Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: ned 31.08.2014 19:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Zdravím,

měl jsem havárku s copterou, bylo to jen do měkké země (trávníku), nicméně coptera udělala několik kotrmelců a odnesla to na první pohled jen 2 ramena (DJI).

Po odmontování se mi však úplně nezdá jeden z motorů Sunnysky V2216. Na první pohled OK, ale když zatáhnu za horní část s unašečem směrem nahoru, na rozdíl od ostatních se trošku (tak o půl milimetru) povysune, prostě je tam vůle.

Tušíte čím by to mohlo být? Už jsem si zjistil jak případně vyměnit ložiska, ale moc se mi do toho nechce, doufám že nebudou zničená a je jen něco povoleného. Máte s něčím takovým někdo zkušenost?

Díky


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: ned 31.08.2014 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
A vadí ti nějak ta axiální vůle při létání? Nemá motor radiální vůli, nemá divný zvuk?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 31.08.2014 21:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Koukni na segerovku. Je na svém místě? Tedy sedí přesně v zápichu hřídele?

Segerovku vyjmi, vyšroubuj červíka, vysuň rotor, prohlídni vnitřek, jestli nemáš uvnitř bordel (hlínu) po havárce, rotor vrať zpátky, nasaď segerovku (novou, bude-li stará poškozená) a červíka přitáhni. Nezapomeň ho pojistit Loctitem. Hotovo, opraveno ;-)

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 13:44 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Woita píše:
Koukni na segerovku. Je na svém místě? Tedy sedí přesně v zápichu hřídele?

Segerovku vyjmi, vyšroubuj červíka, vysuň rotor, prohlídni vnitřek, jestli nemáš uvnitř bordel (hlínu) po havárce, rotor vrať zpátky, nasaď segerovku (novou, bude-li stará poškozená) a červíka přitáhni. Nezapomeň ho pojistit Loctitem. Hotovo, opraveno ;-)


Teď jsem v práci, tak se nemůžu kouknout, ale včera když jsem koukal na segerovku, tak se zdála že sedí v drážce hřídele dobře. Akorát byla oproti ostatním motorům volnější (lehčeji se s ní točilo).

O jakém červíku mluvíš? Co jsem koukal na videa, tak u Sunnysky je ta hřídel držena dole jen tou segerovkou (pod kterou je ještě podložka).

Jo a když jsem s ním zkoušel ručně točit, šlo to zdá se lehce jak má, nicméně po přiblížení k uchu jsem slyšel občas jakési lehké (ne nijak výrazné) zašramocení.


Naposledy upravil MikeRC dne pon 01.09.2014 13:56, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 13:49 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
JosefSvejk píše:
A vadí ti nějak ta axiální vůle při létání? Nemá motor radiální vůli, nemá divný zvuk?


Ještě jsem to od té havárky nedal znovu na rám, tak nevím ;-) Ale mám obavu z vibrací (chci na tom točit video). Radiální vůle jsem si okem při otáčení (a pokusu o viklání do stran) s rotorem nevšiml, ale stoprocentně to asi vyloučit nemohu. Zvuk jak jsem jsem psal kolegovi výše - při otáčení v ruce občas slyším lehké šramocení (motor jsem zatím nezkoušel zapojit, mám obavu abych v něm třeba nepoškodil ložiska pokud je něco povolené, či tak ... omlouvám se za svou neodbornost při vyjadřování, ale motor jsem ještě nikdy nerozdělával).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 14:46 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
MikeRC píše:
O jakém červíku mluvíš? Co jsem koukal na videa, tak u Sunnysky je ta hřídel držena dole jen tou segerovkou (pod kterou je ještě podložka)

Červík je na druhé straně motoru než ta segerovka (na tom konci, co jsou ta 3 žebra, tak mezi těmi žebry). Myslím že to bude ten problém, posunulo se ti to na tom červíku. Ale vyndej nejdříve tu segerovku, to je bezbolestná operace a koukni se dovnitř motoru. No a ten červík to bude příčina, čili povol, přitlač rotor do statoru a přitáhni (+ zalep).

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 15:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Nebo dát vymezovací podložku.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 18:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Tak malý update. V jednom směru je tam i malá radiální vůle (s rotorem lze v tom směru trošku viklat), včera jsem si toho nevšiml. Co to znamená? Budou poničená ložiska či to může být pouze ono uvolnění hřídele v místě kde jí drží ty dva červíky?

K tomu ještě jeden dotaz - je nutné sundavat tu segerovku? Vypadá na to že se zničí a nemám momentálně u sebe žádnou náhradní. Nestačilo by na prozkoumání povolit ty červíky a odendat rotor? To jsem už i zkoušel, povolit šli dobře, ale rotor nahoru vysunout bez použití síly (čehož jsem se obával) nešel. Poradíte jak nejlépe na to?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 18:50 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 23.5.2014
Příspěvky: 26
Bydliště: brno, karviná
Obrázky: 6
kdyz povolis cerviky, tak se da rotor vytahnout z hridele i bez uvolneni segerovky. Jedine, co ho tam drzi je magneticka sila. Problem je pak nasazeni zpatky tak, aby cerviky byly presne naproti vyrezum na hrideli (pokud tam jsou)

Samotnou segerovku muzes trochu roztahnout, sundat a pak pred nasazenim zase "utahnout". Kdyz to udelas opatrne, tak se da znova pouzit. Ale vzdy je lepsi mit radsi nejake nahradni.

Kdyz to budes mit rozmontovane vcetne segerovky, tak se da nasadit hridel na rotor obracene (ze smeruje jakoby smerem ven z rotoru misto unasece vrtule) a timto protocit jednotliva loziska a tim je zkontrolovat


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 19:31 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Tak se mi segerovku podařilo roztáhnout bez zničení, hurá ;-) Nicméně hřídel drží v rotoru jak přibitá i po rozebrání motoru a povolení červíků, předpokládám že tam bude tedy nějaký anaerobní tmel, lepidlo, loctite, či tak něco a v jejím usazení/červíkách tedy nejspíš problém nebude. Mám se nějak snažit to povolit (třeba zahřát páječkou či nevím jak jinak na anaerobní tmel, pokud tam tedy opravdu je)?

Zůstávají ještě ložiska, jak bezpečně zjistím zda jsou v pořádku či ne? Částečně do nich vložím hřídel, zkusím zatočit s rotorem a? Kdybych měl k porovnání stejná funkční ložiska, tak mi rozdíl bude jasný, ale takhle vůbec nemám tucha a motor co je v pořádku se mi rozebírat nechce :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 19:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
Ak hriadeľ pevne drží v rotore a je zarovno s jeho hornou stranou, tak ju nevyberaj. Napokon, ak používaš unášač montovaný na čelo rotora a nie klieštinový, ktorý sa montuje na hriadeľ, tak sa hriadeľ ani nemá ako posunúť. Pod segerkou by mala byť plastová podložka, krorá vymedzuje vôľu medzi statorom a rotorom. Ak tam nie je, alebo sa nárazom poškodila, je potrebné ju nahradiť.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 19:55 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
macil píše:
Ak hriadeľ pevne drží v rotore a je zarovno s jeho hornou stranou, tak ju nevyberaj. Napokon, ak používaš unášač montovaný na čelo rotora a nie klieštinový, ktorý sa montuje na hriadeľ, tak sa hriadeľ ani nemá ako posunúť. Pod segerkou by mala byť plastová podložka, krorá vymedzuje vôľu medzi statorom a rotorom. Ak tam nie je, alebo sa nárazom poškodila, je potrebné ju nahradiť.


Podložka pod segerovkou byla, je nepoškozená (byť tedy je mosazná, nikoliv plastová). Ano, Sunnysky V2216 mají unašeče montované na čelo rotoru. Hřídel drží v rotoru pevně a s horní stranou je zarovnaná.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 20:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.5.2003
Příspěvky: 2327
Bydliště: Košice, SK
V tom prípade tam tá vôľa zrejme bola už predtým, len si si ju nevšimol.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 20:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Tak jsem si vzal před sebe jeden motor Sunnysky 2212-13, 980kV, se šroubovaným unašečem na 3 šrouby.

Když sejmeš tu segerovku, tak rotor jde od statoru běžně v ruce oddělit, drží to pouze přitažlivost magnetů. Zaber v prstech! Fakt není možné, že by to nešlo od sebe, ta segerovka je jediné, co to drží u sebe.

Ty červíky jsou tam opravdu dva. Když je vyšroubuješ, tak se zdánlivě nic neděje, hřídelka je totiž v těle oběžky (rotoru) nalisovaná. Abys hřídelku vyndal, nusíš použít sílu. Stahovák, svěrák nebo v nejhorším případě kladívko a vyrážecí trn (ale pak pravděpodobně ohneš hřídelku).
Myslím že tobě to právě popojelo na těch červíkách, tedy je vyšroubuj, křídelku posuň (třeba lisováním ve svěráčku) na správnou pozici, sesaď vše dohromady, zašroubuj červíky, vrať červíky a fertig. Není to žádná věda, a když to budeš mít rozebrané, zkontroluješ (příp. vyměníš) ložiska, koukneš zdali nemáš cizí předmět uvnitř (hlínu) a budeš v pohodě.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 01.09.2014 20:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 19.6.2014
Příspěvky: 22
Bydliště: Praha
Obrázky: 2
Woita píše:
Tak jsem si vzal před sebe jeden motor Sunnysky 2212-13, 980kV, se šroubovaným unašečem na 3 šrouby.

Když sejmeš tu segerovku, tak rotor jde od statoru běžně v ruce oddělit, drží to pouze přitažlivost magnetů. Zaber v prstech! Fakt není možné, že by to nešlo od sebe, ta segerovka je jediné, co to drží u sebe.

Ty červíky jsou tam opravdu dva. Když je vyšroubuješ, tak se zdánlivě nic neděje, hřídelka je totiž v těle oběžky (rotoru) nalisovaná. Abys hřídelku vyndal, nusíš použít sílu. Stahovák, svěrák nebo v nejhorším případě kladívko a vyrážecí trn (ale pak pravděpodobně ohneš hřídelku).
Myslím že tobě to právě popojelo na těch červíkách, tedy je vyšroubuj, křídelku posuň (třeba lisováním ve svěráčku) na správnou pozici, sesaď vše dohromady, zašroubuj červíky, vrať červíky a fertig. Není to žádná věda, a když to budeš mít rozebrané, zkontroluješ (příp. vyměníš) ložiska, koukneš zdali nemáš cizí předmět uvnitř (hlínu) a budeš v pohodě.


Však jo, rotor šel od statoru jedna báseň. Mluvil jsem o tom vyndání hřídele z rotoru po povolení červíků. Ta hřídel tam po uvolnění červíků drží fakt fest, ani se nehne. Moc se mi tedy nezdá, že by s ní ten náraz (do trávy, navíc brzy po dešti, takže zem měkká) nějak hnul.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 21 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz