Switch to full style
Létání na výlety s přenosem obrazu je tu. Vysílače, přijímače, kamery či video-brýle. Pokus te se co nejvíce dodržovat zákony ČR. Samozřejmě, že i natáčení z modelů, výběr kamer a foťáků. Prostě věci související.
Odeslat odpověď

FPV s FC Omnibus

pon 15.04.2019 22:28

Vyzkoušel jsem FPV s OSD ve složení FC OmnibusF4V6 (firmware iNAV nebo Betaflight)+GPS modul ublox+AV vysílač ImmersionRC Tramp HV (25-600mW)+ kamerka RunCam Robin. Celé jsem to namontoval na staršího SkySurfera 1500. Komponenty lze klasicky objednat na Bangood nebo je mívají i na naší Rotorama
Dosah s Trampem i na nízkých výkonech je velice slušný oproti např. nějakým vysílačům BOSCAM či jejich klonům. Se stejnou anténou (hříbek a helix) a přijímačem je dosah bez výpadků dvoj-trojnásobný. Výborně modifikovatelné funkce OSD v FC Omnibus (nebo i jiné FC desce např. Matek) se oproti standalone OSD (např. Tarrot) také vyplatí. Vypadá to složitě ale není :-).
Navíc jsem FC desku použil i v "očekávané" funkci Flight Controller pro airplane (Omnibus je spíše určená pro copters). S přijímačem Spektrum. Funguje mi zatím OK stabilizace i auto-level. Testuji Return-To-Home a pokud to SkySurfer přežije, tak i waypoint mission. Jako firmware používám zatím iNAV.
. Nějaké podrobnosti pro zájemce dávám tady - http://www.dupedup.cz/pages/clanky1/letadlo.htm.

Re: FPV s FC Omnibus

úte 16.04.2019 13:50

Použít FC Omnibus jako řj pro plošníka je zajímavé. Já používám arkbird. Zvlášť by mě zajímalo to automatické přistání. Ten boscam bych hned nezatracoval. Pro začátek je dobrý. Je to sice loterie (kus od kusu) mají různý výkon oproti psanému, ale fungují :-) Samozřejmě immersion je jistota.
Tak dupe jen tak dál a piš jak pokračuješ.

Re: FPV s FC Omnibus

čtv 18.04.2019 8:02

tydle jednotky se pouzivaji bezne - jedina nevyhoda je ze do nich nejdou zapojit serva naprimo. Na to jsou jednotky ala Matek Wing ktere jsou hw cca stejne ale maji servo konektory.

Ohledne autoland - pozor na to ze to nebere v potaz veci jako vitr, stromy, smer drahy atd.... ale proste to zacne pristavat smerem k bodu startu. Je to jen stabilizovany let u ktereho se udrzuje urcita rychlost klesani. V pripade stroje bez pitotky pak bere rychlost proti zemi z GPS coz muze byt u nekterych stroju problem.

Re: FPV s FC Omnibus

sob 20.04.2019 10:32

Funguje to fakt dobře, zejména jsem si oblíbil RTH (ReturnToHome) :-)). Už to beru jako běžnou věc. Letím FPV dle monitoru a když mne to přestane bavit nebo se ztratím, prostě dám RTH. Model zatím vždy poslušně přiletěl (zkoušel jsem zatím max cc 800m) a pak si lelkuje nad místem vzletu, resp. zmateným pilotem. Uznávám, je to trochu riskantní :-)
Autopřistání (mám ho po RTH při failsafe) jsem zkoušel jen z "poloviny", chce to FAKT okolí bez stromů, prostě nějaké širé pole. Automatika si vybere jakýkoliv směr, radar to nemá :-). Když jsem viděl, že by to nemuselo dopadnout dobře, převzal jsem radši řízení (zapnul jsem radio).
Pro letový mód dle přednastavených bodů (WP) je nutné soubor s body nahrát do FC buď těsně před letem pomocí USB kabelu nebo mít další radiové (třetí !) spojení modelu s "pozemní stanicí", tedy např. Mission Planer na Androidu. Jde to i přes wifi, BT, ale další vysílací modul (např. 3DR na 433 MHz) umožní on-line kontrolu WP letu na delší vzdálenost. Zkusím to zatím jen pomocí USB kabelu.
Ten BOSCAM bych si už nekoupil, stojí to cca stejně jako Immersion (kolem 500kč) a je tam jistota, že výkon nebude rozplizlý mimo kanál. Ani na těch víc jak 800 mi signál ani jednou nevypadl a kvalita byla OK. Kdybych měl dobře zamířený směrový helix, byla by kvalita ještě lepší. Šlo by na větší vzdálenost ještě dodělat auto otáčení směrové helix antény.
Výstupy na serva/ESC je na tuto destičku potřeba jen dopájet. Stačí piny z nějakého rozebraného konektoru. Více mně vadí, že na omnibusF4V6 mám k dispozici pro iNAV jen ESC a dvě serva (všechny výše zmíněné pokusy létám bez směrovky). Tak jsem si nakonec objednal z Bangood i MATEK 405 Wing. Pak si to troufnu to dát i na lepší model.

Re: FPV s FC Omnibus

sob 20.04.2019 10:58

Jo ještě jednu výhodu těchto destiček - FC si zaznamenávají letové parametry do svého blackboxu. Velice podrobně, cca 50 proměnných, včetně např. GPS a barometru! OmnibusF4V6 nemá slot na SD kartu, nicméně blackbox údaje lze po letu vytahnout z flash paměti přes USB a uložit jako file. Do 16MB flash se mi vejde cca 15 min letu, dle toho jakou frekvencí ukládání si předvolím. Lze pak údaje z binárního file buď zkonvertovat do CSV (hooodně velké..) nebo spíše rovnou zobrazit ve formě grafu např. iNAVExplorerem. Třeba závislosti/překmitávání regulačních výstupů a dle toho pak třeba ladit parametry PID regulátoru.
FC destička od MATEK (cca 1000kc) má slot na mikro SD (ten Omnibus jsem si za 400kc koupil jen na pokusy cca před dvěma měsící, a to jsem ještě netušil co s tím a jak to funguje :-)). Ale i s tímto se to pro FPV sranda létání vyplatí.

Re: FPV s FC Omnibus

úte 23.04.2019 9:14

je bych chtel upozornit ze takto vybaveny stroj MUSI dodrzovat vsechna ustanovani Doplnku.X pro sportovni/rekreacni stroje a nektere zminene pripady ho porusuji

Re: FPV s FC Omnibus

stř 24.04.2019 12:56

Jasně, je nutné dodržovat doplněk X. S tím je na hraně asi i většina kopterařů a u FPV nevím zda by ho třeba splňoval kopilot stále pozorující stroj ve vzduchu (do 500m se tak ještě dá model dohlédnout). Navíc pravidlo povolených 20mW a 5.8 GHz pásem je u většiny FPV také na hraně a to někdy i použitelnosti. Dá se, ale chce to dobrou anténu a suché počasí. To druhé už nebude problém. Navíc je dost dobře možné, že brzy vyjde doplněk X+ povolující jen modelové létání ve virtuální realitě.
V příspěvku mně šlo o ukázku možnosti použití levného FC od kopterářů pro "wing" modeláře. Jinak různých "plug and play" FC i pro wing modely je dost (i ten zmíněný Arkbird). Docela dobrý přehled je na https://oscarliang.com/.

Re: FPV s FC Omnibus

čtv 25.04.2019 13:07

dupe:
1. povolených je 25mW
2. s antenna trackerem a kvalitníma anténama se s povolenými 25 mW dá dostat na hranici 5 km https://www.youtube.com/watch?v=XlZX-Ll-lOQ&t=
3. na těch stránkách píšeš, že používáš kanál 5645 MHz, proto dobře radím okamžitě z toho prostoru zmizet a vůbec nepoužívat, viz.:
Drondys pát 24. led, 2014 19:19
píše:
Pánové bacha na rušení meteoradarů Skalky a Brdy, které pracují na kmitočtech 5645 a 5630 MHz viz toto upozornění ČTÚ a dále viz toto doporučení ČHMÚ.


Boscam ani další podobné Tx pro videopřenosy nesplňují podmínky všeobecného oprávnění pro RLAN, a proto se na ně vztahuje všeobecné oprávnění pro zařízení krátkého dosahu VO-R/10/04.2012-7. Když už nerespektujete povolené vysílací výkony dle toho všeobecného oprávnění tak aspoň respektujte to, že se máte držet v rozmezí 5725 až 5875 MHz.

Navíc výše zmíněné frekvence meteoradarů jsou prioritně vyhražené individuálním oprávněním pro ČHMÚ a tudíž nemají být používány ani zařízeními RLAN ani zařízeními krátkého dosahu.


Držel bych se té předposlední věty

Re: FPV s FC Omnibus

čtv 25.04.2019 15:02

Ryze faktická poznámka - povolený výkon FPV je ÚCL naprosto ukradený, nemá žádnou pravomoc to kontrolovat, je to čistě věc ČTÚ.
Pro ÚCL je téma reálná vzdálenost FPV letu a nemá cenu zastírat, že i při použití spottera se nedá brát za "čistých" ani 500 metrů, což je přitom vzdálenost, kterou lze reálně překonat i s legální aparaturou (v dobrých podmínkách i s kanálovým 25mW, s rozprostřeným spektrem pak zcela jistě).

Takže pozor na to, je možné se dostat do režimu z hlediska ÚCL jemně řečeno "nevhodného" i se zařízením, za které ČTÚ udělí pochvalu, zrovna tak ale je možné létat stylem, který schválí ÚCL, ale ČTÚ ani náhodou!

Re: FPV s FC Omnibus

čtv 25.04.2019 15:40

tomashr píše:... Takže pozor na to, je možné se dostat do režimu z hlediska ÚCL jemně řečeno "nevhodného" i se zařízením, za které ČTÚ udělí pochvalu, zrovna tak ale je možné létat stylem, který schválí ÚCL, ale ČTÚ ani náhodou!

Přesně tak, líp bych to nenapsal. Ale nebudu moralizovat, ať se každý zařídí dle svého. V minulém postu jsem hlavně chtěl dát na vědomí, že není dobré jen tak nastavit jakýkoliv kanál ve VTx (přestože těch kanálů tam je).

Re: FPV s FC Omnibus

pon 29.04.2019 16:22

Marek_Km: Díky za upozornění na kolidující pásmo! Už jsem přeladil..

Re: FPV s FC Omnibus

pon 20.05.2019 20:38

V souhrnu jsou mé pokusy s deskami letových kontrolerů (FC) a jejich firmware tady - http://www.dupedup.cz/pages/clanky1/letadlo.htm. Je tam zapojení pro Omnibus_F4V6, Omnibus_F4ProV3, Matek_F405Wire a nastavení (dump) pro F4V6-Betaflight, F4V6-iNAV, F4ProV3-iNAV, MatekF405Wire-iNAV. Zcela funkční byl OmnibusF4V6 s iNAV na zadovrtulovém Dynamicsu 1500 (resources pro motor a dvě servera, tedy bez směrovky) a Matek F405 Wire s iNAV na dvoumotorovém Twinstar (dva motory a čtyři serva). OmnibusF4Pro s iNAV a OmnibusF4V6 s Betaflight (výhoda přesměrování resources) jsem ve vzduchu nezkoušel, nicméně na stole to funkční bylo. Zklamal mne trochu ArduPilot, z počátku poměrně nepřehledné (ikdyž velice podrobné) ovládání a Spektrum seriový přijímač mi ani na jedné ze tří zkoušených desek flašnuté ArduPilotem nezafungoval. Nevedlo se iNAV na Matek F405 na modelu Cirrus, ale tam šlo zřejmě o mé nepříliš vhodné nastavení. Navíc se mi tam v iNAV nedostávalo resources pro klapky. Na desce Matek by ArduPilot dobře využil všechny její zdroje. Na další pokusy s letovými kontrolery a FPV si pořídím pouze jeden typ modelu a to výběhový osvědčený zadovrtulový EasyStar.

Re: FPV s FC Omnibus

pon 20.05.2019 20:58

Ještě dodávám - jako dobře konfigurovatelné OSD pro FPV fungovaly výborně všechny desky se všemi firmware. FC desky mají v sobě čip na mix OSD do obrazu a některé i LC filtr na odrušení napájení. iNAV i Betaflight obsahují mnoho proměnných pro OSD zobrazení. Oproti levným samoúčelným OSD čipům s GPS je tady navíc i přítomnost umělého horizontu nebo zobrazení úhlů náklonů díky gyru a možnost letových záznamu do blackbox. To se někdy při FPV hodí..
Asi nejlepší by pro tento, ryze FPV účel, byl levný Omnibus s GPS modulem i kompasem (např. Beitian BN880) a iNAV.
Odeslat odpověď