Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 17:15 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
Bobeš Havran píše:
Protože mu zrovna zachutnaly ty hrušky a ne jablka!!! :roll:

Jasně, děkuju za odpověď, už tomu úplně rozumím.

:roll:


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 17:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
zdzd píše:
Ale houby...

O plynu to vůbec nebylo, protože mnoho modelů plyn vůbec nemělo.

Naopak, byla potřeba mít vlevo výškovku. Právě proto, že pravou se éro povětšině háže a levou přitom lze hod korigovat. Po odhodu se potom už dal korigovat i směr pravou. Proto výškovka vlevo, hlavní směrová funkce vpravo.

Moc rozumuješ a málo o tom víš. :wink:
Jo, vím že ovládání plynu nebylo rozšířený, když byly např. proporcionální 2-k a neprop. 4-k apod.
A taky je mi jasný, že nutno řídit levou rukou, i třeba při startu větroně, kdy pilot vypouštěl z ruky a pomocník tahal apod.
Nemusíš ze mě dělat někoho, kdo ví prd, proto že sem nenapíšu každej detail toho, jak to bylo.

Předpokládám, žes MODE 1 používal taky a dovedu si představit, že ho možná používáš i u RC vrtulníku (vím, že jsou i ti, co maj M1 u letadla a M2 u vrtulníku).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 17:37 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
corona píše:
Předpokládám, žes MODE 1 používal taky a dovedu si představit, že ho možná používáš i u RC vrtulníku (vím, že jsou i ti, co maj M1 u letadla a M2 u vrtulníku).


Předpokládáš správně.

Nicméně bych si nikdy nedovolil komukoliv některý z MODE vnucovat, protože je nejlepší. Není. Je to o osobním pocitu, motorice a preferencích.

Pokud to vezmeme technicky, tak na některé obraty je některý z MODE lehce lepší. Ovšem na jiné je to zase jiný. Takže z tohoto pohledu taky nula. To nelze použít jako argument.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 17:43 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.1.2010
Příspěvky: 861
Bydliště: Praha 4
Ale děti, už jsem vám psal, jak ty módy vznikly. Mód 1 vznikl přirozeně vývojem. Nejdřív totiž nebyly křížové ovladače a mrtěmockanály. Nejdřív byly jednokanály a řídila se jen směrovka. A to stylem doraz-doraz. Zmáčknu tlačítko - levá, pustím - pravá. Potom přišly dva kanály na směrovku. To už byl komfort. Rovně to letělo samo. Samosebou se to řídilo pravou rukou.

Potom přišly další kanály a přibylo řízení výškovky. Pravá ruka už uměla řídit směr, tak výškovku dostala levá. Když přišlo proporcionální řízení, zůstalo to stejně. Když přišlo řízení plynu, dostal třetí páčku. Dál už to bez křížových ovladačů nešlo. Ovšem základní rozložení zůstalo. Výškovka vlevo, vpravo to důležitější řízení směru a plyn. Vlevo méně důležité řízení směru - směrovka - pokud byla řízená.

Byl to přirozený vývoj za časů, kdy si modeláři rádia stavěli a vyvíjeli sami. V Americe to nebylo zvykem, tam spíš bylo zvykem mít v hangáru rodinný eroplán a kvalitní rádia se kupovala. Tak tam mají víc modu 2.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 17:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
zdzd píše:
Předpokládáš správně....

A předpoložil jsem proto, že jsem viděl vysokou pravděpodobnost v tom, že

- delšími léty zavedený zvyk z letadel (odhozy z ruky) vyhovoval pro M1
- při rozšíření / přechodu na vrtulníky jsi zjistil, že držet balanc cyklikou je lepší jedním křížovým ovladačem.

Balancovat s hůlkou na prstě / míčkem na pálce je velmi podobné držení balancu s vrtulníkem ==> jedna ruka na dvě osy téhož prvku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 18:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Modely letadel házím pravačkou a nikdy žádný problém :), když třeba učím žáka a je nutné mu hrábnout do řízení, tak používám klidně levou ruku :) tedy jakoby mod3 a ten komfort mít důležité funkce směru na jedné páčce jsou k nezaplacení.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 19:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2010
Příspěvky: 5680
Bydliště: Kamenice - Praha východ
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (2)
corona píše:
A dokázal bys říci, proč...?


No jasně. Ve dvojce mi to nešlo a pořád jsem v tom plácal. . Pak jsem zkoušel řídit dvojku jen palcema jestli by mi to nešlo líp ( normálně řídím tak že držím knipl mezi ukazováčkem a palcem ) .... no to bylo ještě horší. Pak jsem zkusil jedničku, ten začátek byl sice divokej ( nově se přeučuješ) , ale rychleji pak jsem se v tom nacházel a tolik sem v tom ani nezmatkoval. Rychle sem pochopil že MOde 2 je pro mne ultrazhovadilost a nemá cenu pokračovat. :)

Stačí? Nebo budou ještě nějaký blafy na téma jak kdo řídí?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 19:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
OPR píše:
Stačí? Nebo budou ještě nějaký blafy na téma jak kdo řídí?
Jo - prostě jednou rukou jsi neudržel balanc.

OPR píše:
..začátek byl sice divokej ( nově se přeučuješ)

A z čeho ses přeučoval?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 19:54 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
corona píše:
OPR"]
Stačí? Nebo budou ještě nějaký blafy na téma jak kdo řídí?
Jo - prostě jednou rukou jsi neudržel balanc.

[quote="OPR píše:
..začátek byl sice divokej ( nově se přeučuješ)

A z čeho ses přeučoval?[/quote]

Chlape, mne sa zda, ze normalne nemozes stravit ak niekto pouziva mod1


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 2457
Obrázky: 0
jozefbb píše:
Chlape, mne sa zda, ze normalne nemozes stravit ak niekto pouziva mod1
Ne.
Proč?

Mám jen určitou zkušenost, těch několik (asi šest) lidí.
Samotnýmu mi to nepřijde logický, tak hledám příčinu, proč někdo potřebuje např. cykliku na dvě páky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 21:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2003
Příspěvky: 11187
Bydliště: Břeclav, ČR
corona píše:
A předpoložil jsem proto, že jsem viděl vysokou pravděpodobnost v tom, že

- delšími léty zavedený zvyk z letadel (odhozy z ruky) vyhovoval pro M1
- při rozšíření / přechodu na vrtulníky jsi zjistil, že držet balanc cyklikou je lepší jedním křížovým ovladačem.

Balancovat s hůlkou na prstě / míčkem na pálce je velmi podobné držení balancu s vrtulníkem ==> jedna ruka na dvě osy téhož prvku.


Marně a soustavně se všem snažíš vnutit, že cyklika na jedné páce je ideální. Každý po ní přece musí s helinou přejít...

Nemusí. A ani nechce. Řídit každý směr zvlášť je pro mne mnohem přijatelnější a směry se do sebe nepletou. Spojit je je pro mne absolutně nepřijatelné. A rozhodně nejsem sám. To je jako ten tvůj příklad s míčkem na pálce. Jednou rukou balancuješ o život a druhou co? Šťáráš se v nose? Proč to dělat tak nesmyslně?

Proč bych měl jednu ruku zcela okupovat cyklikou a druhou dělat viceméně houby? MODE1 je z pohledu vytížení rukou mnohem vyváženější. Nevidím jediný důvod to mít jinak, natož do toho kohokoliv nutit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
petsild píše:
Oběma rukama proč, tak možná model Boingu :)... co mít krapánek předtavivost :) knipl na pravé ruce pro ovládání směru, levá na páce plynu a směrovku v mysli na nohách tak těžké :) to přeci není.

Zatím krom argumentu co by dala má tříletá neteř nic?


Nevím, jestli jsi to někdy řídil, tak ty argumenty tříletého:
Na přistání nutně potřebuješ obě ruce, protože v jedné máš knipl a v druhé aerodynamické brzdy, klapky, vyvážení, plyn...., podle toho co je to za stroj. V Boeingu ti samozřejmě stačí jedna hnáta, protože kapitán má vpravo ještě druhého pilota. Aby to nebylo tak jednoduché, tak přestože jsi např. pravák, tak ve většině dvousedadlovek, čtyřsedadlovek..., je to tak, že knipl držíš v levé ruce a na konzoli uprostřed jsou ty ty klapky, plyn, trim.....
Tak to je asi tak v základu o představivosti a nějaké podobnosti modelů se skutečnými letadly a vrtulníky.
U modelů je absolutně rovnocený mód 1,2,3,4. Záleží jen na tom, kdo má jaké preference, co mu více vyhovuje a v poslední době byl dokonce někde seriozní průzkum o rozdělení zátěže nejvíce ovládaných ploch pro určitý typ letání. Potom může dokonce pro akrobacii plošníků např. pro praváka z tohoto hlediska být výhodnější M1 nad M2.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 22:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
corona píše:
Mám jen určitou zkušenost, těch několik (asi šest) lidí.
Samotnýmu mi to nepřijde logický, tak hledám příčinu, proč někdo potřebuje např. cykliku na dvě páky.

Chlape, u vas asi mate blbe pocasie, ze namiesto lietania riesis nezmysly :lol:
Lietam mod2 a hadzem ero pravou rukou - takze je to nelogicke, mal by som lietat mod1?
Ako tu uz velkrat zaznelo, ono to nie je o logike, ale o tom, co komu vyhovuje.
Tiez sa cudujem, ako niekto moze lietat ten nemozny mod1 - ale kamarat ho lieta, je snim spokojny. Toz, kolko ludi, tolko chuti...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 22:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 27.3.2010
Příspěvky: 673
Bydliště: Praha 10
Nikoho zde nepřemlouvám, aby se přeučoval. Jen píšu superlativy co mod2 umožňuje za výhody. Teď tady nechci nikoho urazit, ale zde přispívající co tak hájí mod1 budou asi ročníky, kteří neměli v minulém století moc na výběr a ostatní mody režim asi úplně zakázal (neberte vážně mě napadla :) taková domněnka no). Dnes je naštěstí jiná doba :), díky moderním vysílačům lze změnit mod, tak snadno a bez rozebírání jedním šroubovákem :) naposled jsem přepnul Auroru minulou sobotu na letišti.

Můj závěr :D létejte jak jste naučeni :), ale budoucím pilotům dejte prosím na výběr.

_________________
http://petsild.rajce.idnes.cz
T-Rex450Pro,MCPXBL,P-51,Pulse1600,F-16,L-39Vasafan 65,Xeno,BF-109
DX7


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MODE 1 nebo MODE 2?
PříspěvekNapsal: pon 21.07.2014 23:24 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 9.12.2009
Příspěvky: 4179
Bydliště: Brno
Chlapi, lítá se hlavou a ne rukama.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 126 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz