Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pát 15.10.2021 19:32 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
VTjr píše:
...S MP-Jet-em mám jediný problém, že na tu jeho hlavu se nedá založit běžná kontaktní kleština žhavítka :( , musím si na to vyrobit nějaký konektor, nebo si ho rovnou koupit, pokud takový existuje (to bys mi snad mohl poradit :wink:

Ale to přeci není problém, Wasserfták má třeba tohle https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6200, nebo já si to vyrobil z kolíku na prádlo, viz foto.


Přílohy:
20211015_201651.jpg
20211015_201651.jpg
[ 252.42 KiB | Zobrazeno 4834 krát ]


_________________
Hitec Aurora 9X
Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pát 15.10.2021 20:41 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
MPml píše:
v prvé řadě - v rusku a na ynternetu je z samotného principu věci, možné vždy cokoli :lol:
O tom žádná.

To jsem čekal, že Rusko bude pro Tebe jak pro býka červené sukno. :lol:
MPml píše:
Ale to je zbytečné řešit - zejména když typický diskutující na internetu obvykle vyrábí výbrusy akorát klávesnicí :roll:

No a zrovna v tomhle případĕ si nemyslím, že by rádci z ruského fóra byli jen internetoví pisalkové (tim jsem zatim v této vĕci jen já, ale já v tom nikomu rady nadávám, jen se ptám). I bez znalosti ruštiny si můžeš prohlednout část toho fóra, kde řeší tenhle problém lapování Al pistů, je tam více fotek i s jejich lapovacími připravky, které oni evidentnĕ taky i používali. Kupřikladu zde je takový příspĕvek http://forum.rcdesign.ru/f5/thread56791 ... ost8142210
na další stranĕ je takových víc, zde
http://forum.rcdesign.ru/f5/thread56791 ... ost8142513, nebo zde
http://forum.rcdesign.ru/f5/thread56791 ... ost8143610 a zde
http://forum.rcdesign.ru/f5/thread56791 ... ost8144737.
Ohlednĕ vnikání zrn abraziva do povrchu pístu se tam taky diskutovalo (rusky se tomu říká "шаржирование"), takže oni dobře vĕdí o tomto problému, a taky jak na to. Jednak se nedoporučuje použivat ty nejtvrdši pasty diamantové a karborundové, a taky je pŕý důležité použit mĕkký lapovací připravek z textitu, ktery se na ocelovém trnu nasytí abrazivem, pak se vytře a tim se lapuje. Na zavĕr se píst čisti v přípravku z habru a mĕkkym novinovym papirem a v ultrazvukové myčce.
Uvažoval jsem taky, jestli by na lapováni nešel použit Cerox, kterého tvrdost je jen 6 podle Moohse, čili ten by Al slitinu bral, ale i kdyby v její povrchu z nĕj i nĕco zůstalo, tak chromu by to určitĕ neublížilo, jelikož jeho tvrdost je srovnatelná s tvrdosti Al slitiny (tedy pokud jsou v ni Si zrna, ty maji tvrdost 7), ale Chrom má tvrdost 8,5. Otazkou je však, jestli by to tu Al slitinu vůbec bralo. Taky by asi bylo možno použit pasty oxidu chromitého Cr2O3, ktere nemaji enormí tvrdost jako diamant, ale cca 8, tedy jsou o nĕco mĕkčí než chrom, ale tvrdši než křemík.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Naposledy upravil VTjr dne pon 25.10.2021 22:43, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pát 15.10.2021 21:52 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Tohle není nic novýho. Čím "šlechtit" ABC pajšly na brněnskejch dvaapůlách, třiapůlách a šestapůlách pro pylonový kategorie jsme řešili už pomalu před 40 lety. Ještě tu někde mám textitový pouzdra a trny, můžu nafotit. Akorát už nevím název pasty co jsme rozmíchávali do Konkoru a s tím šlechtili geometrii. Myslím, že to byl Tornet, Tormek nebo tak nějak. Někdo používal zelenou na leštění nerezu.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: sob 16.10.2021 19:04 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ta zelená, to je oxid chromitý Cr2O3 a má tvrdost 8. Ja ji mám ale pouze v té voskovité tuhé verzi. Ale asi to půjde rozpustit v benzinu a pak naředit petrolejem. Jen neznám zrnitost. :?

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: sob 16.10.2021 22:13 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Ty pasty jsou podle hrubosti černá (hrubá), hnědá (střední), modrá (jemná), bílá (lesk) a zelená (superlesk). V tý řadě již jemnější není. Když jde rozpustit v Konkoru, tak v benzínu určitě taky. V Product.cz s tím leštili nerez a mosaz do zrcadlovýho lesku. Modrou to zůstávalo matný. Ty ostatní barvy jsem nikdy neviděl.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 11:39 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Taky mně napadlo zda by se nedal použít Cerox :roll: , neboli oxid ceričitý CeO2, který se používá k leštění optického a dekorativního skla? Cerox má tvrdost 6 (podle Mohse), čili srovnatelnou s běžným sodo-draselným sklem o jeden stu měně než křemen, či čistý křemík, rozhodně však tvrdší než většina Al slitin. I kdyby se Cerox dostal do povrchu pístu, tak chromu při jeho tvrdosti 8,5 by neublížil, otázkou však je, zda by byl schopen při lapování si poradit s těmy zrnami křemíku v pístové slitině.

Jinak si myslím, že i pasta ze zeleného oxidu chromitého Cr2O3, který má tvrdost 8, by křemík spolehlivě brousila, ale už i tomu chromu vložky by její zbytky škodily, ale mnohem měně než zakleslá zrna korundové nebo diamantové pasty. :roll: Navíc podle výrazné zelené barvy by se asi dalo lépe identifikovať nakolik je píst době zbaven jejich zbytků.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 15:55 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 22.4.2010
Příspěvky: 10493
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
S tou zelenou bych byl opatrnej. ABC vložky s Al trnem v řádu tisícin uvolnit šly. Na fotce jsou 40 let starý textitový pouzdra a Al trny na "šlechtění" pajšlů na brněnskou třiapůlu a šestapůlu. Akorát jsem už nenašel kuželový štělovací trny do Al trnů a štelovací kroužky na stahování pouzder kvůli kónicitě. Když si to zvětšíš, tak tam ještě zbytky zelený jsou vidět.
Někdo se provedení bude možná smát, ale šestapůla vyšlechtěná tímhle cajkem v roce 1985 277 km/hoh na měřený bázi ve Vansdorfu dala.


Přílohy:
pouzdra.jpg
pouzdra.jpg
[ 292.16 KiB | Zobrazeno 4638 krát ]

Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 16:11 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Díky za tu fotku 8) a já vůbec se nesměji. :wink:
Přesně tohle jsem onehdy viděl u mého nebohého kamaráda Mira Horeckého když šlechtil brněnské šestapůly pro čluny FSR.40, ve kterých aktivně soutěžil a taky pak vyráběl i vlastní motory MiHo-6,5. No a podobné přípravky jsou vidět i na fotkách v tom ruském vlákně, jehož odkazy jsem sem dával. Možná půjdu přemluvit jeho vdovu, zda by mne nepustila do stodoly, kde ještě zbyly nějaké věci z jeho dílny a možná tam něco takového i najdu, pro ní to stejně asi nemá žádnou cenu, pokud to už dávno nevyhodila. Ale na dvaapůlku to stejně nebude k ničemu, jen pro inspiraci.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: pon 18.10.2021 16:21 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
Ale to přeci není problém, Wasserfták má třeba tohle https://www.pelikandaniel.com/?sec=product&id=6200, nebo já si to vyrobil z kolíku na prádlo, viz foto.

No já myslel spíš, jestli neexistuje nějaká opravdu originální koncovka přímo od MP-Jetu pro jejich motory. :roll: Nějaký kolíček, podobného typu pochopitelně mám a používám právě na dvaapůlku GRR, protože na ní ta kleština opravdu nedrží. Ale pro MP-Jeta je příliš dlouhý, takže si asi budu muset vyrobit jiný.
Jinak ale k tomu kabelu od wasserftáka - to zakončení krokosvorkama je tedy pěkná zhovadilost! 8O :lol:

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 7:48 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Tak dobrovolně přiznávám, že nevím, jestli něco takového MP Jet má a vyrábí. Musel bych projet jejich sortiment. Stejně si tam hodlám pár věcí k motorům objednat (náhradní žhavící vložky do té .061 a pár dalších drobností). Tu svorku na fotce jsem vyráběl pro čínského WASPa, měl by stačit i na MP Jeta.
No, krokosvorky má Wasserfták skoro všude, také to předělávám. Mám Power panel (jó, není ideální, vím) a všechno je na banánky, krokosvorky se tam (minimálně) blbě chytají. Já je budu muset sundat z palivového čerpadla a vyměnit. Jen si už nepamatuju, jak jsem to měl se žhavící (trubkovou) koncovkou, ale protože tam mám také teď mnou používané banánky, takže jsem to určitě měnil. Hmmm, po otevření jeho stránek tam jsou krokosvorky :( .

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 15:55 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
DAF píše:
Tak dobrovolně přiznávám, že nevím, jestli něco takového MP Jet má a vyrábí. Musel bych projet jejich sortiment. Stejně si tam hodlám pár věcí k motorům objednat (náhradní žhavící vložky do té .061 a pár dalších drobností). Tu svorku na fotce jsem vyráběl pro čínského WASPa, měl by stačit i na MP Jeta.
No, krokosvorky má Wasserfták skoro všude, také to předělávám. Mám Power panel (jó, není ideální, vím) a všechno je na banánky, krokosvorky se tam (minimálně) blbě chytají. Já je budu muset sundat z palivového čerpadla a vyměnit. Jen si už nepamatuju, jak jsem to měl se žhavící (trubkovou) koncovkou, ale protože tam mám také teď mnou používané banánky, takže jsem to určitě měnil. Hmmm, po otevření jeho stránek tam jsou krokosvorky :( .

No, ta otázka byla určena spíš pro MPml než pro Tebe. Nicméně jsem teď projel celý eshop MP-Jetu, je tam toho hodně užitečného, ale koncovku na žhavení jsem tam nikde nenašel. Každopádně je to ale slušný, kvalitní sortiment 8) a tak jsem si ho dal do oblíbených. V budoucnu si odtud určitě nějaké věci objednám. :mrgreen:
Zaujaly mne třeba ta různá příslušenství palivových instalací, např. plnící ventily a pod. Já jsem v tomto furt 100let za opicemi, :oops: prostě sundám hadičku tlakování z tlumiče a přes ní plním, pak ji tam zas navleču a letím. Pravda, aspoň na odvzdušňovací mám otočný páčkový ventil, i když na některých modelech taky jen zátky, pro které používám 3mm Al nýty. Zaujaly mne taky svíčky se závitem M2 na centrální elektrodě. Pro žhavící boxer se to může hodit (nebo pro vrtulník). :wink:
Každopádně takovou kolíčkovou svorku si určitě dovedu sám vyrobit, jen se mi nechce s tím nimrat, myslel jsem, že MP-Jet bude mít pro své motory něco hotového. :roll:
Já jsem Power-panel nikdy neměl a asi ho ani nikdy mít nebudu. Mám radši, když je vše autonomní bez zbytečných plandajících se kabelů, které mají navíc tu vlastnost, že se velmi rády motají a dostávají třeba do točící se vrtule (to je pak dvojnásobná škoda, i kabelu i vrtule). Takže startér má svůj akumulátor (LiPol 3s 5000mAh), žhavítko je taku autonomní, jednočlánkové, rozebíratelné na velikost D NiCd 4000mAh, nebo i menší nerozebíratelné na C2/3 (to mím v kapse pro případ, když motor při startu zhasne a ja ho startuji na dráze). Ale mám i žhavič na 2 ks NiCd velikosti D, kde je přepínačem dovedu spojit jak paralelně tak i do série, napřímo, nebo přes výkonnou usměrňovací diodu, která sráží 0,7V z napětí bez toho, že by zvyšovala vnitřní odpor zdroje. K tomu je kabel na banánky a to buď s tou kleštinovou trubkovou koncovkou pro větší motory, nebo podobným kolíčkem pro dvaapůlky. Ten kolíček mi ale na MP-Jet nesedí, musím sehnat/vyrobit menší.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: úte 19.10.2021 21:26 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Já si panel pořídil už před mnoha lety, vím, že na něj jsou připomínky, hlavně pro schéma zapojení. Ale právě mám jen jednu baterku, nemusím jich před létáním dvacet, ale jen jednu (myslím ty ke startu motoru). Ale pravda, kabely jsou občas na voser, také už mám nastavený kabel od žhavící koncovky :lol:. Prostě si na to musím dávat pozor na :lol:.
Jó a taky tankuju, mám třetí hadičku a sundavám tlakovací, abych neulil motor.
A jen na okraj web na MP Jet mám zařazený do oblíbených už dlouho. Ale abych si pořídil vše, co se mi líbí, nebo bych potřeboval, musel bych vyhrát první v Eurojackpotu, možná i dvakrát :lol:.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 9:12 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Ale jó. ja ho měl v oblíbených taky kdysi, ale pak jsem přeinstalovával počítač, starou instalaci WXP se vším co v ní bylo jsem překlopil do virtuální mašiny a na novej SSD disk dal W7Ultimate (dnes už též zastaralý a aktualizacemi nepodporovaný), kde jsem začal vše budovat o čistého stolu. A tak se stalo, že mnohé oblíbené linky jsem z toho starého IE-čka nepřeneslo. Ono to taky mělo význam i v tom, že časem mnohé odkazy stejně přestávají být platné a pak jen zbytečně znepřehledňují jejich seznam. Jak jsem tak po letech na ten eshop zabrousil znovu, tak jsem nahle objevil věci, které byly mnou už dávno zapomenuté. :mrgreen:
Ale máš pravdu, těch užitečností je tam hodně a člověk nemůže mít všechno. :roll:
Nicméně uvažuji, že otázku tankováni, tedy připojování tankovacích hadiček k modelu bych mohl vyřešit nějak inteligentněji :wink: , než je primitivní sundávání a ucpávaní hadiček. :oops: Nehledě k tomu, že časem se ta hadička po kouscích trhá a zkracuje, takže třeba dnes u modelu, který má za sebou >850 letů je zralá na výměnu.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 11:39 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 26.7.2020
Příspěvky: 1099
Bydliště: Žilina, let.Hôrky-Brezovec , SK
Obrázky: 7
VTjr píše:
Díky za tu fotku 8) a já vůbec se nesměji. :wink:
Přesně tohle jsem onehdy viděl u mého nebohého kamaráda Mira Horeckého když šlechtil brněnské šestapůly pro čluny FSR.40, ve kterých aktivně soutěžil a taky pak vyráběl i vlastní motory MiHo-6,5. No a podobné přípravky jsou vidět i na fotkách v tom ruském vlákně, jehož odkazy jsem sem dával. Možná půjdu přemluvit jeho vdovu, zda by mne nepustila do stodoly, kde ještě zbyly nějaké věci z jeho dílny a možná tam něco takového i najdu, pro ní to stejně asi nemá žádnou cenu, pokud to už dávno nevyhodila. Ale na dvaapůlku to stejně nebude k ničemu, jen pro inspiraci.


Asi 2 roky som s nim robil este v byvalej Avii , sikovne chalanisko :) robil na udrzbe tak mal na motory cas , som nechapal co si tam dokaze vyrobit , komplet motor aj s odlievanim bloku motoru , myslim ze to malo aj zabudovane vodne chladenie ak si dobre pamatam...to vtedy nebolo bezne.

_________________
Radiomaster TX16s / FrSky Horus X12s / Spektrum Dx8 G2 + pár lietadielok....


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Jena 2,5ccm - DDR
PříspěvekNapsal: stř 20.10.2021 12:57 
Mecenáš serveru
Mecenáš serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 9.2.2010
Příspěvky: 6838
Bydliště: Žilina, SK
Obrázky: 15
Miro_V píše:
Asi 2 roky som s nim robil este v byvalej Avii , sikovne chalanisko :) robil na udrzbe tak mal na motory cas , som nechapal co si tam dokaze vyrobit , komplet motor aj s odlievanim bloku motoru , myslim ze to malo aj zabudovane vodne chladenie ak si dobre pamatam...to vtedy nebolo bezne.

Napriek tomu, že som všade pátral, tak ani jeden ten jeho motor sa nezachoval. :cry: S vdovou Ľubou sme prekutrali celú jeho pozostalosť, ale okrem pár piestov a nepochrómovaných mosadzných vložiek, som nenašiel od tých jeho šesťapoliek MIHO vôbec nič. :(
Oni vtedy tvorili tím s Jožom Maťaťom a jeho synom Michalom Maťaťom, pravidelne chodili na súťaže FSR, aj majstrovstvá SR, ČR a dokonca tuším raz boli aj na MS. Jožo jazdil pätnástky a šesťapolky, Miro triapolky a sesťapolky, Miško - neviem. Takže jediné čo po Mirových motoroch zostalo je tento kratulinký článoček v časopise Modelár.
Příloha:
MIHO-65_MO4-88-str23.jpg
MIHO-65_MO4-88-str23.jpg
[ 70.63 KiB | Zobrazeno 4419 krát ]

Inak, prvé prototypy mal ešte s prednou časťou skrine bez prevodovky, ale toho fotka neexistuje.

_________________
Neviem byť stručný :(, ale mnohé myšlienky sa dvoma slovami povedať nedajú :)


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 37 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz