Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2018 17:31 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Sundal jsem hlavu, sestavu s protipístem jsem tedy nevyndával a začal měřit. Průměr sestavy je 16.06 mm a osazení v hlavě mi vyšlo 16.07 mm, takže suvné uložení. Zkus si to taky oměřit.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2018 19:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
pro DAF:
Vnitřní průměr hlavy mám 16,05 mm.Je to zřejmě kónus,protože když změřím průměr ve hlubší části otvoru,tak má 16,01 mm.Vnější průměr sestavy 16,05-16,06 mm.Jak jsi vložku vyndával?

Vložka jde do hlavy asi 0,5 mm hluboko,dál už to rukou zatlačit nejde.Zítra zkusím hlavu zahřát a vložku s protipístem do ní vlisovat.Co myslíte na 150 stupňů?Stačí to?Lépe řečeno udělá to s hlavou vůbec něco?Do 400 stupňů to dává hliník v pohodě.Potom bych jí nechal pomalu vychladnout.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2018 21:10 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Vložku jako takovou jsem nevyndával. Jen jsem sejmul hlavu - čtyři šrouby a lehce ven, a samozřejmě i lehce zpátky. Ta sestava je se suvným uložením. Ten kus s protipístem je ve válci celkem fest, to jsem nevyndával. Musel bych použít trochy násilí, k čemuž zatím není důvod.
Teď už na to není počasí, ale navrhnu ti, abys zašel na nějaké místní modelářské letiště a tam dal řeč. Ještě mě napadá skočit třeba do Satrie - http://www.satria.cz/, a tam pokecat. ND už asi těžko budou k sehnání, ale třeba se někde něco najde.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2018 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10498
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
XDan píše:
Co myslíte na 150 stupňů?Stačí to?Lépe řečeno udělá to s hlavou vůbec něco?Do 400 stupňů to dává hliník v pohodě.Potom bych jí nechal pomalu vychladnout.

Hlavu dej ohřát na elektrickej vařič a vložku dej na hodinu do mražáku. Musíš mít všecko nachystaný, dělat to po vybdání z mražáku a sundání z plotýnky co nejrychleji a trefit se hned na poprvé. Já bych ale radši tu hlavu líznul na soustruhu v toleranci co tady psal DAF.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: úte 06.11.2018 21:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
To bych raději zaplatil nějakému šikovnému soustružníkovi nějaké kilčo, aby to bylo "H akorát".
P.S. tam půjde o jednu věc, a poměrně důležitou. Zachovat styk obou dílů v co největší míře, kvůli přenosu tepla a tím chlazení. Proto tam musí být, když už vůle, tak minimální.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne stř 07.11.2018 17:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 16:20 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
To bude nejlepší,nahřát hlavu a zchladit vložku.Narazit do sebe a nic víc neřešit.Se soustruhem bych to nakonec zavrhl,protože jak píše DAF přes ten lisovaný spoj mezi hlavou a vložkou protipístu musí dobře prostupovat teplo.Bál bych se,že to vezmu soustruhem moc (bavíme se tu o setinách) a pak to případně vložkovat... Experimentování nechám na víkend,teď je brzo tma a chodím domů pozdě.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 16:28 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Jestli se nepletu, psal jsi o 0,1mm přesahu. Jestli to do sebe nacpeš za tepla, to pouzdro protipístu se sevře a protipíst se nebude vracet. Možná ho ani neutlačíš šroubem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 16:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ta desetina do přesah se mi zdá u roz.eru 16 mm na lisování až moc. Řekl bych, že to bude špatně zaměřené. Kdyby to bylo ve stovkách, tak bych tomu věřil. Ta desetina by pro přesah musela být na podstatné větším průměru

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne stř 07.11.2018 17:41, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 17:19 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Psal jsem to dobře ,je to rozdíl 0,04 mm,takže 4 setiny.Ne desetiny (to jsem se akorát prve upsal-neuvědomil jsem si jak moc velký rozdíl tam je)

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 17:34 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Já myslím, že by tam neměl být žádný přesah, protože i ty 4 setiny změní sevření i toho protipístu. Byl bych spíš pro suvné uložení. To uvolnění by se dalo dopasovat i šábrem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 17:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Za překlep či přehlédnutí ti nikoho hlavu trhat nebude, to se může stát. Tenhle rozměr je už za tepla lisovatelný. Ale bacha, máš na to vteřiny, nebo spíše jejich zlomky..
P.S. Případný vliv napětí vzniklého po lisování by se musel spočítat, případně aspoň nějak vyzkoušet v praxi. Takhle z voleje se to těžko odhaduje.

_________________
Hitec Aurora 9X


Naposledy upravil DAF dne stř 07.11.2018 17:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 17:42 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
pro:Lark
Když je to tak už origo...,ale pravdou zůstává,že do nové hlavy nebylo možné zašroubovat protipíst, protože ke konci závitu nebyla stržená tříska.Podle toho bych si udělal obrázek o kvalitě obrábění.Vložky mohli být lapované na nejlepších strojích té doby,to ale nemění nic na tom,že ty méně důležité součástky mohli být "odfláklé".Někdo třeba nestíhal,jelo se na kusy a tak to prostě uspíšil na úkor kvality.

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 17:51 
Protřelejší uživatel
Protřelejší uživatel
Uživatelský avatar

Registrován: 24.1.2018
Příspěvky: 159
Bydliště: ČR, v blízkosti Olomouce
Pro:DAF
Tak to bude sranda-původně jsem plánoval,že hlavu rozehřeji v troubě v kuchyni,vložku dám do mražáku,který je taky v kuchyni.Venku bych si nachystal dřevěnný hranol,s otvorem souhlasným s průměrem hlavy.Do otvoru ve hranolu bych dal hlavu,do hlavy vložku i s protipístem a potom bych vložku lehkými údery přes menší bukový hranol zarazil do hlavy.Bohužel nejsem Flash a tak bude muset vše dělat venku.Vyštrachat někde el. vařič,nazásobit se kostkami s ledem a vše mít při ruce.Potom bych to do těch pár sekund mohl vzládnout.(vložku a hlavu jsem chtěl z kuchyně za něčí asistence dostat ven přes okno)

_________________
danielskop.xf.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: stř 07.11.2018 18:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 13.11.2008
Příspěvky: 9866
Bydliště: Benátecká Vrutice, ČR
Ten rozdíl teplot musí být takový, aby to tam samo spadlo na první pokus, ne aby si do toho musel klepat. Pokud se ti to šprajcne, teploty se vyrovnají a už s tím nic nenaděláš. Sválně jsem vyndal lícovací tabulky, protože už si to přesně nepamatuji a pro průměr 14 až 18
pro pevné uložení např. H7/n6 0,018 až 0 / 0,023 až 0,012 t.j. max. přesah 0,023mm, min. 0,012mm
pro pevné lisované H7/p6 0,018 až 0 / 0,029 až 0,018 t.j. max. přesah 0,029mm, min. 0,018mm


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: MVVS 2,5DF
PříspěvekNapsal: čtv 08.11.2018 15:27 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ono pokud se ti to nešprajcne, tak se to dá dolisovat. Pokud ano, tak potěš pánbůh, vyndávat to není sranda, nehledě na možnost poškození jednoho či druhého, nejhůř obojího :( . Tabulky teď jaksi nemám při ruce, tak ti žádné hodnoty nezjistím. K možné úpravě na soustruhu, tam bude problém s upnutím. Tedy ne, že by to nešlo, ale aby to bylo ve správných rovinách. V originálu to bude točeno nejvíc na 2x - spodní, dosedací plocha se zapuštěním pro sestavu protipístu a pak (v podstatě nefunkční, jen pohledová) plocha shora. Upnutí, aby spodní plocha byla fakt kolmo na osu bude fuckt hustý. I když, není to hluboké a bude to jen o fous. Ani bych to nebral nožem, buď šábrem, nebo líznout smirkem. Pak by nemusela mírná odchylka vadit. Určitě nepočítáš s tím, že to budeš nejméně 2x týdně rozebírat, ale v případě jakékoliv rozborky této sestavy budeš řešit problém s vyndáním. Ještě k "napnelismům" od vložení za tepla, uvědomil jsem si :!: (paměť je svině, nefunguje, když ji člověk potřebuje), že vlastně valivá ložiska jsou z valné části lisovaná za tepla (na jedné straně hřídele určitě, na druhé suvně, kvůli tepelné dilataci) a v provozu jim to nijak nevadí.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 43 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz