Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 13:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Je nutné to spojovat tou diodou?Já bych to chtěl zcela separovat spojenou jen zemí.
Mám spojit zem obou beců i za výstupem jak je to na obrázku co jsem posílal?
Woita mě varoval že můžou vznikat různé úbytky napětí a něco může odejít pokud to bude spojeno za výstupem beců.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 13:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
V případě spojení BECu je vhodné ne-li nutné dát diodu ideálně shotkyho.
Já osobně bych pospojoval pouze země. Máš to pro záchranu a né pro redundanci. Wojta ti radí dobře.
Udělej si malou distribučni destičku s pinama na univerzálním PCB , kde pospojuješ napětí a signaly přivedeš a připojiš zde serva , pak jen 4 signálové vodiče od Spirita.

potom do Spirita připoj LowESC velkej kondenzator na piny co je pro druhé napajíní, to je jen pro klid duše :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 13:38 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Takhle to má Woita na boku spojeny pouze plus externího becu a serva.
Takže to zapojím přesně dle toho obrázku i tu zem XX?


Přílohy:
DSC_0006.JPG
DSC_0006.JPG
[ 91.12 KiB | Zobrazeno 1271 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 13:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
jj, znám Wojtovo řešení, je to v podstatě to samé.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 13:52 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 18.5.2014
Příspěvky: 335
Obrázky: 9
Stačí LOW ESR 1000uF/25V?Mám ho totiž v šuplíku.

Já totiž nerozuměl jak na zemi můžou být různé úbytky.Jak mi to woita vysvětloval.

Díky.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
můžeš ho tam dát, já tam mám 10mF na 6V nebo 10V. 25V je zbytečně velkej, ale jinak to neškodí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Arcicorsa píše:
To je nějaké pomotané... Jako že BEC z reglu napájí přijímač a FBL a externí bec jen serva?? To je nesmysl... Buď jeden nebo druhej... Pokud chceš oba tak se to řeší tak že externí jde přímo do přijímače a BEC z regulátoru se připojí přes diodu k tomu externímu.. Pak pokud selže externí tak ho zastane ten co je na regulátoru.. Napájet serva zvlášť zdrojem a druhým zdrojem napájet FBL je nesmysl..

Pomotané to vůbec není, je to přirozené a dokonce je to z elektrického hlediska správné.
Ještě správnější by bylo, aby měl každý spotřebič (každé servo, přijímač a FBL) vlastní zdroj. Tak by se vůbec neovlivňovali (viz častý případ, kdy se někomu resetuje Spirit od výpadku zdroje který napájí jak Spirit tak serva).

Jednoduchý příklad z běžného života:
Televize má vlastní zdroj, Satelitní přijímač taky. Vzájemně propojené jsou pouze zemí a signálem, a dohromady to funguje. Nad tímto se nikdo nepozastavuje.
Má-li tedy Spirit vlastní zdroj, nikdo (serva) mu do napájení nekecá, nevznikají na něm špičky a Spirit se nerestartuje.

********

Já to tak mám udělané, jak píše haas, s jedním rozdílem oproti jeho obrázku (ale principielně je to stejné):
Vnitřní BEC reglu napájí pouze serva.
Externí BEC (miniaturní, 5V/3A, rozměr 1x1cm) napájí pouze Spirita.
Přijímač má také svůj vlastní BEC (uvnitř přijímače - Hitec SPC).

*************
Poznámka: Ten vlastní BEC pro Spirita je ne kvůli redundanci, že by jeden zdroj zastal práci za druhý při poruše (ano, pak by se propojovaly diodami). Je to z toho důvodu, že na BECu, který napájí serva, vznikají špičky (rušení) a je spousta případů, kdy se lidem resetuje kvůli tomu Spirit (díky ZeXxovi za funkci "Test BECu", tímto se to resetování dobře odhalí). Lidičkky pak dávají nesmyslně velké BECy do malých helikoptér, přidávají obrovské kondíky, a stejně takové řešení pouze omezí vznik těch špiček v napájení Spirita. Samostatný BEC toto řeší beze zbytku a dokonale.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Naposledy upravil Woita dne pon 11.05.2015 14:33, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:31 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Já vám nevím Pánové ale myslím že řešíte špatný problém.. O napetove špičky nejde... V přijímači i v FBL (každém, napájecí napětí MCU je 3,3v) je malinkatý "BEC" který se stará o napájení MCU, snímačů a jiných komponentů.. No a těmto zdrojům špičky nevadí, pokud jsou dobře navrženy tak si s tím poradí (navíc ty špičky sežerou z 90% ostatní serva) , ovšem pokles napětí je to co je potřeba řesit, to je to co restartuje FBL nebo přijímač a to právě řeší paralelní spojení BECů... Navíc dokáže jeden zastat druhý při poruše.. Ve vašem případe stačí aby selhal JEDEN ZE DVOU, jakýkoliv a jdete dolů...

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:34 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Woito... To srovnání s tou televizi je ale naprosto mimo :-D ... No dělejte jak chcete ale Já bych to takto na heli nikdy neudělal..

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:36 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Arcicorso, neřeším selhání BECu - to je hodně nepravděpodobné (a ano, pak by heli šla dolů).
Řeším to, že serva běžně dělají na BECU který je napájí tak silné rušení (a to ne náhodou, ale normálně, ze své přirozenosti), že to resetuje Spirita. Oddělením napájení Spirita od zbytku světa tento problém 100% odpadá.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 14:56 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 12.1.2013
Příspěvky: 1444
Bydliště: Pardubice
Nesmysl... špičky mu nevadí ;-) .. pokud ano tak mám asi nějaké lepší spirity :-) .. Hele jestli chceš tak to rozeber píchni na výstup stabilizátoru osciloskop a ukaž mi ty špičky na napájení MCU.. Já ti garantuji že tam žádné nebudou.. Pak se na toto téma mužem bavit dál a na odborné úrovni (já si to necucam z malíčku)... Ale mrtvých BECů už jsem pár viděl... To že komutátory ss motorů produkují napetove špičky (a nejen to) samozřejmě vím...

_________________
Goblin 500 Spirit@MiniProtos Spirit@Oxy3 Spirit@Taranis + Xlite RC@ www.arcitimer.com


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 15:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2011
Příspěvky: 6974
Bydliště: Písek, ČR
Co mi tedy Spirita spolehlivě resetuje, když ho napájím společnám BECem (Castle Edge 50) se servy? Já tvrdím že rušení (špičky na napájení) od serv.
Podle vyjádření ZeXxE se Spirit restartuje až pod 1,8V. Tak malé napětí tam rozhodně není, na osciloskopu jsou vidět cca 0,5 - 1V zuby. Poté, co jsem dal Spiritovi samostatný mikroBEC, se už nikdy nerestartuje, ať dělám se servy cokoliv. Mám pro to jediné vysvětlení, a to je právě rušení (od serv) na napájení.

Experimentoval jsem i s přídavnými LowESR kondenzátory na jediném společném BECu. Cca od 300uF to přestávalo restartovat, 500uF už fungovalo celkem spolehlivě. Toto také odpovídá tomu, že jde o rušení na napájení (kondenzátor nezvýší napětí, pouze eliminuje jeho krátké špičky). Řešení s kondíkem se mi ale nelíbí, neřeší zásadně problém, pouze ho zmírňuje na přijatelnou úroveň.

Koukni se na obrázky, které do jiného tématu dával Jyrry, je to dosti výmluvné:
viewtopic.php?f=39&t=53702&p=896680#p896680

Ten samostatný BEC pro Spirita má napájení zcela hladkou čáru, jako když střelí. Kdo by tam taky dělal špičky, žejo? Takže asi tak...

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 15:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.10.2012
Příspěvky: 1539
Bydliště: Kladno
Ještě k těm špičkám.
je myšleno, že při záchraně vznikne proudová špička a tudíš poklesu napětí, většina BEC má oscilátory v KHz což odpovídá ms a to pro MCU je astronomická hodnoty, kdy napětí musí podržet kapacita , rozdíl je v plynulém nárůstu proudu o proti krátkodobé špičce.
Při spojení 2 BECu přes diodu je otázkou, zda ten záložní BEC zareaguje tak rychle aby neohrozil MCU.

Jinak, záchrana by se měla požívat až v naprosté krizy a do poslední chvile se snažit vybrat rukama :wink: tím se také eliminuje případný proudový náraz


Naposledy upravil jaroslav.falcon dne pon 11.05.2015 22:01, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 16:16 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 29.12.2009
Příspěvky: 1357
Špičky, které vytvářejí serva jednotce určitě nevadí. To by pak padaly všechny modely.
Jak jsem psal již mnohokrát. Problém je jen v tom, že se na modelech používá serva, které nejsou na takové použití stavěné. Navíc často spolu s BECem, který není přílišné kvality.
Modely velikosti 500 a výše tímto většinou netrpí, protože se zde používají alespoň coreless serva.

Bohužel komponenty, které jinak stojí řádově méně fungují lépe, než ty, které se dodávají v kitech 250/450 heli. Na odběr, který způsobí např. aktivace záchrany nejsou vůbec připravené. Měly by se používat maximálně na pádlových heli.
Bez přehánění se za 100Kč dají sehnat kvalitnější serva, než je např. micro Savox či Align.
Bohužel kvalitní značkové micro serva, které jsou srovnatelné s většími stojí často tolik co standard servo.

Většina řeší problém opačně - koupí externí BEC. S lepšími servy by např. i ten YEP fungoval naprosto perfektně a celkově by to létalo mnohem lépe.

_________________
Spirit System


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: YEP 45A V2 ESC - kolísání U
PříspěvekNapsal: pon 11.05.2015 21:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20841
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
ZeXx86 píše:
... S lepšími servy by např. i ten YEP fungoval naprosto perfektně ..
Nesouhlasím a mám za to že vím proč.

Dej konkrétní tip na serva za 100,- která jsou kvalitnější než Savox.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz