Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Problém s vrtulkou u Mini Titan E325S
PříspěvekNapsal: pon 14.04.2014 22:28 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
Ahoj,

koupil jsem MT E325S jako svuj prvni "opravdicky" vrtulnik. Resim ted ale problem s vrtulkou. Po odpojeni tahla se smykatko pohybuje lehce (naklonim vrtulnik a smykatko se pohne). Kdyz ale sundam listy, posunu smykatko do krajne polohy a roztocim na otacky, na kterych letam (hl. rotor cca 2300 ot/m), smykatko se skoro vzapeti posune do cca nuloveho strihu a musim vyvynout dost velkou silu abych s nim hnul.

Rozebral jsem celou vrtulku, pouzil nove loziska z Tobexu, vymenil nektere dilu vrtulky za kov (ovládací páku, propojky - takze ted to nema takove vule jako kdyz to bylo v plastu a jak jsem psal, chodi to bez toceni krasne zlehka), ale po roztoceni se to chova stale stejne...

Nevite nekdo cim to muze byt?

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 14.04.2014 22:53 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2009
Příspěvky: 1035
Bydliště: Nelahozeves
Tipuji ohlou hřídelku vrtulky.

_________________
Gaui200,Tarot450ProFBL,MinititanV2,TRex500,Raptor50,TZ-V2 Frenzy,TRex700,FutabaT-10C+nějaký letadla


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 14.04.2014 23:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Ono se to nezdá, ale servo musí taky vyvinout hodně síly, aby dostalo vrtulku z neutrální polohy. Proč to vlastně takhle zkoušíš? Začalo to nějak zlobit? Servo s vrtulkou nepohne?

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 0:10 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
Ocas trochu zlobil od zacatku. Nekmital, ale jednou zacas sebou cuknul, hlavne kdyz trochu fouklo. Myslel jsem, ze je problem v nastaveni bezpadla GT5.1. Tech parametru tam je hodne, a kdyz jsem zkousel zvysit zisk, zacal mi ocas kmitat cca +-45 stupnu, takze jsem byl rad, ze jsem pristal. Zisk jsem musel nastavit mensi, nez byi vychozi hodnoty, protoze po zastaveni z piruety (halvne na jednu stranu) zacal zase ocas takhle kmitat. Po znizeni jiz nekmital, ale kdyz trochu pofukovalo, tak byl neklidny.

Minuly tyden jsem koupil Spirita. Povedlo se mi pri nastavovani znicit setove ocasne servo, tak jsem koupil Savox SH-0265MG, ocas mi ale nesel nastavit. Kmital (sice ne tak divoce jako s GT5) at jsem se ziskem gyro delal cokoliv. Dal jsem tam tedy Turnigy TGY-306G. S tim a s trochou vyladeni vrtulky (pred tim mi smykatko pri nakloneni vrtulniku zustalo na miste i kdyz jsem s nim klepal) uz ocas ve vysu nekmital, ale jednou za cas (mene nez s GT5) cuknul, zase vice ve vetru. S tim uz bych pri mem zacatecnickem letani mohl zit, ale ...

Dostal jsem radu, ze smykatko vrtulku by melo chodit hladce a to i v otackach (bez listu).

Tak se to ted snazim co nejlepe vyladit, aby to mechanicky bylo co nejlepsi.

Ted jsem zrovna skoncil s vymenou hridele (a kdyz jsem to uz mel rozebrane, vymenil jsem i obe loziska za japonce z Tobexu), stale se to chova cca stejne. Bez toceni se smykatko pohne jen co se na nej kouknu :), ale kdyz to roztocim, uplne lehce to nejde. Pokud je normalni, ze to v otackach (bez listu) nechodi lehce, tak to ted prestanu resit a zkusim jestli se projev ocasu po poslednich upravach nezlepsil. Proti predchozimu letani se ted smykatko hybe o neco lehceji a prepakovani ma mene vuli. Ale jak jsem koukal na pocasi, dostanu se k tomu az ve ctvrtek.

Je tedy normalni, ze v "plnych" otackach bez vrtulkovych listu se smykatko nehybe uplne lehce?

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 7:25 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
Jeste jsem nad tim premyslel, muze mi nektery zkuseny vrtulnikar potvrdit nebo vyvratit nasledujici uvahu?

Nevim jak se to spravne jmenuje, tak jsem to vyznacil cervene v obrazku. Pri roztoceni na cervene oznacene "chcapliky" (a asi i na spojky, kterymi je grip napojen na smykatko) pusobi odstrediva sila, takze se grip otoci do pozice, kde jsou co nejvice vzdalene od osy, tj. cca nulovy uhel nabehu. Pri hybani smykatkem musim prekonavat tuto odstredivou silu. Cim vice tocim, tim vice to pujde ztezka.


Přílohy:
vrtulka.jpg
vrtulka.jpg
[ 55.88 KiB | Zobrazeno 2485 krát ]


_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 8:00 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 6960
Bydliště: Písek, ČR
Každopádně ta odstředivá síla je ohromná. Třeba vrtuli-sklopku je to schopné držet tak tvrdě "rozpaženou", že to klidně táhne celé letadlo kolmo vzhůru a ani se stopa vrtule neochyluje ze svého směru. Typuju že jsi na to kápnul s těmi "chcaplíky" a odstředivou silou.

_________________
FrSky Horus, letadla, heli+koptéry.
http://rc.ludl.cz


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.5.2009
Příspěvky: 1035
Bydliště: Nelahozeves
zkus to ještě namazat nějakým teflonem, jediné dvě věci které by se na heli měli mazat jsou hřídele v místech kde jezdí smykátko vrtulky a deska cykliky, ne vazelínou, něčím řidším, robbe prodává olej s teflonovými vločkami , tak něčím takovým, občas je potřeba ty osky zase otřít měkkým hadrem a namazat znova.
koukal jsi do smykátka, uvnitř to musí být hladké jak zrcadlo.
nejlíp najdi někoho komu to chodí a zkus si to u něho při roztočené heli, vnímání síly je dost individuální.
Pokud ti občas škubne bezpádlo a nedá se jít výš se ziskem, soustředil bych se na vibrace, popř na pohon, jestli třeba neomezuje regl, není někde mizerný konektor, zkus pohnout s otáčkama- zvýšit či snížit, dát jiné listy vrtulky. Roztoč heli v ruce, může lehce vrnět (jako by slabé brnění) ale nic víc.

_________________
Gaui200,Tarot450ProFBL,MinititanV2,TRex500,Raptor50,TZ-V2 Frenzy,TRex700,FutabaT-10C+nějaký letadla


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:20 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
Mirne namazane to mam timhle http://www.peckamodel.cz/produkt/rc-mod ... va-loziska

Vibrace jsou (hlavne po poslednich upravach) OK, bezpadlova jednotka ma jejich mereni.

Problem je, ze nikoho s Mini Titanem neznam. Po poslednich upravach jsem ho jeste nemel ve vzduchu, je mozne ze ted to uz bude OK. Uvidim ve ctvrtek. Jak sem ted menil casti pak na kov, chtel jsem to udelat co nejlepe a slysel jsem, ze to ma chodit zlehka i pri otackach (bez listi). Otazkou je co to je zlehka. Jak jsem psal "uvahu" vyse, uplne zlehka (tak jako bez otacek, jenom naklopim vrtulnik a smykatko se pohne) to asi chodit kvuli asymetrii grypu nemuze a potom je otazkou, co to je zlehka a bude se to asi lisit konstrukci od konstrukce... Ve svem okoli mam jedineho znameho s T-Rex 450, tak se snim zkusim domluvit a vyzousem, abych mel srovnani

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:24 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 10.11.2010
Příspěvky: 4631
Bydliště: Brno, CZ
Blog: Zobrazit blog (4)
Tomasi, tezko se to odhaduje, aniz by si to clovek osahal. Ona "velka sila" je dost relativni pojem, dokud to nema absolutni hodnotu spojenou s nejakymi jednotkami sily :)

S timto za nami... Jsi s uvahou na spravne ceste. Smykatko se z neutralni polohy v plnych otackach nebude hybat lehce. Ty montazni vystupky pro srouby dokazi pri nejakych tech 20000rpm pusobit pomerne velkou silou a pusobi ve prospech vystredeni vrtulky. U mnoha vrtulniku je toto reseno pridanim odlehcovacich zavazi do osy cepu drzicich listy - viz napr. http://marcel.guwang.free.fr/helico/chinese%20weights.jpg. U modelu vrtulniku se to da resit napriklad delsimi srouby s pridanim podlozek a podobne, ale je s tim pomerne hodne laborovani a ve finale vic prace, nez uzitku. Tolik k nepodstatne teorii :lol:

Co je pro tebe podstane je, aby ocas chodil sametove hladce z jedne krajni polohy do druhe na neroztocenem vrtulniku. Zadne treni, zadirani v krajnich polohach a podobne. Pokud mas stale tahlo vrtulky dratem, doporucim ti zmenu na 3mm uhlikovou trubicku s 2mm vnitrnim prumerem s lepenymi koncovkami MP-Jet, viz nasledujici dva obrazky:
https://farm6.staticflickr.com/5503/12253186583_13d7774077_b.jpg
https://farm3.staticflickr.com/2867/12253450164_6d823a4c35_b.jpg
Pro velikost 450 nejsou vubec potreba ani vodici ocka na ocase. Pak to chodi absolutne hladce.

Ani jedno ze serv, ktere jsi jmenoval, neni plnohodnotne vrtulkove servo a to je mozna take castecne zdrojem tvych problemu. Ten Savox je na ocase vylozene mizerny, TGY-306G se nechova taky uplne idealne, ale da se doladit do pouzitelneho stavu.

Mazani te vlozky ve smykatku neni potreba - je to samomazny material. Naopak nekterymi mazivy muzes uskodit.
A srovnani s T-Rexem ti nic neda, protoze ma konstrukcne jiny ocas s temi zavazimi integrovanymi primo v gripech ;)

P.S.: Vypln si bydliste, treba se najde nejaky vrtulnikar v tve blizkosti :)

_________________
Tom


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:34 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
Diky za rady. Pri neroztocenem vrtulniku mi ted smikatko chodi uplne lehce z kraje na kraj - naklopim vrtulnik a smykatko se posune.

Jak servo na ocas je vhodne pro 450-ku? O MKS DS95i vim, ale zatim bych rad neco do cca 1000Kc...

Uvidim ve ctvrtek, mozna to ted bude OK. Jestli ne, poladim to tahlo a pripadne zkusim vyvazit gripy. Ty jsou obycejny plast a rozhodne zadne proti zavazi nemaji

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:42 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 10.11.2010
Příspěvky: 4631
Bydliště: Brno, CZ
Blog: Zobrazit blog (4)
Protizavazi neres, to bylo spis pro informaci. Je potreba si s tim opravdu pomerne hodne hrat, co se tyka rozlozeni hmotnosti na jedne a druhe strane a spatnym provedenim ve skutecnosti vykony vrtulky zhorsis ;)

Zatim to zkus s tim TGY-306G. Podstatne je, aby to drzelo ve vzduchu, na zemi nic moc nezjistis. Pokud by to zlobilo, udelej to tahlo a az pak pripadne resit servo. Z levnych se da zkusit treba Align DS-425M.

Jen na okraj, z toho, co popisujes jako chovani za letu, to trochu zni jako spatne nastaveny pomer P a I slozek zisku. Jenze to je potreba, aby ti ten vrtulnik nekdo poradne proletel a dal ocasu zabrat, jinak to nevyladis.

_________________
Tom


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 9:53 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 10.2.2014
Příspěvky: 327
Bydliště: Černošice/Praha
On ten slovny popis muze byt zavadejici. Pro predstavu, pred poslednimi upravami (bylo tam jiz TGY-306G, ale smykatko melo vetsi vule a nechodilo tak lehce jako ted) se to chovalo takhle. Pokud se pamatuji, tak mirne pofukovalo. Myslim ze zisky jsou nastaveny cca spravne, nekmita to, skoro stale to drzi a pri zaseknuti z piruet to zastavi, alespon z meho pohledu, rychle bez nejakych prekmitu. Vice "neklidny" byl ocas az kdyz foukalo cca 3-4m/s, pricemz narazove to bylo vice.

_________________
TDF, TDR, Logo 600SX, Oxy 4 Max @ 3Digi, VBar Neo, Spirit, Grapuner mz-32, mx-20


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.4.2011
Příspěvky: 6500
Bydliště: ČR
Obrázky: 0
Já na tom videu nevidím nic, co by bránilo normálnímu létání. Ale asi nejsem tak náročný, mám jenom pádlovku a takové "mikropohyby" ocasu neřeším.

_________________
Člověk je tak složitá bytost, že o tom lidstvo nemá ponětí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 10:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 19.8.2007
Příspěvky: 8426
Me to prijde ze to je v pohode na tom videu. To me se ocas na 450ce na jednu stranu zasekne na fleku ale na stranu druhou se zasekne a pak se kousek vrati zpet. Nak


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 15.04.2014 10:25 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 10.11.2010
Příspěvky: 4631
Bydliště: Brno, CZ
Blog: Zobrazit blog (4)
Od "v pohode" to je docela hodne daleko, ten ocas se chova desne :lol:

Malo tocis. Zvedni otacky aspon na 2800, lepe 3000rpm a ustali se to. Tech tvych 2300 je na 450ku hrozne malo. Jiny problem tam nevidim ;)
Jo, a nezapomen pred tim trochu ubrat na zisku vrtulky, vyssi otacky zvysi mechanicky zisk, takze by to mohlo pekne zabzucet.

_________________
Tom


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 19 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz