Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 11:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Dobrý deň, jedná sa o model Stork 1. Otvorila sa mi nábežná hrana na dvoch miestach. Na opravu bude stačiť ked si zarobím epoxi + mikrobalóny nalejem dovnútra a nechám nech sa vyleje a nechám zaschnúť?
ďakujem


Přílohy:
P1090472.JPG
P1090472.JPG
[ 42.17 KiB | Zobrazeno 3247 krát ]

P1090471.JPG
P1090471.JPG
[ 38.69 KiB | Zobrazeno 3247 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 12:01 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Z jakého materiálu jsou ty skořepiny? Vypadá to, že to bylo lepené něčím jako Purex.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 12:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Zo sklolaminátu.
http://www.heinrich.czweb.org/slov/modely/stork1/stork1.html


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
No slepit takhle natupo laminát Purexem je docela prasečina. Asi bych obrousil na té náběžce alespoň trochu plošku a epoxidem nalepil hranolek z tvrdé balsy, a pak vybrousil do profilu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 13:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
PeePoTN píše:
Dobrý deň, jedná sa o model Stork 1. Otvorila sa mi nábežná hrana na dvoch miestach. Na opravu bude stačiť ked si zarobím epoxi + mikrobalóny nalejem dovnútra a nechám nech sa vyleje a nechám zaschnúť?
ďakujem


Do epoxidu bych spíš doporučil namíchat bavlnu, natržený potah slepit vteřiňákem, stříkačkou tuhle kaši vpravit do křídla, přelepit náběžku průhlednou izolepou a nechat stéct při naklánění dokud se přes průhlednou izolepu nepřesvědčíš, že epoxi zatekl všude. Po zatvrdnutí přebrousit, přelaminovat proužkem tkaniny aspoň 50-80g/m2 přebrousit, přetmelit přestříkat barvou.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 16:04 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
RCModely píše:
Do epoxidu bych spíš doporučil namíchat bavlnu, natržený potah slepit vteřiňákem, stříkačkou tuhle kaši vpravit do křídla, přelepit náběžku průhlednou izolepou a nechat stéct při naklánění dokud se přes průhlednou izolepu nepřesvědčíš, že epoxi zatekl všude. Po zatvrdnutí přebrousit, přelaminovat proužkem tkaniny aspoň 50-80g/m2 přebrousit, přetmelit přestříkat barvou.


ďakujem, ale najskor si musím miesto v dielni pripraviť :D


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 16:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
RCModely píše:

Do epoxidu bych spíš doporučil namíchat bavlnu, natržený potah slepit vteřiňákem, stříkačkou tuhle kaši vpravit do křídla, přelepit náběžku průhlednou izolepou a nechat stéct při naklánění dokud se přes průhlednou izolepu nepřesvědčíš, že epoxi zatekl všude. Po zatvrdnutí přebrousit, přelaminovat proužkem tkaniny aspoň 50-80g/m2 přebrousit, přetmelit přestříkat barvou.


ta kaše s bavlnou asi moc nepoteče---proto se tam dává ta bavlna :oops:

teoreticky by mělo v pohodě stačit rozšklebit trochu tu přední hranu a prolejt to řidkým prstolepem--nejspíš se nestalo mimo to perosknutí potahu nic jiného, než že se oddělil vrchní potah od spodního z té spojovací housenky v náběžce.

čistější práce, než s tím prstolepem je ale vstříknout injekční stříkačkou nezahuštěnou 285 ku, přelepit jak se zde psalo náběžku izolepou, nechat to roztéct položené na náběžku a až už to bude hodně zatáhnuté, dokud to ještě jde, strhnout lepenku, smejt z povrchu křídla patlance 285 ky a víc na to nehrabat.

až o vytvrdne, zkontrolovat mačkáním náběžky, jestli to na krajích opravy nemá tendenci se v hrance trochu šklebit--pokud ano, jen tam nechat zatéct řidký prstolep.

zvlášt, pokud jde o kraje křídel tak to nepřehánět s množstvím 285 ky, at není jedna polovina těžší, než ta druhá.

jestli se pustíš do varianty---přebrousit a stříkat, tak držím palce, zvlášt u jéčka, které je z výroby kuli váze povrchově pouze zaprášené barvou která v podstatě prosvítá jsou ty stříkací opravy lahudka :lol:

PS: podobné opravy jsem dělal mnohokrát---mín je v tomto případě víc.prstolep by měl stačit v případě že nehrozí slepit to nějak křivě---to z fotek nepoznám--bezpečnější je to přez tu neředěnou 285 ku, případně pokud tam někde chybí puvodní housenka--nejdřív neředěnou 285 ku--co se lépe rozteče a potom teprve trochu tu 285 zahustit---mikrobalony--dětský pudr--cokoli, co se ale bude stále roztejkat----bavlna mi nikdy netekla, vytvářela chuchvalce co bylo potřeba do opravovaných míst naštouchat--tady na ten typ opravy podle mého naprosto nevhodné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
bavlna mi nikdy netekla, vytvářela chuchvalce co bylo potřeba do opravovaných míst naštouchat--tady na ten typ opravy podle mého naprosto nevhodné.[/quote]

Asi si tam té bavlny dával moc, když ti to nikdy neteklo :wink: V tomto případě méně znamená lépe. Bavlna není tak křehká jako balony. Proto se míchá ,,kaše,, na slepení půlek forem zhruba ze třech dílů 1)balony, 2)bavlna 3) aerosil, teprve po přidání aerosilu přestává tato směs stékat.
Pokud chceš aby opravovaná část nebyla vidět, musíš brousit, tmelit brousit stříkat. Nikdo nemluví o celém křídle. stačí jen opravovaná plocha.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 20:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
RCModely píše:

Asi si tam té bavlny dával moc, když ti to nikdy neteklo :wink: V tomto případě méně znamená lépe.


no je fakt, že bavlnu používám právě tehdy, když nechci aby to teklo, ale i tak mi přišla vždy při míchání taková cuckovitá a asi i těžko aplikovatelná injekční jehlou.

Tvá stavitelská vlákna sleduji, takže do sporu se rozhodně dostat nechci :lol: V tomto případě bych ale volil asi přecijenom jiný postup a opravdu bych se snažil zvlášt vyhnout té stříkací opravě---respektive tomu, kdo se musí ptát jak opravit náběžku bych opravu stříkáním v tomto případě raději rozmluvil, páč si myslím, že bez opravy stříkáním to dopadne líp, než když to bude brousit a stříkat.

PS: čím to bude stříkat? akrylovým spreem z hornbachu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 20:10 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Některým by stačilo i zalití prstolepem a přelepení izolepou. :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 20:19 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
jio píše:
Některým by stačilo i zalití prstolepem a přelepení izolepou. :-)


Ti, co berou i kompozity za spotřebák to tak lepěj, zakápnou prstolepem, přelepěj lepenkou a hurá zase do vzduchu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 20:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
pepin píše:

no je fakt, že bavlnu používám právě tehdy, když nechci aby to teklo, ale i tak mi přišla vždy při míchání taková cuckovitá a asi i těžko aplikovatelná injekční jehlou.

Tvá stavitelská vlákna sleduji, takže do sporu se rozhodně dostat nechci :lol: V tomto případě bych ale volil asi přecijenom jiný postup a opravdu bych se snažil zvlášt vyhnout té stříkací opravě---respektive tomu, kdo se musí ptát jak opravit náběžku bych opravu stříkáním v tomto případě raději rozmluvil, páč si myslím, že bez opravy stříkáním to dopadne líp, než když to bude brousit a stříkat.

PS: čím to bude stříkat? akrylovým spreem z hornbachu?


Já jsem se snažil jen odpovědět na vznesený dotaz, jistě jsem se nechtěl s nikým přít. Jsem v poho.
Na té náběžce chybí materiál a potah je součástí torzní skříně. Tak nevím, jestli by oprava vteříňákem obstála drsnější létání.
Stříkat může třeba fixírkou, na tak malou opravu by stačila.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 21:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12765
Bydliště: praha 5
RCModely píše:

Já jsem se snažil jen odpovědět na vznesený dotaz, jistě jsem se nechtěl s nikým přít. Jsem v poho.
Na té náběžce chybí materiál a potah je součástí torzní skříně. Tak nevím, jestli by oprava vteříňákem obstála drsnější létání.
Stříkat může třeba fixírkou, na tak malou opravu by stačila.


v pohodě, taky se nechci přít, je že to s tou bavlnou mi přišlo v tomto případě divné--sem si tak říkal, jak se asi tak ta bavlna splácne v místě, kde by ten vrchní a spodní potah měl jít zase těsně k sobě, prostě ta bavlna mi tam moc nesedí, ale asi se pletu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 22:50 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
pepin píše:

v pohodě, taky se nechci přít, je že to s tou bavlnou mi přišlo v tomto případě divné--sem si tak říkal, jak se asi tak ta bavlna splácne v místě, kde by ten vrchní a spodní potah měl jít zase těsně k sobě, prostě ta bavlna mi tam moc nesedí, ale asi se pletu.


Já jsem popsal, jak bych to opravil já. Je mnoho možností s různým výsledkem, jak opravu provést. Dotyčný nechť si vybere postup, který mu je bližší.
Kdyby byl z Prahy, tak bych ho bez zkušeností nenechal trápit, a radši bych mu to udělal, než mu vysvětlovat detailně jak na to, jelikož bez základních zkušeností, nebo přirozené šikovnosti je jakýkoliv stručný popis postupu na nic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Oprava nábežnej hrany
PříspěvekNapsal: ned 15.03.2015 23:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Zas nerobte antitalenta zo mňa :D lietadla staviam od 7 rokov :D ja už mikrobalóny mám na to nachystané 3 mesiace :D len radšej som sa opýtal. Veď ako sa hovorí dva krát meraj a raz rež, tak ja sa radšej dva krát opýtam a raz lepím.
V dielni som si miesto spravil ale na stole už mám zas dačo nové, modelspanom potiahnuté dvoje krídla na hádzadlá :D
Len som si nebol istý či ten natrhnutý poťah možem sekundákom alebo niečim iným.
Ďakujem za odpovede


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 35 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz