Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 12:38 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Zde jsou slíbené detailní fotky lomu. V SuperMakro režimu nešly zaostřit oba kusy najednou, tak proto je to slepenec 3 záběrů.
Příloha:
lom_ojnice_hrana_3-4-5_m.jpg
lom_ojnice_hrana_3-4-5_m.jpg
[ 41.12 KiB | Zobrazeno 2995 krát ]


Tady je již znímý pohled odzadu, tedy od zadního čela karteru s tím viditelným označením "Z", které ale nemá s tím lomem nic společného. Přitom hrany lomu k sobě nedoléhají přesně, jsou asi trochu ožužlány nárazy o bok vnitřku karteru, nebo lomem samotným.
Příloha:
lom_ojnice_boky_2_m.jpg
lom_ojnice_boky_2_m.jpg
[ 94.34 KiB | Zobrazeno 2995 krát ]


Tohle je pohled z přední strany, tedy od klikovky. Zde je vidět, že lom začal jednoznačně od kružnocového vrubu od nože při opracování ojnice. :roll:
Příloha:
lom_ojnice_boky_1_m.jpg
lom_ojnice_boky_1_m.jpg
[ 89.09 KiB | Zobrazeno 2995 krát ]


Předpokládám, že lámat se to začalo na přední straně.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 15:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
Vrubová houževnatost to je prevít ale Vlado proč máš vlastně označenou tu "Zadní"stanu ojnice?Někdy se povrch ojnice i leští aby ty stopy po obrábění zmizely.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 15:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Já jsem to už tady někde napsal, že to "Z" jsem do ni nevyryl já. :P
Klikovku s ojnicí jsem asi před 3 lety měnil, protože na staré se mi přílišným utažením kuželu odlomil asi 5mm kousek závitové části hřídele. Musel jsem kvůli tomu vyrábět speciální matice a do vrtulí zepředu vrtat širší otvor aby je vůbec šlo upevnit. A tak jsem od Standu Jelena dostal jeden 2,5GRR šrot s poškrábaný pístem, ale dobrou klikovkou. Jenže jeho klika měla čep 5mm, moje původní 4,5mm, tak jsem musel spolu s klikou vyměnit i ojnici. A ta už byla takto označena asi předešlým majitelem. Máš pravdu měl jsem ji asi vyleštit, ale asi zrovna nebyl čas se s tím maznat. Nečekal jsem ale, že by se mohla zlomit kvůli soustředným rýhám po hrubším opracování na soustruhu (tak ale za to může výrobce MVVS :x ).
Ale stále nechápu proč tu všichni řešíte to "Z". 8O když k tomu lomu ojnice došlo v jiném místě a to "Z" s tím lomem nemá naprosto nic společného? :mrgreen:
Navíc to Z je viditelné jen při určitém osvětlení (na prvních fotkách ještě s nedemontovaným válcem byla vidět dost), ale jeho hloubka je asi jen na úrovni drsnosti zbylého povrchu stopky. Takových rýh, stejně hlubokých je tam hodně, Z-ko je vyryto dosť tupou jehlou, možná rýhy po noži, či fréze jsou ostřejší. A to už je jen otázka kde se nejvíc zkoncentruje mechanické napětí a vybere si ve které rýze to nakonec rupne.
Jinak podle tvaru lomu mám dojem, že ta úvodní prasklina evidentně začala vznikat na straně klikovky (tedy na opačné než je to Z). Mate mne však to, že vzhledem k známým deformacím klikovky za chodu bych očekával spíš začínající prasklinu lomu ze zadní strany. Jak se tlakem plynů ohýbá ojniční čep v HÚ směrem dolu, tak to páčí ojnici vypuklosté dozadu. Ale tyto ohybové vibrace jdou v obou směrech a pak už jen otázkou na které straně se najde hlubší a ostřejší vrub ve kterém se to začne lámat.

Kdysi jsem vyráběl ojnice pro OTM-08 Kolibri. Původní byla velice subtilní a trhala se v horním oku už jen při jemném pokusu protočit starý zatuhlý motor, navíc z bůh ví jakého materiálu, evidentně byla lisována.Na fotce je roztrhnutá původní, ale slepena CA-čkem kvůli pohodlnějšímu měření rozměrů.
Příloha:
OTM08_01_oj_orig.JPG
OTM08_01_oj_orig.JPG
[ 64.85 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

Mnou vyrobená je mnohem masivnější a z nejkvalitNéjšího duralu 7075.
Příloha:
OTM08_38_ojnica_final_2_mazacie_otv.JPG
OTM08_38_ojnica_final_2_mazacie_otv.JPG
[ 80.8 KiB | Zobrazeno 2978 krát ]

Vylehčení stopky do profilu "I" je však hloubeno laserem, teď ale uvažuji, zda bych tu prohlubeň neměl vyleštit i když laser negravíruje povrch ostrými ale spíš čočkovými vrypy. Ale dural 7075 je dost málo odolný na vrubové namáhání. Ale je dost předimenzována, tak to snad vadit nebude.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 22.06.2021 16:19, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 16:13 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2011
Příspěvky: 321
Obrázky: 0
Podobně tržená ojnice, rok 1985,MVVS 3,5 ABC v RC autě (dříve kat V1 V2 ),palivo 10% ricin,10% nitro.
V polovině dlouhé rovinky -plný plyn - najetí na "poklici - čočku",skok do dáli a samozřejmě se motor přetočil a ojnice se přetrhla - kola ve vzduchu.Mám to doma cca 35 let,tak je lom omšelý.


Přílohy:
SAM_1664.JPG
SAM_1664.JPG
[ 31.12 KiB | Zobrazeno 2981 krát ]

SAM_1665.JPG
SAM_1665.JPG
[ 24.42 KiB | Zobrazeno 2981 krát ]


_________________
Jan Hess-MODELSPORT,RC,vrtulníky SAB Goblin-RAW,e- shop,jhess@mscomposit.com,www.modelsport.info
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 16:43 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
VTjr píše:
Mnou vyrobená je mnohem masivnější a z nejkvalitNéjšího duralu 7075.
Příloha:
OTM08_38_ojnica_final_2_mazacie_otv.JPG


Keby stary Aldrich videl tie tvoje mazacie diery na tlakovej strane oka tak by padol do vyvrtky a potom ta "rozmazal" v prispevku pod ktory by si kludne mohol napisat ze ani on nevie byt strucny ... v urcitych pripadoch :mrgreen:

Inac ja som sa tiez pokusal ako chalan vyrobit z plechu tu ojnicu, ale nepodarilo sa mi pri tom vydrzat tak dlho aby sa mi ju podarilo pripizlavanim ihlovym pilnickom "vtesnat" do priestoru motoru aby sa nikde nesprajcla :-P ... nechat si vyvrtat dve diery prislusneho priemeru v prislusnej vzdialenosti do plechu prislusnej hrubky bolo lahke, ale dat tomu tvar ojnice bolo nad moje nervove schopnosti :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 16:45 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MS COMPOSIT píše:
Podobně tržená ojnice, rok 1985,MVVS 3,5 ABC v RC autě ...
Jseš dobrej křeček, když >35 let takovou věc opatruješ. :lol: :lol: :lol:
Prostě moje krevní skupina. Já taky nic nevyhodím, člověk neví, kdy se to může hodit. Kdy to přijde vhod, jako ten Člověk z půdy z písničky Suchého-Šlitra "Koupil jsem si knot! Snad mi přijde vhod. Vložím ho do krabice ...". :mrgreen:
Jen by to chtělo ještě nafotit to oko i zboku. :wink: Mám pocit, že tam vidím vícero trhlin jak to oko praskalo. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 22.06.2021 17:04, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:01 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
igorb píše:
Keby stary Aldrich videl tie tvoje mazacie diery na tlakovej strane oka tak by padol do vyvrtky a potom ta "rozmazal" v prispevku pod ktory by si kludne mohol napisat ze ani on nevie byt strucny ... v urcitych pripadoch :mrgreen:

Prečo :o , však mazacie otvory z tejto strany bývajú bežne. :roll: Napríklad námatkou tu som len tak hrábol na Internete a našiel 3 fotky s podobne umiestnenými otvormi od firmy OS (pravda s bronzom vypuzdrenými okami, ale to snáď na veci veľa nemení):
Příloha:
OS-21.jpg
OS-21.jpg
[ 39.09 KiB | Zobrazeno 2979 krát ]

Příloha:
os_connecting-rod-21-r2103-r2104.jpg
os_connecting-rod-21-r2103-r2104.jpg
[ 22.74 KiB | Zobrazeno 2979 krát ]

Příloha:
osm23755020.jpg
osm23755020.jpg
[ 24.32 KiB | Zobrazeno 2979 krát ]


Okrem toho, ja som tie oká ešte odspodu prerezal tenkou pilkou (to som ale akosi už nestihol nafotiť).

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:06 
Platící zákazník RCManie
Platící zákazník RCManie
Uživatelský avatar

Registrován: 18.5.2011
Příspěvky: 321
Obrázky: 0
VTjr píše:
Jseš dobrej křeček, když >35 let takovou věc opatruješ. :lol: :lol: :lol:
Prostě moje krevní skupina. Já taky nic nevyhodím, člověk neví, kdy se to může hodit. Kdy to přijde vhod, jako ten Člověk z půdy z písničky Suchého-Šlitra "Koupil jsem si knot! Snad mi přijde vhod. Vložím ho do krabice ...". :mrgreen:
Jen by to chtělo ještě nafotit to oko i zboku. :wink: Mám pocit, že tam vidím vícero trhlin jak to oko praskalo. :roll:


Přílohy:
SAM_1.JPG
SAM_1.JPG
[ 48.11 KiB | Zobrazeno 2975 krát ]

SAM_2.JPG
SAM_2.JPG
[ 56.1 KiB | Zobrazeno 2975 krát ]

SAM_3.JPG
SAM_3.JPG
[ 54.43 KiB | Zobrazeno 2975 krát ]

SAM_4.JPG
SAM_4.JPG
[ 51.84 KiB | Zobrazeno 2975 krát ]


_________________
Jan Hess-MODELSPORT,RC,vrtulníky SAB Goblin-RAW,e- shop,jhess@mscomposit.com,www.modelsport.info
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Igor, ha-ha :P , pozri kde ma mazací otvor to vylomené oko čo sem dal fotky MS-COMPOSIT? :roll: A tie čelné drážky na kríž - to je tiež dobrý nápad. :o Ale čo na to vrubové namáhanie oka? :roll:
Inak to prerezanie som spravil na oboch okách ojnice pre OTM-08 Kolibri takto:
Příloha:
klikovej_m.jpg
klikovej_m.jpg
[ 28.17 KiB | Zobrazeno 2971 krát ]

Nie je to ale moja fotka, ale výrez z fotiek ojnice, ktoré mi ich poslal Celeron.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 22.06.2021 17:26, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:21 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
VTjr píše:
Prečo :o , však mazacie otvory z tejto strany bývajú bežne. :roll:


No sak prave preto :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Tak potom som zmysel Tvojho predošlého príspevku nepochopil. :oops: Ako si to myslel? Je to dobre, či zle? :?: :?: :?: Mal som pocit, že sa už učíš písať sarkazmy od MPml. :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 17:35 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
VTjr píše:
Tak potom som zmysel Tvojho predošlého príspevku nepochopil. :oops: Ako si to myslel? Je to dobre, či zle? :?: :?: :?: Mal som pocit, že sa už učíš písať sarkazmy od MPml. :lol:


Clovek vytecie ked mu uz odstreli dekel, takze "prave ze preto" by to tak napisal, lebo viem ze mu to liezlo na nervy, oni riesili kde tu dieru presne dat a nauhlit aby to v dolnej uvrati pozralo co najviac oleja a otocenim sa ten olej dostal na klznu plochu kde je tlak (takze tie diery neboli v odi drieku ojnce ale trochu "nauhlene" popredu). A nie ze tam vyvrtat dieru aby ten olej mal kade utiect :mrgreen: ... ale je mozne ze to viac vadi u motorov s velkym momentom a u vysokootackovych je to asi jedno, ono sa to vymlati tak ci tak :mrgreen:

Ja viem ze vela ludi si pozrelo ojnice z realnych motorv a oni tam hore nad okom tu dieru maju, tak preco by sme to nedali aj sem :- )))) ... lenze na tych velkych ojniciach ta diera nie je mazacia, ale odstrekovacia, tade odprskne tlakovy olej aby sa mazal povrch vlozky a piesta :mrgreen:


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 18:12 
Moderátor serveru
Moderátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 22.3.2007
Příspěvky: 4778
Bydliště: SK Bratislava
no tak aby som bol v obraze, tak som prebehol svoje motory aby som zistil (teda okrem faktu ze by po 20 rokoch potrebovali trochu precistenia este kym sa daju pretacat :mrgreen: ) ako je to s nimi co sa tyka deravenia ojnic ... specialitky nejdem rozvadzat, tam dieru z vrchu neuvidis.

Z ostatnych som nasiel jedine Enyu 6,5 z asi 1980 ktora dole mazaciu dieru nemala ... ale nie preto ze by ju mala zvrchu, ale preto ze ju nemala vobec :mrgreen:

POzrel som aj OS maxy kedze si ich spomenul, tak mam len FP a LA, oba maju dieru dole a napocudovanie nauhlenu ako som pisal vyssie.

Kukol som Aj GRRTcko ... to ma diery hned dve obe dole a obe nauhlene ... jednu do jednej strany a druhu do druhej :mrgreen: ... bud keby sa nasiel nejaky XXXX ktory by to otocil, alebo kvoli modularite a zamennosti, no to je jedno, hore diera nie je a kedze sa kluka toci ako sa toci, tak ta druha diera funkcii vobec nevadi

... tak neviem ktore OSko tie diery malo hore, nejako sa mi to nezda, z coho je ta ojnica?


Přílohy:
DSC06476.JPG
DSC06476.JPG
[ 72.11 KiB | Zobrazeno 2946 krát ]

DSC06477.JPG
DSC06477.JPG
[ 89.99 KiB | Zobrazeno 2946 krát ]

DSC06478.JPG
DSC06478.JPG
[ 66.68 KiB | Zobrazeno 2946 krát ]

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 18:19 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Však pozri názvy súborov, nejaká .21-tka, teda 3,5-ka. :wink:

Inak, s nebohým Mirom Horeckým sme tiež kadejako špekulovali nad tým mazaním ojnice, keď on konštruoval svoje motory MiHo-6,5 (bohužiaľ žiadny kus sa nezachoval) mám len túto fotku/článoček z Modelára.
Příloha:
MIHO-65_MO4-88-str23_m.jpg
MIHO-65_MO4-88-str23_m.jpg
[ 66 KiB | Zobrazeno 2945 krát ]

No a tam sme vŕtali zalomenú dieru v ojničnom čape kľuky tak, aby rotáciou naberala zboku olej a vtláčala to do oka ojnice v mieste tlaku pri HÚ (alebo asi skôr DÚ, už si fakt nepamätám, čo bolo lepšie). Ale nakoniec sa ukázalo, že ten efekt nebol až tak významný. Osobne si myslím, že tie prerezania sú asi najlepšie.
Inak v Kolibríku sa to asi nezadrie, však sa dáva 30% ricínu, ten motor sa rozsype oveľa skôr a inde. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne stř 07.07.2021 1:18, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: úte 22.06.2021 18:25 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale ja sa nehádam a už ľutujem, že som sem fotky tej ojnice vôbec dával. :oops:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne úte 22.06.2021 18:34, celkově upraveno 2

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 114 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz