Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 2:45 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Rudy píše:
Ahoj. Já se taky přidám.Pájím spíš větší věci - svářečky,nabíječky apod.Mnoho let.Cín mám pořád stejný asi 30let,občas koupím kalafunu a očka.V posledních letech se mě také hůř pájí - špiní se očko, rychleji ubývá a nejde mě pořádně nabírat do očka cín.Nedělám si sám očka - kupuji je.Zkoušel jsem i čistit očko kyselinou,ale také nic.Také bych rád věděl proč. R.

Před prvním použitím hrot přiložit na kalafunu a do tavící se vsunout cca 3až 5 mm hrotu.
Pak zkusit ocínovat. Pokud očko má vzhled "stříbrný"- je poniklované, jde to někdy špatně.
Chce to pájecí kapalinu na nikl. Pokud není po ruce lze na kalafunu položit 1/2 tablety acylpirinu.
Hrotem roztavit spolu s kalafunou. Čmoud z acylpirinu je velmi dusivý. Odvrátit hlavu - větrat.
Další zhouba jsou nové bezolovnaté pájky - trubičkový cín. Taví se při vyšší teplotě neochotně
se slevají - stahují do kuliček ( a rozlévají po ploše).
Kyselina je dobrá na železo.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 5:26 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Hm, na pocínování nové smyčky jsem kalafunu přestal používat, stačí tavidlo co je v trubičkovém cínu. Používám teď pájku Kovohutě s tavidlem MTL 1.1.2.B - F-SW26 a pak Stannol Kristall 505. Kalafunu (klasika) v posledních rocích nějak využívám velmi málo, to už musí být...
Měděné dráty 1,5mm2 tahám z nějakých zbytků kabelů, ani nevím kde jsem to posbíral...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 7:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já novou smyčku napřed přejedu kartáčkem, trošku jí přehřeju v kalafuně, a pak jde ocínovat v pohodě. Používám jemný kartáček, který se kdysi prodával jako kartáček na semiš.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 7:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
No já jsem právě viděl ty smyčky v obchodě taky takové stříbrné, jako by byly z klasického ocelového drátu, ale spíše mi to připomíná hliník. Jak jste psali, asi to bude po niklování. Taková smyčka byla i u té nové pájky, ale vůbec na tom nechtěl držet cín. I když se mi ji nějak podařilo pocínovat, tak po pájení vždycky cín ze špičky smyčky nějak slezl a nechtěl zpátky. 8O Tak znova dlouhé pocínovávání.
S tou mědí to bude pravda. Kdysy byla ta měď drátů taková tmavší, dnes je hodně světlá. Juj, těch starých kabelů jsem se kdysy povyhazoval, když jsem dělal v Martinově a likvidoval staré instalace. Kdybych to věděl, pár metrů kabelů bych si nasbíral. I když i teď se dá ještě občas někde na bazoši apod. sehnat starý Cu kabel z instalací.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 11:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
arda1 píše:
Jirko tohle mi přijde (s tou bronzí ) jako total nesmysl - Radek
EDIT - elektrovodná měď je min 99,9% Cu (dle normy)

Slitina mědi s jakýmkoliv i dost malým přídavkem jinýho kovu je již bronz. :) Bronzů je podle složení několik tisíc druhů. Jeden je taky dost jedovatej.
Zapoměň na to, že CYKY je elektrovodná měď.
Třeba případ z nedávna. Koupil jsem si těsnící měděný kroužky na vysokotlak vzduch. Ty se před použitím vyžíhají v plameni a hodí do vody aby změkly. Stejně se na starejch škůdkách těsnily hrnky v bloku. Když to přeženeš, měď zčerná okujema. Víš co mi provedly ty nový? Měl jsem je zavěšený na Cu drát, nezmodraly ale rovnou uláply a to co zbylo se velice dobře připájelo k tomu závěsnýmu drátu. Tak co to je? Barva a mechanický vlastnosti mědi a taví se to líp než mosaz.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 13:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... Bronzů je podle složení několik tisíc druhů. Jeden je taky dost jedovatej....

Mas nejake zkusenosti s CuCoBe a CuCrZr? :wink:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 13:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
Lark píše:
Já novou smyčku napřed přejedu kartáčkem, trošku jí přehřeju v kalafuně, a pak jde ocínovat v pohodě. Používám jemný kartáček, který se kdysi prodával jako kartáček na semiš.

ČIŠTĚNÍ PŘED PRVNÍM POUŽITÍM
To máš naprostou pravdu. To očištění je na tom často to nejdůležitější. Měl jsem velké problémy
s pájením na chromované povrchy baterií a akumulátorů. Až mi kamarád poradil čištění pomocí
modrých lešticích kotoučků PROXXON. Nechtělo se mi je kupovat. Vzpomněl jsem si na dávné
doby čištění kuprextitu tvrdou gumou na psací stoje. Ta byla v šuplíku. Je jedno zda hranatá či kulatá,
šedá či červená. "Ogumuji" povrch a cínová pájka chytá na první dotek. Krasně se rozlévá.
Žádné problematické přehřívání vývodů. Zvládá to první trafo pájka co nato vezmu. 100 ale i 75 W .


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 17:38 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
guchar píše:
... dávné doby čištění kuprextitu tvrdou gumou na psací stoje. ...

Jo, to jsem používal ale pak jsme už tak tvrdou gumu nesehnal... Jediná dobře fungující byla červená v trojgumové sadě z NDR...

Na plechové články akumulátorů používám neutrální pájecí kapalinu, koupil jsem ji snad před 20-ti roky a při mé spotřebě mi vydrží i do důchodu :)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 17:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Jak píše Jyrry, kalafunu už skoro taky nepoužívám. V 99% pájení si vystačím s tavidlem, co je v cínu (pájce). Na zoxidované spoje (pokud nejdou očistit mechanicky nebo se mi nechce :) ) jsem si konečně koupil MTL 468 a s tím už jde spájet skoro všechno. Je ale lepší pro jistotu opláchnout. Neutrální kapalinu občas taky použiju, třeba na plechy, ale tam už je kvalitní oplach bezpodmínečně nutný.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 19:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
jyrry píše:
Jo, to jsem používal ale pak jsme už tak tvrdou gumu nesehnal... Jediná dobře fungující byla červená v trojgumové sadě z NDR...

Na plechové články akumulátorů používám neutrální pájecí kapalinu, koupil jsem ji snad před 20-ti roky a při mé spotřebě mi vydrží i do důchodu :)

RAČTE SI VYBRAT z nabídky pájecích kapalin pro měkké pájení
POUŽÍVÁM: nikl, nerez a KAP.NE - stejně dobře mi funguje čistá kalafuna rozpuštěná v acetonu
VÝROBKY: ELCHEMCo, spol. s r. o., prodejce: GM electronic, spol. s r. o.
PÁJECÍ KAPALINY 5 druhů 30ML: KAP.NE 745-007 pájecí kapalina neutrální, KAP.NI 745-006 nikl,
KAP.NEREZ 745-005 nerez, KAP.AL 745-004 hliník, KAP.VF 745-008 na tenké vodiče
http://www.gme.cz/pajeci-kapaliny/

TEKUTÁ TAVIDLA 30ML:
S-TAVIDLO R kód:745-010 (Kalafunové tavidlo), S-TAVIDLO F1 kód:745-032
(na lahvičkách napsáno KAPALINA)
http://www.gme.cz/tavidla-kalafuny

JINÝ PRODEJCE, e-shop (včetně 500 ml kyselina pro klempíře zhinek/pozink):
http://www.formicaweld.cz/0|10|15|23|29|36|44|52|53|.k.IBI110.mekke-pajeni.html
http://web.elchemco.cz/pajeci-kapalina-neutralni.php
?? !!! ?? "Pájecí kapalina neutrální
Tato letovací voda se používá pro letování mědi, mosazi, oceli, pozinku, titanzinku a pod.Tato letovací voda je silně aktivovaná, při nedokonalém oplachu letovaného spoje může dojít k následné korozi a destrukci pájeného spoje. Letovací vodu proto nepoužívejte na plošné spoje a jiná elektronická zařízení!"

Audioweb.cz » Dílna » MTL 461 nebo 468? http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=2105
http://www.marmot.cz/Produkty/Techlist/468.html
http://www.marmot.cz/Produkty/Techlist/461.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: ned 21.06.2015 21:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7413
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
[quote="jyrry"... pak jsme už tak tvrdou gumu nesehnal... fungující byla červená v trojgumové sadě z NDR...
... vydrží i do důchodu :)[/quote]
KOH-I-NOOR bohatě vyhoví i ty dnešní
Obrázek
http://www.koh-i-noor.cz/kategorie/steraci-pryze-tvrde
http://www.koh-i-noor.cz/kategorie/steraci-pryze-kombinovane
http://www.heureka.cz/?h%5Bfraze%5D=Pryz+tvrda&m=f&min=&max=&o=3


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2015 3:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
OK, já už ji několik roků nesháněl, nepotřeboval :-)
Plošňáky dělám na frézce a leštím je brusným rounem.
Ale jsme teda od těch smyček kus pryč 8)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2015 16:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Používám teď pájku Kovohutě s tavidlem MTL 1.1.2.B - F-SW26 a

To ještě fungujou? Kdysi jsem je poptával a minimum 5 kg. Kde se dá koupit míň?
Díky
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2015 16:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Mas nejake zkusenosti s CuCoBe a CuCrZr? :wink:

Jo beriliovka se dost blbě shání ale zato moc dobře péruje. Ale brousit ji na brusce, to už bych si jako neználek před mnoha lety nelajzl. :wink:
Četl jsem nedávno jaká úmrtnost byla v jedinný ruský beriliový huti a docela slušný. Ich mnógo ale armáda nejiskřivý nářadí potřebuje. Na světě je prý už jen jedna huť funkční, snad někde v jižní Africe.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Smyčka trafopájky
PříspěvekNapsal: pon 22.06.2015 18:27 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2651
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tak aby jsme to shrnuli, tak to tedy vyřešit jak? nechat tam tu pájecí smyčku z 2,5mm2 Cu drátu, nebo tam dát 1,5mm2? Ta ale ho..o vydrží.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 76 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz