Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 19:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
Já ti pro inspiraci popíšu pruběh mého prvního aerovleku se zalétaným Habichtem--vlekaře jsem poprosil, aby stoupal v klidu a normálně, že nevím, co se bude dít, že je to muj první aerovlek v životě, model se rozjel, zvednul, v klidu jsem ho držel za vlečnou a pak to přišlo, chtěl mi ukázat, jak se mnou vystřelí nahoru, model se okamžitě rozkýval ze strany na stranu, po pár kmitech mi bylo jasné, že ho nesrovnám, než jsem ale stihnul našmatat přepínač háčku, tak jsem měl urvaná křídla, naštěstí zustali viset kolmo vzhuru a ten první zlom křídel je součástí trupu, tak jsem model potlačil kolmo k zemi a těsně nad zemí podrovnal a sednul na asfalt jak do peřiny, vyměnil jsem zlomené spojky křídel, ale vlekat jsem se od něj už nenechal :lol:

tenkrát to bylo chybou špatně voleného umístění vlečného háčku, kuli motoru jsem dal háček na spodek trupu, ale vzhledem ke krátkému čumáku a vysokému trupu byl blízko těžišti, takže jakmile vzal u vlečné za plyn, model se začal vzpínat a klátit se jak drak ve větru.

pokud tedy nemáš žádné zkušenosti s vlekáním a jde navíc o nezalétaný model, už vzhledem k malé velikosti bych volil spíš zálet na svahu při větru okolo 5ms a s možností přistát dole pod svahem na volném prostranství, pokud přecijenom zvolíš aerovlek, určitě si navol vypínací háček na plynovou páku, já tenkrát v tom stresu ten vypínač který mi přišel šikovně po ruce nemohl zaboha našmatat a vlál jsem za nim, dokud se nepřetrhla šnura.


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 20:03 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 3.9.2009
Příspěvky: 162
pepin píše:
Já ti pro inspiraci popíšu pruběh mého prvního aerovleku se zalétaným Habichtem--vlekaře jsem poprosil, aby stoupal v klidu a normálně, že nevím, co se bude dít, že je to muj první aerovlek v životě, model se rozjel, zvednul, v klidu jsem ho držel za vlečnou a pak to přišlo, chtěl mi ukázat, jak se mnou vystřelí nahoru, model se okamžitě rozkýval ze strany na stranu, po pár kmitech mi bylo jasné, že ho nesrovnám, než jsem ale stihnul našmatat přepínač háčku, tak jsem měl urvaná křídla, naštěstí zustali viset kolmo vzhuru a ten první zlom křídel je součástí trupu, tak jsem model potlačil kolmo k zemi a těsně nad zemí podrovnal a sednul na asfalt jak do peřiny, vyměnil jsem zlomené spojky křídel, ale vlekat jsem se od něj už nenechal :lol:

tenkrát to bylo chybou špatně voleného umístění vlečného háčku, kuli motoru jsem dal háček na spodek trupu, ale vzhledem ke krátkému čumáku a vysokému trupu byl blízko těžišti, takže jakmile vzal u vlečné za plyn, model se začal vzpínat a klátit se jak drak ve větru.

pokud tedy nemáš žádné zkušenosti s vlekáním a jde navíc o nezalétaný model, už vzhledem k malé velikosti bych volil spíš zálet na svahu při větru okolo 5ms a s možností přistát dole pod svahem na volném prostranství, pokud přecijenom zvolíš aerovlek, určitě si navol vypínací háček na plynovou páku, já tenkrát v tom stresu ten vypínač který mi přišel šikovně po ruce nemohl zaboha našmatat a vlál jsem za nim, dokud se nepřetrhla šnura.


Nestraš ho :). Není to tak hrozné. Když jsme s vleky začínali, měl vlekař i vlekaný u sebe pomocníka s prstem na vypínači vlečného háčku. Děláme to při záletu nových letadel i teď. Při krizovce pomocník vypne a je to.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 20:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 16558
Kiwira píše:
.............


- dovaž to na těžiště podle plánku
- nastav si diferenciaci na křidélka cca 50% (100% nahoru, 50% dolů)
- na zálet obě křidélka LEHCE přizvedni nahoru ( stačí cca 2mmm, ne víc)
- zkontroluj si výchylky, hlavně křidélek a výškovky aby byly dostatečné, ale ne extrémně velké
- jestli si nastavuješ expa, nastav to lehce zatím aspoň na výškovku (stačí cca 30%)
- poprvé to neházej sám, pozvi si k tomu osvědčeného vrhače, který to dokáže hodit v horizontu s rozběhem dostatečně razantně a nestrhne to nikam

Než to dáš za aerovlek, tak to takhle zaklouzej, protože to není velké , hmotné a jde to v pohodě hodit. Klidně s tím vylezte na ten 3m vysoký hrb, pokud se tam dá rozběhnout. Měj obě ruce na knyplech a buď připravený okamžitě zasáhnout výškovkou. Pokud to vrhač správně hodí, tak určitě nebude pořeba zásah směrovkou a na křidélka to reaguje pomalu, budeš mít dost času opravit náklon. Na tu výškovku pozor, pokud nebudeš přiměřeně reagovat, tak to ztratí rychlost a upadne, případně to zaryješ.
(Teď při těch pokusech ti to padá na stranu jen kvůli ztrátě rychlosti)

_________________
Pokud cokoliv v této diskusi hodnotím, nebo se k něčemu vyjadřuji, je to jen má domněnka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 21:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 2.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
A nemá ten Orlík na fotkách v rcalbu příšerně velký vzepětí? Píše že tam má křidýlka, tak i proto je tohle zbytečně moc, to musí bejt přestabilizovaný, vzpomínám že jsem kdysi měl éro s podobným vzepětím a po odhodu mávalo křídly extrémně zleva doprava. Sice jsem to elektromotorem vytáhl nahoru do bezpečný výšky, ale hned v první zatáčce jsem spadnul do spirály až do země. První let byl tak zároveň poslední.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: úte 20.08.2013 21:31 
Mazák
Mazák

Registrován: 23.1.2012
Příspěvky: 730
Určitě bych to zalétal s někým zkušenějším vrhnutím z kopečku. Vzepětí mi připadá také zbytečně velké , porovnával jsem to s fotkou modelu Orlíka krerý létá perfektně ,tam má vzepětí poloviční.
Z váhy modelu bych neměl strach, u mého Pionýra sice vyšla váha ok ale pevnost trupu je v špatná.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 8:17 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 21.1.2012
Příspěvky: 465
Bydliště: Havířov
Obrázky: 28
pepin píše:
pokud přeci jenom zvolíš aerovlek, určitě si navol vypínací háček na plynovou páku, já tenkrát v tom stresu ten vypínač který mi přišel šikovně po ruce nemohl zaboha našmatat a vlál jsem za nim, dokud se nepřetrhla šnura.

Vypínací háček mám na plynové páce . Zkusím vyčkat správný směr větru a hodit ho z kopce , ten " náš " kopec nemá příliš velký úklon a tak pokud by Orlík letěl , spíše by jen kopíroval svah.
Vzepětí má můj Orlík asi trochu větší, ale nemyslím si, že by to bylo na závadu. Když jsem se před dvěma roky vrátil k modelařině , koupil jsem si set ASW 17 od Pelikána , hned jak jsem nacvakl křídla ASW na trup - bylo mi jasné , že bude problém ... skoro žádné vzepětí.. a taky byl !!! Vyřešil jsem to rozříznutím spojovací trubky křídel a vsunutím ocelové kulatiny do té trubky, kulatina byla mírně ohnutá a tím vniklo vzepětí křídel. ASW byl od té chvíle úplně jiný- stabilní a hodný. ( Je mi známo , že příliš velké vzepětí vyvolává stranové kmity, můj Orlík má jako spojku křídel ocelovou kulatinu průměr 10 mm - lidově " taženku " a tu lze popřípadě trochu narovnat. Já osobně dávám přednost stabilnějším větroňům)
Mirek

_________________
Hrom do vrtule !!


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 10:00 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Taky mám na orlíku hodně velký vzepětí, ale nekmitá, tak žádný strach.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 10:08 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
Kiwira píše:
Vzepětí má můj Orlík asi trochu větší, ale nemyslím si, že by to bylo na závadu.


jde o to, co po něm budeš chtít, já jsem koupil jako polotovar malou kompozitovou maketu akrobatického Salta, podle ukosu na trupu a fotek výrobce jsem udělal malé vzepětí, bez směrovky to v podstatě nešlo na malých rychlostech vubec řídit,na zádech to nešlo udržet, výkruty byl problém--strašně tupé na křidélka, pomalu se nakláněl a nakonec se rychle přehoupnul, pomohlo až předělání křídla bez vzepětí a rázem se z toho stal poslušný model.

pokud od toho chceš polétání jako s V2, tak to větší vzepětí vadit možná nebude, ale asi se neobejdeš bez mixu směrovky do křidélek, nebo to řídit stále směrovkou.žádnou výhodu u křidélkového era s velkým vzepětím bych ale nečekal.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 16:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
pepin píše:

jde o to, co po něm budeš chtít, já jsem koupil jako polotovar malou kompozitovou maketu akrobatického Salta, podle ukosu na trupu a fotek výrobce jsem udělal malé vzepětí, bez směrovky to v podstatě nešlo na malých rychlostech vubec řídit,na zádech to nešlo udržet, výkruty byl problém--strašně tupé na křidélka, pomalu se nakláněl a nakonec se rychle přehoupnul, pomohlo až předělání křídla bez vzepětí a rázem se z toho stal poslušný model.

pokud od toho chceš polétání jako s V2, tak to větší vzepětí vadit možná nebude, ale asi se neobejdeš bez mixu směrovky do křidélek, nebo to řídit stále směrovkou.žádnou výhodu u křidélkového era s velkým vzepětím bych ale nečekal.

Vacsie vzopatie urobi z Orlika stabilny vetron s tupsimi reakciami na kridelka a s mozno o percento mensim vykonom v termike. Ziadne mixy netreba. Od toho su kniple a hlava.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 17:45 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
LV píše:
[
pokud od toho chceš polétání jako s V2, tak to větší vzepětí vadit možná nebude, ale asi se neobejdeš bez mixu směrovky do křidélek, nebo to řídit stále směrovkou.žádnou výhodu u křidélkového era s velkým vzepětím bych ale nečekal.

Vacsie vzopatie urobi z Orlika stabilny vetron s tupsimi reakciami na kridelka a s mozno o percento mensim vykonom v termike. Ziadne mixy netreba. Od toho su kniple a hlava.[/quote]

Laco, to že mě,tobě, nebo komukoli jinému nedělá problém řídit model jak směrovkou, tak křidélky nezávisle ještě neznamená, že to nemuže dělat problémy nikomu jinému. vždy raději počítáím s horší variantou, než bych přehršle hýřil optimismem. kdyby mu nedělalo problém řízení křidélky a zvlášt směrovkou, těžko by zvětšoval vzepětí--spíš by ho naopak zmenšil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 18:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
pepin píše:

Laco, to že mě,tobě, nebo komukoli jinému nedělá problém řídit model jak směrovkou, tak křidélky nezávisle ještě neznamená, že to nemuže dělat problémy nikomu jinému.

Mňa len vždy naštartuje rada "použi mix".
Ja radím aj začiatočníkovi použi hlavu a až ak to nepôjde, tak potom mix.

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 18:22 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
LV píše:
Ja radím aj začiatočníkovi použi hlavu a až ak to nepôjde, tak potom mix.


zbytečný se hádat, on se nějak zařídí a nějak to dopadne, vubec nevím kdo to je, kolik má roku, kolik má nalétáno, s čím a jak, jen vím, že zvětšování vzepětí nedělají piloti s ambicemi zručně upáčkovat model a podporování--neboj, ono to pujde , to zvládneš jim v reálu nikdy nepomohlo. tahal jsem dřív kluky na svah, vždy to vymysleli tak, aby\ s tím nakonec třískli, asi to nejde někoho naučit létat pouze vlídným slovem a radou jak létat a řídit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 18:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
pepin píše:
vubec nevím kdo to je, kolik má roku, kolik má nalétáno, s čím a jak....

Je zhruba v mojom veku a podľa počtu účastí (zatiaľ ako divák) na moravských vetroňárskych akciách ho to "chytilo" a časom to aj "upáčkuje"

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 18:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2007
Příspěvky: 9185
Bydliště: Trenčianska Turná
Obrázky: 0
pepin píše:
...s tím nakonec třískli...

A to je to čo pilota modelov posunie ďalej a zopár aj na "koniec" :mrgreen:
Bez havárií to nejde. Kto nerozbíja, lieta pod svoje možnosti.
Ja osobne som "upáčkoval" do večných lovíšť určite cez 50 modelov :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Nie som zlý.... iba rýpem
www.elektromodely.sk


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Orlík VT 116 - zálet
PříspěvekNapsal: stř 21.08.2013 18:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2008
Příspěvky: 12768
Bydliště: praha 5
LV píše:
Ja osobne som "upáčkoval" do večných lovíšť určite cez 50 modelov :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


to já určitě mín, ale bez lepení a oprav jsem se létat nenaučil a nemyslím si, že stačí někomu své zkušenosti předat ustně, musí si ty chyby a špatná rozhodnutí také vyžrat sám.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 47 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 35 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz