Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 255 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 23.07.2021 11:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
:idea: Zde odkazuji na vlákno, ve kterém prezentuji výsledky oprav vad Al odlitků (karteru a pod) pomocí jemného laserového svařování viewtopic.php?f=8&t=90298&p=1515601#p1515600, možná, že táto informace se to bude někomu hodit. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 21:13 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Opravil jsem starý motor MDS-3,5.
Koupil jsem ho fakticky skoro omylem na Aukru, pravda velmi levně, ale když jsem ho dostal poštou a robalil balík, tak v první chvíli jsem si myslel, že ho rovnou vyhodím do šrotu. Komprese žádná, a vhled příšerný.
Příloha:
MDS-35_01.jpg
MDS-35_01.jpg
[ 131.09 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_02.jpg
MDS-35_02.jpg
[ 133.43 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_04.jpg
MDS-35_04.jpg
[ 154.87 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_07_kart-zboku_m.jpg
MDS-35_07_kart-zboku_m.jpg
[ 70.41 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_08_kart-uzavrety_m.jpg
MDS-35_08_kart-uzavrety_m.jpg
[ 78.94 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_05a_Karb.JPG
MDS-35_05a_Karb.JPG
[ 72.35 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_09_vlozka_m.jpg
MDS-35_09_vlozka_m.jpg
[ 78.84 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]

Příloha:
MDS-35_10_vodna_hlava_m.jpg
MDS-35_10_vodna_hlava_m.jpg
[ 98.89 KiB | Zobrazeno 4420 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 21:23 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale nedalo mi to a stejně jsem ho rozebral, součástky umyl a ukázalo se, že ABC výbrus tam není vůbec špatný, motor je 4 kanálový Schnürle a to, že tam není žádná komprese, bylo jen z toho z důvodu, že hlava válce nebyla pořádně přišroubovaná. Bývalý majitel se ho asi pokoušel rozebrat, ale šrouby v "hrnci" vodního chlazení byly umístěny tak, že byly omývané vodou (bylo by asi lepší kdyby byly vyrobeny z nerezové oceli), takže byly zrezivělé, zřejmě i jejich závity zašroubované do bloku válce, takže se mu podařilo jich pár přetrhnout a ve zbývajících značně ztrhnout závity v bloku (dokonce na jednom místě i vytrhnout kus jejího límce). Takže bylo jasné, že ty původní závitové otvory jsou zcela nepoužitelné.
Lodní motor nepotřebuji, tak jsem se rozhodl osoustružit ten poškozený límec klikové skříně a přestavět motor na letecký. Ale to jsem si dal.
Nejprve bylo nutné vytvořit přípravek pro centrické upnutí v soustruhu.
Příloha:
P8177684_m.jpg
P8177684_m.jpg
[ 69.7 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8177685_m.jpg
P8177685_m.jpg
[ 84.7 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8127664_m.jpg
P8127664_m.jpg
[ 76.85 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Vrch válce byl snížen o 5mm, takže límec vložky je nyní v něm utopen jen 0,5mm (místo 5,5mm jako předtím). Tím jsem se zbavil zlomených míst na vrchu bloku a tech strhnutých závitů.
Příloha:
MDS-35_07_kart-zboku_mm_u.jpg
MDS-35_07_kart-zboku_mm_u.jpg
[ 35.74 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]


Pak jsem vysoustružil ocelový přípravek pro centrické upínání a přesné vrtání nových otvorů pro upínací šrouby hlavy válce, které byly vyvrtány v mezerách mezi pozůstatky starých. Na rotačním polohovacím stolku jsem vyvrtal do přípravku 6 otvorů přesně o 60° a přitom jsem zmenšil průměr jejich rozstupové kružnice z původních 27,0 mm na 25,5 mm.
Příloha:
P8177683-88_m.jpg
P8177683-88_m.jpg
[ 83.84 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]


Následně jsem vysoustružil novou, duralovou, žebrovanou hlavu válce a taky v tom samém otočném stolu vyvrtal 6 otvorů pro šrouby (na fotce je zatím polotovar bez žebrování a otvorů).
Příloha:
P8137670_m.jpg
P8137670_m.jpg
[ 126.11 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]


Pomoci již zhotoveného ocelového přípravku, těsně vloženého do bloku místo vložky válce, jsem v něm přesně vyvrtal otvory a nařezal závity M3. Během montáže jsem zjistil, že šrouby mírně zasahují do límce vložky, ale to nebyla žádná tragédie, prostě jsem jeho průměr osoustružil o 0,5 mm, stejně jako i vnější průměr límce vložky spalovací komory.
Pak jsem vyrobil i duralový unašeč vrtule včetně nového, mosazného, zvěrného kužele v soustruhu na jedno upnutí a nastavení úhlu kuželovitosti.
A nakonec jsem vyrobil i průměrovou redukci pro instalaci karburátoru od ASP S-21M, protože osazovací průměr v motoru MDS je 12mm, ale ASP karburátor je dost miniaturní, je tam průměr pouze 9mm. Redukce se fixuje na karburátor pomocí 3 kraťoučkých červíků M3, proti uvolnění zafixovaných nitrolakem. Původní MDS karburátor nemělo smysl obnovovat, protože jeho osazovací průměr byl značně zdeformován nadměrným utažením pojišťovacího klínku. Navíc vím, že tyto karburátoru měly dost mizernou funkčnost.
Jó, ještě jsem v odnímatelném výfukovém potrubí dal laserem vyvařit 4 zbytečné díry (viz odkaz v předchozím příspěvku), které bývalý majitel vyvrtal, co jsem pak osoustružil do hladkého povrchu (takže stopy po vyvařování tam téměř vůbec nejsou vidět).
Příloha:
MDS-35_11_vyfuk_priruba_po_oprave.jpg
MDS-35_11_vyfuk_priruba_po_oprave.jpg
[ 38.02 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]


Motor jsem smontoval s novými ložisky.
Nastartoval ho pouze v ruce, to když jsem kápl do sání malou porci paliva, dal žhavení a kopl do vrtule - no, motor se okamžitě rozjel, zaječel tak, že jsem ho sotva v té ruce udržel (naštěstí jsem ho mě ještě takhle v tom přípravku).
Příloha:
P8177687_m.jpg
P8177687_m.jpg
[ 84.78 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]


_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 21:28 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Přidávám sem pár fotek. Bohužel ty, co zachycují jeho původní stav, co byly staženy z Aukra, jsou ve velmi špatné kvalitě (ty s červeným pozadím z prvního příspěvku), já sám jsem jaksi nestihl je nanovo nafotit (a tehdy jsem na to ani neměl chuť).
Tady jsou ale fotky finálního stavu :mrgreen: :
Příloha:
P8167674_m.jpg
P8167674_m.jpg
[ 77.86 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8167679_m.jpg
P8167679_m.jpg
[ 72.27 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8167676_m.jpg
P8167676_m.jpg
[ 71.02 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8167677_m.jpg
P8167677_m.jpg
[ 107.73 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8167678_m.jpg
P8167678_m.jpg
[ 104.24 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]

Příloha:
P8177686_m.jpg
P8177686_m.jpg
[ 80.06 KiB | Zobrazeno 4418 krát ]



Uvědomuji si, že tento příspěvek pravděpodobně by měl asi být zveřejněn v jiném vlákně, protože tu nedošlo k obnově původního stavu motoru, ale vlastně k přestavbě, dokonce i lehké výkonnostní úpravě - opracování klikového hřídele, tedy okrajů sacího okna, vyleštění sacího kanálu a vylití jeho koutu cínovou pájkou tak, aby dráha směsi z karburátoru byla co nejhladší. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: úte 17.08.2021 22:09 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2011
Příspěvky: 1578
Bydliště: Meziměstí ČR
Moc pěkná práce- gratulace.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: stř 18.08.2021 6:24 
Mazák
Mazák

Registrován: 2.3.2012
Příspěvky: 2717
Bydliště: Ústí nad Labem
Pěkně jsi ho vyšperkoval. A dobrá byla určitě i volba karburátoru ASP.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: stř 18.08.2021 20:47 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Diky chlapi! :D Každá pochvala jistě potěší. :wink: Od manželky se jí za to dočkám stěží. :lol:
:mrgreen:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: čtv 19.08.2021 21:25 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9139
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
S tebou nemluvím :wink: ! Bo ti můžu jen tiše závidět, umíš a máš přístup k mašina (to nemá každý a umí ještě míň). Velmi pěkná práce.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 15:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
VTjr píše:
A zde jsou všechny motory OTM, tedy krom tří nulaosmiček taky jedenapůlka Stryž a dvaapůlka Sokol:

Omlouvám se, ale vrátil bych se o kousek zpátky...
Náááhodou a skoro nechtěně se ke mě dostal Stryž 1,5, a začal jsem k němu hledat něco víc v Modelářích (určitě je starší 1976, protože v prosinci na něj otiskl Pan Fara Citabrii).
A zde v jiném vlákně RCmanie se zmiňuje popouštění klikovek, aby nebyly tak tvrdé a křehké (tuhle nectnost si pamatuju, stejně jako že se stříhaly - ale sám jsem s tímto motorem neměl čest, jen s Kolibříkem a to by bylo na dlooouho, stejně jako bývalo jeho vlastní nastatrování :wink: ), že se o tom psalo v Modeláři - nemá někdo nebo netuší aspoň ročník? Docela jsem hledal, leč marně...
Díky, motorům ve sbírkách i modelech zdar... Bayeux

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 16:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ahoj, prohledal jsem seznamy článků v Modeláři ročníků 1976 až 1984 a taky jsem to nenašel, ale jsem si jist, že to bylo spíš v letech 1978 až 1983. V sekcích "Modelářské motory" ten článek uveden není, pak připadá v úvahu ještě "Leteckomodelářská technika a praxe", kde to taky explicitně uvedeno není, ale jsou tam uvedeny článečky pod společným názvem "Z praxe pro praxi", těch je spousta a prohlížet je všechny bylo nad mé síly. :|
Ale já bych se na to vykašlal, protože úprava klikovky podle toho návodu stejně nedávala spolehlivý výsledek. Spočívala v tom, že klikovka se zahřála nad hořákem kuchyňského plynového sporáku na teplotu, odpovídající hnědé barvě, tedy postupně jak ta ocel měnila barvy na modrou, která začala blednout na šedou, a pak se nechal na vzduchu volně ochladit. Tohle mělo snížit křehkost a dle autora článku se prý se takové popuštěné už nelámaly. :roll: No já to udělal přesně takhle a stejně se mi ta klika nakonec zlomila :cry: .
Osobně bych poradil spíš dát ten motor do vitrínky (dokud je celý) a pokud máš potřebu provozovat modely s malými spalováčky o objemu 1,5cm3, tak si zkus radši sehnat MVVS 1,5D. Rozměrově a hmotnostně je srovnatelný, dá se opatřit i tlumičem a je rozhodně o 50% výkonnější. Nebo taky MK-17, kde ale může někdy vadit zadní sání. Tyto motory se dají občas sehnat na různých aukcích, dokonce i ve velmi zachovalém, neřku přímo novém stavu. Ještě lepší je se orientovat na objemovou kategorii 2,5cm3, v té se dá sehnat mnohem víc motorů, jak starých tak i nových. :wink:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 17:02 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Bayeux píše:
Díky, motorům ve sbírkách i modelech zdar... Bayeux

Kdepak jses zapomněl, že jsem Tě neviděl u Saši na setkání KHMM?


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 17:08 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
A tak přece, je to v ročníku MO1978, č. 5, str. 23, opravdu v rubrice z "Praxe pro praxi". Článeček jsem vycucl a tady ho máš:
Příloha:
popustenie_klukovky_Stryza.jpg
popustenie_klukovky_Stryza.jpg
[ 74.05 KiB | Zobrazeno 4138 krát ]


Aha, :o tak jsem si ty barvy nezapamatoval úplně přesně (přece jen je to už >40 let, co jsem tu úpravu dělal), nejprve to bude hnĕdnout a až pak modrat až zelenat a tehdy se to má ukončit :!: Každopádně jsem si ale celkem správně zapamatoval, že to musí projít tou modrou. 8)
Tedy jaké blbosti se člověku v paměti uloží, to by jeden nevěřil 8O :lol: , i to, že to bylo v letech počínaje rokem 1978, takže jsem to našel dost rychle :P
:mrgreen:
Ale jak jsem už napsal, navzdory tomu, že jsem postupoval přesně podle tohoto návodu a postup si nejprve vyzkoušel na jedné zlomené klice, tak i ta další nakonec dopadla úplně stejně, zlomila se. :( :cry:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne sob 28.08.2021 1:06, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 17:37 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
To VTjr: díky moc !
Hele, já mám motorů dost (a snad i nějaké zkušenosti), ale tohle "samodomo" (něco jako vaření vrtulí :wink: ) mě zaujalo a proto jsem po tom pátral. Nicméně nemyslím, že budu motor případně rozdělávat a péct na sklokeramické desce (plyn nemaje), je to i hodně o palivu a chování k motoru (nemlátit do ulitýho motoru). A co se má stát - to se stane...
Sbírku nemám, i když bych už nějakou skříňku asi naplnil - vždy když mám motor, mám pro něj i konkrétní představu modelu (nebo modelů), které bude tahat a chci je vrátit na nebe, kam patří. Jen prostě mám skoro sbírku, bo nestíhám ty modely stavět :D
S tím hledáním jsem byl podobně - prošel jsem 12ky a hledal v obsahu a i fulltexty, ale marně... Jsi šikovnější, mno mě byly tehdy 2 roky a naučil jsem se číst až v 5ti :wink:

To Celeron: čoveče, přeprala mě nějaký pi.urka, píchla a trefila žílu v ní zánět... Štvalo mě to, do Chotěšic jsem se chystal a těšil! Ale se Sašou (a klukama z KHMM) jsem se viděl před 14ti dny v Mýtě, a na Malé Straně tedy za necelý rok...

A ještě k dohledanému článku - ten koukám nepsal nikdo jiný než PAN motorář Láďa Davidovič, tak není nic jednoduššího než se ho zeptat, jestli má ještě doma plynový sporák, a může si zavzpomínat ŽIVĚ na mým motoru ! V Mýtě jsme spolu super popovídali...
A asi to smysl má, ta validita článku u mě prudce stoupla !

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Naposledy upravil Bayeux dne pát 27.08.2021 17:44, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: pát 27.08.2021 17:39 
Zkušený debatér
Zkušený debatér
Uživatelský avatar

Registrován: 19.2.2017
Příspěvky: 358
Bydliště: Ruda nad Moravou
PS: ano, ten Stryž je FUNGL nový a stál stejně jako asi stával tehdy v Kčs :wink:

_________________
EXminimaketář & El & CO2 maniac dezertující ke kořenům - KHMM.cz; Hitec FLASHman 4 až 8, HTS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Sbírka spalováků
PříspěvekNapsal: sob 28.08.2021 0:52 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6873
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Bayeux píše:
To VTjr: díky moc ! ...
... je to i hodně o palivu a chování k motoru (nemlátit do ulitýho motoru). A co se má stát - to se stane...

Rádo se stalo. 8)
Ano, je to i o palivu, nesmí byt vyčichlé, éteru v nĕm by mĕlo být minimálnĕ 40%.
Ale kliky se nalámaly při startování, ale normálnĕ za chodu. Přičemž motor určitĕ nebyl přetaženej, to bylo v dobách, kdy jsem mĕl už dost zkušeností s jinými detoňáky (to mi bylo cca 18 let). Já ho mĕl ve volnĕ letajícim vrtulníčku Pirueta.
Bayeux píše:
Sbírku nemám, i když bych už nějakou skříňku asi naplnil - vždy když mám motor, mám pro něj i konkrétní představu modelu (nebo modelů), které bude tahat a chci je vrátit na nebe, kam patří. Jen prostě mám skoro sbírku, bo nestíhám ty modely stavět :D

Já jsem na tom podobnĕ, i když se >70 motory sbĕratelem chtĕ-nechtĕ stávám. Ten můj Stryž rozhodnĕ není nový, stav vybrusu nedává moc šancí, že by bĕžel.
Bayeux píše:
S tím hledáním jsem byl podobně - prošel jsem 12ky a hledal v obsahu a i fulltexty, ale marně... Jsi šikovnější, mno mě byly tehdy 2 roky a naučil jsem se číst až v 5ti :wink:

No to já v roce 1978 už modeláře nĕkolik let odebíral a vždy netrpĕlivĕ čekal až mi do schránky přistane nové číslo. :wink: A pamatuji, že se získáním předplatného v PNS to nebylo jednoduché. O tyto časopisy (stejnĕ tak i Amatérské radio) byl velký zájem, tak byly na to kvóty a na předplatné se muselo čekat v pořadníku 8O. Než jsem ho získal, tak jsem ho musel kupovat v novinovém stánku, kde ale byly všechna čisla vyprodána už hned rano bĕhem pár hodin. Musel jsem podplatit prodavačku bonboniérou, aby mi ho odkládala, a i to byla ochotna jen na 2 dny. Takže od roku 1973 do 1975 (kdy jsem konečnĕ ziskal to vytoužené předplatné) mi pár čísel uniklo. A i pak se občas stalo, že mi časopis ukradli ze schránky v paneláku. :x No a v roce 1993 jsem předplatné zrušil. Nebylo tam co číst, nic zajímavého, půlku obsahu už tvořily reklamy a inzeráty. Úroveň časopisu značnĕ poklesla. A přibyla nová, dravá konkurence - RCmodely a RCrevue.
Bayeux píše:
A ještě k dohledanému článku - ten koukám nepsal nikdo jiný než PAN motorář Láďa Davidovič, tak není nic jednoduššího než se ho zeptat, jestli má ještě doma plynový sporák, a může si zavzpomínat ŽIVĚ na mým motoru ! V Mýtě jsme spolu super popovídali...
A asi to smysl má, ta validita článku u mě prudce stoupla !

No, nevim? :? Ten líc kliky je velmi tenký (tuším jen 1,6mm) a pokud je tím pádem cementován takřka v celém průřezu, tak té křehkosti zbavit se nebude snadné. Až s nim budeš, tak se ho schválnĕ zeptej, jaká byla pak skutečná úspĕšnost té úpravy.
A ještĕ k tomu palivu. Nevylučuji i to, že to mohlo být častečnĕ i ním. Když jsme v kramu kupovali palivo D1 a D2, tak dost často nebyly ty lahvičky úplnĕ plné. Mysleli jsme, že se při přepravĕ vylilo, ale ve skutečnosti spíš stálo dlouho nĕkde v horku a značná část éteru se z nĕj odpařila, a proto ho ubylo. Motory na to sice bĕželi, ale musela se víc dotahovat komprese, takže klikové ústrojí bylo víc namáhané. To se pak lámaly ojnice a kliky. A nejen na Stryžech. :roll:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 255 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz