Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: sob 29.11.2014 19:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Zdravím všechny modeláře,

Rozhodnul jsem se založit build-up thread, protože těch pár co tu je mi moc pomohly v mé vlastní modelářské praxi, tak doufám, že tento můj příspěvek taky někomu dalšímu bude přínosem.

Vše začalo někdy v létě tohoto roku, kdy jsem přemýšlel co bude, až se zima zeptá.... Protože mě nejvíce zajímají letadla meziválečného a válečného období, víceméně československé výroby, padlo rozhodnutí po pročtení těchto stránek. AVIA BH-5 je můj projekt!

To jsem ale netušil, jak jsem si zkomplikoval modelářský život. Po týdenním googlení jsem nenašel jedinný plánek pro stavbu modelu tohoto letadla, BH-1, 3, 9 ,11 už někdo postavil, ale pětku zatím nikdo. Napsal jsem si tedy panu Sezemskému, který postavil repliku tohoto letounu o základní stavební výkres skutečného letounu, a který mi s laskavým svolením dovolil použít pro vlastní potřebu. Protože jsem strojař, nezbylo než stáhnout Sketch-Up a začít se učit nový soft, abych mohl vytvořit výkres pro model. Online učebnice pana Mikače je výborný průvodce začátkem 3D modelování.

Musím přiznat, že první pokusy byly spíš o tom jestli to nevzdát a nakopírovat výkres a nastříhat si přepážky, žebra a pustit se do práce s lupenkovou pilkou jako vždy. Nicméně představa, že půjdu s dobou a budu umět moderní metody, jejichž výsledkem bude stavba modelu z výřezů, mě hnala do dalších zoufalých pokusů...musel jsem nainstalovat další pluginy, aby bylo možno vůbec vytvořit oblé tvary, spojovat profily atd. Po měsíci práce jsem měl hotovou výškovku, no sláva. Ale malý pocit uspokojení, že to jde, se tam někde vevnitř objevil.

4606

Tak dnes prozatím vše, pokračování bude následovat dokud nebude model hotov a zalétán, zůstaňte u vlákna!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: sob 29.11.2014 19:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 29.7.2010
Příspěvky: 1095
Bydliště: vesničan v okr.ZR
No bezva, budu sledovat 8O . Výškovku už jsem prohlédl-paráda, ale zajímala by mě velikost a plánovaný pohon :?: Prozradíš?? -MR-


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: sob 29.11.2014 23:08 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 14.6.2009
Příspěvky: 378
Bydliště: Hodonín
Z toho Sketch-upu lezou opravdu efektní výtvory. Vždycky obdivuju už hotové kousky. Ale ze samého nadšení jsi zapomněl napsat, jak velké to budeš stavět? Bude to mít aspoň 2 metry?


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 30.11.2014 7:23 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Ne, nezapomněl a určitě vše prozradím. Jen se snažím dodržovat myšlenkovou a časovou posloupnost :) .
Jako první jsem chtěl jen udělat elektronický výkres pro model, a proto jsem zvolil Sketch-Up,a první pokusy mě tak vtáhly, že rozhodnutí jaké měřítko a pohon přišlo až po té, co jsem viděl, že jsem v 3D modelování schopný vůbec pokračovat a vymodelovat každý tvar, který si zvolím :lol:

Momentálně mám celý 3D model hotový a zahájil jsem stavbu, takže pro všechny, kteří váháte.....opravdu to jde :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 30.11.2014 20:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2008
Příspěvky: 1032
Bydliště: Vysoké Mýto
Nevím jak to je s plánkem,ale jedna je k vidění docela často:


Přílohy:
IMG_7809.jpg
IMG_7809.jpg
[ 218.34 KiB | Zobrazeno 4000 krát ]


_________________
https://www.rcalbum.cz/hledat?q=martin+hynek
https://hynekmyto.rajce.idnes.cz/
Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 30.11.2014 22:36 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
Bomber píše:
Nevím jak to je s plánkem,ale jedna je k vidění docela často:


Potvrzuji. Nedávno jsem jí viděl lítat v Lipencích, tohle jaro nebo loňský podzim.. Je to teda macek, rozpětí přes 3m.. :)

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: pon 01.12.2014 8:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
mt_beran píše:
Potvrzuji. Nedávno jsem jí viděl lítat v Lipencích, tohle jaro nebo loňský podzim.. Je to teda macek, rozpětí přes 3m.. :)

Děkuji za info, ten motor si ani nic menšího nezaslouží :D

Bomber píše:
Nevím jak to je s plánkem,ale jedna je k vidění docela často:

Já osobně jsem ji ještě nikde neviděl, což je škoda. Pokud někdo znáte majitele, byl bych rád za kontakt.

Vzhledem k tomu, že zatím nejsem štastným majitelem takového motoru a ani dostatečných pilotních zkušeností, rozhodnul jsem se pro polomaketu, pohon elektro a pro měřítko 1:6, tedy 1,6m rozpětí. Konstrukce bude klasická, dřevo a balza. Potah trupu je z balzy a na kormidla s křídlem použiji folii Solartex, která docela věrně imituje plátěný potah a je s ní příjemná práce. Protože zatím celkovou váhu odhaduji mezi 2-2,5kg tak rozhodnutí o motoru odkládám až po tom, jak nakonec vyjde celková hmotnost. Vím, že mnozí postupují tak, že kolem motoru co mají, postaví zbytek, ale momentálně takový motor nemám a nabídka je dnes tak přepestrá, že mi to velké starosti nedělá.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: pon 01.12.2014 15:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2009
Příspěvky: 754
Majitelem Avie je Václav Kolář, tady je i s mailem: http://www.lmk-babice.cz/o%20klubu.htm .

_________________
https://fokker1.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: úte 23.12.2014 16:32 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Děkuji za info.

Takže následovalo vymodelování SOP se souměrným profilem NACA 0008, stejně jako VOP:

4605

a vsazení spolu s VOP do základní konstrukce trupu:

4642

4641

Mezitím jsem se svým plánem na zimní období seznámil kolegy-modeláře na letišti, kteří tím pádem přispěli svými zkušenostmi. Z toho vyplynulo moje rozhodnutí použít na křídlo nestárnoucí modifikovaný profil Clark-Y s úhlem nastavení 1,5° a negativem 1° na koncích. Úhel nastavení VOP bude 0°.

Zároveň jsem zvolil jako materiál přepážek a kořenových žeber křídla 3mm topolovku a zbytek žeber bude z balzy 3mm.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: pon 26.01.2015 19:20 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Práce se SketchUpem už se rozběhla a dokončení modelu bylo otázkou několika dní.

4772

Poté následovalo rozmístění přepážek a žeber do plochy a úprava pro export do formátu dwg, který je potřebný jako vstupní formát pro CNC řezání nebo pálení laserem.

4773

Velikost řezné plochy ( v mém případě 210x300mm ) je samozřejmě dána velikostí, kterou dostanete od zvoleného dodavatele výřezů. Nechci dělat reklamu, tak neuvádím mého, ale internet je plný nabídek na řezání. Emailem jsem domluvil cenu a po odeslání souboru s daty, mi do týdne přišel balíček s laserem vyřezanými díly. Jedna nebo dvě díry v nějaké přepážce chyběly, ale to je tak vše, co jsem mohl vytknout. Dřevo nebylo spálené a cena byla přiměřená.

Mezitím jsem nakoupil smrkové lišty, lanovody a něco balzy.
Pod igelit na stůl jsem rozmístil půdorys a bokorys ze základního výkresu a mohl jsem začít.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 08.03.2015 11:38 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Po delší přestávce se vracím k vláknu, začal jsem plovoucí SOP,
4894

na větší plochy jsem používal Purex, menší spoje disperzní rychleschnoucí lepidlo Titebond.

Následovalo slepení stabilizátoru, balzový rám jsem řezal z 10mm desky, do kterého jsem vlepil žebra z výřezů. To celé je zpevněno částečným potahem z 1,5mm balzy.

Poprvé jsem si mohl vyzkoušet práci se Solartexem. Byla naprosto pohodová. Folii jsem napřed přibodoval na okrajích rámu, potom na žebra a potah. Plochou žehličky jsem ji následně přilepil k balzovému potahu. Na větší stupeň teploty následovalo vypnutí. Zastřižené konce jdou pěkně rozžehlit až téměř do ztracena.
4896

Další částí bylo slepení výškovky,
4895

Protože u výškovky prochází lanovod s vidličkou uprostřed konce trupu, zalepil jsem páku kormidla na spodní stranu výškovky uprostřed nosníku.

Opět pohodová práce se Solartexem. Pro začátečníky vynikající potahový materiál :D


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 08.03.2015 12:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Mezitím jsem se ve chvilkách pustil do výroby podvozkových kol, podle návodu, který je na netu dostupný. Náboje a ráfky jsem vysoustružil z ABS plastu. Po obvodu jsou navrtané otvory o průměru 1mm. Po sestavení přípravku, skládajícího se z dřevěné podložky s nábojem nasunutým na kolíku a zatlučených hřebíků po obvodě, fixujících ráfek oproti náboji, jsem rybářským vlascem vytvořil výplet. Pro utažení stačí přefouknout to celé horkovzdušnou pistolí. Teplotu je potřeba předem vyzkoušet, jinak se vlákno přepálí a celá práce je v háji ( vlastní zkušenost :roll: ). Protože jsem tento postup zapomněl fotit, je zde detail hotového kola na podvozku.

4899

Po příjemné práci s ocasními plochami jsem se tedy pustil do trupu.

Na výkres jsem rozmístil motorové přepážky a centroplánu. Protože jsem v 3D modelu navrhnul spojení pomocí konstrukčních zámků, potřel jsem spoje lepidlem a celou nosnou část trupu složil dohromady

4897

a doplnil smrkovými nosníky a zbylými přepážkami. Po srovnání s výkresem a zafixování jsem nechal trup proschnout.

4898


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: ned 08.03.2015 13:21 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Po sestavení konstrukce trupu jsem se rozhodl, že další částí bude podvozek, to proto, že když je trup posazen na podvozek, líp se s ním manipuluje při stavbě.

Slepil jsem dvě 3mm překlížky k sobě, takže jsem získal dost pevný podklad pro vyřezání rámu podvozku. Spojovací část a zároveň uložení pro hřídel kol je z 3mm překližky a balzy 10mm.

4900

Hřídel je z uhlíkové tyčky, uprostřed fixovaná dílem z duralu se šroubem. Na koncích jsou nasazené stavěcí kroužky a nasunuté kola.

4901


4902

Po sestavení a spasování jsem vyrobil a naohýbal z duralového plechu spojky pro uchycení rámu podvozku k trupu.

4903

Proschnutý trup jsem tedy osadil servy a lanovody pro ovládání výškovky a SOP. Zde jsem poprvé "narazil". Na vlastní blbost. Při sestavování SOP jsem také zalepil duralovou páku kormidla. Jenže jsem ji zapomněl umístit tak, aby otvory pro kulový čep táhla byly v ose závěsů kormidla. Což znamenalo, že jsem musel vyrobit páku serva se stejným posunem mimo střed otáčení, aby byl zachovaný poměr délek lanovodů v celém rozsahu otáčení.

4908

4907

Po malé úpravě byl trup připraven k potažení balzou.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: sob 18.04.2015 7:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 8.2.2014
Příspěvky: 29
Bydliště: Skoro v Olomouci
Obrázky: 25
Po potažení trupu jsem brousil, stříkal plničem a zase brousil a stříkal, až byl trup hladký.

5053
Následoval nástřik krycími akrylovými barvami. Mezitím jsem nechal v reklamce vytisknout imatrikulaci na samolepící folii, kterou jsem následně polepil trup.

5054

Na křídla jsou použité překližkové žebra ( 4ks, od kořene) a balzové. Nosníky jsou smrkové 3x7mm. Po slepení s negativem 2° na koncích jsou potažené balzou ( torzní skříň ) a následoval potah Solartexem a opět imatrikulace.

5055

Poslední částí byla výroba funkčních vzpěr z balzy a překlížky s koncovými šroubovacími oky.

5057

A výsledek zimní práce:

5056

Maketa motoru je již hotová a slouží k dovážení do těžište, které vychází dle výpočtu 94mm od náběžné hrany křídla. Celková hmotnost i s akumulátorem (4S 5000mAh), motorem RAY 3548 a regulátorem RAY 70A vyšla na 2,9 kg.

Momentálně čekám na příhodné počasí a přijde nejstresovější část stavby - zálet.

Pokud bude zájem, přidám video.

Letu zdar!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: AVIA BH-5 build-up
PříspěvekNapsal: sob 18.04.2015 8:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2008
Příspěvky: 1032
Bydliště: Vysoké Mýto
Nádhera!Video dej určitě.

_________________
https://www.rcalbum.cz/hledat?q=martin+hynek
https://hynekmyto.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 23 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz