa vrtuľky boli zhruba po 10 hodinách letu v takom stave, že vibrácie do gyra poslali heli nekompromisne v prudkej bočnej rotácii k zemi.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 18:18 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 7.5.2014
Příspěvky: 102
Ahoj, koupil jsem bazaroveho t-rexe 450 sport, létám s nim asi měsíc a zdá se mi, že se uvolnil řemen, při plném plynu mi přeskakuje, jen nevím, jak ten řemen přitáhnout? Mám posunout ocaní trubku? když jsem ji zkoušel odšroubovat, tak mi nešla povolit :D


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 18:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ano, musíš posunout trubku :wink: . Já mám mini titany a tam se posunuje i s takovým nástavcem. Nevím, jestli je to u t-rexe stejné.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 25.06.2015 18:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.2.2008
Příspěvky: 1959
Bydliště: Kralupy n.vlt
Obrázky: 0
Ano.Buď posunout trubku nebo vzadu domeček vrtulky když to jde.Nakolik napnout je všude napsaný.Já napínám tak(do té doby)aby se po roztočení rotoru rukou volně dotáčel.
Při posunutí trubky vůči rámu a servem vrtulky umístěným na trubce se nic nemění.Při jakékoli jiné variantě napínání řemene se mírně posusuje i neutrál gyra.Takže kouknout-seřídit.

_________________
https://www.youtube.com/user/dagxcz/videos
http://dagx.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 27.06.2015 18:14 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 19.1.2012
Příspěvky: 477
Bydliště: Sobotka
Obrázky: 2
Dobrý vlákno. Někdy tápu jestli to mám rozdělat, zkontrolovat, nebo ještě počkat. Časté kontrolní demontáže asi budou spíše k horšímu :?:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2015 17:08 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 7.5.2014
Příspěvky: 102
Ahoj, můžete prosím doporučit nějaké baterie z hobbyking.com z eu skladu?
Jsou lepší Zippy nebo turnigy nebo nano-tech?
A kolik stojí poštovné z eu skladu? Díky


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 06.07.2015 21:44 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2011
Příspěvky: 445
Bydliště: Černovice u Tábora
Obrázky: 2
Hele na to polítání, než se naučíš a začneš být náročnější, nebo se ustálíš na nějakým bodu, který ti bude vyhovovat ti postačí obyč 3s Turnigy 2200 20-30C. lítám jí od jara co den i se stejnou Zippy, která je jen menší a obě zatím v pohodě. Ale Turnigy vem. Pošta myslím 9 ojro. To ti ukáže při objednávce. Pokud je to skladem je to doma do týdne.

_________________
Přístroj, který je pod proudem, vypadá stejně jako ten, který není, jen je jiný na dotek. :D


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 12 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz