Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 20:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Ahoj kluci.Získal jsem tenhle motor.Je zatuhlej atd.S tím si umím poradit,pár motorů už ve sbírce mám.Ale já potřebuju poradit s jinou věcí.Motor je konstrukcí podobný ruskému motoru MK-17.Jen hlavu drží čtyři šrouby a výfuková okna ve vložce válce má jen dvě naproti sobě.A s tím mám právě problém.Ty vejfuky směřujou podle mně naprosto nelogicky dopředu k sání a za motor.Ale podle mně by měly vejfuky směřovat na obě strany(doprava jeden a doleva druhej) ne?Takhle jeden vejfuk fouká spaliny rovnou do karbecu a druhej za motor.Přijde mi,že si s motorem hrál nějakej umělec a pootočil vložku válce o 90°.Nevím možná se taky mýlím.Poradí někdo?Máte ho někdo ve sbírce nebo jste s ním kdysi lítal?Dělala a se i dvaapůlka měla stejnou konstrukci.Tak dík za pomoc


Nahoru
 Profil  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 20:42 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 11.4.2008
Příspěvky: 784
Na této stránce to není vidět? (Zaroluj asi tak do středu).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 21:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
No tady je vidět,že vejfuk směřuje na pravou stranu a vložka má jen tohle jedno okno.Já mám ten motor zelenej a dal bych krk za to,že má ty vejfukový okna dvě.Ale zapomněl jsem ho v práci ,tak to bohužel zjistím až v pondělí.Ale děkuju za použitelný fotky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 21:54 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 4.11.2008
Příspěvky: 115
Bydliště: Třebíč
Neplést FOK a FOX!

FOK je maďarský, detonační. Má 2 výfuky do strany - vlevo a vpravo. Pokud je na něm napsáno 15, bude to dvaapůlka (0,15 palce).
Mám 2,5 - už trosku bohužel - ta měla zelený elox hlavy, unašeče vrtule a zadního víka.
1,5 ccm jsem viděl modrou, ale asi byly i jiné barvy.

FOX jsou motory z USA, jen žhavíky. Výfuk jen jeden, do strany.
Popř. dodám fotky, mám i FOX .15 (což je 2,5 ccm), teď nejsem doma.

_________________
vlečná Bellanca Decathlon (65 ccm) a pár historiků, převážně se spalováky... . Jo, a taky C/L..!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 23:21 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Nepleteme Fok a Fox :) .Řeč je o maďarrském detoňáku Fok.Jo a Fok 15 je z několika zdrojů jedenapůlka.Měli to označený nějak jinak než podle objemu v palcích.Existoval i Fok 10 a byla to jednička.Respektive 1ccm.Jinak ta moje jedenapůlka je možná vzácnější tím,že je zelená protože většinou bývaly modré.No a jestli můžeš dodat nějaké fotky jakéhokoliv FOKu,tak budu moc rád.Dík


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 09.10.2015 23:40 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Nějaký fotky jsem našel tady: http://www.rojobcn.com/technic/avion/fok15.htm.
Tady ta jedenapůlka má jen jeden vejfuk doprava.Ale já si myslím že ten můj má vážně dva.Možná je ten můj motor dvaapůlka,ale podle rozměrů se mi to nezdá.Nemohl bys prosímtě oměřit pro porovnání velikosti tu svoji dvapůlku.Já ten motor zapomněl v práci a tam jdu až v pondělí.Tak pak bych ho mohl oměřit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: sob 10.10.2015 10:42 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
Mosquito píše:
Nějaký fotky jsem našel tady: http://www.rojobcn.com/technic/avion/fok15.htm.
Tady ta jedenapůlka má jen jeden vejfuk doprava.Ale já si myslím že ten můj má vážně dva.Možná je ten můj motor dvaapůlka,ale podle rozměrů se mi to nezdá.Nemohl bys prosímtě oměřit pro porovnání velikosti tu svoji dvapůlku.Já ten motor zapomněl v práci a tam jdu až v pondělí.Tak pak bych ho mohl oměřit.


Jednička, jedenapůlka a dvaapůlka se na první pohled pozná - velikostí :)
Dvaapůlka je velká jako jako dvaapúlka :D
http://www.modelenginenews.org/prod/images/fok3.jpg
Jinak vložky měly Foky dvoje - starší měly křížové vyplachování Ardie (dva výfuky, dva přefuky), některé poslední měly IBS (jeden výfuk, několik - tuším dva přefuky frézované přímo v stěně vložky - stejně jako Cox .15 Special Mk.II.)
Vložka musí být orientovaná tak, aby přefuky u Ardie byly z prostoru setrvačníku a zadního víka - ne z roviny ojnice - protože se pak kvůli rotaci každý přefuk plní jinak a to u Ardie dělá fatální problémy.
Otočení vložky u Foka je celkem typický zásah všelijakých tuničů :roll: - obvykle si myslí, že tím, že přefuky natočí tam "kde je jako víc místa" :mrgreen: tomu pomůžou - výsledkem je mizerný chod a KO výbrus (se zaběhne pootočený, při vrácení do správné polohy již zaběhnutého výbrusu se pak okamžitě objeví černá smrt :cry: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: sob 10.10.2015 10:46 
Mazák
Mazák

Registrován: 16.1.2013
Příspěvky: 1172
jinak tady jsou scany testu Fok- 25 od Chinna z Aeromodelleru duben 64
http://sceptreflight.net/Model%20Engine ... ge%201.jpg
http://sceptreflight.net/Model%20Engine ... ge%202.jpg


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: sob 10.10.2015 14:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
O.K.Moc děkuju za vysvětlení.Teď už jsem moudřejší.Až se mi podaří ten motor rozhejbat a rozebrat tak se ozvu.No a ta vložka je pootočená na 99 procent.Je jasný,že s tím ten motor takhle běhal. Protože je totálně zabetonovanej zaschlým ricinem.Je mi jasný,že jestli vložku otočím do správné polohy,tak výbrus během pár okamžiků odejde.Tak holt bude jen do vitriny,ale stejně je to krasavec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 9:51 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Mosquito píše:
jestli vložku otočím do správné polohy,tak výbrus během pár okamžiků odejde
Až tolik bych se toho nebál. V kategorii detoňáků z techto let byla i spousta typů s obstřikovým vyplachování, (typicky Jeny a další), kde se válec do karteru šrouboval a proti pístu se neurčitě otáčel. Přesto houfně neumíraly, naopak měly celkem slušnou životnost (a že jsem s nimi vyváděl věci... :oops: ).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 11:33 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jenže ty JENY měly tu vložku cementovanou a kalenou, nebo jen kalenou (to už nevím). Ty FOKy myslím měly vložku jen zlepšenou. Hodně záleží, v jakém stavu ten motor je. Myslím, že se to dá dobře posoudit, když vložku pootočí a opatrně to zkusí protočit. Pokud to pude volně, asi bych se toho taky tolik nebál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pon 12.10.2015 13:56 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Uvidím kluci až ten motor odbetonuju od zaschlýho ricinu.Každopádně je to 1,5 ccm a ty vejfuky jsou tam dva.Ta vložka je otočená na 100 %.A abych pravdu řekl já s tím motorem moc lítat nechci.Spíš chci tu vložku dát tak jak patří a pak zkusit jestli vrčí a potom stejně půjde do vitriny.Takže o nějakou extrémní životnost vůbec nejde.Hlavně že poběží:-) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: pát 06.11.2015 13:20 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 15.5.2008
Příspěvky: 595
Bydliště: Praha
Tak motor jsem rozhejbal,vyčistil od zaschlého ricinu.Když jsem vyndal vložku s protipístem ,tak mě docela překvapila vrstva karbonu na pístu.Nicméně jsem karbon očistil a vložku otočil do správné polohy o 90 stupňů.Motor má poměrně slušnou kompresi.Tak jsem nelenil vyštrachal palivo D1 od pana Másla a jal se startovat.Asi na patnácté protočení motor zavrčel a za chvilku čapnul úplně.Na to zabíhací palivo běží úplně v pohodě.Možná časem ztratí kompresi díky tomu,že jsem otočil tu vložku do správné polohy.Ale to nevadí stejně je do sbírky.Takže děkuju moooc všem za rady a typy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: úte 12.09.2023 14:37 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
inak vložky měly Foky dvoje - starší měly křížové vyplachování Ardie (dva výfuky, dva přefuky), některé poslední měly IBS (jeden výfuk, několik - tuším dva přefuky frézované přímo v stěně vložky - stejně jako Cox .15 Special Mk.II.)
Vložka musí být orientovaná tak, aby přefuky u Ardie byly z prostoru setrvačníku a zadního víka - ne z roviny ojnice - protože se pak kvůli rotaci každý přefuk plní jinak a to u Ardie dělá fatální problémy.
Otočení vložky u Foka je celkem typický zásah všelijakých tuničů - obvykle si myslí, že tím, že přefuky natočí tam "kde je jako víc místa" :mrgreen: tomu pomůžou - výsledkem je mizerný chod a KO výbrus (se zaběhne pootočený, při vrácení do správné polohy již zaběhnutého výbrusu se pak okamžitě objeví černá smrt

Jsem velmi rád, že se mi poštěstilo najít tento Váš starý příspěvek. :mrgreen:
Získal jsem totiž jeden motor FOK15, ale v rozebraném stavu.
Příloha:
00_fok-15-komp.jpg
00_fok-15-komp.jpg
[ 53.69 KiB | Zobrazeno 1598 krát ]

A dost jsem uvažoval právě nad tím v jaké poloze má být vložka správně, zda mají být do stran výfuky, nebo přefuky. :roll:
Takže díky Vám jsem si to vyjasnil.
Druhý problém byl v tom, že mi v té rozebrané sestavě nebyly dodány i ty 4 šroubky M 2,5 x 25 mm. Ve svých zásobách sice nějaké M2,5 mám, ale všechny jsou buď kratší nebo naopak o hodně delší. No a najednou jsem zjistil, že koupit tyto šrouby není vůbec triviální záležitost. :o Obešel jsem všechny kamenné prodejny ve městě a M2,5 buď nevedou vůbec, nebo mají jen do 12 mm. Případně někde mi nabídli, že ty 25 mm mohou objednat, ale pouze celou 200 nebo i 500 kusovou krabičku za 30 až 50€. To by samozřejmě byl v případě mé potřeby jen 4ks opravdu neúměrně drahý nákup. 8O
A nakonec přišla pomoc zas od Vás, přes Tatramodel jsem si z MPjet zakoupil 2 balíčky po 4ks M2,5x30 kde sada vyšla 2,50€. Budou to sice nepůvodní s imbusovou hlavou a závitem až k hlavě, ale s tím se smířím.
Pozdravuji ze Žiliny
VTjr

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Detonační motor Fok 15 1,5ccm
PříspěvekNapsal: stř 20.09.2023 10:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6889
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Motor jsem nakonec uvedl do použitelného stavu.
Příloha:
09_20230918_122030m.jpg
09_20230918_122030m.jpg
[ 62.18 KiB | Zobrazeno 1580 krát ]


Dost jsem zvažoval zda pokračovat v tomto velmi starém vláknu, ale nakonec jsem se rozhodl, založit vlákno nové viewtopic.php?f=8&t=92705&p=1551046#p1551046, kde jsem uvedl podrobně postup mé opravy.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 15 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 32 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz