Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 19:43 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
S tátou chceme osadit již dlouho postavený model elektrovětroně Dingo+ (konstrukční lehký model podle plánku s letovkou někde kolem ) postavený minimálně 15 let. Zkusili jsme napasovat klasickou oběžku, ale bohužel kabely neprojdou skrz přepážku v čumáku. V jiném modelu zas kabely drhly, tak motor půjde jinam. Každopádně podobný problém nám nastane i u dalšího větroně.

Sháníme tedy opláštěný/zapouzdřený/inrunner motor, který projde přepážkou o průměru 32 mm - motor tedy o průměru 28-30 mm a montážní otvory jsou 16 a 19 mm - bylo to kdysi připraveno na stejnosměrný motor.
Výkonově by se to mohlo pohybovat někde kolem 150 W. Plánujeme to ideálně napájet 3S 1300mAh, ale máme i 2S 1600mAh (popřípadě by se něco dokoupilo), ale 3S mi přijde v dnešní době více využitelný i do jiných modelů než 2S.

Náhrady jsem nějaké našel, ale povětšinou jsou to motory za 2 tisíce, což mi přijde zbytečné do letadla ve kterém měl být několikanásobně levnější motor.

Nějaké lepší nápady než toto Turnigy?


Přílohy:
dingo1.jpg
dingo1.jpg
[ 49.34 KiB | Zobrazeno 4512 krát ]

dingo3.jpg
dingo3.jpg
[ 17.3 KiB | Zobrazeno 4512 krát ]



Naposledy upravil leve89 dne stř 03.06.2020 21:01, celkově upraveno 2
Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 20:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Dualsky řady XM2838EA. Počet závitů vybrat podle hmotnosti modelu a uvažované baterky. Tyhle motory mají v popisu přímo uvedeno, že jsou náhrady motorů třídy 480.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 20:57 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
kope píše:
Dualsky řady XM2838EA. Počet závitů vybrat podle hmotnosti modelu a uvažované baterky. Tyhle motory mají v popisu přímo uvedeno, že jsou náhrady motorů třídy 480.

jaj...zapomněl jsem dopsat, že sháníme opláštěný motor, tak aby se dal vůbec prostrčit trupem skrz přepážku a nedřel motor o kabely. Jiné řešení než opláštěný motor mě nenapadá, když bych nechtěl překopávat celý čumák letadla.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 21:11 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 1.12.2008
Příspěvky: 1714
Bydliště: Lysice,Brno.
Obrázky: 12
https://eshop.reichard.cz/stridavy-moto ... 00-14.html


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: stř 03.06.2020 23:49 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
leve89 píše:
jaj...zapomněl jsem dopsat, že sháníme opláštěný motor, tak aby se dal vůbec prostrčit trupem skrz přepážku a nedřel motor o kabely. Jiné řešení než opláštěný motor mě nenapadá, když bych nechtěl překopávat celý čumák letadla.

Opravdu trváš na zapiuzdřené oběžce? V obou stopalcovkách mám motory velikosti 28xx (např. toto, ale tam jsem musel protlačit osu, aby šel na zadní montáž https://2114988612.eshop-rychle.cz/Moto ... escription) a průměr přepážky není větší než na tvém modelu. Kabely mám přichycené k boku gondoly a nic nedrhne, když budeš chtít, nafotím ti to. A nebo se u Hořejšího podívej na motory s prodlouženým čelem, určené přímo do úzkých trupů větroně.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 5:11 
Helimaniacs Brno
Helimaniacs Brno
Uživatelský avatar

Registrován: 12.12.2010
Příspěvky: 4475
Bydliště: Brno
Obrázky: 10
https://www.topmodelcz.cz/index.php?&de ... &id=162451


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 5:23 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
kope píše:
Opravdu trváš na zapiuzdřené oběžce? V obou stopalcovkách mám motory velikosti 28xx (např. toto, ale tam jsem musel protlačit osu, aby šel na zadní montáž https://2114988612.eshop-rychle.cz/Moto ... escription) a průměr přepážky není větší než na tvém modelu. Kabely mám přichycené k boku gondoly a nic nedrhne, když budeš chtít, nafotím ti to. A nebo se u Hořejšího podívej na motory s prodlouženým čelem, určené přímo do úzkých trupů větroně.


No právě, že se nám nechce předělávat trup, když je takto připravený. A jedná se mi ještě o jednu přepážku co je uvnitř trupu skrz kterou se musí dostat motor až k čumáku...za ni by se i vešla klasická oběžka, ale bohužel k přepážce není přístup jak je snad viďet z fotky (čumák je pevný bez kabiny).


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 6:07 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 29.4.2011
Příspěvky: 3156
Bydliště: Praha Letňany
Co se týká toho přitažení vodičů, netřeba nic předělávat, stačí 2 dirky 3mm na sraně trupu.

_________________
Wind Dragon slow 2,4 GHz byl první...


Nahoru
 Profil {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 6:38 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Zkus srovnat hmotnost plechovky a oběžky. Měnil jsem takhle motor a protože jsou oběžky lehčí, máš možnost buď přidat zátěž do čumáku, nebo motor vysunout dopředu, a případně dovážit (ale už mnohem méně). Popřemýšlej o této variantě.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 7:15 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Dal bych tam normální oběžku, vodiče bych vedl po délku motoru mimo trup a udělal na ně překryt. Motor do dlouhých čumáků vkládám tak, že nejdřív táhnu vodiče na provázku a na motor mám přimontované dvě závitové tyče prostčené montážními otvory pro motor v trupu. Tahám za závitové tyče a provázek, provléknu vodiče motoru otvorem, dorazím motor na čelo trupu, zašroubuji zbylé montážní šrouby na volno, vyšroubuji závitové tyče a nahradím je šrouby a vše dotáhnu. Vodiče motoru spojuji s regulátorem mimo trup tak, abych měl k tomu přístup.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 7:47 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 5.6.2011
Příspěvky: 768
Bydliště: Odolena Voda
Obrázky: 4
Blog: Zobrazit blog (9)
dal bych tam 480 s regulátorem, seženeš u nás do cca 500,-kč, i když to nechceš. Cesta nejmenšího odporu, poletí to v pohodě, lipolky jsou lehčí než nikláče :)
nemusíš nic předělávat!


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 9:46 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 3.3.2020
Příspěvky: 202
Bydliště: Nové Strašecí, Rakovník, Kladno
Obrázky: 1
Petr Budai píše:
Dal bych tam normální oběžku, vodiče bych vedl po délku motoru mimo trup a udělal na ně překryt.


To by šlo, ale tam je problém ještě v konstrukční přepážce co je v 1/2 čumáku s otvorem o průměru 32 mm přes který se neprotáhnou právě ty kabely...to by pak vyžadovalo úpravu celého čumáku....to bych to pak už překopal celé.

DAF píše:
Zkus srovnat hmotnost plechovky a oběžky. Měnil jsem takhle motor a protože jsou oběžky lehčí, máš možnost buď přidat zátěž do čumáku, nebo motor vysunout dopředu, a případně dovážit (ale už mnohem méně). Popřemýšlej o této variantě.


Sice je to ošklivé, ale éro má uzký čumák a montážní kříž je bohužel o kousek vétší než přepážka.

Buď zkusím ten Turnigy motórek co jsem navrhoval a nebo překopat čumák a uďelat v něm montážní otvor.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 12:12 
Zkušený debatér
Zkušený debatér

Registrován: 31.12.2016
Příspěvky: 300
Bydliště: Liberec
Motor je na přední montáž, tak vodiče jsou v předku motoru u montážní přepážky. Při vkládání motoru jdou nejdřív kabely a potom motor. To musím otvorem o průměru 32mm protáhnout. Nepočítám, že oběžka bude delší než 1/2 předku trupu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 12:29 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 9.1.2007
Příspěvky: 9109
Bydliště: Praha 8, ČR
Obrázky: 9
Ten "motórek", co jsi navrhoval, má 4500 kV, tedy čtyřiapůltisíce otáček na volt. Ten je do dmychadel. Jakou tam chceš dát vrtuli?
Jestli se s tou hmotností dostaneš na hodnotu, která je uvedená na plánku (což bys teoreticky mohl, protože budeš mít lehčí a výkonnější motor, ale asi s malým dovážením, a lehčí a výkonnější baterku - Li-pol 3S, pousnutou asi co nejvíc dopředu) tak by ti mohl vyhovovat nějaký motor velikosti 2826 - 2830 s kV mezi 1000 - 1400, regl 20 - 25A. Motor Turnigy 2826/1400 mi velmi živě tahá model Pluto (motorák, ne větroň) s hmotností 740g. Možná by se dal použít, sice méně výkonnější, ale lépe zamontovatelný E Max CF 2812/2822. Ale to by byla fakt spodní hranice, to by mohly být jen vyhlídkové lety.

_________________
Hitec Aurora 9X


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
 Předmět příspěvku: Re: Náhrada za Speed 480 do větroňě
PříspěvekNapsal: čtv 04.06.2020 13:00 
Administrátor serveru
Administrátor serveru
Uživatelský avatar

Registrován: 24.4.2003
Příspěvky: 10761
Bydliště: Praha Hloubětín ČR
Obrázky: 266
Blog: Zobrazit blog (3)
Pokud trváš na náhradě za motor 480, tak bych dal motor MEGA http://www.megamotor.cz/v4/script/defau ... f360c3d213

Projel jsem ecalcem MEGA 16/25/4 CE F5J, pro 3články a AeronautCam 8x6 tam vychází výkon 160W. Zvládne i 9x6.

Megu mohu doporučit.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 22 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 28 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz