Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 21:40 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Je to věc názoru každého jedince, není to nijak obecné... každý musí/může zvážit co od toho čeká a sám se podle toho rozhodne.

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: čtv 24.04.2014 21:58 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 16.8.2008
Příspěvky: 6896
Bydliště: Moravský kras
Záleží co chceš řezat. Na ose X mám dvacítky nepodepřený tyče na rozpětí 695mm a na tvrdším materiálu už je cítit, že ve středu propruží i když řežeš pomalu. O málo, ale už jsou kulatý díry šišatý a na uhlíku je to k naštvání, na překližce nebo balze to nepoznáš.. na Y jsou třicítky dlouhý skoro metr a ty drží. Takže jsem dneska vykrvácel skoro šest tyček za lineární vedení a dlouhý vozejky a příští týden se s tím budu drbat abych to srovnal :)

_________________
OK2WY


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: pát 25.04.2014 4:13 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
JirkaA píše:
Záleží co chceš řezat....

no však ju :-)
Beru to za sebe, ze své zkušenosti - mám hlazenky 14mm (!!!), X jsou v délce 980mm. Frézoval jsem ledasco, od balzy 1mm přes březovou překližku 4mm po sklotextit 3mm a kartit 4mm. Tužší věci frézuju ne uprostřed (proč taky) ale u strany.
Teď mám nakoupené kalené broušené tyče 20mm a valivá pouzdra, čekám od toho podstatné zvýšení tuhosti oproti stávajícímu bastlu a delší využitelnou délku v ose X (hlavně zkrácením vozíků X) ale jsem ve stavu kdy není akutní potřeba tu novou mechaniku dokončit, jsou jiné akce které žerou čas (včetně poměrně intenzivního frézování mimo modelářskou oblast).
Je fakt nutné si říci co všechno ještě nová frézka má umět, s čím se ještě spokojím za dané peníze které jsem ochoten do toho dát nebo zda za podstatně větší peníze mechaniku tunit na materiály které budu frézovat půlkrát za uherský rok a tudíž s výhodou využiju kolegu s menší tuhou frézkou...
Akce typu "Lightning 3m" nebo aby to bylo běžnější "Admirál II 2,4m" mně ujišťují že na délce záleží a že s malým kašpárkem sice lze spáchat slušné divadlo, ale s danými obstrukcemi a vícepracemi - třeba když je rozjetá akce typu "150ks překližkových trilobitů" (ano, i to se vám může přihodit :-D ) je dost opruz každou chvíli měnit polotovar i při využitelné délce X 750mm...
Ještě k té balze - s tou "obchodní" délkou prkna (1070mm) to není tak horké; kdo frézuje, ví že kdekoli (Star, HVP apod.) se výhodně dají pořídit "prkna na frézování" (termín na který velmi dobře slyší třeba paní u HVP) v cenách na dm2 pohlednějších než kdekoli na krámě, v délkách "jen" třeba 720mm, 840mm apod. Proto pracuji i nadále s tyčemi 1000mm ale vhodnější konstrukcí vozíků využitelný pojezd X roztáhnu na nejméně těch 840mm...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: pát 25.04.2014 4:20 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Rosta2 píše:
.... tak jsem ho frézoval na 3x. ....

No, to taky někdy dělám, třeba tohle je u poměrně malého CL éra (UŠ, F2B):
Příloha:
maxgarg.jpg
maxgarg.jpg
[ 82.62 KiB | Zobrazeno 2493 krát ]


Moooc by se mi ale líbilo to vysmahnout najednou... :-)

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: sob 26.04.2014 19:36 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2006
Příspěvky: 120
Bydliště: Rakovnicko
Mám postavenou níže uvedenou mašinku, kterou jsem stavěl 3roky na výrobu modelů, ale
jak to bývá, nakonec frézuje více dílů z plastu a slitin duralu. Mám to postavené na lineárních vedeních,
konstrukce je v kombinaci duralových a ocelových dílů, které jsou do sebe vzájemně zafrézovány.
Posuvy mám pomocí kuličkových šroubů a krokových motorů. Stačili mi rozjezdy 1300x800x250mm, ale
jak člověk dělá postupně další a větší modely, pomalu začne člověka obtěžovat potřeba pořád měnit materiál a i při
samotném návrhu modelu v počítači vymýšlet, kde co a jak přerušit, aby to šlo vyrobit. A tak
už dělám stroj s nejdelším posuvem X přes 2m. Myslím, že pro běžného modeláře ale stačí stroj s podepřenými tyčemi,
trapézovými šrouby a daleko jednodušší konstrukcí. Ale rozjezd v nejdelší ose 1100mm je dle mého názoru nutnost. Takový stroj se dá v dnešní
době postavit i za zajímavé peníze, protože většina komponentů se dá pořídit na bazarových portálech a v cnc shopech, není tedy žádný
problém pořídit materiál pro základ stroje. Přesnost takových strojů je dostačující. Ale je to na každém, protože pak každý řeší rychlosti
přejezdů, hlavně když se frézují prostorové 3D díly a tam už se musí koukat na tuhosti z důvodů rychlostí, vyšší přesností apod...A pak
si každý zkusí šahnout do duralu a už to jede:), vymýšlí, jak co vylepšit. Zajímavá je také otázka upínání deskových materiálů , zkoušel jsem podtlak, ale nakonec
používám přišroubování pomocí torx vrutů, první operací navrtám díry do jedné i více desek (při výrobě více kusů modelu) mezi díly a na ostrůvky , pak rychle přichytím desky pomocí vrutů, pustím mašinku a jdu si dělat něco jiného. Můstky moc nepoužívám. Co se týče informací ohledně cnc strojů, tak asi nejlepší stránky ohledně stavby hobby cnc strojů jsou známé stránky www.c-n-c.cz portálu, kde jsou snad všechny informace a hlavně hodně lidí, kteří rádi a ochotně poradí a pomohou.


Příloha:
P1070005.JPG
P1070005.JPG
[ 111.12 KiB | Zobrazeno 2361 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: úte 06.05.2014 15:17 
Mazák
Mazák

Registrován: 27.9.2012
Příspěvky: 1251
DevWing Cam má také funkci pro zaříznutí do vnitřního rohu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: pát 12.09.2014 12:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2009
Příspěvky: 1007
Bydliště: EU
Našetřil jsem nějaký peníz a tak vybírám něco malého do dílny. Frézování jen překližka, plast, karbon, plexi.
http://gocnc.de/index.php?page=product&info=225
http://cnc-frezky.webnode.cz/cnc-frezka-20x30/
Rrozměr stolu je pro mne dostačující, ale netuším zdali ostatní komponenty jsou adekvátní pro můj záměr.

Díky za názor


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: pát 12.09.2014 12:35 
Mazák
Mazák

Registrován: 1.1.2008
Příspěvky: 2370
Bydliště: Ban.Bystrica
Pozri este na cau cau sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: pát 12.09.2014 12:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.7.2009
Příspěvky: 1007
Bydliště: EU
jozefbb píše:
Pozri este na cau cau sk

Díky za tip, potřebuji plochu max. 200 x 300 mm a na odkazu jsou samé velké a to už bych nevyužil :-(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: CNC - technika
PříspěvekNapsal: ned 14.09.2014 23:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 25.11.2008
Příspěvky: 1465
Bydliště: Dobruška
Je někdo ochotný ukázat a předvézt cnc frézku v okrese Rychnov nad Kněžkou? Nebo někde kolem Hradce Králové?

_________________
Snažím se stavět letadla tak, aby i po havárii jsem se nemusel stydět za to, jak vypadají vevnitř.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 85 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz