Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Že by termika?? nad barákem??
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2007 22:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2007
Příspěvky: 1145
Bydliště: Znojemsko
Prolítnul sem dneska skylady po upravách elektro atp. a nefoukal žádnej vítr , takže jsem vytáhnul ero do příznivé vzdálenosti a přelítám obluhu tam a z5 , model letí sám nemusím do ničeho zasahovat , prolítám nad barákem sousedů v cc asi 60m nad zemí a najednou model sám zatočil a lítá si dokolečka dokola, sem teda koukal, no co strčil sem ruky do kapes a díval se, ta potvora tam držela pěkne dlouho , njn je možné že jak teplo uniká z baráku (komín atp) že to udělá termiku??? stalo se vám to taky????


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2007 22:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 1103
Bydliště: mezi Litoměřicemi a Roudnicí n. L.
Nad domem je termika dost často, ani nevíš kolik tepla v zimě uniká střechou. Jenom nějak nechápu jak se Skylady může ustředit v termice, když by ji to správně mělo vyhazovat. Asi to máš chlapče pokroucené nebo nebyla pořád nad domem. Ale termika to nejspíš byla, jednou jsem si hezky zalétal nad parkovištěm bez sněhu - svítilo sluníčko a okolo byl sníh. Termiku totiž nedělá vysoká teplota ale rozdíl teplot, takže si v zimě můžeš zalétat stejně jako v létě. A nad ten dům se pro ten stoupák vracej pravidelně - v zimě ti to bude nosit kvůli tepelným ztrátám domu a v létě se bude střecha dost zahřívat. Budovy jsou vůbec snad nejspolehlivější zdroj termiky, zvláště při požárech :wink:

_________________
Jiří V. _________________35MHz, kanál 62
Being drunk is feeling sophisticated without being able to say it.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2007 22:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2007
Příspěvky: 1145
Bydliště: Znojemsko
no nad barákem to štouchlo ,tak sem to vyrovnal,jako že zatočím a samo to zatáčelo 8O přitom sem nad ten barák letěl krásně rovně bez řízení , jak to začalo točit dokola, tak to mírně utíkalo jakoby bokem ale pořád neklesala , motor sem měl zaplej jen malinko na pohyb dopředu :idea:


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2007 22:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 1103
Bydliště: mezi Litoměřicemi a Roudnicí n. L.
Mirek12 píše:
no nad barákem to štouchlo ,tak sem to vyrovnal,jako že zatočím a samo to zatáčelo 8O přitom sem nad ten barák letěl krásně rovně bez řízení , jak to začalo točit dokola, tak to mírně utíkalo jakoby bokem ale pořád neklesala , motor sem měl zaplej jen malinko na pohyb dopředu :idea:
Tak příště motor vypni úplně a zkus točit kruhy tak, abys byl pořád nad tím barákem, ono to půjde. Sice nevím jak moc to půjde (přece jenom máš Skylady), ale uvidíš sám, že termika je krásná věc. Časem si třeba rozmyslíš přechod na motoráka a místo toho radši necháš motor spát a pořídíš si nějaký větroň, je jedno jestli na svah nebo do termiky. Ale pozor na to, na větroních si rychle vypěstuješ závislost :)

_________________
Jiří V. _________________35MHz, kanál 62
Being drunk is feeling sophisticated without being able to say it.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: čtv 27.12.2007 23:12 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2007
Příspěvky: 1145
Bydliště: Znojemsko
Tak skylady je takovej větron akorát v textu, spousta lidí nadává, ale já udělal pořádně těžište, serva,jiné elekro... a jako uplnej začátek na točky bez ztráty rychlosti. u nas na letišti mají moc peknyho větroně, moc pěknej kousek, křídlo je udělané nějakym pruhlednym modrym potahem, trub je nějakej bílej pevnej plast (kompozit,nebo jak se tomu říká) ted sklopka kde kužel pěkne navazuje na ten trub , no prostě nádhera, to rozpětí bude asi podobné skylady, majitele co převzal vyrobu znám, cena tam myslím byla kolem 2 +- tis. uvidíme, ale mám strach o ten materiál , až tam někdy zavítám tak udělám foto 8)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 28.12.2007 6:59 
Mazák
Mazák

Registrován: 10.4.2007
Příspěvky: 4251
Bydliště: Pardubice
I se mi stalo, že nad tajícím sněhem jsem nalítal lepší časy než potom v létě při slunečném bezmračném počasí. Je tedy fakt, že to bylo docela nízko, tak do 50m. Ale i za ty roky co lítám, jsem si nějak závislost na větroně neudělal. Mám je jen jako relaxační doplněk k motorákům. Pokud zrovna nemám éro které umí i termiku. 8)


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 28.12.2007 9:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2007
Příspěvky: 2296
Bydliště: Plzeň D.C.
Já zažil termiku co by paraglidista v místech, kde bych to vůbec nečekal. Ale hodně zjednodušeně je to tak, jak popisuje woro... Trochu se liší termika pod kumulem (bílý mrak, takový pěkný beránek) a pod kumulonimbusem (bouřkový oblak velkého vertikálního rozsahu, dešťová kupa, má šedou, až černou základnu) :D Pod kumulem je termika bezpečná, pod kumulonimbus bych nelétal (jednou jsem si k němu "čuchnul" co by paraglidista a nechci to znovu zažít!!!) V případě modeláře je velká pravděpodobnost, že přijdeš o model. Kumulonimbus doslova vysává letící objekt a osmička stoupák na váriu je síla. Termika má opravdu spíš tendenci tě vykopnout a je trochu problém se ve stoupáku udržet a hlavně ho vystředit. Také existuje plošná termika, ale tu znám jen z Francie...U nás jsem to štěstí neměl...

_________________
KDO NEPADÁ, LÉTÁ POD SVOJE MOŽNOSTI!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pát 28.12.2007 10:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.7.2007
Příspěvky: 1103
Bydliště: mezi Litoměřicemi a Roudnicí n. L.
Lindbergh píše:
Já zažil termiku co by paraglidista v místech, kde bych to vůbec nečekal. Ale hodně zjednodušeně je to tak, jak popisuje woro... Trochu se liší termika pod kumulem (bílý mrak, takový pěkný beránek) a pod kumulonimbusem (bouřkový oblak velkého vertikálního rozsahu, dešťová kupa, má šedou, až černou základnu) :D Pod kumulem je termika bezpečná, pod kumulonimbus bych nelétal (jednou jsem si k němu "čuchnul" co by paraglidista a nechci to znovu zažít!!!) V případě modeláře je velká pravděpodobnost, že přijdeš o model. Kumulonimbus doslova vysává letící objekt a osmička stoupák na váriu je síla. Termika má opravdu spíš tendenci tě vykopnout a je trochu problém se ve stoupáku udržet a hlavně ho vystředit. Také existuje plošná termika, ale tu znám jen z Francie...U nás jsem to štěstí neměl...
A pak ještě malé bublinky, které nevytvářejí žádné mraky, ty mají rádi hlavně házedláři. Ale i ostatní modeláři je využívají, třeba s dvoumetrovkou jsem na mraky kašlal a držel jsem ji ve vzduchu jenom v těch menších útvarech. Vlastně by to mohly být ty "špagety" a "balíčky", které se můžou sbíhat ve velký stoupák tvořící mrak, ale to jenom hádám, až tolik se v termice nevyznám.

_________________
Jiří V. _________________35MHz, kanál 62
Being drunk is feeling sophisticated without being able to say it.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: větroně
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 16:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Jo, já taky zažil stoupák pod Cumulonimbusem s Blaníkem. Znal jsem to jenom z teorie tak jsem si řekl, že to vyzkouším v praxi. Po asi 1h lítání se kus od letiště vytvořil Cumulus congestus tak jsem tam pod něj nalítl( pozn. lítám na Blaníku v aeroklubu). Ta potvora, ale měla tak rychlý vývoj do CB, že jsem měl za chvíli jeho základnu asi ve 2000m a stále mě to táhlo nahoru, vario na 7m, potlačím, nic, ještě víc potlačím, rychloměr na 180, vario na 4m/s, prdel sevřená, vysunu brzdy, vario na 0m/s, kolem mě pomalu tma a najednou jsem z něj vylít ven a to z boku, výškoměr na 2700m, kosa jak v Rusku, ale praxe potvrdila teorii....nelítejte ani už do Cumulus congestus pokud nevíte jak má rychlý vývoj a už vůbec ne do CB!!!! Nedokážu si představit co to udělá s modelem, nebo s paraglajdistou..(těm já říkám "kapesníčkáři", protože mají sebou ten svůj přerostlý kapesník na kterém se ve spletí tkaniček od bot v luftě hejbou... :lol: ) Jinak další druh termiky je tzv čistá termika...tu nejde poznat, protože už podla názvu je jasné, že nemá viditelné faktory...nevzniká v jejím vrcholu(nasycení) žádná šmurka-mrak.Čistá se najde jenom náhodně a se štěstím, ale i v té jsem coby pilot nalítal zázrakem 2:30h, ale s modelem je to trochu horší, nedokážu ho pořádně ustředit :oops: ...jo když v tom člověk sedí je to jednoduší a hlavně o něčem úplně jiném...

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: větroně
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 17:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 28.7.2007
Příspěvky: 2296
Bydliště: Plzeň D.C.
ZIPP píše:
Jo, já taky zažil stoupák pod Cumulonimbusem s Blaníkem. Znal jsem to jenom z teorie tak jsem si řekl, že to vyzkouším v praxi. Po asi 1h lítání se kus od letiště vytvořil Cumulus congestus tak jsem tam pod něj nalítl( pozn. lítám na Blaníku v aeroklubu). Ta potvora, ale měla tak rychlý vývoj do CB, že jsem měl za chvíli jeho základnu asi ve 2000m a stále mě to táhlo nahoru, vario na 7m, potlačím, nic, ještě víc potlačím, rychloměr na 180, vario na 4m/s, prdel sevřená, vysunu brzdy, vario na 0m/s, kolem mě pomalu tma a najednou jsem z něj vylít ven a to z boku, výškoměr na 2700m, kosa jak v Rusku, ale praxe potvrdila teorii....nelítejte ani už do Cumulus congestus pokud nevíte jak má rychlý vývoj a už vůbec ne do CB!!!! Nedokážu si představit co to udělá s modelem, nebo s paraglajdistou..(těm já říkám "kapesníčkáři", protože mají sebou ten svůj přerostlý kapesník na kterém se ve spletí tkaniček od bot v luftě hejbou... :lol: ) Jinak další druh termiky je tzv čistá termika...tu nejde poznat, protože už podla názvu je jasné, že nemá viditelné faktory...nevzniká v jejím vrcholu(nasycení) žádná šmurka-mrak.Čistá se najde jenom náhodně a se štěstím, ale i v té jsem coby pilot nalítal zázrakem 2:30h, ale s modelem je to trochu horší, nedokážu ho pořádně ustředit :oops: ...jo když v tom člověk sedí je to jednoduší a hlavně o něčem úplně jiném...


S paraglidistou to udělá to samí co s tebou v Blaníku :D Akorát je tě kosa mnohem větší a ten hadr nad hlavou :wink: má snahu namrzat...Když máš smůlu a nevylítneš z toho bokem, tak máš za chvíli z hadru kus ledu a letíš dolů jako jedna velká kroupa. Já to teda úmyslně zkoušet rozhodně nechtěl, na to se mam moc rád, ale já koukal víc pod sebe, než za sebe a to byla ta chyba. On je ten hajzl děsně savej a přiznávám, že prdel jsem měl taky dost sevřenou :D :D :D

_________________
KDO NEPADÁ, LÉTÁ POD SVOJE MOŽNOSTI!


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: termika
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 19:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Jakou letovou výšku jste s větroněm v termice dosáhli?? Já jsem dosáhl 290m-snímáno výškoměrem Alti II.

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: termika
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 19:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2007
Příspěvky: 1145
Bydliště: Znojemsko
ZIPP píše:
Jakou letovou výšku jste s větroněm v termice dosáhli?? Já jsem dosáhl 290m-snímáno výškoměrem Alti II.



no to nevím, existuje nějakej budíček kterej se vynuluje a rafička by se seknula podle zmeny tlaku a tím by se zjistila vyška?? nebo to je totání blbost


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 19:46 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.1.2006
Příspěvky: 1654
Jednou v létě sme lítali propagačku o přestávce místného fotbalového utkání s modelem Modela Trénér 3,5 ccm. Po asi sedmi minutách jsem nařídil pilotovi přistání, on si to natočil do zatáček na přiblížení a proti větru prolítával nad řadou asi pěti domů. Když podruhé prolítl nad hřištěm a pořád to nevypadalo na přistání, tak mu říkám, aby už sedal, protože fotbalisti by rádi na hřiště. To už byl potřetí nad těmi od slunce rozpálenými střechami a Trénér ne a ne dolů a pilot si stěžoval na silnou termiku, která mu bráni sednout dolů.
Musel jsem ho požádat, aby nastoupal letovou výšku a nad první střechou to poslal pod strmým úhlem dolů a snažil se nad brankou to přibrzdit a sednout na trávník.

Na druhý pokus se mu to opravdu povedlo, prorazit tu termiku a nalitnout tak, aby se vešel na hřiště a bezpečně přistál. Sice až na třetí lano a nakonec model skončil v síti protější branky :lol:

_________________
Ďusi
DepronTeam
Taranis X9D+ (TGY-i6, FC-16),TopmodelCZ Astra, EPP JAK-7, Algol, E-III, B-25


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: termika
PříspěvekNapsal: sob 29.12.2007 20:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Mirek12 píše:
ZIPP píše:
Jakou letovou výšku jste s větroněm v termice dosáhli?? Já jsem dosáhl 290m-snímáno výškoměrem Alti II.



no to nevím, existuje nějakej budíček kterej se vynuluje a rafička by se seknula podle zmeny tlaku a tím by se zjistila vyška?? nebo to je totání blbost

budíček to zrovna není, ale je to modelářský výškoměr, který se dá použít i jinde než v modelářství....třeba turistice... http://www.sysala.cz/Alti/model%C3%A1%C ... C4%9Br.htm

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: termika letos
PříspěvekNapsal: čtv 17.01.2008 17:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 3.1.2007
Příspěvky: 1126
Bydliště: ŽATEC
Obrázky: 0
Tak co, byl jste letos někdo létat s větroněm a vytočil nějaký pěkný termický komín??? Já ještě letos létat nebyl, protože je stále u nás mlha a tím pádem neletové počasí.. :(

_________________
Nemusíš vše vědět, ale musíš vědět, kde na vše najdeš odpověď.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz