Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: pon 17.10.2022 21:33 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.10.2022
Příspěvky: 32
Bydliště: Tachov, Plzeňský kraj
Mám motor Thunder Tiger GP40, ale jsem úplný začátečník ve motorech na paliva (elektro letadla lítám 2-3 roky) a chtěl bych se zeptat kde kupujete buď rovnou namíchané palivo, případně zvlášť methanol, nitromethanol a olej. Díky předem

_________________
Freewing SU35, L39, TX16S, stavba F15


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 1:43 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Asi bych začátečníkovi poradil ať si koupí hotové palivo Flight s 5 až 10% nitra. Míchat si palivo sám se vyplatí jen pokud ho spotřebováváš pravidelně větší množství. Jednotlive komponenty se špatně sháněji v menšich množstvích. Navíc methanol se v ČR prodavá jen na živnost a k držení a prodeji nitromethanu v čistém stavu nebo i v koncentracích vyšších než 30% je potřebná i speciálni licence, jinak bez licence je zakázán. :!:
Koupit hotove palivo lze ve většině modelářských prodejen i přes některé jejich e-šopy. Je tam ale problém se zasláním, takže se většinou požaduje osobní odběr. Kde máš nejblíže takovou prodejnu Ti nikdo neporadí dokud si neuvedeš v profilu místo svého bydliště (obec). Ale než se do nějaké prodejny rozjedeš je dobré si telefonicky ověřit, zda ho mají skladem, připadně se domluvit aby ho pro Tebe objednali.

Tak hodně zdaru. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 6:16 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.10.2022
Příspěvky: 32
Bydliště: Tachov, Plzeňský kraj
Díky moc za odpověď, a rovnou se zeptám, bydlím v Tachově, PSČ 34701, kde je zde tedy nejbližší prodejna prosím? Díky předem, i za minulou odpověď.

_________________
Freewing SU35, L39, TX16S, stavba F15


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 8:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak ten Tachov si dej do profilu. Tady zanikne s propadnutím vlákna do hloubi sekce. Pokud bys někdy potřeboval nějakou osobní pomoc a kontakt nikdo ho už zde hledat nebude.
A k tvému dotazu, zcela určitě je prodejna v Plzni, vím, že to je trochu z ruky, Hořejší Model - https://horejsi.cz/. Jestli máš něco blíž, nevím, Ale Uncle Google by vědět mohl.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 10:37 
Celkem nový uživatel
Celkem nový uživatel

Registrován: 13.10.2022
Příspěvky: 91
Nejde o ziadnu raketovu techniku ale moze pomoct subor v prilohe hlavne ked sa niekto ponahla a ma tendenciu robit chyby.
Je to excel subor na vypocet vysledneho paliva z dvoch namiesanych.

Vyplnaju sa zlte policka

Příloha:
palivo.xls [29 KiB]
118 krát


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 11:58 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Pro rekreační létání, když se ven dostaneš jednou za týden a vylétáš 0,5 - 1,0 l paliva, bych nějakou domácí alchymii absolutně neřešil. Palivo je zatím běžně k sehnání, při dobrém uskladnění nějakou dobu vydrží a nemáš starosti se sháněním komponent, nehledě na nutnost si pro koupi obstarat různá povolení a další dokumenty (např. ŽL). Tazatel má zřejmě jen jeden motor, navíc spíše pro vyzkoušení, tam už míchání vůbec nemá cenu. Nad objem 10 - 15 ccm se místo žhavíka už začíná vyplácet benziňák, tam je palivo o něčem jiném.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 12:18 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
fs17oldstaj píše:
Díky moc za odpověď, a rovnou se zeptám, bydlím v Tachově, PSČ 34701, kde je zde tedy nejbližší prodejna prosím? Díky předem, i za minulou odpověď.

Jelikož asi vidíš kde bydlím já, tak je zřejmě jasné, že Ti prodejnu v okolí Tachova sotva poradím. :roll:
Takže jak radí DAF, buď v Plzni nebo se obrať na strýčka Gůgla. :wink:

A ještě rada. O palivu pro motory se tady hodně-krát diskutovalo. V levé části stránky je okénko "Hledání na RCMANIA.cz", tak tam zadej příslušná klíčová slova a Gůgl Ti pak najde na webu www.rcmania.cz mnohé odkazy k tomuto, či jiným zajímavým tématům.

A samozřejmě ten Tachov si dej do profilu, je to především v Tvém zájmu, nějakého zneužití se bát nemusíš. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 13:57 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hele, teď mi to došlo! Píšeš, že létáš asi 2 - 3 roky elektriku. Kde jsi doposud kupoval věci? Neříkej, že všechno máš z e-shopu a navíc v zahraničí. Stačí se podívat na kontaktní údaje prodejce. Jinak jsem ze zeptal Uncla Googla a ten mi napsal toto https://www.bing.com/search?q=model%C3% ... cc=0&ghpl=

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 16:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.7.2020
Příspěvky: 70
Bydliště: Praha 8 - Karolinenthal
Ahoj, je SUPER vidět, že má nováček odvahu a chuť na čouďáky. Spíše než palivo, budeš potřebovat okoukat, jak se to dělá. Nejlepší bude, když mne někdo znalý doplní ,jaký máš vůkol LMK. Osobně bych šel na zkušenou tam a začal bych se opičit. Hodně štěstí, ať to vrčí a za pár měsíců se uvidíme na závodech.
Jiřin

_________________
Pořád se učím létat rovně akobatickou cochcárnu a nejpomalejší pylony.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 17:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Hodil jsem woko na rcmapy.cz - http://rcmapy.cz/cs/map/1 a v okolí Tachova mi to neukazuje moc modelářských letišť, ale třeba se pletu, nebo to není zaznamenáno. Ale právě pro možný přímý kontakt je vhodné mít v profilu to bydliště.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: úte 18.10.2022 18:14 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.9.2012
Příspěvky: 1096
Bydliště: Šumná Šumava
Obrázky: 2
V Tachově na letišti žádní modeláři nelétají a podle toho co vím tak tam už ani ve městě aktivních modelářů moc není. Nejblíž máš asi modelplac na letišti Erpužice - tam jsou dost aktivní. Jak to je dnes na plochách Kříženec a Bor u Tachova netuším - už léta jsem tam nebyl. Já létám s menšími éry na elektriku na polní cestě za chatou u Stříbra, než vyroste úroda a pak zas až to pokosí.

Jinak bych se nebál začít sám - dneska je plný net všeho včetně návodů na to jak se seřídit spalovák. Včetně těchto stránek, stačí jen trochu hledat. A ptát se, když nevíš. Než dostaneš grif tak doporučuji startovat motor rukou v rukavici.

Nejbližsí prodejna je asi v Plzni

_________________
Zpátky doma, v kopcích :-)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2022 6:18 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.10.2022
Příspěvky: 32
Bydliště: Tachov, Plzeňský kraj
Ahoj, díky všem za pomoc, a za rady, jak se DAF ptal, ne, kupoval jsem motor, esc, a původní serva u Hořejšího v Plzni, tam mají občas rodiče cestu, ale jinak spoustu věcí na webu RCprofi. Palivo jsem tam již také objednal. Sice teda za 3L devět stovek, ale to nějak zvládnu, dostal jsem i tipy že se motorky dají předělat na naftu. Uvidím co s tím. Díky ještě jednou.

_________________
Freewing SU35, L39, TX16S, stavba F15


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2022 7:51 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9140
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
...a chodí i na benzín, benzen, etyl, petrolej a další kapaliny, co hoří, možná by to šlo i na slivovici (ale to by byla škoda, tedy té slivovice :lol: ). Pokud s motory nemáš zkušenosti, tak se nepouštěj do nějakých experimentů, mohlo by to dopadnout blbě, zničením motoru. Petrolej a nafta byly jedny ze složek pro paliva detonačních motorů. Etyl se používal v dobách, kdy běžně nebylo palivo pro žhavící motory k sehnání. Chtělo to ale úpravy kompresního poměru (případně další). Benzín se používal (pokud se nemýlím) místo nitra. Tak by se dalo pokračovat. Dnes, když je palivo běžně k sehnání a nelétáš jak o závod, není třeba pracně shánět komponenty a mixovat, případně experimentovat. Ten provoz sice nepatří k nejlevnějším, ale dá se to zvládnout.
Mimochodem, co jsi koupil za palivo? Koukal jsem na Hořejšího, ten to snad ani neprodává (nenašel jsem) a na RC Profi jsem nenašel třílitr za devět stovek, když už, tak pětilitrový kanystr za tuto částku.
P.S. Bacha na různé chytrolíny na You Tube. mnoho z nich se prezentuje jako znalci a odborníci a když se na to podívá někdo opravdu znalý, vidí ty bláboly a chytá se za hlavu. Neříkám, že takoví jsou všichni, ale když už tam budeš čerpat, najdi si toho víc a porovnávej. Jinak jak už zde bylo řečeno, bylo by dobré najít někoho, kdo motory má a létá s nimi a od něj získat rady a pomoc.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2022 8:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6883
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
fs17oldstaj píše:
... Sice teda za 3L devět stovek, ale to nějak zvládnu, ...

A jaké to je palivo? Podle ceny bych tipoval, že s velkym % nitra. Pokud ano, tak pro běžny provoz postačí 5%. Nebo to, co píšou v návodu k motoru, ale jit přes 10% je zbytečným plýtvánim peněz. Tedy s vyjimkou takových motorů jako 4-takty Yamada, kde je 15% opravdu minimum na které ještě bez problémů fungují. Ale většina spotřebních 2-T leteckých motorů se spokoji s 5% nitra nebo i bez něj. :wink:
fs17oldstaj píše:
... dostal jsem i tipy že se motorky dají předělat na naftu. Uvidím co s tím. Díky ještě jednou.
Tak na to radši honem zapomeň! :P Protože to by mne fakt zajimalo kdo Ti takový blbý tip dal? :o Asi měl na mysli přestavbu na detonačni, tedy samozapalnou verzi. Čistě teoreticky to možné je, ale prakticky je taková přestavba nesnadná i pro zkušené harcovniky, navíc s nejistym vysledkem. :P A ty "detoňaky" nepapaji jen naftu, ale směs étheru, petroleje (nebo nafty) a ricinoveho oleje v přibližně stejném poměru. Ne každý žhavící motor je ale schopen takové přestavby, protože mechanika detoňaka je mnohem víc namáhána. :roll:
Pokud bys chtěl šetřit na levnějšim palivu, tak snadnějši cesta je pořidit si benzínový spalovaci motor. Ovšem za cenu mnohem vyššich počátečných pořizovacích nákladů. Ale pro toho kdo litá hodně se to vuplatí, stejně jako samodomo míchani paliva. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Palivo pro žhavicí motor
PříspěvekNapsal: stř 19.10.2022 9:54 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 17.10.2022
Příspěvky: 32
Bydliště: Tachov, Plzeňský kraj
Zřejmě špatně chápu že je možné místnitra použít benzín? To by byl ještě vhodnější než nafta, alespoň pro mě. Nebo to možné je? Předem díky.

_________________
Freewing SU35, L39, TX16S, stavba F15


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 61 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz