Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 14:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.12.2006
Příspěvky: 542
Bydliště: Kutnohorsko
Jaké je servo křidélka nevím a vidět není. Tuším že HS65 nebo 56. Určitě né 81, co mám v poznámkách, protože to vrčelo.
Plocha horního křídla je cca 33dm2, spodního 13dm2 a výškovky 9 a jeto jen agama na napínacím laku. Jinak něco o stavbě mám napsané tady: http://hynekj.sweb.cz/g3/g3.html . Po loňské havárii, kdy mi ulítla kladka, jsem udělal nějaké drobné úpravy.

_________________
Malé elektolety, zatím do 1kg
Update: elektrolety do 1.5kg


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 16:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
kofejn = Moc pěkná práce, ale nerozumím, proč už jsi to nedotáhl na soutěžní maketu - dobře, možná ne na světomistrovskou, ale maketu.. Přece tomu fakt chybí strašně málo.. :) Možná mám v těch kategoriích hokej..

Jak je to vlastně s definicí maketa-plomaketa-čtvrtmaketa, pochopil jsem že F4X jsou různé makety (jen spalovací?), F5X elektro.. Pak je v pravidlech něco jako velké polomakety (jen spalovací? nebo i elektro?)..

Nemáte někdo nějaký článek, kde by to bylo nějak přehldně vysvětleno, abych věděl co tam musím mít aby to byla správná polomaketa? :) Né že bych chtěl zrovna soutěžit a už vůbec ne v maketách.. Ale abych neříkal polomaketa něčemu, co není ani čtvrtmaketa. :D

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
Neřeš to, stav to tak, jak nejlíp umíš. F4H to jsou řekněme polomakety ty musí model sedět podle třípohledu a na bodování potřebuješ 5 fotek z boku zezadu, zepředu a třeba ze spodu nebo z vrchu. (a baravné schéma) Bodovači ti tam stejně najdou chyby, jako každému jinému:-) Modelařina je náš koníček, tak je třeba si ho užívat. Neexperimentuj s potahem, kvůli hmotnosti můžeš vše pokazit. Maketáři převážně používají Profikover ( Kopal,- Tax atd ) a výsledek je perfektní. Šetři na konstrukci, tam nejvíc narůstá hmotnost. Stav model na létání. Většinou vidím modely předimenzované a tam, kde by mělo přidat, zase něco chybí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 18:24 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
mt_beran píše:
kofejn = Moc pěkná práce, ale nerozumím, proč už jsi to nedotáhl na soutěžní maketu - dobře, možná ne na světomistrovskou, ale maketu.. Přece tomu fakt chybí strašně málo.. :) Možná mám v těch kategoriích hokej..

Jak je to vlastně s definicí maketa-plomaketa-čtvrtmaketa, pochopil jsem že F4X jsou různé makety (jen spalovací?), F5X elektro.. Pak je v pravidlech něco jako velké polomakety (jen spalovací? nebo i elektro?)..

Nemáte někdo nějaký článek, kde by to bylo nějak přehldně vysvětleno, abych věděl co tam musím mít aby to byla správná polomaketa? :) Né že bych chtěl zrovna soutěžit a už vůbec ne v maketách.. Ale abych neříkal polomaketa něčemu, co není ani čtvrtmaketa. :D



Jinak na stránkách SMČR jsou pravidla, tak si je přečti a doufám, že tě uvidíme příští sezonu na některé soutěži :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 19:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
Neřeším, názor už mám, a souhlasím na 100%, jen jsem ho chtěl konfrontovat s oficiální definicí.. já to vidím takhle, ale nikomu to nevnucuju:

1/4 maketa = dobře vypadá a vcelku věrně kopíruje předlohu na pohled z 3metrů a více. Všechno co se nazývá maketa a polomaketa a je to koupené hotové ARF, PNF, nebo skoro-hotové z shopu a nestojí vysloveně ranec.. nic proti tomu.. Nebo něco co se dá vystřihnout z dobrého rozsypu za 100 hodin a méně, zkrátka nepárám se s tím.. Kategorie pro ty, pro které je stavění nutné zlo, které zdržuje od pobytu na letišti, ale chtějí lítat s něčím co vypadá jako opravdové éro..

1/2 maketa = výborně vypadá, má maketové prvky, zblízka se ale v detailech odchyluje od originálu.. to co se dá zvládnout postavit za méně než rok - např. přes zimu.. Vyvážený zájem o trávení času lítáním a stavěním.. Moje Ca.3 je myslím taková skoro-polomaketa s chybama (moje první stavba) - v mém případě 8 měsíců, cca 200 hodin vymýšlení a 200 hodin stavění, zkušenější by to dal určitě za půlku. :) Tady se já cítím komfortně, hlavně mně baví vymýšlet něco co není stavebnicoidní..

3/4 maketa = ani znalý laik nepozná bez dokumentace odchylku od originálu. Např. to co staví třeba Bomber a nazývá "ani ne polomaketou". Všecho kde se řeší např. nejen porty, ale i šití pod porty. :) Perfekcionisti co taky rádi lítaj..

1/1 maketa = třeba to G.3 od Kofejna (z mého pohledu maketa s drobnými chybami), dále pak špičkové soutěžní makety.. pozná se podle toho že jí i zkušený modelář staví déle než rok (pokud tedy nemá špičkovou stavebnici).. :) To holt není pro každýho, protože já bych se s tím bál lítat.. Tady myslím už musí dost převažovat zájem o dokonalé stavění před trávením času ve vzduchu, jinak moc nechápu proč nestačí 3/4 maketa i pro perfekcionistu..

PS. IM bude polomaketa na lítání, ale zkusí eliminovat minulé vzhledové nedokonalosti, takže porty jo, šití ne..

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 20:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.12.2006
Příspěvky: 542
Bydliště: Kutnohorsko
Kategorie neřeším, éro stavím pro sebe. 8)

_________________
Malé elektolety, zatím do 1kg
Update: elektrolety do 1.5kg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: ned 23.11.2014 21:02 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Aha, tak si musím pro sebe zavést termín 1/16 maketa... No ještě že své výplody označuji jako "model F7F" a tak... :roll:
Ale hlavně že mě baví s tím lítat :mrgreen:

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: pon 24.11.2014 15:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.12.2007
Příspěvky: 779
Bydliště: nerad
Také stavím éra pro radost, ať si je kastuje kdo chce a jak chce.. :D

_________________
http://jakovlev.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 0:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
hoblik píše:
Také stavím éra pro radost, ať si je kastuje kdo chce a jak chce.. :D


A voo toom to je :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 8:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2715
Bydliště: Ústí nad Labem
hoblik píše:
Také stavím éra pro radost, ať si je kastuje kdo chce a jak chce..
To je přesně můj přístup k modelařině. Již hóódně dlouho...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 13:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
hoblik píše:
Také stavím éra pro radost, ať si je kastuje kdo chce a jak chce.. :D


..ode mne asi špatně definováno, záměr byl srovnat si v hlavě (sám pro sebe) s ostatními správný popis soutěžních šuplíků a přitom složit poklonu pár konkrétním modelům/modelářům.. :)

Nechci už moc rozpitvávat toto O(ff)T(opic), které jsem tady neměl asi vytahovat.. spíš hurá do stavby IM, ale nedá mi to, takže musím vystřelit krátkou filozofickou obhajobu "šuplíků a kast":

Před +100 lety jsme měli jen jednu kategorii - LETADLO. O 2 roky později tu už byly kasty průzkumák-stíhačka-bombardér a nebo z jiného řezu kastu s kruhama a kastu s křížema.. (a splést si tyhle kasty se moc nevyplatilo, naštěstí byla příslušnost poměrně jasně opticky rozpoznatelná na několik set metrů), dnes je jen na letadla a jejich modely škatulek o hodně víc.

Tím chci říct, že každé velké (zvětšující se, vyvíjející se), nebo objemné téma, kde se potkává (za libovolným účelem) čím dále víc lidí, se účelově a samovolně začne škatulkovat, kategorizovat, resp. kastovat.. Vlci samotáři to mohou ignorovat a anarchisti na to házet bomby, přesto je to jediný způsob jak do vznikajícího chaosu vnést jakýs-takýs pořádek, aby z toho nebylo pověstné hledání jehly v kupce sena a aby si někdo (tj. TEN KDO CHCE-POTŘEBUJE, ne nutně KAŽDÝ) mohl porovnat jabka s jabkama a ne s hruškama..

Každý může mít ve své dílně jakýkoli systém.. Klidně všechno nářadí, dráty, šroubky a matice na jedné hromadě uprostřed místnosti, je to jen a jen jeho svobodná volba.. Ale jen dokud tu dílnu nemusí sdílet několik lidí. Pak už musí přijít na řadu šuplíky, jinak to jaksi přestává fungovat. A když jich jsou desítky a více, už musí být šuplíky solidně a viditelně popsané atd.

Aj tento web má svou specializaci, své kasty a svoje kategorie. Třeba hvězdičky podle toho kolik toho naplkám (bez ohledu na kvalitu plkání). Pokud má tento web pomáhat, potřebujeme sdílet zkušenosti a to jde pouze pokud jsou jablka u jablek a hrušky u hrušek. Ne všechno zvládne bratr Google. 8) A pokud by chtěl někdo soutěžit, měl by vědět jak jsou nastavené levely v šuplíku, do kterého se cpe..

Což celé vůbec není v rozporu s tím, že stavím "PRO RADOST", nebo "JEN PRO RADOST".

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 18:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.3.2005
Příspěvky: 855
Bydliště: Vinohradská 48 Praha 2 ČR
Vůbec se neobhajuj, vždyť je jedno, jestli je to kříž, nebo hvězda, nebo civil, je jedno jestli s tím lítáš na louce,na akci na soutěži. Je ale důležité, že ti to dělá radost.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 18:49 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10762
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Jsem rád, že Excel pomohl.
Koukal jsme na to a je to hodně drsné. 1gram na VOP = 7gramů na dovážení.
Ale 50% bych nechal a vsadil na nějakou stabilizační elektroniku. Pak to musí fungovat.

Ohledně pravidel. Ideální je na nějakou soutěž přijet a rovnou s modelem. Samozřejmě, že se chyby najdou, jak na modelu, tak v dokumentaci, ale jinak se to člověk nedozví.
MOžná budou nějaké školení pro bodovače, tak pokud bude zájem mohu zde nechat info.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: úte 25.11.2014 21:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
TomasC píše:
Jsem rád, že Excel pomohl.
Koukal jsme na to a je to hodně drsné. 1gram na VOP = 7gramů na dovážení.
Ale 50% bych nechal a vsadil na nějakou stabilizační elektroniku. Pak to musí fungovat.


jo super užitečná pomůcka.. :)

Mám doma nepoužité tříosé gyro OrangeRX3 co jsem chtěl použít v Ca.3, tam to bylo dost těsné s místem (neodhadl jsem dobře kolik místa zabere ten temelín co mám pod maketovou posádkou - 3 régly, servokabely, paralelní propojení baterek a rozbočovačka do réglů), ale v IM bude před těžištěm místa 5x tolik, takže ho určitě nebude problém zapojit..

Ps. dík, pošli, rád se nachytřím hlavně v těch polomaketách..

_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sikorski Ilja Muromec verze Veh
PříspěvekNapsal: stř 03.12.2014 0:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2013
Příspěvky: 221
Bydliště: Černošice
Ne že bych se úplně flákal. Učím se DevCAD, aby to kreslení nepadlo celé na ok-glidera a jde mi to fakt ztuha..

V rámci příprav mi nedávají spát tuny (1000+) nýtů a šití pod porty. Psal jsem sice, že na šití rezignuju (je jich asi odhadem 3500 jen na křídlech a výškovce), ale vrtají mi.. Nýty jsou v měřítku 1:10 - tipuju - 1-1,5 mm a kupované nalepovací nýty pro menší měřítka 1:5 jsou tedy mimo. Fólioosnova na šití kterou použil Bomber pro šití na Avii 534 je super, ale v měřítku 1:10 mi to přijde taky nerálné - potřebuji švy něco jako 0,5-1 mm x 3-4 mm..

Nejdřív jsem si vymyslel stříknout na žebra v místě portů přes šablony trochu UHU lepidla a nalepit jako šití zrnka kmínu. To by bylo stylové, když si vzpomenu na úspěch chladičových mřížek na Ca.3 z nalakovaných italských těstovin.. Nicméně lepení 3500 zrnek kmínu pinzetou mně nějak neláká, navrch to neřeší problém nýtů (pokud někdo nevíte o koření ve tvaru placičky 1 mm) :D

Pak mne napadl postup, který ještě budu muset optimalizovat (není to jestě jak bych si představoval), ale částečný úspěch se dostavil hned napoprvé - tmel nebo lepidlo pajcnuté prstem přes řadu obdélníkových nebo kulatých dírek v šabloně z krycí samolepící folie. Postup dávám do dílny, tady jen testovací první pokus..


Přílohy:
IMG_1565.jpg
IMG_1565.jpg
[ 36.02 KiB | Zobrazeno 1814 krát ]


_________________
Ca.3 2.3m, Fokker D.VII 1200mm, Bristol M1.B 1350mm, Multiplex FunCub, Staudacher 1000mm EPP
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 103 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz