Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 19:50 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2007
Příspěvky: 248
Bydliště: Blansko
Během poslední doby mi během krátké doby odešla tři různá serva plynu na akrobatu 2,2m s DA-50. Všechna serva byla Hitec, první HS625, potom HS 5495 (uplně nové, 3 lety), dneska HS 7965 po 5 minutách zkoušek na zemi. Vlastním vysílač Hitec předělaný na MZK 2,4 MHz. Ostatní serva v letadle jsou původní, nehoří. Napájím pomocí LiFe A123, tj. 6,6 V (kontrolováno). Potřebuji koupit servo na plyn, které vydrží aspoň rok. Mám jít do Futaby, nebo třeba Savox? Vše samozřejmě chci už radši HV (7,4V). Poradí někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 20:38 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
hledej chybu jinde a ne v servu. Náhony atd.
Já požívám na plynu u DLE 111 HS-81 a funguje,jinak standartně používám i mikro serva na žhavíky a taky s nimi nemám problém.
Za tímto názorem si stojím protože tu zase bude spousta protestů.
Co říkám mám vyzkoušené.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: stř 11.06.2014 20:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.7.2005
Příspěvky: 19102
Sice nemám benzíňáka ale ten výčet serv se mi zdá taky podivný a hlavně ta délka životnosti - Radek

_________________
ICQ 638556901


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 6:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Já mám na 55tce HS-311 a drží. Servo mám na motorovém domečku. Jde totiž o to, že se přes táhlo nesmí přenášet rázy vyvolané průhybem konstrukce.

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 9:46 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 5.11.2008
Příspěvky: 55
Na modelech se ZDZ 40 řadu let používám na plyn i sytič Hitec HS-322HD (za přinejmenším 300 Kč:-)) - bez potíží. Předpokladem je táhlo, nepřenášející vibrace. Po obyčejném bílém plastovém bowdenu jsem používal drát 0.8 mm, nyní do trubky od bowdenu protahuji ocelové lanko 1.5 mm (na brzdy bicyklu např.). Je ale třeba, aby táhlo/trubka bylo mírně prohnuté, nikoli přímé. Záleží i na nastavení velikosti výchylky serva - do zavřené klapky nesmí tlačit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 10:49 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 8.3.2007
Příspěvky: 248
Bydliště: Blansko
rha píše:
Na modelech se ZDZ 40 řadu let používám na plyn i sytič Hitec HS-322HD (za přinejmenším 300 Kč:-)) - bez potíží. Předpokladem je táhlo, nepřenášející vibrace. Po obyčejném bílém plastovém bowdenu jsem používal drát 0.8 mm, nyní do trubky od bowdenu protahuji ocelové lanko 1.5 mm (na brzdy bicyklu např.). Je ale třeba, aby táhlo/trubka bylo mírně prohnuté, nikoli přímé. Záleží i na nastavení velikosti výchylky serva - do zavřené klapky nesmí tlačit.


To by mohl být možná problém, táhlo. Já mám napojeno přes závitovou tyč 3mm napřímo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 12:35 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 14.11.2013
Příspěvky: 1386
Bydliště: Chocerady
To bude ono.
Předělej táhlo za méně pevné. Mě se osvědčilo udělat na táhle ohyby. Je jedno jak hlavně aby trochu pružilo a nevedlo přímo.

_________________
www.havelaircraft.cz
info@havelaircraft.cz
Facebook- Havelaircraft


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 13:02 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To samé jsem zažil na vlastní kůži, když jsem dal na plyn z prostorových a hmotnostních důvodů mikroservo (dokonce jakési noname). :oops:
Ríkám si: "Přece na klapce RC-karbu nejsou téměř žádné síly, tak mikro servo musí stačit!" Jenže při plném plynu servo trochu tlačilo na doraz a k tomu mám přijímač napájen z 5 článků NiMH. A i když táhlo k motoru je z lanka dokonce s vsavěným pružným elementem, tak za letu u serva odešel servozesilovač a musel jsem přístávat nouzově až na vyčerpání paliva, protože nešel ztáhnout plyn. Servo jsem nahradíl jiným mikroservem, pro jistotu Hi-voltage (a lepší značky), ale krajní polohy upravil tak aby do dorazu netlačilo. Od té doby bez problémů. :)

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 14:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Mno, pro tyto případy mám chcípák přes RC vypínač ... :lol:

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 14:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
sharkcom píše:
...chcípák přes RC vypínač ...

Jistě v benziňáku. Ale mne se to stalo v žhavíku, tam bych to vypínačem asi sotva vyřešil. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 14:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6961
Bydliště: Písek, ČR
VTjr píše:
... a musel jsem přístávat nouzově až na vyčerpání paliva, protože nešel ztáhnout plyn....

To muselo bejt jak z nějakýho béčkovýho akčního filmu. Na plnej knedlík a fíííí!!
Pěknej adrenalinek :lol:

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 15:37 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.5.2008
Příspěvky: 1769
Bydliště: Cheb
Jistě v benziňáku. Ale mne se to stalo v žhavíku, tam bych to vypínačem asi sotva vyřešil. :wink:[/quote]

Ó, to mám za to, že už jsem línej číst celej text... :lol: :lol:

_________________
Sbach 2200mm, Piper L4H 2500mm, Hawker huriccane 1950mm, F3K SHARK.
Letiště Cheb, www.rc.hys.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 18:16 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.11.2008
Příspěvky: 1328
Bydliště: Praha-západ Letiště: Trněný Újezd
Obrázky: 30
aja píše:
Během poslední doby mi během krátké doby odešla tři různá serva plynu na akrobatu 2,2m s DA-50. Všechna serva byla Hitec, první HS625, potom HS 5495 (uplně nové, 3 lety), dneska HS 7965 po 5 minutách zkoušek na zemi. Vlastním vysílač Hitec předělaný na MZK 2,4 MHz. Ostatní serva v letadle jsou původní, nehoří. Napájím pomocí LiFe A123, tj. 6,6 V (kontrolováno). Potřebuji koupit servo na plyn, které vydrží aspoň rok. Mám jít do Futaby, nebo třeba Savox? Vše samozřejmě chci už radši HV (7,4V). Poradí někdo?


Myslím, co tu bylo napsáno, tak to bude " od každého kousek"

Moje zkušenost:
Na stejném modelu 50cc (moment. v provozu třetí sezonu) mi hned po prvním osazení odešlo na plynu Hitec HS-5496 MH (zbytek Savox) Po té jsem dal na plyn Savox. Po té dva roky bez problému.
Tyto konkr. serva šla potom do jiného 50cc akra a také bez problému.
Nově do toho to modelu jsem opět pořídil Savox, ale už Hi nové řady(1270)
Mimochodem super serva po několika desítkách startů bez problému a bez vůlí!!!
Ale na plyn (já debil) jsem opět dal něco levnějšího.. (Power HD) Bylo to trochu i ze zvědavosti...
5 startů a servo schořelo.... Naštětstí na zemi. Vše nastaveno těsně před dorazy.
Opět jsem dokoupil Savox z nové HV řady (1271)
Servo má již několik desítek startů a co ? Drží...
Táhlo mám z 2mm uhlíkové tyčky s kuláky.
Asi to možná nebude idealní vůči vibracím, ale pro kvalitní serva to prostě problém není...
Jak říkám méně kvalitní potřebuje "speciální" táhlo.
Kvalitnímu servu to je jedno... :wink:
Samozř. za předpokladu že se servo někde "nepere" na dorazu.

PS: reklamace u Power HD nebyla uznána cituji: " Z důvodu příliš namáhaného serva" :lol: :lol:

_________________
K létání nepotřebuji mít v dosahu trafostanici...


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 21:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
To čo si tu vylíčil má vcelku jednoduché vysvetlenie.
Servo ovládania RC karburátora totiž trpí okrem možných tlakov do zle nastavených dorazov aj veľmi silnými vibráciami. Preto musí byť tiahlo maximálne pružné, aby mohlo značnú časť týchto vibrácií tlmiť. A zvlášť ak je motor uložený pružne na silentblokoch a servo je naopak upevnené napevno v trupe. Resp. tiež na silentblokoch, ktoré sú ale miniatúrne (teda v porovnaní s tými motorovými) a nedokážu tlmiť také veľké amplitúdy vibrácií. Treba si totiž uvedomiť, že pružne uložený motor je vlastne mechanicky samostatný celok voči zvyšku draku a amplitúda vzájomných vibračných pohybov môže byť naozaj značná. Odpruženie motora sice ochráni zvyšok draku, prijímač a ostatné servá od priveľkých vibrácií, ale všeko sa to naplno prejaví práve v tom spojovacom tiahle k RC karburátoru.
Riešením je buď upevniť servo napevno k motoru či lože, alebo použiť maximálne pružný bowden a nie pevné tiahlo. Konkrétne 2mm uhlíkové s guľovými čapmi skutočne nedáva servu moc šancí, všetky vibrácie motora (nehovoriac ak je odpružený na tých silentblokoch) sa v plnej miere prenášajú na jeho páku a servozosilňovač sa potom pokúša jej polohu neustále korigovať, samozrejme neúspešne a zmätočne, z čoho ale značne rastie odber a koncové stupne samozrejme môžu zhorieť. Ja by som takú reklamáciu takisto neuznal, lebo v takom režime servo nepochybne preťažené bolo a určite nie je na takýto záhul stavané. To, že to SAVOX znesie môže byť dané večšou mierou preťažiteľnosti koncových tranzistorov SZ alebo inými vlastnoesťami spätnoväzobnej slučky. Dokonca si myslím, že na prvý pohľad paradoxne nejaké obyčajné dostatočne silné analógové servo ale s veľkými vôľami v prevodovke a páke by to mohlo znášať lepšie ako nejaké superpresné digitálne. Alebo ak sa použije programovateľné digitálne servo, tak by sa to dalo eliminovať nastavením podstatne širšieho pásma necitlivosti.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Servo plynu pro benzín 50 ccm
PříspěvekNapsal: čtv 12.06.2014 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.11.2010
Příspěvky: 2308
Bydliště: Liberec
Omlouvám se za blbý dotaz, ale jak může odejít elektrická součástka díky vibracím? Chápu uklepaný kabel nebo pájený spoj, ale že by umřel zesilovač? Fakt?


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz