Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 10:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.1.2018
Příspěvky: 17
Ahoj, jsem naprostý nováček, nikdy jsem s ničím nelítal, ale vždy jsem o tom snil a na podzim mě nadchl živý FPS kopterový závod, na kterém jsem byl a chtěl bych si konečně létání vyzkoušet a ideálně začít létat pravidelně.
Snažil jsem se za poslední měsíc pročíst mnoho článků a diskuzí, ale přesto bych měl ještě pár dotazů.
Zvažuji, že nejprve bych si koupil pouze mini koptérku na doma, jelikož je ještě na venkovní létání zima a zároveň bych si to alespoň trochu vyzkoušel, jestli jsem vůbec schopný létat. I když předpokládám, že létání s venkovní rychlou koptérou je asi zase úplně něco jiného?
Nebo myslíte, že investice do mini koptéry je zbytečná?
Zvažuji tento set:
https://www.rotorama.cz/sety/tiny-whoop ... -a-brylemi
Akorát co jsem tak četl, tak brýle bych zvolil místo těch v setu na Eachine VR D2 Pro, které by měly být nejlepší varianta v této cenové kategorii (abych je měl připraveny i na regulérní koptéru).
Dá se za dobrého počasí vyletět i s touto mini koptérkou ven, nebo to je díky své malé váze nemyslitelné, protože by ji odnesl vítr?

Pokud jsem vše správně pochopil, tak bych měl z předešlého setu připravené brýle a RC a stačilo by následně už jen dokoupit například tento hotový set a mohl bych létat plnohodnotně i venku s regulérní koptérou?:
https://www.rotorama.cz/sety/mini-210-set-pnf-s-fpv
Nevadí mi, že si u Rotoramy připlatím pár korun navíc, jelikož jsem na ně četl jen kladné recenze, ale myslíte, že je například tato koptéra dobrá volba?
A jak to je vůbec s tím RC? Je ten FLYSKY FS-I6 dostačující a jaký může mít dosah, když bych venku létal na 25MW, tuto informaci jsem nemohl nikde najít.

Asi ze mě závodník nebude, ale chtěl bych se sem tam rekreačně proletět a pokochat se výhledy. Takže bych rád měl nějaký obstojný dosah a dobrý obraz.
Co se toho obrazu týče, tam má největší vliv na vnímanou kvalitu obrazu nejvíce co? Brýle, kamera, či RC?
Co jsem se díval, tak například ta kamera v setu - FOXEER XAT600M HS1177 CCD nemá na youtube příliš kvalitní video záznamy. Dokonce dochází poměrně často k šumění obrazu. U dražší kamery Foxeer Arrow V3 CCD 2.5mm jsem nezaznamenal výraznější rozdíl. Až u této třikrát dražší kamery je vidět znatelný rozdíl v kvalitě obrazu:
https://www.rotorama.cz/fpv/runcam-spli ... fi-modulem
Ale nevím, co vše má při létání vliv, takže možná, že reálně by na výše zmíněných brýlích a RC zas takový rozdíl mezi kamerami nebyl, protože k šumění možná dochází kvůli horšímu RC nebo brýlím?

Nejsem si tedy úplně jistý, do čeho zainvestovat pro lepší obraz za co nejlepší cenu. Popřípadě máte návrh na nějakou alternativu kamery, která ale není ještě tak drahá jako ta Split V2 a dala by se použít do výše zmíněného setu Mini 210?

Děkuji moc za jakoukoliv odpověď.
M.

EDIT: Nebo se ani nevyplatí ty lepší brýle a raději zainvestovat do lepší kamery a horších brýlí? Nevím, co je pak pro výsledné sledování obrazu v brýlích lepší varianta.


Naposledy upravil BrakeZ dne stř 03.01.2018 11:31, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:17 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 17.1.2017
Příspěvky: 1339
Bydliště: Brno
K FlySky FS-i6: podle mě je to naprosto dostačující rádio pro začátečníka a asi i mírně pokročilého.

Místní vlákno o něm je tady: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=76256
Má nějaké problémy, ale ty se projeví spíš na letadlech než na koptérách: relativně malý rozsah trimů, jen tři mixy na model, a trimy aplikované před aplikací DR/Expo, nikoliv po něm. Oproti dražším Tx má relativně slabý procesor, takže asi nikdy nebude umět hlasovou zpětnou vazbu na základě telemetrie (předčítání výšky, stavu baterky, atd.). Jinak ale komunitní firmware se vyvíjí (postupným záplatováním oficiálního binárního FW, kompletní zdrojáky bohužel nejsou), už umí věci typu časovač, uživatelské alarmy, 14 kanálů, přeposílání kanálů z kabelu učitel-žák (takže třeba žák může ovládat gimbal nebo něco), akustickou zpětnou vazbu od změny výšky (vario), atd. Za tu cenu asi není nic lepšího (ani vyšší modely od FlySky).

Dosah s velkým Rx (FS-ia6B) je řádově kilometr, možná víc (https://www.youtube.com/watch?v=BaAfmHZKyyM). Jak s tím mikropřijímačem nevím, ale tak nějakou stovku metrů bych od toho čekal.

_________________
Sky Surfer; HK Paraglide; DYI: samokřídlo Ita, elektrovětroň Kaze, delta Quasar3D; FlySky i6


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:36 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2017
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Ahoj,

nejake zkusenosti s kopterami a FPV mam, tak ti zkusim odpovedet.

- tiny whoop je na zacatek super. da se s nim letat v zime doma, naucis se FPV, naucis se s vysilackou. Venku se da pouzit pouze pri uplnem bezvetri.
- Eachine VR D2 Pro maji vyhodu hlavne v tom, ze maji diversitu (2 nezavisle anteny, jedna na kratko a druha na dalku - smerova), umeji DVR - nahravani zaznamu z FPV kamery. Sam je mam a spokojenost s pomerem cena/vykon.
- mini 210 je dobra volba. Pocitam s tim, ze budes potrebovat nekolik baterii (zivotnost je v radech jednotek minut podle stylu letu) a v zacatcich hlavne billa tasku nahradnich vrtuli. A FPV anten.
- 25mW je vykon FPV vysilace. Nesouvisi to s vysilackou. Mas tam dva vysilaci kanaly:
- 2,4 Ghz je vysilacka a prijimac v koptere (v tomto pripade flysky protokol) - vysilacka v setu je uplne dostacujici pro zacatek. Vybornej pomer cena/vykon.
- 5,8 Ghz je FPV vysilac v koptere (ten ma u tiny whoopa tech 25mW) a prijimac v FPV brylich.
FPV kamery maji "spatny" obraz a sumi. U nich je dulezity jiny parametr - latence. Nepotrebujes HD obraz. Potrebujes rychly obraz. Pomoci teto kamery tu kopteru ridis. Paklize chces porizovat i zaznam, tak musis pridat jeste nejakou HD kameru (typicky nejaky cinsky klon gopro). Runcam split je kombinace obojiho - dokaze poskytovat FPV obraz a zaroven nahravat HD zaznam.

U zavodnich kopter je treba zvazit nasledujici:
- budes hodne bourat. HODNE. Potrebujes nutne alespon zakladni znalosti elektroniky a umet pajet. Bez toho si kopteru sam nespravis. vse je dostupne na youtube.
- zavodni koptera neni vhodna na poklidne nataceni krajiny ;)
Paklize chces neco maleho skladneho, co bude krasne natacet, tak bych se spis podival na DJI Spark. S tim zvladne letat kdokoli (ono to spis lita samo, ty tomu jen rikas, kam ma letet) a nataci to super za tu cenu.

_________________
AliencopterBee (Naza M v2); Reptile S800 Sky shadow; FT simple cub


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:40 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.1.2018
Příspěvky: 17
YenyaKas píše:
K FlySky FS-i6: podle mě je to naprosto dostačující rádio pro začátečníka a asi i mírně pokročilého.

Místní vlákno o něm je tady: http://www.rcmania.cz/viewtopic.php?f=38&t=76256
Má nějaké problémy, ale ty se projeví spíš na letadlech než na koptérách: relativně malý rozsah trimů, jen tři mixy na model, a trimy aplikované před aplikací DR/Expo, nikoliv po něm. Oproti dražším Tx má relativně slabý procesor, takže asi nikdy nebude umět hlasovou zpětnou vazbu na základě telemetrie (předčítání výšky, stavu baterky, atd.). Jinak ale komunitní firmware se vyvíjí (postupným záplatováním oficiálního binárního FW, kompletní zdrojáky bohužel nejsou), už umí věci typu časovač, uživatelské alarmy, 14 kanálů, přeposílání kanálů z kabelu učitel-žák (takže třeba žák může ovládat gimbal nebo něco), akustickou zpětnou vazbu od změny výšky (vario), atd. Za tu cenu asi není nic lepšího (ani vyšší modely od FlySky).

Dosah s velkým Rx (FS-ia6B) je řádově kilometr, možná víc (https://www.youtube.com/watch?v=BaAfmHZKyyM). Jak s tím mikropřijímačem nevím, ale tak nějakou stovku metrů bych od toho čekal.

Super, díky moc za radu.
A chápu to tedy správně, že ten mikropřijímač je defaultně v tom FLySky FS-i6?
Takže když bych koupil tento větší:
https://www.rotorama.cz/rc/flysky-ia6b- ... -ppm-i-bus
tak bych ho jen připojil k FLySky FS-i6 a hned by se zvýšil dosah až cca na ten kilometr? Nic víc by se přikupovat nemuselo? Kilometr by byl určitě dostačující.

Mimochodem, jak je to u těchto koptér (konkrétně třeba u té Mini 210), když se dostanou mimo dosah, nebo když by se vybila baterie ve vzduchu? Okamžitě končí a volně padají dolů? Nebo jsou schopné se nějakým automatem a gyroskopem zorientovat a přistát samy?

fana99 píše:
Ahoj,

nejake zkusenosti s kopterami a FPV mam, tak ti zkusim odpovedet.

- tiny whoop je na zacatek super. da se s nim letat v zime doma, naucis se FPV, naucis se s vysilackou. Venku se da pouzit pouze pri uplnem bezvetri.
- Eachine VR D2 Pro maji vyhodu hlavne v tom, ze maji diversitu (2 nezavisle anteny, jedna na kratko a druha na dalku - smerova), umeji DVR - nahravani zaznamu z FPV kamery. Sam je mam a spokojenost s pomerem cena/vykon.
- mini 210 je dobra volba. Pocitam s tim, ze budes potrebovat nekolik baterii (zivotnost je v radech jednotek minut podle stylu letu) a v zacatcich hlavne billa tasku nahradnich vrtuli. A FPV anten.
- 25mW je vykon FPV vysilace. Nesouvisi to s vysilackou. Mas tam dva vysilaci kanaly:
- 2,4 Ghz je vysilacka a prijimac v koptere (v tomto pripade flysky protokol) - vysilacka v setu je uplne dostacujici pro zacatek. Vybornej pomer cena/vykon.
- 5,8 Ghz je FPV vysilac v koptere (ten ma u tiny whoopa tech 25mW) a prijimac v FPV brylich.
FPV kamery maji "spatny" obraz a sumi. U nich je dulezity jiny parametr - latence. Nepotrebujes HD obraz. Potrebujes rychly obraz. Pomoci teto kamery tu kopteru ridis. Paklize chces porizovat i zaznam, tak musis pridat jeste nejakou HD kameru (typicky nejaky cinsky klon gopro). Runcam split je kombinace obojiho - dokaze poskytovat FPV obraz a zaroven nahravat HD zaznam.

U zavodnich kopter je treba zvazit nasledujici:
- budes hodne bourat. HODNE. Potrebujes nutne alespon zakladni znalosti elektroniky a umet pajet. Bez toho si kopteru sam nespravis. vse je dostupne na youtube.
- zavodni koptera neni vhodna na poklidne nataceni krajiny ;)
Paklize chces neco maleho skladneho, co bude krasne natacet, tak bych se spis podival na DJI Spark. S tim zvladne letat kdokoli (ono to spis lita samo, ty tomu jen rikas, kam ma letet) a nataci to super za tu cenu.

Taky moc díky za odpověď. Už v tom začínám mít trochu jasněji :-)
O natáčení zas až tolik zájem nemám. Jde mi hlavně o to, abych měl hezkou kvalitu přímo v brýlích a měl tak hezký zážitek ze samotného letu (mohl se pokochat průlety nad krajinou). DJI Spark by mě nebavilo, chci trochu výzvu a strašně se mi líbil ta rychlost a mrštnost závodních dronů, byl to adrenalin se na to dívat a když jej pak člověk sám ovládá a má pohled z první osoby, musí to být zážitek. Ale chápu, že začátky musí být krušné a to je jediné, čeho se bojím, že bych neměl dostatečné nervy naučit se lítat, popřípadě by se mi do toho nechtělo rvát tolik peněz za náhradní součástky. Odhadem, kolik za ty náhradní součástky člověk musí utratit, než se naučí létat alespoň trochu s jistotou?


Naposledy upravil BrakeZ dne stř 03.01.2018 11:53, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:47 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.12.2014
Příspěvky: 309
Bydliště: Ostrava
jako sutr na zem


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2017
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
BrakeZ píše:
A chápu to tedy správně, že ten mikropřijímač je defaultně v tom FLySky FS-i6?
Takže když bych koupil tento větší:
https://www.rotorama.cz/rc/flysky-ia6b- ... -ppm-i-bus
tak bych ho jen připojil k FLySky FS-i6 a hned by se zvýšil dosah až cca na ten kilometr? Nic víc by se přikupovat nemuselo? Kilometr by byl určitě dostačující.

Mimochodem, jak je to u těchto koptér (konkrétně třeba u té Mini 210), když se dostanou mimo dosah, nebo když by se vybila baterie ve vzduchu? Okamžitě končí a volně padají dolů? Nebo jsou schopné se nějakým automatem a gyroskopem zorientovat a přistát samy?


Prijimac je v tiny whoopy integrovany na desce, z toho ho nevyndas. Na vetsi kopteru musis pouzit neco jako toto:
https://www.rotorama.cz/rc/flysky-x6b-p ... -ppm-i-bus

Co kopterka udela, kdyz ztrati signal, resi takzvany failsafe. Zpravidla proste spadne. Zalezi jak si to nastavis. (Kopteru je treba pripojit k pocitaci a nastavit, neovladas motory primo, ale davas pokyny ridici jednotce. Tu je pred tim samozrejme potreba dukladne nastavit.) Pokud je vybavena GPS, tak se umi sama vratit na misto vzletu v predem dane vysce a podobne. Ale zavodni koptery GPS samozrejme nemaji.

_________________
AliencopterBee (Naza M v2); Reptile S800 Sky shadow; FT simple cub


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 11:57 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
BrakeZ píše:
Mimochodem, jak je to u těchto koptér (konkrétně třeba u té Mini 210), když se dostanou mimo dosah, nebo když by se vybila baterie ve vzduchu? Okamžitě končí a volně padají dolů? Nebo jsou schopné se nějakým automatem a gyroskopem zorientovat a přistát samy?


Zalezi na software a pripadne dalsi vybave ale obecne je doporucene reseni vypnuti motoru a nechat padat. Pokud totiz fouka vitr (coz fouka prakticky vzdy) tak nez se copter zorientuje a pristane tak muze uletet pomerne znacnou vzdalenost.

Coz je jednak nebezpecne a druhak se pak copter vyrazne hur hleda - pokud mas DVR tak se podivas do zaznamu kde jsi naposled mel signal a vis kde hledat. Pokud ale copter "leti" tak se posouva vzduchem a okruh dopadu se vyrazne zvetsuje.


A ano, i na 210tku jde dat GPSka. A ne, myslim ze to neni dobrej napad :-D

jinak k tem brejlim - je potreba si polozit otazku zda chces tydle jen jako startovaci a pokud te to chytne tak nemas problem vymenit za lepsi nebo je to tvuj limit a vis ze s nima musis prezit dlouho. Pak jsou ty s diverzitou a dvr samozrejme lepsi. Ale stejne doporucuju nekde najit copteristy a zkusit si to. Me se treba z kysen dela soufl. Klasicke FatShark problem neni - muzu i klidne stat pri letani. Je to individualni

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 12:00 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2017
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Hele za sebe ti doporucim jediny. Kup ten tiny whoop set od rotoramy. Nespekuluj po forech a proste litej ;) Ten tiny whoop jen tak nerozflakas a pokud jo, tak za par korun opravis. Rekne ti to zda je pro tebe FPV dobra volba, zda te to bude bavit a muzes se tomu venovat i v tomhle psim pocasi doma. Navic ti zbyde vysilacka a bryle ktere uzijes i jinde. Na jare uz budes vedet, zda je treba koupit masinu na ven nebo ne ;)

_________________
AliencopterBee (Naza M v2); Reptile S800 Sky shadow; FT simple cub


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 12:39 
Mazák
Mazák

Registrován: 3.11.2011
Příspěvky: 592
Bydliště: Česká republika
Myslím, že máte dost protichůdné požadavky. Chcete rychlý adrenalinový závodní stroj a zároveň velmi kvalitní obraz FPV (v přímém přenosu). Sice to jde, ale je to hodně hodně drahé. Pro kvalitní přenos se používají HD kamery a digitální pojítka, podobná těm v DJI strojích.
Šum a zejména ztrácení obrazu za letu není způsobeno kamerou, ale právě nedokonalostí analogového přenosu, který se používá u běžných race koptérek.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 13:10 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.1.2018
Příspěvky: 17
Aha, byl jsem i na přednášce FPV závodníků, kteří říkali, že úplně největší droga na tomto létání jsou právě ty rychlé a úžasné průlety krajinou s volností ptáka.
Taky jsem se díval na různá videa a vypadalo to úžasně. Díval jsem se, že ten digitální set je opravdu velmi drahý, to bych do toho nedal.
Snad tedy ale pro zážitek postačuje i analogový přenos.

Každopádně prozatím tedy zvolím ten Tinywhoop set z Rotoramy, abych si to vyzkoušel a uvidím, co dál :-)
Teď akorát zvažuji, jestli rovnou vzít ty lepší brýle, protože zatím se přikláním k tomu, že bych na jaře rád vyzkoušel i tu větší koptéru.

Ještě bych se rád zeptal - když připojím tento přijímač pro Android/PC:¨
https://www.rotorama.cz/fpv/fpv-video-d ... id-windows
Mohu zároveň přijímat obraz do FPV brýlí i do tohoto přijímače, nebo lze přijímat jen přes brýle nebo jen do PC přijímače?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 03.01.2018 13:23 
Mazák
Mazák

Registrován: 30.8.2011
Příspěvky: 5331
Bydliště: Plzeň, CZ
Obrázky: 0
ohledne tech pruletu atd... - podivej se na pravidal - Doplnek.X - kde muzes letat

ohledne prijimace - signal z copteru muzes prijimat libovolnym mnozstvim prijimacu. Brejle a tento prijimac neni problem, pouzivam to

_________________
coptery@FrSky X9E, 3.4m Go-3,EPP Spartan,SkySurfX8,SE.5,MPX Extra 300s@Jeti DC-16


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 11:59 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.1.2018
Příspěvky: 17
Díky všem za odpovědi. Koupím si tedy prozatím Tiny Whoop s lepšími brýlemi a uvidíme co pak dál :-)

Ještě bych měl jeden dotaz, když si koupím tento set:
https://www.rotorama.cz/sety/tiny-whoop ... -a-brylemi
V názvu se píše, že tam je LIPO, ale ve složení setu žádnou baterii nevidím, musím si nějakou dokoupit? Stejně je asi lepší jich mít více, že?
Akorát si nejsem jistý jakou baterii a taky jak se vlastně LIPO baterie nabíjejí? Musím koupit ještě nějakou nabíječku?
Nebo je tento set plně vybaven a připraven k létání se vším všudy?
Zkoušel jsem psát i do obchodu, ale nikdo mi neodpověděl.

Díky moc.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.01.2018 14:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 4.9.2017
Příspěvky: 6
Bydliště: Brno
Ano, potrebujes baterie a potrebujes je i nabijet. Leda bys jich mel opravdu hodne ;) Baterie najdes v sekci .... "baterie".
https://www.rotorama.cz/baterie/turnigy ... -1s-35-70c
https://www.rotorama.cz/prislusenstvi/e ... 5x-1s-3-7v

Precti si toto, da ti to predstavu o soucastech a prislusenstvi pro fpv kopterku.

http://www.drony-kamery.cz/2016/12/12/j ... avit-dron/

_________________
AliencopterBee (Naza M v2); Reptile S800 Sky shadow; FT simple cub


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 12:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 3.1.2018
Příspěvky: 17
Ahoj, nakonec se mi naskytla ještě celkem zajímavá nabídka.
Za 4500 Kč bych mohl pořídit Mini 210 komplet v perfektním stavu s náhradními LIPO a velkou sadou vrtulí + navíc nový RC Flysky FS-i6.
To je myslím dost dobrá nabídka?
Akorát přesně nerozumím, co znamená, že je sladěný na acro, horizon, angle a v BF.

Díky za rady.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 09.01.2018 13:42 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 1.12.2014
Příspěvky: 309
Bydliště: Ostrava
pokud budou ty baterky alespon dve, je to asi snesitelna cena i pokud to bude osazeno lacinymi motory. K otazce "sladeni" :D - patrne tim autor myslel, ze to leta ve vsech zminenych modech.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: kaplik a 14 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz