Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 02.10.2013 8:56 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2009
Příspěvky: 277
Mozno by bolo dobre porozmyslat nad premiestnenim serv do trupu... Kedysi som postavil tri taketo podobne samokridla z EPP. Nebolo treba dovazovat a v pohode to lietalo termiku.


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 02.10.2013 17:56 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
To je jistě pravda. Jenže konstrukční křídlo není EPP, kde když zjistím, že poloha serva nevyhovuje, tak ho vyndám, původní díru zaslepím a plácnu ho jinam.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.10.2013 7:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.7.2009
Příspěvky: 277
viem viem... pisal som to pre dalsich stavitelov.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.10.2013 8:07 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 5.4.2013
Příspěvky: 41
Já již do křídla kuchat nebudu, to je již plně osazeno a musel by dolů i potah a celková změna koncepce se už nevyplatí. Jedině při celkové nové stavbě by to stálo za zavážení. Toto mém zásahu již nebude toto letadlo patřit do této kategorie, jelikož bude s motorem.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.10.2013 19:13 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 29.4.2003
Příspěvky: 215
SALy jsme postavili s kamarádem (Curly) ve dvou kusech. Díly jsme objednali řezané z DE.
Celkově to byl dost nesmyslný počin a oba modely jsou již v popelnici.

Přípomínky v bodech:

- Stavebnice (CNC) byla fatálně nepřesná. Např. otvory v žebrech na trubku byly u dvou kusů značně ujeté a pokud je člověk nezkorigoval, měl z křídla patvar.To byla chyba v podkladech, obě stavebnice to měly stejně.
- Materiál stavebnice byl spíše podprůměrný, každá bočnice trupu byla z balzy jiného řezu, takže "ohnutí" trupu podle toho vypadalo.
- Špice trupu je krátká a i s 4x AAA eneloop a optimalizací stavby na vyvážení bylo třeba dovažovat cca 30g.
- Bez dodatečných zpevnění ocasní "ploutve" při odhodu flutteruje a značně snižuje výšku hodu.
- Buková kulatina na náběžce vzala za své při první překážce

Celkově nic moc. Cenově to nejvyjde nijak zázračně (potah oracoverem light, uhlíkové trubky, malá serva).

Na druhou stranu musím říct, že kluz je výborný a na mírném svahu s tím byla docela radost "blbnout". Dokonce jsme zkoušeli v záchvatu šílenosti aerovleky, ale uřídit to při vyšších rychlostech je dost těžké.

Myslím si, že s malým elektromotorem by to lítalo velmi dobře (viz. elektro verze), ale rovněž by to chtělo změnit i konstrukci. Uhlíkovou trubku vyhodit (pro elektroverzi netřeba) a náběžku doplnit nějakou torzkou.

Omluvám se, psal-li to tady už někdo, nečetl jsem všechny příspěvky.

PS: Důrazně podotýkám, že se jedná jen o mé osobní zkušenosti.

PPS: Pokud samodomo něco jako F3K, tak třeba "MIMI F3K" se mi dnes zalíbilo.


Přílohy:
05062013166.jpg
05062013166.jpg
[ 81.16 KiB | Zobrazeno 7076 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 31.01.2014 18:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Můžete někdo napsat jaké mají být výchylky elevonů? Na tom plánu to není a nevím jestli používané výšškovka +/- 15mm, křidélka +/- 25mm bude to správné východisko.

Dík.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 28.06.2014 22:33 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Dnes jsem se konečně dostal k prvnímu letu se SALy. Zálet se tomu ve větru kolem 5m/s ve špičkách až 11m/s moc říct nedá.

Model je velmi citlivý na vítr a naproti tomu pronikavost proti větru i při zvýšené hmotnosti není zrovna nejvyšší. Bylo nutno snížit výchylky výškovky na max 8 mm a křidélek na 15mm. Reálně to ale vypadá na použití D/R s 60% a uvedené výchylky jsou maximem.

Pohon byl proti větru docela slabý a pro použití starých LiIon 1550mAh z vyřazených zdrojů k notebooku docházelo k předčasnému vypnutí pohonu regulátorem. Holt už mají něco za sebou a napětí vyhodnocované regulátorem klesá rychleji, něž je potřeba. Podle zatím jediného letu v popsaných podmínkách je model vhodný spíše na prolétáni v klidu.

Skutečný zálet a seznámení s kruhovým hodem proběhne až bude méně větru.
Příloha:
DSC08814.jpg
DSC08814.jpg
[ 145.27 KiB | Zobrazeno 6677 krát ]


Více zde.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 03.07.2014 19:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.6.2012
Příspěvky: 1614
Bydliště: Chrudim
25 mm bude asi hodně, bude to padat do vývrtky, alula má max kolem 10mm (ideálně max 8) a tady to asi bude podobný.

_________________
Open9x, Ultimate lrs, I like open system :-) on copters.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 19.07.2015 14:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
Před letem jsem zapomněl zajistit baterku proti vypadnutí a když jsem dal SALy asi 150m od sebe nad vysokou trávou na záda, tak se stalo to, co se muselo stát. Dvířka někam odletěly a baterka vypadla a už jsem ji ani nešel hledat.

Když jsem viděl, jak z ní "něco" vypadlo, tak bylo hned jasné co a čekal jsem tvrdý náraz a totálku. Stalo se ale něco, co bych nikdy nečekal. SALy zůstala na zádech a v široké vývrtce nikým neovládána ladně na zádech přistála. Škody mimo ztracený dvoučlánek LiIon vykuchaný z vyřazené baterky od notebooku a ztracených dvířek žádné. :-)

Doufám, že jsem si štěstí do budoucna komplet nevybral. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: sob 05.09.2015 21:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 18.7.2006
Příspěvky: 1393
Bydliště: Kladno
Dnes jsem poprvé položil do vzduchu (protože zálet v tom fičáku je silné slovo) 50% SALy - E, 106 g. Vypadá to na solidní trenažer reflexů, uvidíme, co v bezvětří :)


Přílohy:
IMG_1309.jpg
IMG_1309.jpg
[ 120.39 KiB | Zobrazeno 5835 krát ]

Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.09.2015 9:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru

Registrován: 18.8.2005
Příspěvky: 4945
Bydliště: Šternberk, ČR
Obrázky: 0
U standardní SALy to je o poloze těžiště. Tady to bude podobné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.12.2015 8:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Oživím staršiu tému, nechcem zakladať novú.
Plánujem cez zimu postaviť SALy 130 cm.
Mám plán s dielmi, ale neviem ako je riešené spojenie a zlepenie dvoch polovíc krídla.

Pre ilustráciu obrázok z netu:
Příloha:
Foto0671.jpg
Foto0671.jpg
[ 120.84 KiB | Zobrazeno 5624 krát ]



Ako sa prepájajú tie uhlíkové trubky pri lepení polovíc?
Příloha:
SALy_9.jpg
SALy_9.jpg
[ 77.06 KiB | Zobrazeno 5624 krát ]



Díky, v pláne to nikde nevidím.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.12.2015 9:48 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2007
Příspěvky: 482
Bydliště: Trenčín
Nie je ta kratšia trubka vcelku cez obe polky krídla a v tom hlavnom nosníku poprípade aj v tom kratšom napr nejaká spojka s nejakým ohlom, teda aj sú to uhlíkové trubky? Teda nevidel som plán či má to krídlo nejaké vzpätie.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 08.12.2015 10:18 
Mazák
Mazák

Registrován: 28.2.2014
Příspěvky: 1871
Bydliště: Blatnica, SR
Práve šrotím, tak som našiel ako to lepil jeden človek.
http://inc.wz.cz/2013/02/2013-02-04-Sal ... l#foto2036
Presne takto som to potreboval vidieť.
Príspevok som chcel už zmazať, ale nechám ho, niekomu možno v budúcnosti tiež pomôže.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 11.12.2015 19:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Toho člověka znám.
Pokud potřebuješ radu, tak mu napiš přímo na stránky nebo přes SZ ti dám kontakt přímo.
A nebo pokud bys měl zájem přímo o hotový model od něj - ten co ve svém webu popisuje, tak je k mání. Je vizuelně vylepšený. Mám ho já.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 67 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz