Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 8:41 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.10.2022
Příspěvky: 9
Bydliště: DOLNÍ LUTYNĚ
Všechny zdravím a současně se omlouvám, pokud již nějaké takové téma na tomto fóru je. Těch témat je ale tak veliké množství, že nemám čas to procházet. Třeba mě někdo nasměruje. Ale teď k mému dotazu. Chci dvouplochu na spalovací motor. Brzo budu mít letadlo v kostře (https://obchod.lasermodely.cz/kategorie ... farer.html). Doteš jsem dělal letadla jen na elektromotor. Se spalovacím nemám vůbec žádné zkušenosti. Může mi někdo poradit jakým motorem by bylo vhodné tohle éro osadit? a Taky jaké další součásti a jaké typy spalovák potřebuje? Vím, že je tam motor, nádrž a nějaké servo, které ovládá táhlem páku motoru. Nevím, ale jestli je třeba tam dát ještě další elektroniku (žhavení, svíčka apod. ) nebo je to už součást motoru. Taky je mi jasné, že tam musí být baterka na serva pro VOP a SOP a křidélka. Tady taky nevím, jaké by bylo nejlepší. Prostě a jednoduše. Je někdo schopen mi nakonfigurovat elektroniku a motor a jeho součásti na tohle letadlo? Díky a sorry, pokud někoho pobuřuji svým, pro někoho třeba stupidním dotazem. Jurek


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 9:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Motor čuďák bych viděl tak aspoň 7,5 ccm (jinak značený .46), dnes v podstatě OS Max .46 - https://www.rcprofi.cz/os-max-46-ax-ii- ... 20OS%20MAX. K tomu je potřeba žhavení, přinejmenším něco podobného - https://www.pelikandaniel.com/?sec=cats&category=20. Taková poznámka, pokud si nepořídíš startér, tak si pořiď dobrou rukavic na startování. Startér není nutný, ale zase je to pohodlnější. Takže k němu bude třeba i nějaký zdroj (lze živit z autobaterky).
Bude třeba provést rekonstrukci čumáku, protože čuďák má větší vibrace, budeš tam muset zakomponovat lože - např. https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=141257, nebo https://www.lindinger.at/de/Flugzeuge/F ... YLON/63044 (dá se toho najít víc). Takže by to chtělo zkontrolovat celou konstrukci a případně jí v patřičných místech zpevnit. K ovládání motoru je opravdu třeba servo, je vlastně (obrazně řečeno) místo reglu, kterým se ovládá elektromotor.
A není od věci si pořídit i nějaké čerpadlo na palivo. Přeci jen přetahovat nějaké dvě deci desítkou stříkačkou je dost nuda. Může být mechanické - https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6185, nebo i elektrické - https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6187 (ale i další).
Co se týče serv, tam nevidím rozdíl mezi modelem na elektriku nebo čuďáka. Musíš jen mít nějakou baterii, 4, nebo 5 článek, kapacitu tak 2000 mAh.
Nastartovat čuďáka sice není nic moc složitého, ale seřízení už tak jednoduché není, hlavně pokud jsi je doposud neměl a nemáš nějakého znalého známého. Takže tě od toho odrazovat nechci, ale pokud jsi zvyklý na elektriku, zvaž tento svůj krok. A to píšu jako představitel spalováků.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 10:01 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Ja ,bych zacal prectenim techto informaci:

https://img23.rajce.idnes.cz/d2302/13/1 ... .jpg?ver=5

https://img23.rajce.idnes.cz/d2302/13/1 ... .jpg?ver=1

pripadne i toho zbytku: https://veka1.rajce.idnes.cz/Teorie_a_praxe/

... pak se uvidi :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 11:02 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.10.2022
Příspěvky: 9
Bydliště: DOLNÍ LUTYNĚ
Hošani, díky moc. Myslel jsem si přesně na tenhle motor. Moc jste mi pomohli.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 11:03 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 14.10.2022
Příspěvky: 9
Bydliště: DOLNÍ LUTYNĚ
A ty články o nastavení křídel určitě taky použiju.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 11:07 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 17.12.2008
Příspěvky: 3954
Bydliště: Bohumileč 15
Obrázky: 0
Jurek_RXA píše:
A ty články o nastavení křídel určitě taky použiju.


... jsem je tam povesil, aby jste je mohli pouzivat....PS. klidne si projdi i tech zbylych 263 dalsich alb..... treba neco zajimaveho objevis ( https://veka1.rajce.idnes.cz/) :)

veka1


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 11:30 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 8.7.2011
Příspěvky: 263
Bydliště: Kladno, ČR
Jen malá drobnost pro jistotu - jak píše DAF o 4-5článkové baterii, tak tím jsou míněny NiMh nebo NiCd články, nikoliv Lipolky... U těch by byl OK dvojčlánek a HV serva.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 11:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zenair píše:
Jen malá drobnost pro jistotu - jak píše DAF o 4-5článkové baterii, tak tím jsou míněny NiMh nebo NiCd články, nikoliv Lipolky... U těch by byl OK dvojčlánek a HV serva.

Máš pravdu, já tyto packy používám běžně a proto mi to vypadlo. 4 - 5 článek NiMH, LiPol dvoučlánek, případně zapojený přes BEC, nejsou-li na to serva stavěná.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: pon 09.01.2023 23:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 2.7.2017
Příspěvky: 259
Bydliště: Olomouc
Obrázky: 62
Výše řečené + coby majitel tohodle éra doporučuji shlédnout RC album: motory od 6,5 do 8,5 (a myslím,že by snesl i 10ku).Jsou tam i použitá serva. To zesílení čumáku je pro spalovák opravdu nutné. Kdybych ho stavěl podruhé,zcela určitě předělám uchycení křídel na šrouby -ta guma je hroznej vopruz a navíc bytostně nesnáší palivo a spaliny z výfuku. :cry: A pozor na těsné uložení křídelních vzpěr,asi by taky stálo za úpravu. No a ve startboxu určitě čerpadlo na palivo+starter...(Nic proti rukavicím,Dafe :lol: ) Mám to v boxu zabudováno napevno a honím vše starší 3S lipolkou. Na žhavení doporučím spíš samostatné externí žhavítko,mě se ten kabel z boxu motal vždy na ta nejblbější místa,dokud mu vrtule neukončila krátký a neplodný život :D
S62

_________________
FunCub,Solius,Texas-"Rudý skřet", Middle Stick, Admirál II... + Graupner Mx-20 Hott


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2023 9:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
No, psal jsem Vlastíku, "... pokud si nepořídíš startér, tak si pořiď dobrou rukavic na startování...". Ano, rukavice, nebo namotaný kus hadru, jsme používali dřív, kdy startér byl záležitosti nějaké domácí kutilské výroby. Ale i tak, u větších motorů nebývá při dobrém seřízení start rukou větším problémem. Nemělo by to trvat nějak déle, než startování pomocí startéru - natáhnout palivo musíš u obou způsobů a pak rukou drcneš 2 - 3x a měl by běžet. Po pravdě, také se mi to ne vždy podaří a používám startér :lol: . Horší jsou malé motory (jednokubíky). Ty se jinak, než s pomocí startéru nahodit téměř nedají. Tedy jde to, ale trvalo mi to výrazné déle.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2023 21:27 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Jakej motor na dvouplocha . . nejsem nějakej extra odborník, ale měl jsem dvouplocha 1m5 vlastní provovenience s ruským motorem 10ccm "čtyřkanál" přefuk.


Měl i laděný výfuk, ale ten se mi nikam nevešel. Tak propan butan a tvrdý pájení..


Přílohy:
P1010281.jpg
P1010281.jpg
[ 143.77 KiB | Zobrazeno 3103 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: úte 10.01.2023 21:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
nějak jsem se uklik . . . :D
Ale nestačilo mi to a tak jsem tam dal MVVS 15ccm
To pak byla obloha moje
Příloha:
MDS - MVVS.jpg
MDS - MVVS.jpg
[ 106.55 KiB | Zobrazeno 3098 krát ]


Ta mdéeska si asi nerozuměla s mým tlumičem :D což bych i pochopil
No a taky extra výfuk.
Nahazování rukou, ale v rukavici, oni ty vrtule plastový mají dost ostrou odtokovku.
A ano, chce to jak se zde psalo bytelný "domeček" ... vibrace jsou vibrace
Příloha:
NEW tlum a 15ccm.jpg
NEW tlum a 15ccm.jpg
[ 86.07 KiB | Zobrazeno 3098 krát ]


Poletoval jsem s Leonem pár let a možná díky palivu 15% kdy jsem si začal míchat po letech palivo sám (cena na trhu . . ), jsem bývalý člen Modelklubu HK a tak to nebyl problém. Ale asi ten ricin v sudu prošel mrazy a i stářím a "brno" se začalo zadirat . . černej výbrus . . .
Darovanému koni do huby nekoukat ... Ale pár roků jsem si s érem zalítal..
L


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2023 9:23 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9141
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Kolik ten tvůj dvouploch vážil? Odhaduji kolem 3 kil (možná i víc). Ten dotazovaný by měl mít letovku 2 kila. Takže je pochopitelné, že tvůj model potřeboval větší motor. Ono těch cca 20 cm na rozpětí sice nevypadá nijak moc, ale objem roste s třetí mocninou, podobně je to s hmotností. Jen pro příklad, zvětšil jsem nosníky na jednom modelu z velikosti 5x5 mm na 7x7 mm. Průřez se zvýšil téměř dvojnásobně (25 mm2 oproti 49 mm2) a hmotnost dílu tím pádem také (při zachování délky). Pokud bych model zvětšoval celkově, tak se to násobí ještě tím dalších (délkovým) rozměrem. S motorem 7,5 ccm to létat dle mého bude (potvrdil to i Sagitt62). S desítkou už to bude opravdu dělo. Záleží na tom, co od toho zadavatel očekává. Bohužel výběr spalováků na trhu se začíná poměrně zužovat.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2023 13:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.2.2011
Příspěvky: 742
Bydliště: Slavkov u Brna
Obrázky: 0
veka1 píše:

... jsem je tam povesil, aby jste je mohli pouzivat....PS. klidne si projdi i tech zbylych 263 dalsich alb..... treba neco zajimaveho objevis ( https://veka1.rajce.idnes.cz/) :)

veka1


Jak je vidno, máš tam zavěšené nové laminátové trupy pro větroně, možná by bylo vhodné, k nim doplnit délku toho trupu, snad i hloubku kořenového profilu křídla ( třeba to někde na svojich stránkách máš, já jsem to ale nenašel)

Rosťa


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jaký motor a co k němu
PříspěvekNapsal: stř 11.01.2023 13:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 19.5.2009
Příspěvky: 476
Bydliště: Kunčice u Nechanic => u HK
Obrázky: 0
Pro DAFa . .
Jojo, zapomněl jsem. Klasické lepení z osmdesátejch, 4,3kg včetně 20Dg plumbumu pod motorem . . těžiště .. :D a možná zbytečně bytelný. Ono to začne již kolama pr.100mm . .
Jinak souhlas, na tu váhu kterou kolega udával je 10ccm skoro zbytečnost. I když proti
gustu . . ale dvouplochy s tej doby lítaly katolicky.
L


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz