Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2022 14:44 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 3.8.2008
Příspěvky: 1566
Bydliště: Pelhřimov, ČR
Obrázky: 1
To nemusíš ani měnit hlavu. Někde ve sklepě mám motor Webra 10ccm, který má konverzi na heli verzi provedenou chladičem, který válcovou hlavu obepíná, přitažené je to šroubem. Kdysi dávno před skoro 20 lety jsem to tak už koupil na Ebayi.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2022 20:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2020
Příspěvky: 4
Nechtěl sem reagovat ale občas se objeví někdo kdo chce strašně šetřit a začne vymýšlet co je už dávno vymyšlené. Z vlastní zkušenosti ti dám jednu radu, začni šetřit a kup si motor na benzín určený ušetříš si zklamání protože to nikdy pořádně nepůjde.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pát 18.02.2022 21:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
To Beda:Taky Ti dám radu.Příště nereaguj.Nebo se aspoň vyjadřuj k věci.Něco jsem o tom už početl a nikde není psáno,že motor nakonec upravím.Podobných teoretických chytrolínů je tady plná Rcmania.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: sob 19.02.2022 15:51 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 24.11.2020
Příspěvky: 4
To Mosquito, Zbytečně se čertíš psal jsem k věci a nejsem žádný teoretický chytrolín ale byla to vlastní zkušenost a ne jak ty píšeš že jsi si už o tom něco početl.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pon 21.02.2022 0:39 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2011
Příspěvky: 138
Bydliště: opava
Nazdar pánové,

Přestavba je nejenom o zapalování .. svíčka od OS max. Funguje ale je citlivá na bohatost směsi .. takže musíš předělat přípravu směsi .. karburátor ..to 100% .. na metylový to chodit dobře nebude .nikdy . nejlepší je walbro a nebo jeho kopie ..pak zapalování .. a nakonec směs .. pokud nemá motor na ojnici jehly ale pouzdra .. směs max 1/10 .. / já lítám 1/5 /

Já lítám nejen předělanou zmiňovanou webru na benzín .. má už cca 20 litrů v helině a mně to funguje ..ale přestavba trvala skoro sezónu .. než jsem vyřešil všechny problémy .. no ale zase jsem se něco naučil .. a o tom to je

Závěr .. jde to .. chce to čas a trochu šikovnosti ale funguje to

_________________
RP

Trex600 benzín-Airwolf, 450 Airwolf, 450 Hughes, Trex 600 Hughes vel.700 nitro, T-Rex600-benzín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pon 21.02.2022 7:30 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
Renda píše:
Nazdar pánové,

Přestavba je nejenom o zapalování .. svíčka od OS max. Funguje ale je citlivá na bohatost směsi .. takže musíš předělat přípravu směsi .. karburátor ..to 100% .. na metylový to chodit dobře nebude .nikdy . nejlepší je walbro a nebo jeho kopie ..pak zapalování .. a nakonec směs .. pokud nemá motor na ojnici jehly ale pouzdra .. směs max 1/10 .. / já lítám 1/5 /

Já lítám nejen předělanou zmiňovanou webru na benzín .. má už cca 20 litrů v helině a mně to funguje ..ale přestavba trvala skoro sezónu .. než jsem vyřešil všechny problémy .. no ale zase jsem se něco naučil .. a o tom to je

Závěr .. jde to .. chce to čas a trochu šikovnosti ale funguje to

Chceš jako naznačit, že provozuješ desítku Webra Speed a nebo Black Head s membránovým karburátorem Wallbro? A že se ten motor je schopný v vrtulníku i s tou originál přídavnou hlavou na benzín uchladit?
A že ta Webra je schopná s původním spalovacím prostorem a časováním spolehlivě běhat s tou "benzínovou" svíčkou O.S a nebo i s klasickou jiskřivou svíčkou UNF1/4x32?
Pak už zbývá akorát doplnit ta true story s krokodýlama v Vltavě v práglu.
Nemluvě o tom, že (pokud jsi to nezjistil) hned na začátku (v názvu threadu) je "ASP FS 120" což má s vrtulníkovou Webrou společné (možná :) ) akorát to, že obě předměty mají uvnitř píst. :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 18:15 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Souhlasím s tím co napsal MPml. Upravit se musí nejen tryska v karbu (benzín potřebuje cca 2x víc vzduchu než metyl s nitrem, čili v trysce je vhodné udělat menší otvor, průměr difuzéru asi moc zvětšovat nelze), ale možná taky i kompresni poměr a zlepšit chlazení. No a to co je u 2T motoru relativně snadno realizovatelné, u 4T je to mnohem obtížnější, ne-li nemožné. Konkrétně změnu kompresního poměru u ASP si sice dovedu představit směrem k jeho zmenšení nějakou dodatečnou podložkou pod odnimatelnou hlavu (naštěstí, protože takové Yamady nebo Saito maji vélec s hlavou v celku), ale každou změnou podložky se dokonale rozhasí ventilový rozvod, tedy se bude muset nanovo seřizovat. Experimentováni s tím bude tedy mnohem náročnější než třeba u té 2T Webry. No a vzhledek k nekruhovému půdorysu hlavy bude instalace přídavného chladiče taky komplikovaná až nemožná. :(
No aby se to nezadřelo, tak opravdu oleje v palivu bude muset být víc. :roll: A zde se ani neodvažuji tipovat v jakém pomĕru, pro začátek určitě 1:5. Jelikož olej nebude ricínový, tak jeho horši mazací schopnosti nutno nahradit množstvim. A že to bude karbonovat, to si piš, u 4T zvlášť. :P

Takže i já se přiklánim k názoru, který zde prezentoval Beda, jestli má smysl se do toho pouštět, jestli to vůbec ve finále přinese úsporu? :? Pokud nejde o šetřílkování, ale překonání jisté výzvy, tedy prostě to chce zkusit, tak tomu zas ja celkem rozumím. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 19:34 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 16.2.2011
Příspěvky: 138
Bydliště: opava
Ok pane MPml .. já se vrátím do své klece v pavilonu opic a něco si přečtu abych byl chytřejší ..

Váš příspěvek byl obohacující a hlavně poučný pro mně ... mlčeti zlato

_________________
RP

Trex600 benzín-Airwolf, 450 Airwolf, 450 Hughes, Trex 600 Hughes vel.700 nitro, T-Rex600-benzín


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 21:07 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Neurážej se, MPml si většinou nebere servítky, ale přesto má často pravdu a vyzna se.
Totiž, ono s těmy 4T je to opravdu o dost složitější než s 2T. Vždyť v dobách kdy u nás nebylo palivo s nitrem, tak ony ani na klasické FAI palivo moc dobře nechodily. Faktem je, že když už dělat přestavbu, tak bych doporučoval nespoléhat na tu OS žhavíci svíčku, ale radši jiskrovou Evo a doplnit to zapalováním. To prý funguje bez problémů, dokonce jsou i tací kteři s jiskrou zůstali u metylu. Protože ať děláš co děláš metyl (neřku s nitrem) = větší výkon. :wink:
Ono totiž velkou výhodou jiskrového zapalování je to, že dovedeš přesně nastavit okamžik zapaleni směsi, tedy i předstih, naprosto přesně, zatím co u žhavíci svíčky je to souhra více parametrů, tedy kompresniho poměru, teplotni hodnoty vlakna, složení paliva, ale bohužel taky nadmořske vyšky, tedy tlaku vzduchu, jeho teploty a relativní vlhkosti. Takže jedinou nevyhodou je nutnost modulu zapalování, další baterky a v neposledni řadě elmag rušení.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: úte 22.02.2022 22:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
No dobrá chlapi.Ukecali jste mě.Předělávat ho nebudu.Je tam opravdu moc problémů a neznámých,které nechci překonávat a prošlapávat slepé uličky které se už jistě pokusil prošlapat někdo přede mnou.Tohle by byla sázka na nejistý výsledek a spousta experimentování a času i financí.Ani jedno nemám.Děkuju všem za rady a letu zdar.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: stř 23.02.2022 7:44 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
VTjr píše:
Neurážej se, MPml si většinou nebere servítky, ale přesto má často pravdu a vyzna se.
Totiž, ono s těmy 4T je to opravdu o dost složitější než s 2T. Vždyť v dobách kdy u nás nebylo palivo s nitrem, tak ony ani na klasické FAI palivo moc dobře nechodily. Faktem je, že když už dělat přestavbu, tak bych doporučoval nespoléhat na tu OS žhavíci svíčku, ale radši jiskrovou Evo a doplnit to zapalováním. To prý funguje bez problémů, dokonce jsou i tací kteři s jiskrou zůstali u metylu. Protože ať děláš co děláš metyl (neřku s nitrem) = větší výkon. :wink:
Ono totiž velkou výhodou jiskrového zapalování je to, že dovedeš přesně nastavit okamžik zapaleni směsi, tedy i předstih, naprosto přesně, zatím co u žhavíci svíčky je to souhra více parametrů, tedy kompresniho poměru, teplotni hodnoty vlakna, složení paliva, ale bohužel taky nadmořske vyšky, tedy tlaku vzduchu, jeho teploty a relativní vlhkosti. Takže jedinou nevyhodou je nutnost modulu zapalování, další baterky a v neposledni řadě elmag rušení.

V první řadě srovnávat jiskřivou svíčku na methanolu a ne benzínu nelze - protože každé palivo se chová naprosto jinak. U benzínu s malou svíčkou (tj. na malém motoru - 1/4" ) vždy byly (a budou) problémy - jakmile to bude mít větší výkon a otáčky, tak se budou přehřívat malé elektrody a tím to bude mít velký a "nedefinovatelný" předstih a tak to bude běhat přesně podle toho, kdy to bude zapalovat. Blbě.
To se bezpečně ví už nějakých 80 :lol: let, a fascinující na tom je to, že pořád se objevují teoretičtí vynálezci kola, pro které elementární fyzika a chemie neplatí.
Druhá věc jsou tepelné ztráty (to jak to hřeje) na vlastním motoru - benzín je opět naprosto nesrovnatelný s methanolem.
Takže pokud byl motor stavěný na nitrovaný meťák, bez naprosto zásadních konstrukčních změn se při srovnatelném výkonu má na benzín nulovou šanci vzduchem uchladit. Opačně to samozřejmě není sebemenší problém.
Třetí je to, že motor (opět jakýkoli) na meťák (zejména nitrovaný) je neporovnatelně míň citlivý na přesný poměr palivo/vzduch - takže při nižší spotřebě (ta je u benzínu opět automatická - což všelijací klávesnicoví tuneři taky netuší) to klade nesrovnatelné nároky u benzínu na "kvalitu" (konstrukci - přesnost provedení a návrh) karburátoru.
To samozřejmě řešitelné je - ale ne pro 99,9% amaterů - protože potřebná výrobní přesnost (aby byly souběhy a opakovatelná stabilita nastavení) je naprosto mimo jejich výrobní možnosti.
Myšlenka, že se k tomu "nějak" dobastli :lol: nějaký karburátor navržený původně pro pilu, tudíž s dírou jako do xxxxxx a ještě s jinými poměry (protože v pile jaksi není čtyřtakt ale dvoutakt, takže poměry - průběhy na díře jsou úplně jiný), je pak typický vlhký sen.
Dvacítka čtyřtakt na benzín běhat bude, ale pouze pokud se ten motor (včetně karburace) navrhne (pečlivě a s spoustou zkušeností) už od začátku na benzín. I tak bude mít o (třeba) 30% menší výkon než by měl na meťák a bude odhadem tak o 50% víc hřát, výrobní náročnost karburátoru (potřebná přesnost) bude naprosto nesrovnatelná.
Opačná přestavba (z benzínu na meťák) samozřejmě (kromě nějakých mírných typických problémů jako je třeba koroze) je naopak celkem jednoduchá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: stř 23.02.2022 12:49 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
No, to přehřivání malých elektrod 1/4"-vé svičky, to máš samozřejmě pravdu, to může být problém, že ta se bude chovat jako svíčka s velmi vysokou tepelnou hodnotou. A zapalovat tak může dřive než přeskoči jiskra. To jsem neuvážil. :oops:
Ale mám pozitivní reference od těch, co přestavěli metanolového 4T žhavika na stejně tak metanolový 4T ale s jiskrovym zapalováním. Pry se chod na volnoběh, přechody a celková spolehlivost zvýšily. A prý nepotřebuje k té spolehlivosti nitrování paliva. Sám jsem to ale nevyzkoušel :roll: , to je poznatek z ruského fóra a Rusi jsou opravdu koumáci. Samozřejmě nemusíš tomu věřit a jak Tě znám, ani nebudeš. :)
Tedy fakt nevím jak si s tou malou svíčkou poradili u Evolution, kde ty jejich benzínové desítky a patnactky jsou prostě jen čisté konverze původnich jejich žhavíků. :? V ruce jsem je sice nedržel, ale podle fotek opravdu nevidím rozdíl v bohatosti žebrování válce a hlavy. :P Pravdou ale je, že motory Evo měly vždy to žebrování proti jiným žhavíkům spíš nadměrné. Ale od původních žhavíků se liši jednoznačně jiným karburátorem, a taky konstrukcí klikového ústrojí s jehlovym ložiskem ve spodnim oku ojnice. To jsem si potvrdil když jsem si nechal zobrazit v sekci náhradních dílů jejich ojnici. :wink:
Ale napadlo mi, že přece existuji i jiskřivé svíčky s kruhovým jskřištěm, tak ty by nemusely tolik trpět přehříváním elektrod. :roll:
Co se týče mísícího poměru směsi, někdo by řekl, že přece stači zavřít víc hlavni jehlu. :o Ale s velkou dirou v trysce to nikdy nebude fungovat jako s origo karburatorem navrženým pro benzín. Nejspíš se i podaří seřídit maximalni režim, ale nepřekonatelné problemy asi vzniknou při nastavení volnoběhu a plynulých přechodů. :|
Každopadně s Tebou souhlasím v tom, že benziňák musí být od začatku navržen jako benziňak, jinak bude vždy problemovym nedodělkem. :mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: ASP FS 120 AR konverze na benzín
PříspěvekNapsal: pát 25.02.2022 0:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
VTjr píše:
... Sám jsem to ale nevyzkoušel :roll: , to je poznatek z ruského fóra a Rusi jsou opravdu koumáci. Samozřejmě nemusíš tomu věřit a jak Tě znám, ani nebudeš. :)
...
Po dnešku se tomu ani nebudu divit. Rusům se fakt nedá věřit! :x :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 28 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Igor659 a 34 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz