Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: čtv 15.05.2014 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Ono to chovanie môže mať viac príčin. Od verzie FW v samotnej doske, tá pôvodná, s ktorou sa doska dodáva, príliš podarená nie je, cez nevhodné, pomalé regulátory, až po vibrácie spôsobené nevyváženými motormi a vrtuľami. Väčšia koptéra, by mala byť stabilnejšia.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: sob 17.05.2014 13:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 29.3.2014
Příspěvky: 37
Ahoj, díky za rady.. :)
Tak jsem vše pořádně propočítal a došel jsem k následujícímu závěru:
Stroj pro 1.natáčení a za 2. co nejdelší doba letu

Konstrukce:
-Vlastní..... Karbonové ramena, střed z desky na plošné spoje + dodělávky z plastu (3D tisk)

Motory
-SunnySky 980KV
http://www.banggood.com/Wholesale-SunnySky-X2212-KV980-Brushless-Motor-For-RC-Airplane-Quadcopter-p-60600.html

Regulátory
Afro 20A simonk ( zde nevím jestli 20A nebo 30A)
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__43709__Afro_ESC_20Amp_Multi_rotor_Motor_Speed_Controller_SimonK_Firmware_.html

Řídící deska
-433Mhz ArduFlyer V2.5.2 UAV GPS Flight Control System (zdá se mi lepší než NAZA)
http://www.rctimer.com/product_837.html

Baterie
-zde asi 2x (vedle sebe zapojený), nebo pokud víte jak dosáhnout velkou kapacitu za malé hmotnosti tak pište ! :)
http://hobbyking.com/hobbyking/store/__ ... _Pack.html

Nabíječka
-asi není co řešit nwm.. :D
http://www.hobbyking.com/hobbyking/stor ... oduct=7028

Cena
- +-10 000 + 5000 FPV a kamera

Jaký máte názor ?

Díky za rady


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: ned 18.05.2014 11:57 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 9.10.2012
Příspěvky: 80
Baterii bych zvolilk vetsi nebo vetsi pocet. Pokud mas nabijecku 6A (nebo budes kupovat) - baterii tam nacpi alespon 4-6A. Ja mam motory A2212-13 1000Kv, Váha s kamerou je 1224g a létám 8 minut, než začne řvát pípák. Nemám uplne super vrtule, ale to je velké laborování. Kolega má Phantoma, váha cca sejná a létá na 5000mAh 18 minut. Já bych se svoji spotřebou létal 17 minut na stejnou baterii. Pokud spocitám, že moje baterie ma cca 185g, tak se vyplati zapojit dve najednou, nez kupovat baterii 5000mAh, která by měla cca o 100g více. Chce to pohledat, propočítat a hlavně nastudovat, jaká bude délka letu. 10 minut je prd :) ... Měnit pořád baterie te omrzí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 29.07.2014 10:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Dostal jsem svou copteru do stavu, kdy je radost s ní lítat. (viz vlákno "mé zkušenosti ze stavby").

Zkušení v této chvíli příspěvek opouštějí, nezkušení pokračují. :)

Vyplynulo mi z toho (a asi nejen mě):

Rám
Jestli si ho vyrobíte nebo koupíte... Já mám X525 z HK, akorát jsem z něj oddělal ty podivné nožičky. Konkrétně X525 je dobrý na lítání, ale kam pak dát příadnou kameru nebo další věci už je trochu problém, takže pokud chcete tahat kameru, podíval bych se po něčem jiném.

Elektronika
Podle mě i stará KK v5.5 (blackboard) lítá rozumně, na akrobatické brikule bych možná sáhl po něčem lepším. Teď mám KK 2.1.5 k plné spokojenosti. Slušně zvládá i lopingy. Nejsem zatím příznivce GPS nebo přílišné autonomie, kopteru mám na hraní, ne na sledování nebo FPV.

Regulátory
Qbrain dost zklamal, je proti Afro pomalý, i když výrobci tvrdí, že je dělaný na coptery. Oproti Qbrainu Afro regulátory vylešují vlastnosti stroje až neuvěřitelně.

Motory
Nějaké doporučení ohledně otáček a napětí najdete všude. Koupil jsem 4x multistar. Když jsem se díval dovnitř, magnety jsou přilepené hezky, je dokonce vidět, že jsou motory vyvažované. Výkon dostatečný (soustava má 1kg). Zkušenosti s lepšími nemám, ale lítají a žerou tak akorát....

Vrtule
Vrtule z komba z multistaru jsou ... nevhodné. Koptera ke stabilizaci potřebuje relativně rychle měnit tahy motoru. To znamená rychle měnit otáčky a z toho vyplývá, že ideální je co nejmenší moment setrvačnosti. Neboli tenké lehké konce. Pořídil jsem levné tenké 10x5. Opět se letové vlastnosti velmi znatelně zlepšily. Lepší vrtule by asi ještě kousek pomohly, ale nejsem si úplně jistý, jestli je dobré strkat tuhé (karbonové(?)) vrtule na kopteru, přece jenom při dopředném letu mají listy snahu "mávat" a tuhé karbony by mohly produkovat zbytečné vibrace.

Baterky
kopteru jsem stavěl tak, abych mohl použít baterky, co mám, takže 3S 2.2 Ah. Mám na kopteře 2x TX60, takže můžu lítat s jednou nebo se dvěma paralelně spojenými baterkami. Lítá to pak 8 nebo 15 minut, což mi přišlo až až. Celé to pak má asi 1 nebo 1,2 kg. I se dvěma baterkama koptera reaguje a stoupá vcelku obstojně.

Něco na orientaci
trošku nesymetrický tvar hodně pomáhá při krizových situacích. Barevné vrtule v dálce prakticky není vidět, takže ty mi moc nepomáhaly.

(vývoj)

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2014 7:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Ještě to má v kritických situacích zajímavé chování.
Když je koptera rovně a naplno zaberu yaw, tak se to celé zjančí a natočí do nepředpokládatelnéh úhlu proti zemi. Jestli jsem to správně pozoroval, tak to dělá u obou směrů.
Teď mě napadlo, že to může být tím, že mám nastaven vliv ovládání na yaw 90% a zbylých 10% už to neureguluje.
V každém případě jsem to zkoušel jen párkrát, jednou jsem to dokonce neuřídil. Naštěstí jsem spadl do vzrostlých "crash zón", kopteru jsem zbavil přebytečného listí a létal dál.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2014 8:58 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.6.2014
Příspěvky: 39
No, par poznamek:

"Jestli si ho vyrobíte nebo koupíte... Já mám X525 z HK, akorát jsem z něj oddělal ty podivné nožičky."

Ty nozicky tam nejsou podivne – jsou to pristavaci nozicky a pomerne dobre tlumi razy při přistávání :-) Bez těch nožiček u X525 IMHO přistáváš přímo na baterku – to rozhodně není dobře.

"Qbrain dost zklamal, je proti Afro pomalý, i když výrobci tvrdí, že je dělaný na coptery. Oproti Qbrainu Afro regulátory vylešují vlastnosti stroje až neuvěřitelně."

V cem presne je pomaly, resp. jak se ta pomalost projevuje? Ja vymenil Multistar regy (zelene) za Qbrain a obrovska zmena. Afro jsem nicméně nezkousel - s Qbrain jsem naprosto spokojeny. Pokud ti stroj pomalu/líně reaguje na zmeny z RC vysilacky, pak mozna mas spatne nastavene PID nebo male vychylky v KK.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2014 10:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
prikrylm píše:
Ještě to má v kritických situacích zajímavé chování.
Když je koptera rovně a naplno zaberu yaw, tak se to celé zjančí a natočí do nepředpokládatelnéh úhlu proti zemi.

Takto sa chová aj jedna z mojich quadrocoptér. Nejak hlbšie som to neskúmal, ale myslím, že to bude kombináciou viacerých faktorov. Ľahká koptéra, nízke otáčky, veľké vrtule, nízke zisky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: pon 11.08.2014 12:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
yawCZ píše:
No, par poznamek:
Ty nozicky tam nejsou podivne – jsou to pristavaci nozicky a pomerne dobre tlumi razy při přistávání :-) Bez těch nožiček u X525 IMHO přistáváš přímo na baterku – to rozhodně není dobře.

Podivné nožičky jsou ošklivé. Navíc jsou HODNĚ těžké, takže naprosto nevhodné (moment setrvačnosti). Dal jsem kolem baterky jiné nožičky z vrtulníku, takže na baterku nesedám. Pády tlumit nepotřebuju, přistávám něžně, když jde do tuhého, je lepší, když je model obratnější, takže ošklivé nožičky pryč.

yawCZ píše:
V cem presne je pomaly, resp. jak se ta pomalost projevuje? Ja vymenil Multistar regy (zelene) za Qbrain a obrovska zmena. Afro jsem nicméně nezkousel - s Qbrain jsem naprosto spokojeny. Pokud ti stroj pomalu/líně reaguje na zmeny z RC vysilacky, pak mozna mas spatne nastavene PID nebo male vychylky v KK.

No, při stejném nastavení KK, než to QBrain ureguloval, tak to byla věčnost. Jak to dělají netuším. Jsou rychlejší? Některé regulátory měly jakousi umělou inteligenci a eliminovaly rychlé změny, což je u koptery nevhodné.
Pokud lítáš "pomalinku" s kamerou, tak to nepoznáš, když jsem ale zabral za řízení, tak afro reagovaly mnohem přesněji, jako by celý stroj měl menší setrvačnost (třeba při lopingu). Jak jsem tu ještě někde psal, méně setrvačné vrtule taky strašně pomohly.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 12.08.2014 14:37 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 18.6.2014
Příspěvky: 39
prikrylm píše:
No, při stejném nastavení KK, než to QBrain ureguloval, tak to byla věčnost. .


To bude možná ono. Protože při změně regulátorů musíš opět vyladit PID – protože pomocí PID mj. nastavuješ, jak bude koptéra reagovat na pokyny od řízení, tj., zdali tam bude jistá "setrvačnost" při změně směru, nebo zdali to bude reagovat okamžitě. Tady je k tomu vynikajici video:

https://www.youtube.com/watch?v=f0Bh3fMGHbM

To video posílam jen k tomu, protože je tam perfektně vidět, že koptéra podle nastavení PID může na pokyny od páček reagovat "pozvolna/houpavě" nebo prostě okamžitě a bez keců :) Neříkám, že Afro nejsou skvělé. Jsou. Ale podobně je na tom i Qbrain, zvlášť, když tam nahraješ FW od Bheli (já nicméně používám default).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 12.08.2014 19:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
yawCZ píše:
To bude možná ono. Protože při změně regulátorů musíš opět vyladit PID...


Než jsem kopteru začal zkoušet, tak jsem si PID regulátory poměrně pečlivě prostudoval. I QBrain jsem nastavil jak nejlíp to šlo. A nešlo to.
Je možné, že jsem chytil nějaký divný kus QBrainu. Možná jsem k sobě splácal nevhodné komponenty, nevím. Prostě jak jsem tam dal ty Afra, lítá to o moc líp.
Jestli ti koptera s QBrainem lítá a jsi spokojený není důvod cokoli měnit.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 19.08.2014 14:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
Nevíte někdo, pokud se staví koptery, co mají vrtule pod sebou (Y6 X8), dává se na spodní jiné stoupání? Tam už přece jenom vzduch letí dolů od horní vrtule...

Asi bude lepší mít víc ramen, co?

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 19.08.2014 15:27 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 8.9.2010
Příspěvky: 195
Dole mensi vrtule s vetsim stoupanim a nahore vetsi s menším stoupáním. Akorat to ladim na Y6


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 19.08.2014 16:24 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Proc mensi? Neni k tomu duvod.

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: úte 02.09.2014 17:48 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 15.3.2014
Příspěvky: 56
ahoj kluci ..mam takovej dotaz ..mam x580tku. desku kk2,0 regl q brain.motory turnigy 1100kv bat 3s 2200ma.. zeptam se muzu prodlouzit ramena z 23cm na vetsi?..delsi/zda se mi moc vratka ...?ma to hodne vliv na nastaveni desky?? x 525 maji 25cm (hlinik)diky za info..ps.. nekolikrat sem byl u kauflandu v kenigu a nikdo tam.. Brno


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Stavba quadrocoptery
PříspěvekNapsal: stř 03.09.2014 16:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 6.1.2012
Příspěvky: 3699
Bydliště: Řečkovice
Obrázky: 0
vladislav kvapil píše:
ahoj kluci ..mam takovej dotaz ..mam x580tku. desku kk2,0 regl q brain.motory turnigy 1100kv bat 3s 2200ma.. zeptam se muzu prodlouzit ramena z 23cm na vetsi?..delsi/zda se mi moc vratka ...?ma to hodne vliv na nastaveni desky?? x 525 maji 25cm (hlinik)diky za info..ps.. nekolikrat sem byl u kauflandu v kenigu a nikdo tam.. Brno


Podle mě to nemá cenu prodlužovat. Pokud se ti to zdá příliš živé, nastav na KK menší číslo u citlivosti osy (je to někde pod receiver test).

Ke kauflandu v kenigu jsem byl dostkrát, a tam taky nikdo nebyl (většinou po 18h). :) Chce to domluvit termín. Přece jenom déle jak asi na 45 minut baterek nemám, a co bych tam pak dělal, že?

Ale počasí už asi nebude nic moc.. Pokud by sis chtěl polítat s prasoletem, napiš zprávu. Tento víkend určitě ne, jsem mimo Brno.

_________________
(šroubovák | kleště | měřák | pájka | drátky | poletuchy | 24ch volantovka)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 54 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz