Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: čtv 04.02.2021 21:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Graylag píše:
Osobně na EV800DM používám tohle: https://banggood.app.link/y1EFIxoJBdb ...

Fajn, vďaka za tip, cez víkend brýle pomeriam, či sa zmestia...
No, ide mi o to nepoškriabať tú fresnelku, tož preto by som rád nejaký futrál. Do tej origoš krabice sa po skompletovaní moc nezmestia.
Antény mám túto
https://www.banggood.com/Eachine-StingP ... &ID=514095
a túto
https://www.banggood.com/Realacc-5_8G-5 ... rehouse=CZ
Kamera
https://www.banggood.com/Hawkeye-Firefl ... rehouse=CN
je ešte na ceste... :roll:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: čtv 04.02.2021 23:47 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.1.2021
Příspěvky: 13
Stingpad je dobrý, taky ho mám. Ale jednak s ní vzhledem k malé vzdálenosti konektorů budeš mít prostorový problém (pokud neohneš přívodní dráty tedy, což by při rozumných poloměrech neměl být problém), jednak je to lineárně polarizovaná anténa, takže pokud na letadle budeš mít kruhově polarizovanou (což předpokládám), máš automaticky 3dB ztrátu a jednak má poměrně malý vyzařovací úhel. Ale za ty prachy je to myslím si velmi dobrá anténa.
Zvaž ještě koupit Triple feed patch nebo triple feed patch mini. Mají sice nižší zisk, ale na druhou stranu mají kruhovou polarizaci, takže ve výsledku nejsou o moc horší než Stingpad. Ale proti stingpadu mají o něco širší vyzařovací úhel. Pak to můžeš kombinovat podle toho jak budeš létat. Osobně používám stingpad pokud letím na větší vzdálenost v jednom směru a TFP mini pokud létám na střední vzdálenost v širší oblasti.

Každopádně ale jak Stingpad, tak pagoda jsou hodně lehké antény, takže s upevněním modulu snad nebude problém. I když tím, že ho upevníš lépe nic neztratíš.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 7:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Graylag píše:
...Zvaž ještě koupit Triple feed patch nebo triple feed patch mini. ...

Díky za tip. V anténach sa nevyznám, rád sa podučím.
However: full-size triple tam moc nedostanem, 15cm priemer je hodne, to už by som tam nič iné asi nedal. Triple mini má zisk 9dB, čo je stále menej, ako 16dB Stingpad, hoc aj znížený o 3dB. Ale porozmýšľam, možno niečo vydumám - tie triple antény majú fajn charakteristiku...

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 7:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.1.2021
Příspěvky: 13
Myslel jsem 6 cm TFP https://banggood.app.link/ZwRxnnlCCdb , ne 15 cm Triple feed patch Array. TFPA je sice ziskem dělo, ale taky vyzařovací úhel 30° už je hodně slabý. To je tak na hodně velkou vzdálenost nebo na tracker. Celkově moc nezanedbávej ten vyzařovací úhel. Na jeho kraji máš sice jen poloviční ztrátu, čili další 3dB se kterými jsi stále vysoko nad ziskem všesměrovky, ale u většiny antén to za tím úhlem už hodně rychle klesá.

Ohledně antén, mrkni se na tyhle stránky. Podle všeho to je přímo týpek, který vymyslel pagody, TFP a TFPA antény. Je tam docela dost užitečných informací.
https://www.maartenbaert.be/quadcopters/antennas/

Ještě zvaž koupit druhou pagodu, s tím, že bys pak měl dvě pagody současně (pootočené o 90°) - na malou vzdálenost je to lepší než směrovka, protože nebudeš mít nad hlavou hluché místo (vždycky mě vyděsí když přelétávám nad sebou a na sekundu zcela ztratím signál). Ale záleží i s čím budeš létat a na jakou vzdálenost.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 9:20 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Graylag píše:
... Ohledně antén, mrkni se na tyhle stránky. Podle všeho to je přímo týpek, který vymyslel pagody, TFP a TFPA antény. Je tam docela dost užitečných informací.
https://www.maartenbaert.be/quadcopters/antennas/...

Super, paráda, mám na víkend čítanie, díky moc.

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 9:40 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.10.2017
Příspěvky: 109
Obrázky: 4
S těmi anténkami je to přesně tak, jak píše Graylag. Jen jsem chtěl dodat, že s tou stingpad nemám tak dobré zkušenosti. Těch 16dB myslím nemá. Já používám a mám ověřenou lineární anténu na delší vzdálenosti tuto.
https://m.banggood.com/Aomway-5_8G-13db ... rehouse=CN


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 10:56 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.1.2021
Příspěvky: 13
16 dB Stingpad skoro určitě nemá, osobně to odhaduju tak na 12-13 dB (-3dB ztráta na polarizaci a jsme někde na 9-10 dB). Ale na to, že se těm číslům zisku nedá věřit už jsem si zvykl a zcela podvědomě 3 dB odečítám.
Krásně to je vidět na Pagoda anténách. Nejčastěji se v popisu uvádí zisk 5 dB, což by byl na všesměrovou anténu naprosto famózní výkon, ale sám Maarten Baert na stránkách uvádí teoretický zisk 1,2 dB a prakticky změřený 0 dB, přičemž Maartenovi jako tvůrci s těmi čísly věřím podstatně více. Pro toho kdo chápe co decibely znamenají a že jsou exponenciální je (skutečný) zisk 0 dB u všesměrové antény zcela v pohodě, ale pro prodejce a kupující je to naprosto neprůchodné, protože přece "0 znamená nefunkční anténu" a tak si o pár dB to číslo navýší, aniž by chápali, že tím mění hodnotu o obrovské čísla.

Problém je, že tím pádem jsou ty čísla v popisech skoro bezcenná, protože nikdy nevíš o kolik si to číslo obchodník přikrášlil. Na té Aomway to je hezky vidět. Píšou zisk 13 dB při úhlu 40°. To je o něco menší úhel než má psaný stingpad a pokud u Stingpadu budu uvažovat 12 dB, vypadá 13 dB u Aomway antény celkem reálně. Ale jak to je doopravdy se bez laboratorního změření stejně nedozvíme. Navíc údaj o úhlu může být taky přikrášlený a další důležité parametry se obvykle neuvádějí vůbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 13:13 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 11.10.2017
Příspěvky: 109
Obrázky: 4
Ahoj, s tou aomway létám už poměrně dlouho. Řekl bych, že ten úhel odpovídá. A možná i ten zisk.
S vtx obyč pendrek antenou, při 200mw je čistý obraz 3km a řiditelný 5,5km.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 05.02.2021 16:19 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.1.2021
Příspěvky: 13
To by tak mohlo být. Když to hodím tady do té kalkulačky s 2dB na VTX, 13dB na VRX a budu uvažovat margin 10 dB na čistý obraz a 5 dB na řiditelný, tak vyjde 3,2 a 5,8 km. Čili ten zisk 13 dBi na ní asi bude cca sedět.
https://oscarliang.com/js/fpvrange.html


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 07.02.2021 13:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 18.3.2010
Příspěvky: 2878
Bydliště: Zavar, SK
Trochu som sa hral s novými okuliarmi: mini HDMI vstup funguje, obraz je super jemný. Skúšal som Xiaomi YI -> CobraX aj notebook -> CobraX.
Výška okuliarov je cca 100mm, tož ten odkazovaný kufrík od Graylag by bol nízky, objednal som tento
https://www.modelarstvoimi.sk/frsky-x9d ... t/9734/759
za tú cenu som nemohol odolať :lol:

_________________
X9D & T16Pro & TX16S & nejaké lietadlá, heli a koptéry www.rcmodelytt.sk


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: ned 06.06.2021 8:29 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
Graylag píše:
Myslel jsem 6 cm TFP https://banggood.app.link/ZwRxnnlCCdb , ne 15 cm Triple feed patch Array. TFPA je sice ziskem dělo, ale taky vyzařovací úhel 30° už je hodně slabý. To je tak na hodně velkou vzdálenost nebo na tracker. Celkově moc nezanedbávej ten vyzařovací úhel. Na jeho kraji máš sice jen poloviční ztrátu, čili další 3dB se kterými jsi stále vysoko nad ziskem všesměrovky, ale u většiny antén to za tím úhlem už hodně rychle klesá.

Ohledně antén, mrkni se na tyhle stránky. Podle všeho to je přímo týpek, který vymyslel pagody, TFP a TFPA antény. Je tam docela dost užitečných informací.
https://www.maartenbaert.be/quadcopters/antennas/

Ještě zvaž koupit druhou pagodu, s tím, že bys pak měl dvě pagody současně (pootočené o 90°) - na malou vzdálenost je to lepší než směrovka, protože nebudeš mít nad hlavou hluché místo (vždycky mě vyděsí když přelétávám nad sebou a na sekundu zcela ztratím signál). Ale záleží i s čím budeš létat a na jakou vzdálenost.


Jo, vyzařovací úhel Triple feed patch Array antény může být bez trackeru problém. Já ji prostě tak přesně nasměrovanou na hlavě neudržím, každou chvíli musím drobnými pohyby hlavy dolaďovat směr, kvalita obrazu tak neustále kolísá a není to pak moc komfortní polétání. Ze stejného důvodu jsem odložil do šuplíku i 16DBi směrovku Spiral Spring Helical 11cm, tu taky na hlavě tak přesně nasměrovanou delší dobu neudržím, i když se samozřejmě snažím létat pouze v úzké výseči před sebou a ne kolem sebe. Ještě tak placku Upgraded MIKO Excalibur 15DBi nasměrovanou bez větších problémů udržím (Transverse 90°/ Vertical 45°).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 23.06.2022 17:17 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 4.8.2015
Příspěvky: 415
Bydliště: Královéhradecko
Obrázky: 24
ddano007 píše:
Trochu som sa hral s novými okuliarmi: mini HDMI vstup funguje, obraz je super jemný. Skúšal som Xiaomi YI -> CobraX aj notebook -> CobraX.
Výška okuliarov je cca 100mm, tož ten odkazovaný kufrík od Graylag by bol nízky, objednal som tento
https://www.modelarstvoimi.sk/frsky-x9d ... t/9734/759
za tú cenu som nemohol odolať :lol:


Můžeš mi prosím Tě napsat, jestli jsi neměl na SkyZone Cobra nějaký problém s nahráváním na DVR? Zkouším teď nové SkyZone Cobra SD a nemůžu rozchodit nahrávání videa, stále mi to píše "Not enough space". Vyzkoušel jsem několik různých 32GB SD karet, formát FAT32. Nejde SD kartu ani naformátovat v brýlích.

EDIT: Tak problém s nahráváním vyřešen. V těchto brýlích mi jde SD karta zasunout s docvaknutím, ať ji otočím na jednu nebo druhou stranu a samozřejmě jsem ji zasunul vždy obráceně. To jsem snad ještě na žádném slotu pro SD kartu neviděl, aby neměl zámek proti vložení špatné strany SD karty :roll:


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2022 9:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.1.2012
Příspěvky: 627
Bydliště: Prešov,SR
Obrázky: 50
Tak pre laika som záver diskusie nenašiel, ktoré FPV okuliare budú človeka s dioptriami do blízka, do diaľky + ešte nejaké cylindre, predpokladám že si okuliare dám dole.

O FPV neviem nič, takže debaty o dB, anténach, POV, mW a pod. sú pre mňa scifi.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2022 12:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel

Registrován: 13.3.2018
Příspěvky: 195
ludicek píše:
Tak pre laika som záver diskusie nenašiel, ktoré FPV okuliare budú človeka s dioptriami do blízka, do diaľky + ešte nejaké cylindre, predpokladám že si okuliare dám dole.

O FPV neviem nič, takže debaty o dB, anténach, POV, mW a pod. sú pre mňa scifi.


Dnes uz je to vlastne jedno. Firma RHO-Lens dela dioptricke vlozky podle predpisu od ocniho uz na sirokou skalu vyrobcu a typu.

Staci googlit RHO-Lens.

GH


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: pon 05.09.2022 21:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 30.4.2003
Příspěvky: 1259
Bydliště: Teplice v Čechách
ludicek píše:
Tak pre laika som záver diskusie nenašiel, ktoré FPV okuliare budú človeka s dioptriami do blízka, do diaľky + ešte nejaké cylindre, predpokladám že si okuliare dám dole.


Odpověď tu byla:
Koli píše:
Napíšu mou zkušenost. FPV létám již nějakou dobu a poměrně často. Mám +1,5 a létal jsem z různě upravenými krabicovými brýlemi. Fresnelovy i klasické quantum čočky nestačili a tak jsem vkládal dioptrické brýle. Musel jsem vložit o dost silnější (+3,5) abych měl ostrý obraz. Pro krátké lety, cca do deseti minut to bylo v poho. Ale po delšim letu jsem se musel rozkoukávat. Občas jsem chvilku po sundání viděl i dvojitě. Tak jsem se rozhodnul pro fatsharky či podobné. Neměl jsem možnost si je vyzkoušet, protože v okolí to nikdo nelétá. Nevěděl jsem, jestli si pomůžu, ale po přečtení mnoha recenzí jsem to risknul a zainvestoval. Koupil jsem fatsharky. Můžu říci, že nelituji! Od té doby, jsou oči i po dlouhém letu v pohodě. Vídím naprosto ostře. Až později jsem se dočetl, že ohnisko u fatsharek je nastaveno tak, že pokud vidíte ostře na vzdálenost 1,8m bez dioptrií. Nebude s ostrostí problém. Jediná nevýhoda je menší FOV oproti krabicovým.
Proto doporučuji všem co musí již mít brýle na čtení a myslí to s FPV vážně, netrapte se s krabicovými jako já (3 roky) a jděte do fatsharek či podobných a užívejte si létání fpv.


Já mohu tuto zkušenost potvrdit. S krabicovými brýlemi jsem řešil problémy s optikou a nevyřešil ke své spokojenosti. Pak jsem pořídil DJI FPV a s nimi v pohodě létám s dioptrickými brýlemi na nose. Mám brýle trifokály, mám ty cylindry a jediné, co řeším, je, že nemám v zorném poli úplně celý obraz, zorné pole mám zúžené, telemetrii mám kvůli tomu posunutou asi 5% od okraje obrazu.

Než jsem FPV brýle pořídil, uvažoval jsem taky o tom, jak budu muset dioptrické brýle sundavat a nasazovat, ale v praxi by mi to dost vadilo. Brýle mám stále na nose, stále vidím všechno ostře, nemusím se zbývat manipulací s dioptrickými brýlemi.


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz