Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zdroj energie pre batériu/elektromotor
PříspěvekNapsal: pon 01.04.2019 11:57 
Nováček serveru
Nováček serveru

Registrován: 1.4.2019
Příspěvky: 1
Dobrý deň,
chcel by som sa informovať na problematiku zdroja pre 12V/24V batériu, ktorá by napájala hydrauliku a prípadne aj jednosmerný elektromotor/striedavý brushless.
Som úplný začiatočník v modelárstve a pohrávam sa s prvotnou myšlienkou, čím dodávať energiu do modelu. Mal by to byť model nakladača s hydraulikou. Mierka približne 1:10. Z dostupných informácií na nete som ale nenašiel model či pohon, ktorý by disponoval dobíjaním batérie pomocou spaľovacieho motora. V podstate by bol pre mňa najvhodnejší elektromotor. Otázka ale znie ako dlho je taký model schopný prevádzky? Dá sa to vypočítať cez odber elektromotora, prípadne hydraulického čerpadla a kapacity batérie vo Wh však? No existuje nejaký tichý a výkonný spaľovací motor alebo elektrocentrála, ktorá by dobíjala batériu a model by bol vlastne energeticky závislý iba od pohonnej hmoty benzínu? Dalo by sa také niečo zhotoviť alebo je to hlúposť?
Ďalej keď som pri tom vôbec netuším aký silný použiť elektromotor keďže ak by som uvažoval iba nad spaľovacím motorom ako pohonom, nenašiel som žiadny vhodný pre takúto aplikáciu do ťažkého modelu.
Očakával by som od toho ťažnú silu jednoducho vyjadrenú aby to potiahlo príves s dospelým človekom, prípadne dieťaťom. Takže to bude pravdepodobne niekoľko kW motor, áno? A druhá vec je hydraulika. Neviem ako vyberať keď ani pri piestoch ani pri čerpadlách nemám žiadnu relevantnú informáciu o tom, akú hmotnosť je to schopné vytlačiť. Pri čerpadlách sú iba bary a pri piestoch už vôbec nič, ani kN ani tlakové jednotky.
Preto bol by niekto ochotný, kto by mi túto tematiku trochu osvetlil?
Ďakujem pekne


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: pon 01.04.2019 14:18 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 23.9.2011
Příspěvky: 418
Bydliště: Otrokovice (Zlín)
Můžeš se odrazit od tohoto:
https://www.rcmodelyshop.cz/rcmodelysho ... ovove-1-12

na 11,1V 6Ah baterii provoz 40-50minut

nebo dál http://www.s-hobby.cz/rctruck/stranky/index.html

Ale jsou to stare stránky, které si tak nějak pamatuji, když jsem ze zajímavosti zjišťoval, co a jak je k tomu potřeba a na kolik to vyjde...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
PříspěvekNapsal: úte 02.04.2019 10:22 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.3.2015
Příspěvky: 449
Bydliště: Košice, SR
Ahoj,
pár slov k hydraulike. Z čerpadla máš pracovný a maximálny tlak. Na vstupoch do piestov by som počítal s 80% pracovného tlaku čerpadla.
Sila piestu: podľa priemeru spočítaj plochu, násob tlakom a máš silu. Pri dvojčinných piestoch spočítaš z priemeru piestu a piestnice plochu2 a podobne dostaneš silu zaťahovania, tá je nutne menšia.
K tomu prináleží aj určiť geometriu otáčania/posunu pracovného prvku teda rozklad síl od piestu a potrebné vysunutie piestu. Ako základný vstupný údaj treba určiť očakávané sily a/alebo momenty na pracovných prvkoch.
Pohon, pre výpočet výkonu treba otáčky (rýchlosť), sily (hmotnosť a trenie) a prevodové pomery. Samozrejme, nie je to až také jednoduché, preto máme v autách prevodovky s meniteľnými prevodmi...
Příloha:
piest.jpg
piest.jpg
[ 43.04 KiB | Zobrazeno 1357 krát ]



Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 39 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz