Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: úte 12.05.2015 21:48 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Ahoj všichni,
změřil jsem přechodový odpor některých běžných typů konektorů:
Příloha:
Přechodový odpor kontaktů.pdf [35.03 KiB]
381 krát

Ve vedlejším tématu totiž diskutujeme o konektoru D-Sub 7W2, což je konektor podobný klasickému Canonu 15, ale má dva silové kontakty. Řešili jsme tam, jestli povolením příliš těsných kontaktů se nějak významně zvýší přechodový odpor. Tak jsem odpor změřil, a když už jsem byl v tom, tak jsem změřil pár konektorů co jsem našel a udělal z toho samostatné vlákno, třeba to někomu pomůže.

Měření jsem provedl tak, že přes konektor jsem pustil proud cca 4,85A (baterie 3s a vhodná žárovka) a milivoltmetrem jsem měřil napěťový úbytek na konektoru.

Komentář si zaslouží tyto konektory:
Deans-T je nějaký hodně neznačkový, jde šíleně ztuha a je už dost používaný. S novým kvalitním by byly asi lepší výsledky.
MPX - neměl jsem k dispozici originál, ten by mě zajímal jak by vycházel. Ten "německý" co mám jde šíleně ztuha, jedině rozpojovat kombinačkama.
Canon D-Sub 15 - to byl nějaký starý ze zásob, nepoužitý, ale válel se léta v krabici. Nevím proč vyšl tak bídně, vím že Canony se používají na připojení křídel. Ale není konektor jako konektor - dle výrobce je určitě obrovský rozdíl v kvalitě.

Naopak ten konektor, kvůli kterému to měření vzniklo, D-Sub 7W2 (v tabulce je označen červeně) vyšel perfektně .

V tabulce jsou konektory seřazeny od nejlepšího k nejhoršímu.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne úte 09.06.2015 19:11, celkově upraveno 13

Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: úte 12.05.2015 21:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2005
Příspěvky: 19102
Nejde mi to stáhnout -Radek
EDIT - už to jede

_________________
ICQ 638556901


Naposledy upravil arda1 dne úte 12.05.2015 21:55, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: úte 12.05.2015 21:54 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Zkus to teď, na okamžik jsem soubor smáznul a dal opravený (byla tam chybka v písmenu). Omlouvám se, byl jsi asi moc rychlý.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: úte 12.05.2015 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 31.7.2005
Příspěvky: 19102
Už to jede :) Nemáš doma XT 30 popřípadě XT90? Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: úte 12.05.2015 22:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
XT 30 nemám (plánuju koupit), 90 mám, ale jen samce. Pokud k některým konektorům přijdu dodatečně, tak tabulku průběžně doplním. Měřicí metodu dokážu dost přesně zopakovat.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 7:41 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Woita píše:
Canon D-Sub 15 - to byl nějaký starý ze zásob, nepoužitý, ale válel se léta v krabici. Nevím proč vyšl tak bídně
Třeba vyšel tak bídně proto, že k takovému použití není určen. Je to signálový konektor a skoro 5A je pro něj prostě velké sousto.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 7:55 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Ještě k CANONům: Datasheet udává zatížení kontaktu 1,5 A a přechodový odpor 50 mOhm...


Přílohy:
d-sub-9m-9m-dvourada-datasheet-1.pdf [444.37 KiB]
96 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 7:58 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Mě ten Canon překvapil (čekal jsem ho lepší v porovnání třeba se servokonektory), vím že se běžně používá třeba pro připojení několikaservových křídel.
Tento můj konkrétní byl asi nějaký horší (navíc válel se po krabicích a šuplatech už pár let). I když na pohled vypadal perfektně.
To třeba signálové piny od toho D-Sub7W2 tak špatně nevyšly a přitom jsou to kontakty stejného typu.

Edit: koukám na ten datasheet, cos dal odkaz. Tedy ten můj Canon bohatě parametr maximálního přech. odporu splňuje.
Zajímal by mě parametr charakteristického přech. odporu, jestli jsem se do něj zhruba trefil. Vypadá to že zhruba ano.
Ono samozřejmě záleží na měřicí metodě, já měřil u všech konektorů úbytek napětí při protékajícím proudu 4,85A, tak aby bylo bezprostřední srovnání různých konektorů.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 8:40 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Ano, měřil jsi správně, jenom při proudu 3 x větším, než je zaručený maximální. Taky už jsem jednou CANON 9 do křídla použil, měl jsem ale 3 + 3 piny na napájení.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 9:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
JardaRůžička píše:
Ano, měřil jsi správně, jenom při proudu 3 x větším, než je zaručený maximální. Taky už jsem jednou CANON 9 do křídla použil, měl jsem ale 3 + 3 piny na napájení.

Tak to budeš mít 100% pravdu, ze zajímavosti koukám na datasheety Canonů různých výrobců, a čtu třeba že při proudu do 10 mA je odpor max. 2,5 mOhm, ale při jmenovotém maximálním proudu je to už 7mOhm. (Zdroj zde.)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 9:29 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
On je Canon na připojení křídel spíš "minulost", měl jsem to kdysi v F3B Stingu, ale to už je přes 10let... Od té doby to ale prakticky zmizelo, převážně ve prospěch MPX.
Co já vím, tak to vlastně nikdy nikdo nebral za nějaký skvělý konektor, prostě nebyly alternativy.
Druhým důvodem "vymizení" u F3X je pak samozřejmě pokles počtu modelů s třídílnými křídly, Canon celkem dával smysl pro pevné osazení do středu, naopak pro dvoudílné křídlo se použít vůbec nedá, nicméně dnes už se nevidí ani u modelů, které třídílné křídlo mají (třeba Stork).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 10:31 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Tak já ho zrovna pro dvoudílné křídlo použiju, a uvidíš jak to bude elegantní :lol:
Koukni za nějaký čas do tohoto vlákna (myslím tak za týden - 14 dnů), bude to tam nafocené.
Nebude to běžný Canon se stejnými piny, ale ten D-Sub 7W2.
Příloha:
D-Sub 7W2.jpg
D-Sub 7W2.jpg
[ 19.56 KiB | Zobrazeno 2739 krát ]


Ono to křídlo je šestiservové a MPX se mi tam nehodí z několika důvodů, naopak ten 7W2 tam bude pasovat dokonale.

Klasický Canon 15 pinů jsem měl tak jak píšeš ty v jednom bývalém F3J větroni (Thermik od Valenty), a tam byl myšlen přímo výrobcem. To bylo třídílné křídlo a tam to pasovalo akorát.

No a Canony já považuju za skvělé konektory, jsou mj. certifikované pro MIL/NASA/ESA. :wink:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 10:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.6.2008
Příspěvky: 6038
Bydliště: Praha ČR
Psal jsem výslovně o F3X - tam se ti do profilu nevejde ani náhodou, takže s dvoudílným křidlem na spojce nemáš šanci... U polomakety to přirozeně možné je, to v rozporu není :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 10:57 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 17.8.2008
Příspěvky: 6902
Bydliště: Moravský kras ČR
Tak trošku o voze a o koze.. Cannon (resp. ITT Cannon) je jen název jedné z firem, která tyto konektory vyrábí. Správnější název této řady konektorů je D-SUB, vyrábí je spousta firem ve spoustě provedení. Je diametrálně odlišný D-SUB od číňana z GME za desetikačku, který má kontakty nabouchaný na lisu z pocínovanýho plechu pozlaceného zábleskem zlatého zubu z úsměvu číňanky a diametrálně odlišný je třeba D-SUB od Amphenolu s certifikací podle leteckých nebo vojenských norem (takový konektor ovšem nestojí desetikorunu ale několik stokorun a krimpovací kleště na piny stojí desetitisíce). Stačí se projít nabídkou většího distributora, třeba u Farnellů, a porovnat si datasheety, kde se dá dočíst mimo jiné o přechodovém odporu, jaké proudy to snese, kolik cyklů je životnost, klimatická odolnost atd... Mluvit o cannonu obecně jako o shitu nebo dokonalém konektoru je jaksi kravina...

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Přechodový odpor kontaktů
PříspěvekNapsal: stř 13.05.2015 12:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
JirkoA, plně s tebou souhlasím. Sám jsem použil zjednodušené označení "Canon" (vědomě, kvůli lidové zkratce - jako se běžně v hovoru říká polévkovému koření Magi.)
Cannony jako takové, to je patrně jeden z nejlepších D-Sub konektorů. Ten můj z GMe rozhodně není Cannon.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 40 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz