Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 22:55 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
.....e šnek by měl točit maximálně 5 ot/min ....

celkem brnkačka, místo Mabučáku dát krokový motor a můžeš tím točit třeba 5 ot/hod :-)
a to si nedělám pr.el, dělal jsem jednomu kolegovi ... no takovou aplikaci ... sílu to má, pomalý to je, řídit se to dá...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:00 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LibcaR1100S píše:
... jak je s ním stavitel spokojený, případně
nějaké fotky, ...

sákryš, nemůžu na něj najít email... prohrabu klubový adresář....

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:11 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Jinak co se týká toho podvozku - přes šneka bych to nehnal, spíš použít závit, tím dosáhneš příslušné zpomalení; drtivá většina podvozků je s náhonem v tomto duchu - http://www.mojehobby.cz/open/diskuze/37 ... 4137_1.jpg - princip bych použil, prostě místo pístu na vzduch (model) nebo na olej (reál) bude ten šroubový mechanizmus...
jinak veelmi elegantní jsou věcičky http://www.linak.cz/products/linear-actuators.aspx

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:24 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 462
Bydliště: Vysočina
Celeron píše:
To Libca:
Pjéééknééé!
Dnes jsem byl v Š-hobby, viděl jsem tam ve vitríně Mabušáky s převodovkama. Největší převod mají 5-9V/60ot/min za cca 500-600. Zatím nevím, jakej modul by mělo mít šnekový kolo, odhadem 1,25 nebo 1,5. Pokud by byl na výstupu převodovky šnek do čtvrtsegnentu podvozkový nohy, je to stále ještě málo převod. Pokud by měl segment 60 zubů, což se samozřejmě nevejde, byl by podvozek za 1 sekundu venku, což je blbost. Podle mě by to chtělo 4-5 sekund. Takže šnek by měl točit maximálně 5 ot/min aby segment byl rozumný velikosti ale zase měl dostatečnou pevnost.
Taky jsem zjišťoval vyrobitelnost, šnek jde vytočit natočenou modulovou kudlou na soustruhu. Horší to je s tím segmentem šnekovýho kola. Přesný kolo by se muselo dělat na odvalovačce. Ale dá se udělat i švindl na frézce modulovou frézou v děličce s natočeným stolem frézky. Jenže u tohoto švindlu se kolo a šnek stýkají jen v jednom bodě, kdežto u odvalky na celý šířce zubu. Toho švindlu bych se nebál, nebude se to točit rychle a léta. Obojí udělám doma. Jedinný, co se může časem objevit je počtem chodů podvozku se zvětšující vůle a taky jsou zuby víc namáhaný v jednom místě, takže se to bude muset předimenzovat. Koukni se na Maxton motor, tam jsou motory s planetama na hodně velký převody. Kdysi jsem s nima něco řešil. Jenže to bude asi řacha, ty jejich zpřevodovaný motory například jezděj po Marsu. :wink:
Jirka



Tak teď jsi mě popravdě celkem vyděsil. Já strojař nejsem a nemám ani téměř žádné vybavení (mimo brusky
stojanovky a tak :lol: ), takže s tímhle bych měl asi trošku problém a hrozí nebezpečí, že by se mi tenhle
experiment mohl trošku prodražit. Z druhého pohledu, Robart stojí 8t., ale v sadě jsou už i nohy, které vychází na 3t., takže samotný podvozek za 5t., už vypadá líp, tak fakt už nevím, co tam vlastně dát :(
Záleží na tom, kolik by vlastně vůbec stála výroba toho co popisuješ, protože to bych si musel nechat
někde dělat 8O A ten Maxton jsem nenašel, ale pokud to jsou hrozný prachy, tak to jdu rovnou do toho
Robarta :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:31 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
http://www.pw-rc.com/index.php/cPath/137
tady jsou komponenty - převodovky, řídící jednotky...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:32 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 462
Bydliště: Vysočina
sákryš, nemůžu na něj najít email... prohrabu klubový adresář....[/quote]

V pohodě, jen jsem se chtěl trošku poptat, nějaká ta zkušenost se stavbou a létáním se
vždycky hodí :wink:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 09.12.2013 23:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 20.6.2010
Příspěvky: 462
Bydliště: Vysočina
jyrry píše:
Jinak co se týká toho podvozku - přes šneka bych to nehnal, spíš použít závit, tím dosáhneš příslušné zpomalení; drtivá většina podvozků je s náhonem v tomto duchu - http://www.mojehobby.cz/open/diskuze/37 ... 4137_1.jpg - princip bych použil, prostě místo pístu na vzduch (model) nebo na olej (reál) bude ten šroubový mechanizmus...
jinak veelmi elegantní jsou věcičky http://www.linak.cz/products/linear-actuators.aspx


Jj, tak nějak jsem si to původně i představoval, na tomhle principu právě pracuje to, co jsem původně
hledal http://www.horizonhobby.com/products/ro ... cc-HANP47E , jen
já prostě potřebuji tu nohu mimo domek. Jinak díky za odkazy, máš velmi dobrý přehled, o těch lineárních aktuátorech jsem nikdy ani neslyšel :lol: :lol: Zajímavé věcičky, radši ale bez cen, to asi bude druhá strana mince, ne? 8O


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 0:15 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
LibcaR1100S píše:
... potřebuji tu nohu mimo domek....

no jistě, vždyť píšu využít princip, ne to celé...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 12:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
celkem brnkačka, místo Mabučáku dát krokový motor a můžeš tím točit třeba 5 ot/hod :-)
a to si nedělám pr.el, dělal jsem jednomu kolegovi ... no takovou aplikaci ... sílu to má, pomalý to je, řídit se to dá...

Tys někdy viděl krokáč kterej by byl úzkej a dlouhej jako Mabušák? Vždycky má alespoň 35 mm průměr ale může to být celkem placka 10-15 mm. Musí mít průměr aby se tam vešlo hafo pólů, principem to ani jinak nejde. Ale nápad je to dobrej, jen nevím, zda by zvládl točit přímo šnekem. Jinak Atmel, co by s nim cukal na jednu nebo druhou stranu bych asi naprogramovat uměl.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 12:27 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
jyrry píše:
.....místo Mabučáku dát krokový motor ...

tak tady jsem samozrejme predpokladal trochu kreativity, ne ze se tam jen tak nahradi....

ale stejne bych sel tou cestou zavitu...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 12:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
jyrry píše:
Jinak co se týká toho podvozku - přes šneka bych to nehnal, spíš použít závit, tím dosáhneš příslušné zpomalení; drtivá většina podvozků je s náhonem v tomto duchu - http://www.mojehobby.cz/open/diskuze/37 ... 4137_1.jpg - princip bych použil, prostě místo pístu na vzduch (model) nebo na olej (reál) bude ten šroubový mechanizmus...
jinak veelmi elegantní jsou věcičky http://www.linak.cz/products/linear-actuators.aspx


Ten první odkaz: V podstatě to je to co jsem myslel jen ten kámen to zjednoduší, závitovku koupíš hotovou a do kamenu vyřízneš závitníkem. Ale stejně před ní musí být převod. Kolik stupňů má ta mosazná převodovka? Já vidím pastorek na motoru a dvě velký kola. Máš to fyzicky k dispozici na spočítání? Tohle by se dalo do Arada použít i s krokáčem, ani velkej průměr krokáče by nevadil, noha musí být předsunutá před domek, takže jejímu sklopení by motor nevadil. A nebo se to dá otočit motor na druhou stranu než se sklápí noha.
Ten druhý odkaz budou pěkný řachy. Navíc to určitě má pulzní odpočet polohy. Muselo by to mít nějaký spejšl řízení s pamětí počtu pulzů. Dorazový koncáky jsou podstatně jednodušší řešení.
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 12:44 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
LibcaR1100S píše:
A ten Maxton jsem nenašel, ale pokud to jsou hrozný prachy, tak to jdu rovnou do toho
Robarta :D


Omlouvám se, Maxton je webovej prohlížeč kterým sem čumím, motory jsou Maxon. Jedno písmeno a taký rozdíl. :)
Jirka


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.2.2009
Příspěvky: 1124
Bydliště: Chýnov - to je kousek od Tábora
TO: LibcaR1100S, už nějakou dobu mám v hlavě jeden nápad na sklápěcí podvozek. Pokud máš zájem, hoď mi do SZ nějaké požadované rozměry a velikost otvoru pro zástavbu, třeba by to mohlo být pro tebe řešení.

_________________
EPP samokřídla
fotky: https://mapy.cz/fotografie?fotomapy&x=15&y=49&z=8&aid=861


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: úte 10.12.2013 17:03 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 28.2.2005
Příspěvky: 20822
Bydliště: Rakovník, CZ
Obrázky: 0
Celeron píše:
... Máš to fyzicky k dispozici na spočítání?

mam jich nekolik, jak vestaveny v eru, tak v krabici, jen to znovu rozebrat...
Do tohohle bych krokace nedaval, je to osetreny koncakama a casem - kdyz se to nekde sprajcne a do urciteho casu to nedojede na koncaky, zastavi to a neuskvari se to...
Na HK jsou toho varianty i vetsi, celokovove, kolega bral neco do 12kg, z takoveho pouzit co nejvic mechaniky a i tu elektroniku a je vystarano...

_________________
jyrry.webnode.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zatahovací podvozek-elektrický
PříspěvekNapsal: pon 30.12.2013 16:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 12.3.2006
Příspěvky: 202
http://www.fokkerc.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=127&start=10

a co tohle ?

Jaroslav


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 50 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kuta33 a 44 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz