Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 20:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7423
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Takze pokud si udelam radio amaterskou licenci..tak neni problem na 1280 MHz na 1W?


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 17.01.2017 21:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
graup15 píše:
Takze pokud si udelam radio amaterskou licenci..tak neni problem na 1280 MHz na 1W?

Klidně 750W pokud to uvezeš: :) A nejenom tam ale i na 430 MHz, 2,4 i 5,8 GHz, to jsou všechno radioamatérská pásma. Akorát je trochu blbý si dělat koncesi jenom kvůli FPV když k tomu nemáš jiný vztah. Dříve se velmi odsuzovalo když si lidi dělali koncesi jen kvůli tomu aby se mohli bavit s manželkou na chatě (v dobách kdy ještě nebyly mobily). Ono záleží co je účel a co je prostředek. Já si klidně zdůvodním, že dělám pokusy s anténami a potom to publikuji v odborné literatuře. Lidi co mě znají vědí, že nekecám. No a to letadlo mám jako prostředek, vlastně jenom takový držák antén. :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 9:54 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
OK2BUH píše:
Jde to i tak. Legální to samozřejmě není ale těch 433 taky ne, tam je povoleno jen 10 mW a žádná směrovka. :)


Tak na okraj, je tohle tvé tvrzení přesné? Co já vím, tak u nás je sice na 433MHz opravdu legální LPD provoz 10mW, ale podle definice to bylo míněno na přenos v FM stylu (což jsou mimochodem i ty různé meteostanice atd.).
Přiznám se ale, že si vůbec nejsem jistý, jak a zda vůbec je na tomto pásmu definováno vysílání ve "wifi stylu" s přeskoky atd., což právě jsou LRS řídící systémy, nedíval ses na nějaké aktuální popisy?

EDIT omlouvám se, už jsem našel, v tom co jsi odkazoval opravdu přibyl druhý řádek, který se vztahuje na "přeskoky" a ve výsledku to fakt dá těch cca 10mW průměru i tady, takže to sedí.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 10:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Tam je problém telemetrie APM/Pixhawk, když se pustí rychlost 56 kbits tak to nevejde do těch povolených parametrů a zaplácne to celé pásmo.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 10:14 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
OK2BUH píše:
Akorát je trochu blbý si dělat koncesi jenom kvůli FPV když k tomu nemáš jiný vztah. Dříve se velmi odsuzovalo když si lidi dělali koncesi jen kvůli tomu aby se mohli bavit s manželkou na chatě (v dobách kdy ještě nebyly mobily). Ono záleží co je účel a co je prostředek. Já si klidně zdůvodním, že dělám pokusy s anténami a potom to publikuji v odborné literatuře. Lidi co mě znají vědí, že nekecám. No a to letadlo mám jako prostředek, vlastně jenom takový držák antén. :)


Tady je určitý rozdíl proti povolovacím podmínkám v USA... U nich mají využití ham koncese i pro řízení modelů atd. přímo definované, v minulosti se takto například v USA pro RC soupravy využívalo pásmo 50MHz - normální modelář měl v USA možnost použít jen "free" pásmo 72MHz, s koncesí šlo i 50MHz. Jsou tam i přímo udané jisté limity, například se pro toto řízení nedá použít plný výkon dané třídy, ale je uvedená nižší hodnota, tuším 5W atd. Výsledkem je, že podobné experimenty jsou výslovně povolené a nikdo nemůže říct nic proti.
U nás se toto prostě nepopisuje a tak je to taková "šedá zóna". V podstatě to nic nezakazuje, spadá to pod obecné experimenty atd., na druhé straně to ale ani není přímo povoleno a může dojít ke sporům ve stylu "ducha zákona" atd.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 10:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 21.6.2008
Příspěvky: 6020
Bydliště: Praha ČR
OK2BUH píše:
Tam je problém telemetrie APM/Pixhawk, když se pustí rychlost 56 kbits tak to nevejde do těch povolených parametrů a zaplácne to celé pásmo.


Docela by mne zajímalo, kolik uživatelů APM má nastaveno jiný výkon než 100mW (myslím při použití za letu, ne pro nastavování na zemi)... Pak je diskuse o legalitě dost bezpředmětná :mrgreen:

Jinak je to ale opravdu typický příklad i při 10mW - je to hopping a do 25kHz (kde je povoleno 10mW) se nevejde ani náhodou. A jestli se vejde do 1mW "hustoty", což je limit pro ten řádek s hoppingem je hodně pochybné...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 10:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
Kdyby se měly dodržet ty povolené parametry tak to bude nepoužitelně pomalé. A když chceme letět dva a každý má svůj tracker tak se to vzájemně zdržuje.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 11:02 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
Když se tu řeší long-range výbava - používá tady někdo EzUHF? Na HK je teď za slušnou cenu, tak zvažuju koupi. Jenom nevím jakou vzít verzi vysílače, jestli JR modul nebo klasickou "krabici". Krabice je o chlup levnější, ale ne tak praktická, u modulu si zase pár lidí stěžovalo na malý dosah, tak nevím...


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 11:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
tomashr píše:
Tady je určitý rozdíl proti povolovacím podmínkám v USA... U nich mají využití ham koncese i pro řízení modelů atd. přímo definované, v minulosti se takto například v USA pro RC soupravy využívalo pásmo 50MHz - normální modelář měl v USA možnost použít jen "free" pásmo 72MHz, s koncesí šlo i 50MHz. Jsou tam i přímo udané jisté limity, například se pro toto řízení nedá použít plný výkon dané třídy, ale je uvedená nižší hodnota, tuším 5W atd. Výsledkem je, že podobné experimenty jsou výslovně povolené a nikdo nemůže říct nic proti.
U nás se toto prostě nepopisuje a tak je to taková "šedá zóna". V podstatě to nic nezakazuje, spadá to pod obecné experimenty atd., na druhé straně to ale ani není přímo povoleno a může dojít ke sporům ve stylu "ducha zákona" atd.


Ano, je to tak. Nikdy by mě nenapadlo použít 750W pro ovládání modelu nebo FPV, ani by to nemělo význam. Na pokusy s anténami 1W stačí. Toto je potřeba dělat s rozumem a ohledem na ostatní.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 11:45 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.9.2014
Příspěvky: 416
rc_wolf píše:
Když se tu řeší long-range výbava - používá tady někdo EzUHF? Na HK je teď za slušnou cenu, tak zvažuju koupi. Jenom nevím jakou vzít verzi vysílače, jestli JR modul nebo klasickou "krabici". Krabice je o chlup levnější, ale ne tak praktická, u modulu si zase pár lidí stěžovalo na malý dosah, tak nevím...

Já mám tu velkou krabici,zatím jsem neletěl tak daleko,abych ztratil dosah.je to ale fakt nepohodlné. Taky jsem dokoupil ten modul,ale díky počasí jsem ho ještě neměl možnost vyzkoušet.Je to ale super,zacvakneš a o nic jiného se nestaráš,nehrozí odpojení baterky a kabelu který je propojen s vysílačkou. Já zase tak daleko nelítám,koupil jsem to na koptéry,tam max do 6km,pokud to dá ,myslím že na 100% jo,tak budu spokojen. Zatím jsem lítal jen na ten menší výkon a stačilo to,důležité jsou antény,nejvíce na přijímači,používám tyhle a jsem spokojen.
http://www.rangevideo.com/433mhz-antenn ... ipole.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 12:30 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.5.2003
Příspěvky: 7423
Obrázky: 1
Blog: Zobrazit blog (25)
Sice mam to 2w EzUhf,ale jak naznacuje OK2BUH...je lepsi co nejmensi jeste pouzitelny vykon. Ono pri vetsim jsou problemy s interferenci ovladani do videa. Chce to jak i pises hodne dobre anteny.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 13:30 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 23.5.2015
Příspěvky: 161
Bydliště: České Budějovice
Obrázky: 37
OK, asi taky vyzkouším ten modul, je přeci jen o dost praktičtější. Neplánuju lítat až tak daleko, když to spolehlivě dá 3km budu happy. Chci to spíš na občasné experimenty s 1,3GHz videem, což v kombinaci s Taranisem na 2.4GHz moc nefunguje :)

PS: používáte někdo na 433MHz vlastní antény? Když budu chtít vyrobit klasický lambda/2 dipól, je nutné tam použít symetrizační článek? Kdysi jsem v nějakém historickém článku v AR četl, že pokud je anténa umístěná dostatečně vysoko nad zemí (tj na letadle), tak symetrizační článek být nemusí. Bude teda stačit, když jenom připájím dva lambda/4 "fousy" na kus koaxu se SMA konektorem (na středový vodič + opláštění)?


Naposledy upravil rc_wolf dne stř 18.01.2017 13:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 13:35 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
rc_wolf píše:
OK, asi taky vyzkouším ten modul, je přeci jen o dost praktičtější. Neplánuju lítat až tak daleko, když to spolehlivě dá 3km budu happy. Chci to spíš na občasné experimenty s 1,3GHz videem, což v kombinaci s Taranisem na 2.4GHz moc nefunguje :)

Ale fungovalo by. Musí být LPF na výstupu TX a SAW filtr 2,4 GHz na vstupu Taranis RX. SAW najdeš ve staré wifině.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 14:41 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 19.11.2013
Příspěvky: 3515
Bydliště: Olomouc, ČR
rc_wolf píše:
PS: používáte někdo na 433MHz vlastní antény? Když budu chtít vyrobit klasický lambda/2 dipól, je nutné tam použít symetrizační článek? Kdysi jsem v nějakém historickém článku v AR četl, že pokud je anténa umístěná dostatečně vysoko nad zemí (tj na letadle), tak symetrizační článek být nemusí. Bude teda stačit, když jenom připájím dva lambda/4 "fousy" na kus koaxu se SMA konektorem (na středový vodič + opláštění)?


To musíš vyzkoušet. Tady nejde o to, že to bude bez symetrizace šilhat ale jde o to, že ti vf poleze po plášti koaxu někam kde bude vadit. Pokud to bude klidné tak se na symetrizaci vykašli.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 18.01.2017 17:19 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 5.9.2014
Příspěvky: 416
OK2BUH píše:
Ale fungovalo by. Musí být LPF na výstupu TX a SAW filtr 2,4 GHz na vstupu Taranis RX. SAW najdeš ve staré wifině.

Moc to nefunguje,koupil jsem několik filtrů a nedělá to dobrotu,poslední jsem koupil od IBCRAZY a taky nic moc.
http://www.getfpv.com/ibcrazy-1-3-ghz-2 ... ilter.html
Tak jsem tu kombinaci 1,2-2,4 zavrhnul.
Na 433 a video 1,3 je dobré dát na ten modul UHF tohle http://www.gravesrc.com/ibcrazy-notch-f ... -3ghz.html
Zbavíš se rušení ve videu,opravdu to funguje.
Graupe ty 2W je jen úprava softu, nebo musí být nová krabice???
Tady je video o UHF anténě od IBcrazy https://www.youtube.com/watch?v=_kz9XG72mlc
Na vysílač je nejlepší dát Moxon anténu, ale je to už směrová anténa.


Naposledy upravil Seba dne stř 18.01.2017 17:31, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 99 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz