Pravidla fóra


Toto je nové fórum, pokud víte o nějakém vláknu, které by se mělo přesunout do EDF, tak napište SZ na TomasC.
Díky



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2013 13:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
V rámci testu jsem namontoval (provizorně) edf na samobrko . Prostě jsem jen chtěl zkusit jak to bude lécat . Výsledek mě ale nějak neuspokojuje , investovat do jiného (výkonnějšího ) motoru se mi nechce - nehodlám edf provozovat běžně.
Napadlo mě , zůžení výstupu z edf - to pomohlo jen nepatrně . Pomohlo by i rozšíření vstupu ? (vím že to zvětší odpor letadla, což by v zásadě nevadilo) .

_________________
Rádio a nabíječ = základ modeláře .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2013 13:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Nejvíc to zrychlíš, pokud přidáš jeden článek na baterce. Ale nesmí ti vyhulit motor, nebo ulítat lopatky EDF :wink:

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2013 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
no přidat článek by bylo řešení - obnášelo by to koupi nový baterky a risk že se přidají kouřové efekty z motoru . Už teď je to tak akorát horký - přesto že chlazení je dokonalý - vše je odkryto (v proudu vzduchu).
Spíš by mě zajímalo jestli pomůže to rozšíření vstupu - aspoň teoreticky .

_________________
Rádio a nabíječ = základ modeláře .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2013 15:54 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 8.1.2010
Příspěvky: 1657
Bydliště: Praha
Blog: Zobrazit blog (1)
Varim uplne z vody - tak me nekamenujte. Ale u dospelych turbin se dela na vyfukova roura, ktera vede od turbiny s vetsim prumerem a podtlakem, ktery dela vytok plynu z turbiny prisava dalsi vzduch.

Blbe se to popisuje, ale je to videt napr. tady na konci videa.



Návod jak vložit video do příspěvku na RCMANIA.cz


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: ned 22.12.2013 16:59 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
BOSS8 píše:
Spíš by mě zajímalo jestli pomůže to rozšíření vstupu - aspoň teoreticky .


Nevím tedy jak si to rozšíření vstupu představuješ, když to máš na samokřídle volně v prostoru a vstup není nikde škrcený nějakým vstupním kanálem. Víc vzduchu než je průtok tím dmychadlem to nepožere, ani kdyby jsi to tam zepředu přistrkával ventilátorem :wink:
Na to, kolik to má být přiškrcené na výtoku existují pro některá dmychadla tabulky. Pro Schubelera 128mm (ST) je to myslím něco kolem 0,9 (vypadá to, že konečně tu F16 přes zimu dodělám :wink: ), Vasa taky bude vědět kolik to přivřít, aby se zvýšil dynamický tah......, na ostatní EDF jiných výrobců to budeš muset nějak odhadnout.

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2013 9:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 16.9.2008
Příspěvky: 608
BOSS8 píše:
V rámci testu jsem namontoval (provizorně) edf na samobrko ..... Výsledek mě ale nějak neuspokojuje ...

Pokiaľ neupravíš povrch modelu - neznížiš odpor vzduchu, tak ťa výsledok uspokojovať nebude.
Všetko ostatné bude len akýmsi silovým riešením problému: budeš zvyšovať príkon motora, prúdový odber a v konečnom dôsledku aj hmotnosť modelu. A výsledok: sklamanie - nepomer medzi vynaloženým úsilím + nákladmi a len malým nárastom rýchlosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2013 12:24 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie

Registrován: 22.7.2012
Příspěvky: 4515
Bydliště: Zvole u Prahy
Obrázky: 0
BOSS8 píše:
V rámci testu jsem namontoval (provizorně) edf na samobrko . Prostě jsem jen chtěl zkusit jak to bude lécat . Výsledek mě ale nějak neuspokojuje , investovat do jiného (výkonnějšího ) motoru se mi nechce - nehodlám edf provozovat běžně.
Napadlo mě , zůžení výstupu z edf - to pomohlo jen nepatrně . Pomohlo by i rozšíření vstupu ? (vím že to zvětší odpor letadla, což by v zásadě nevadilo) .


Klasický dotaz o ničem.
co je to za dmychadlo ?
Co je tam za motor ?, Jaký proud do něj teče ?
Je to v modelu v trubce ?
jsou zakulacené a čisté hladké vstupy před dmychadlem ?
jaká je váha modelu ?
Je trubka před dmychadlem rozšířená pozvolna, nebo zúžená ?
teplý motor - cca 40°C nebo 80°C ?

Ideální je mírně a pozvolna rozšířený vstup - naprosto hladký a bez překážek (dráty odskoky a pod.) Nic co by narušilo
proudění.Pokud to umožní max ot. dmychadla a proudové zatížení motoru přidáním článku z 3 na 4 výkon stoupne
třeba i o třetinu.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2013 15:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.5.2008
Příspěvky: 2997
Bydliště: Prostějov
Blog: Zobrazit blog (1)
EPP nikdy nebude tryskáč , Atto má pravdu. Zkusils to, lécá to, :lol: rozeber to a postav aerodynamické letadlo s malým odporem. Pak to poletí i rychle. Všechno ostatní je škoda práce. Pokud tedy není cílem právě ta práce a zkoumání toho, co už je dávno vyzkoumáno. :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: pon 23.12.2013 20:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 5.12.2012
Příspěvky: 318
Bydliště: Bánovce nad Bebravou
Atto píše:
Pokiaľ neupravíš povrch modelu - neznížiš odpor vzduchu, tak ťa výsledok uspokojovať nebude.


Asi tak nejak.

_________________
RC glider Fling
MiniCorado
Daidalos 230


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: úte 24.12.2013 2:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
Troll píše:
EPP nikdy nebude tryskáč , Atto má pravdu. Zkusils to, lécá to, :lol: rozeber to a postav aerodynamické letadlo s malým odporem. Pak to poletí i rychle. Všechno ostatní je škoda práce. Pokud tedy není cílem právě ta práce a zkoumání toho, co už je dávno vyzkoumáno. :wink:


toto celé je pravda , EPP samobrko s tlustým profilem vlastně ani moc rychle letět nemůže, nicméně tvoje odpověď mi pomohla ujasnit si otázku.
Nejde mi o překonání stanoveného rychlostního limitu - ale jen o to - jak vyždímat maximální výkon ze stávající konfigurace ? Je to spíše ¨hraní si aerodynamikou proudu vzduchu¨ . Nejspíš to bude otázkou pokusů a omylů , ale doufal jsem že už si někdo podobným způsobem hrál.


Pro ostatní : EDF je namontováno na hrbu samokřídla, tedy v ničím neomezovaném proudu vzduchu (dám foto až budu v Praze) .

_________________
Rádio a nabíječ = základ modeláře .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: úte 24.12.2013 18:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 7.3.2010
Příspěvky: 399
Bydliště: Praha
výstup edf musí být zužen, obsah díry v edf by se měl rovnat obsahu výtokového průměru, ale může to být o trošku víc, v podstatě to vychází průměr edf -10% = výstupní průměr, toto zužení na tahu nepřidává, zvýší pouze výtokovou rychlost=rychlost letu a v podstatě se dá zužovat tak dlouho dokud to nezačne edf ubírat na tahu. Někdy ale může být ale lepší ztratit trochu tahu na úkor zvýšení výtokové rychlosti. Vstup bych určitě nezvětšoval, to může být i horší, ale je důležité aby vstup edf byl zaoblenej, ostrá hrana nefunguje. Pokud ten vstup zvětšíš tak to naopak může brzdit, protože za letu tam budeš tlačit nějaké množství vzduchu a to edf ho už nemusí pobrat a celé to bude působit jako brzda, pro získání větší rychlosti by se ten vstup měl naopak trochu přiškrtit, a zase by se mohl rovnat obsahu díry v edf, tedy cca o 10% méně


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: stř 25.12.2013 5:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
Vasa píše:
pro získání větší rychlosti by se ten vstup měl naopak trochu přiškrtit, a zase by se mohl rovnat obsahu díry v edf, tedy cca o 10% méně


Díky za tuhle odpověď . Tohle zkusím .

_________________
Rádio a nabíječ = základ modeláře .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: stř 25.12.2013 10:58 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 7.3.2010
Příspěvky: 399
Bydliště: Praha
BOSS8 píše:
Díky za tuhle odpověď . Tohle zkusím .


ale pozor, toto bude platit hlavně při max rychlostech, a na čistých rychlých modelech, kdy ten vzduch do edf je tlačen pořádnou silou. Na epp samokřídle to vůbec nepoznáš, tady klidně nech vstup tak jak je.
Jinak to zužení vstupu je především výhodou u maketových modelů, dají se udělat menší vstupy. To samokřídlo nebude nikdy stíhačka, píšeš že létá pomalu, co to znamená pomalu? Sotva to letí a neudělá přemet? Pak jedině změnit motorizaci. jak je model velký, kolik váží, jaké má parametry edf? EPP samobrko s dobrou motorizací může určitě stoupat kolmo do nevidím, ale těžko asi poletí třeba 200km. Pokud edf setup má špatné parametry, tak žádné zužování nepomůže


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jak zrychlit ¨EDF¨ ?
PříspěvekNapsal: čtv 26.12.2013 0:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 24.12.2007
Příspěvky: 2282
Bydliště: Praha
Obrázky: 15
Ne že by se to uplně couralo , letí to tak cca kolem 100 km/h ( velmi hrubý odhad ) . Přemet to dá v poho , kolmé stoupání nedává (jinak řečeno výška vertikály je přímo úměrná rozjetí modelu - ale to je otázka tahu a hmotnosti . Technicky vzato - výměnou motoru a Ampérovou brutalitou , by se z toho dalo ždímat mnohem víc , to vím , ale to by bylo moc jednoduchý , spíš mě baví to hraní si se vzduchem .
To zůžení vstupu bude zas krůček vpřed , teď je to vlastně jen nápor na lopatkový kolo , zůžením vstupu se přidá něco málo sacího efektu , což by mohlo přinést trochu zrychlení - je-li ta uvaha správná .
Ještě k tomu zaoblení - všiml jsem si že některý EDF mají límec s rádiusem - odhadem 8-15 mm , je ten rádius od něčeho odvozený ? Nebo je to libovolně - náhodně zaoblený ?

Ps: parametry mého EDF jsou velká neznámá - je to skládačka - ¨co leželo v šuplíku¨ - Tubus je china-plast 90ka , lopatkový kolo je od tebe (6 list karbon) , motor z HK (kdysi měli v prodeji dva na pohled identické - dnes už je tam jen jeden , takže nevím jestli mám ty parametry toho co ještě prodávají nebo toho co už stáhli z prodeje) , regl Red Brick 200 A . Krmím to 4S 4A - protože kolegovi (stejný motor i regl) to s 5S několikrát kikslo. ( Za tuhle konfiguraci mě teď ukamenují :-) ale jak říkám - hraju si , au :-) ) .

_________________
Rádio a nabíječ = základ modeláře .


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz