Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: vadné stejnosměrné motorky 130 3-6V
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2023 10:06 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Věřili byste, že takovýto motorek, který se vyrábí v neskutečných množstvích a je k nalezení snad v každé druhé hračce, může taky být z výroby vadný???

https://www.gme.cz/v/1500872/dc-motor-typ-130-3-6v

Brácha si na pokusy koupil dva, z výše uvedeného odkazu. Psal mi pak email, že se mu ani jeden netočí, jen cukají. Bylo to se stejnosměrným zdrojem 5V-2A. Ani se zdrojem 12V to nebylo lepší. Poradil jsem mu zkusit akumulátor (pohonný pro modely, 2 nebo 3S Lipol...). A s tím to šlo. Včera u mě byl a měřili jsme proud. Ty motorky se točí, ale berou bez zátěže více než 1A. A to i po namazání. Rozebral jsem jeden, komutátor se zdá ok, v rámci možností.
Ale pár poznatků: cívky rotoru jsou 2x kratší, než u obdobného motorku (taky na 6V), který jsem měl doma. Odpor vinutí cca 2x menší. U toho mého motorku byl odběr bez zátěže něco přes 100mA.

Osobně si myslím, že je vinutí zkratované, ale můžu se mýlit. Každopádně to je šmejd nad šmejdy. Nevěřil bych, že vůbec nějaký bude vadný, ale že hned dva...?

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2023 13:03 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 12.2.2016
Příspěvky: 1986
Bydliště: Vysočina, ČR
Ty motory se vyrábí už hezkou řádku let a problém je, že je víc typů na pohled nerozeznatelných. Kdysi jsme z nich vybírali typy vhodné na "špagomatik". Napájení nízkým napětím (extra suchý článek), slušný výkon a ano, bez zátěže velký proud.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2023 13:14 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@semo Možné to je. Stejná vada z výroby. Proříznutý smalt drátu vinutí kotvy na plechové jádro. Vadný smalt na drátě, nebo u navíjecího stroje jim ujelo nastavení utahovací sily. Prohrabu zápisky pro nějaká snadný test zkratu vinutí. Na rozebraném motorku proměřit a porovnat odpory tří cívek rotoru. Zkrat nemusí nutně být na všech třech sekcích vinutí. Pokud koupeny na webu a stav jako nové, tak je nejjednodušší Vrátit bez uvedení důvodu.
Pokud máš dobrý kus DC motor typ 130 3-6V můžeš zkusit odhadnout průměr drátu. A když si troufneš podle návodu z nějakého webu ty rotory přemotat. DC 130 3V má v nabídce třeba laskatit a uvádí 250mA bez zátěže a 2A stall current (stall torque) = zastavený motor, proud určen napětím a odporem měděného vinutí.
Těch DC 130 je víc typů protože techfun.sk: DC motorek 1V-6V, R130, 17 Kč
Typ: R130 DC motor, Proud: 0.4 – 0.8 A, Napětí: 1V – 6V, Průměr osy: 2 mm, RPM: 8000 (naprázdno, ? 1V)
"Reference current: 0.35 to 0.4 A, 3 v speed: 17000-18000 revolutions per minute" #3148: 3-6V DC MOTOR (MODEL 130, 17000RPM)
https://www.pololu.com/product/1592/faqs
https://www.farnell.com/datasheets/1863913.pdf4
https://hobbycomponents.com/motors-and- ... o-dc-motor
U těch "lepších" DC je v označení T = Turn = počet závitů Otáčky za minutu jsou dány počtem závitů (vinutí) motoru označovaných jako T (turn) například 17T
Měl jsem několik podobných motorků této velikosti, skladováním se u nich vazelina v ložiscích změnila v lepivý tmel. Šly roztočit až po vymytí a výměně mozacího tuku v misce s ložiskovými kuličkami.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2023 17:58 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Já bych to viděl právě naopak. Když se bouchají velké série, tak se občas stane že se nějaký kus nepovede. Taky jich doma pár mám a měl jsem jich už spoustu. Teď mám s červeným plastovým zadním čelem. Parametry si už nepamatuju. Nevím kdo to vyrábí teď, kdysi Mabuchi 130 FA. Dávalo se to do různých hraček a strojků. Nejčasteji tyhle motorky odešly kvůli opotřebovaným sběracím plíškům(uhlíky to nemá).


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: stř 15.11.2023 18:20 
Mazák
Mazák

Registrován: 8.7.2015
Příspěvky: 1795
Bydliště: Orlova v noci , Karviná ve dne
Kdyz se bouchaji velke serie ,tak se stane ,ze se nepovede halda produktu .
Vratka zpet na linku a oprava je drazsi nez to vsechno pustit do obehu za par kacek.Otazkou je ,zda se to k zakaznikovi dostane za par kacek. :mrgreen:
Ale asi jo. Hodinky za 600,- kdyz jen pasek stoji 400,-!
Motorova pila za 1700 ,-kdyz retez a lista stoji prave tolik, nemluve o nakladech na dopravu, marze a dane.
Paklize neexistuje vystupni kontrola a zahorovani ,nelze se dostat na takove ceny.
Na ty se dostanes jen kdyz pustis do krabic vse !!


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.11.2023 2:53 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
● Ještě mne napadá zda se jim nepootočil Rotační přepínač, zvaný komutátor vůči plechovým jádrům cívek rotoru (kotvy). Vektor magnetického toku buzení kotvy má být pootočen o 90°elektrických vůči vektoru magnetického toku statoru (permanentní magnety).
KONSTRUKCE MODELÁŘSKÉHO ELEKTROMOTORU, 2007
Obr. č. 3.1 - Komutace jedné cívky a) proud protéká cívkou jedním směrem, b) lamely jsou zkratovány, proud cívkou neprotéká, c) proud protéká cívkou opačným směrem
str. 14: Obr. č. 3.2 - Průběhy magnetických polí a) magnetické pole statoru nezatíženého motoru, b)magnetické pole rotoru, c) magnetické pole zatíženého motoru
str. 29: "Zlepšení komutace a zároveň i snížení jiskření lze dosáhnout například pootočením kartáčů proti směru otáčení,"
V závěru (od str. 51 do konce) úpravy vybraných tří konkrétních BLDC motorů a následné měření vlastností
● Tento článek se mi ztratil z dohledu. Není o převinutí rotoru Úprava motora MIG 400, zmenšení mezery mezi magnety a kotvou
REWINDING a DC MOTOR (RS-540 Brushed Type)
Google (diy brushed motor armature rewind) https://www.google.cz/search?q=diy+brus ... nt=gws-wiz
● K motory velikosti 130 monotématické vlákno Malé rc brushed motory
● MABUCHI velikost 130, vinutí 2270 FA-130RA-2270 (Brush motors), Winding: 2270
● Pokud to nemám jako "výzkum" - zábavičku, tak vadný do odpadu. A při cestě kolem prodejny za 20 až 50,- stříbrných koupit nový: Brushed DC Motor, velikost 130.


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.11.2023 11:18 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 20.2.2011
Příspěvky: 993
Bydliště: Telč
Tak či tak, zdá se, že v GME tu "vadnou sérii" prodávají již asi docela dlouho. Na mo-na-ko.cz psal jeden z diskutujících o podobném, ne-li stejném problému s tímto motorem již v listopadu 2021, když se ho snažil použít pro pohon RC konverze plastikového modelu bitevní lodě.

_________________
http://semos333.rajce.idnes.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.11.2023 17:12 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
semo píše:
Tak či tak, zdá se, že v GME tu "vadnou sérii" prodávají již asi docela dlouho. Na mo-na-ko.cz psal jeden z diskutujících o podobném, ne-li stejném problému s tímto motorem již v listopadu 2021, když se ho snažil použít pro pohon RC konverze plastikového modelu bitevní lodě.

Ten konkrétní příspěvek, podle popisu, jsem na mo-na-ko.cz nenašel. I když nějaké přestavby modelů válečných lodí jsem v Search zahlédl. Za to jsem na Amazon našel parametry fungujícího DC 3V - 6V 130 (včetně proudu zastaveného = stall motorku). Dolní část odkazu. Popis od Gikfun. Viděl jsem je jen u packu 10ks Gikfun DC 3V - 6V 130 Motor 15000 RPM for Arduino DIY (Pack of 10pcs) EK1291x10 nebo zde napřímo přes Google (Manufacturer:‏ Esooho LYSB015PQW8AS-ELECTRNCS) (GoSupps.com) https://www.gosupps.com/gikfun-dc-3v-6v ... 91x10.html


Naposledy upravil guchar dne čtv 16.11.2023 17:24, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.11.2023 17:16 
Mazák
Mazák

Registrován: 4.7.2012
Příspěvky: 2704
Bydliště: Havířov
Obrázky: 0
Tyhle elektromotorky jdou krásně rozebrat bez poškození, tak bych zkusil mrknout kde je problém. Třeba nemusí být zkrat vinutí, ale málo přitlačené ty sběrací měděné plíšky ke komutátoru, které nahrazují uhlíky. Nebo něco takového. Tyhle elektromotorky jsou jakoby náhrada za dříve hodně používané Igla Gonio 2,5V?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: čtv 16.11.2023 17:38 
Mazák
Mazák

Registrován: 7.5.2015
Příspěvky: 7461
Bydliště: ČR
Obrázky: 8
@varok Semo tam dal 2S (až 3S) Li-Pol a žere to 1A Namísto: (3V Current: 0.14A locked - rotor current is 0.92A) nebo (6V Current: 0.18A locked - rotor current is 1.5A) Takže když ne nějaký zkrat tak tlustší kratší drát. Nebo něco dalšího. Autor "semo": " ... (cívky rotoru jsou 2x kratší, než u obdobného motorku) + (Odpor vinutí cca 2x menší)... " Pokud je jinak v pořádku: Motorek na nějaké W pro menší U [V]
Edit02 Výše psané úvahy vedly špatným směrem. Fakta: Příliš velké napětí nutné pro rozběh. Příliš velký klidový proud, při chodu bez zátěže. Rotor je z jiného typu motorku, velká vzduchová mezera. Slabé nebo chybně vlepené magnety statoru. Pootočený komutátor. Pootočené kartáče. Chybně vložené čelo motoru. Nevhodný tvar a rozměr sběračů. Možnosti ke konci souvisí s tím že magnetické pole rotoru a statoru má být posunuto blízko úhlu 90°. (Pro snížení jiskření a lepší komutaci je tento úhel někdy mírně odlišný.)
Obrázek
Komutace jedné cívky
a) proud protéká cívkou jedním směrem
b) lamely jsou zkratovány, proud cívkou neprotéká
c) proud protéká cívkou opačným směrem


Nahoru
 Profil Soukromé album  
 
PříspěvekNapsal: pát 24.11.2023 13:05 
Mazák
Mazák
Uživatelský avatar

Registrován: 23.4.2010
Příspěvky: 10507
Bydliště: Nový Bydžov ČR
Obrázky: 14
Závady jsou i na japonskejch automotive Mabushi, co dává jedna fy poblíž ve statisícových počtech do centálních zámků skoro všech modelů evropských aut.
Jednou jsem se tam ocitl ve "skladu zadržených dílů" a byly jich tam desítky europalet až do stropu. Kolik se jich vejde na paletu nevím, ale možná desetitisíce.


Nahoru
 Profil Soukromé album {RCalbum.cz}  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

 


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 26 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  

 

  Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group  Český překlad – phpBB.cz 

 

NAVRCHOLU.cz